Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Anunturi Auto VW

Anunturi Auto VW Masini VW de vanzare si piese pentru VW

Reply
 
Thread Tools
Old 01-09-15, 20:46   #1
cristian2o

Stock
 
Join Date: Sep 2015
Posts: 6
Unhappy Va rog sa ma ajutati

Buna seara, am achizitionat in urma cu 6 luni un golf 4 1,4 -16 valve cod motor axp. Aveam consumul prea mare la un control am depistata sonda lambda cu defect. Am inlocuit sonda cu una asemanatoare bosch 5 fire, masina a inceput sa mearga si mai prost dadea sa se inece,relantiu oscilant nu puteai sa mergi pe sosea incetinea pleca dintr-o data. . Sonda veche avea taiate firele si inversate intre ele. Daca pun firele pe culori masina merge prost da sa se inece nu se accelereaza si se stinge check engine . Daca le pun inversate merge masina si se aprinde check engine. Cand se stinge arata pe tester ca functioneaza cand se aprinde arata sonda 0. Din punct de vedere mecanic masina merge bine , verificat si schimbat bujii, fise motorul merge foarte frumos zis de mai multi mecanici.Pe partea mecanica ei nu vad vreun defect cand este sonda scoasa. Tin sa mentionez ca sonda este buna. Va rog o mana de ajutor.

Last edited by cristian2o; 01-09-15 at 20:52.
cristian2o is offline   Reply With Quote
Old 11-09-15, 18:36   #2
cristian2o

Stock
 
Join Date: Sep 2015
Posts: 6
Default Re: Va rog sa ma ajutati

Buna seara , chiar nu sa intalnit sau auzit aceasta problema nimeni , macar niste sfaturi sau pareri poate dau de defectiune.
cristian2o is offline   Reply With Quote
Old 17-09-15, 00:45   #3
FED express
Old School Cars

Stage 5
 
FED express's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 5,265
Member of:
[Colectionar Machete]
[Old School Cars]
[FORD]
Default Re: Va rog sa ma ajutati

Quote:
Originally Posted by cristian2o View Post
Buna seara , chiar nu sa intalnit sau auzit aceasta problema nimeni , macar niste sfaturi sau pareri poate dau de defectiune.
ai putea sa verifici si galeria de evacuare sa fie etanșa, sa nu primeasca aer fals p'acol slabe sau a deteriorării, senzorii sa fie ok sa nu citeasca calculatorul de injectie ceva gresit, chiar daca sonda e buna, si contactul dintre ssonda si galeria de evacuare sa fie de asemenea etans..
FED express is offline   Reply With Quote
Old 17-09-15, 12:46   #4
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Va rog sa ma ajutati

Cauta si testeaza cu o sonda originala si vezi daca face la fel.
Pune tester si vezi ce mesaje de eroare ai.
E problema cunoscuta la V.A.G.
cangri is offline   Reply With Quote
Old 18-09-15, 18:49   #5
cristian2o

Stock
 
Join Date: Sep 2015
Posts: 6
Default Re: Va rog sa ma ajutati

Buna seara, am verificat cod eroare 17524, dar sonda este originala bosch cu 5 fire.Dar sonda este buna, este verificata.
cristian2o is offline   Reply With Quote
Old 18-09-15, 19:10   #6
cristian2o

Stock
 
Join Date: Sep 2015
Posts: 6
Default Re: Va rog sa ma ajutati

Maine merg la cineva sa se mai uite o data la ea si am sa pun testerul pe amandoua variante .Dar cred ca a omis sa imi spuna cel din inainte ce eroare ii da cand merge masina prost cu firele pe culori.Masina a fost verificata de catre mecanic si nu da semne de defectiune la motor.
cristian2o is offline   Reply With Quote
Old 22-09-15, 19:35   #7
cristian2o

Stock
 
Join Date: Sep 2015
Posts: 6
Default Re: Va rog sa ma ajutati

Buna seara, din pacate nu am rezolvat nimic, am schimbat si clapeta si tot asa merge.Este verificata si paraverificata.Aveti idei? O sa plangem dupa oameni care reparau fara calculator.
cristian2o is offline   Reply With Quote
Old 06-10-15, 08:06   #8
cangri
Opel Driver

Stage 5
 
cangri's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 2,886
Member of:
[Opel]
Default Re: Va rog sa ma ajutati

eds opel
cangri is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -