Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Anunturi Auto VW

Anunturi Auto VW Masini VW de vanzare si piese pentru VW

Reply
 
Thread Tools
Old 30-07-15, 09:03   #1
alexarad

Stock
 
Join Date: Jul 2015
Posts: 1
Default Sfat pt Golf IV

Buna ziua, doresc sa imi achizitionez si eu un Golf IV combi 19 TDI 116 c.p cu transmisie manuala , masina pare ingrijita aproape 200k km unic proprietar in germania dar... totusi e dusa de roman si nu ma pot pronunta asupra km desii vanzatorul zice "carte service la zii" dar nu ma iau eu dupa asta, ce as dorii sa aflu este la ce sa ma uit ce sa verific, intradevar vreau sa o duc si la un mecanic(prieten) sa o puna pe elevator dar inainte parca m-ar trenta sa stiu cum ar trebuii sa se comporte motorul,la ce sa ma uit si eu,ce cade cel mai des la aceasta masina, si cei care au o masina asemanatoare daca sunt multumiti de ea, inca ceva cam cat face o inmatriculare (taxa timbru) , vanzatorul zicea ca undeva la 600euro dar am gasit mai multe variante tinand cont ca este euro 3!
alexarad is offline   Reply With Quote
Old 04-08-15, 15:46   #2
Bryan

Stage 5
 
Bryan's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,159
Default Re: Sfat pt Golf IV

Cel mai bine o verifici intr-un service, daca sunt baieti priceputi stiu ei ce sa verifice.

Eu m-as uita de rugina, elemente re-vopsite prost, probleme cu volanta, probleme caseta directie, scurgeri de fluide, turbo, zgomote suspecte motor (axe), tester, test injectoare (daca se face) si altele care nu imi trec prin cap.

Taxa depinde de an, cred ca ajunge pe la 700-800 daca e 2002-2003 si ar fi bine sa mai ai pus deoparte macar 200-300 pentru revizii/reparatii, nu o sa iei o masina de 13 ani perfecta.
__________________
Leon 2004 1.6 16V

Ex Ford Focus 2001 1.4 16V

Ex BMW e36 1994 316i Compact

Last edited by Bryan; 04-08-15 at 15:51.
Bryan is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -