Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > VOLKSWAGEN > Anunturi Auto VW

Anunturi Auto VW Masini VW de vanzare si piese pentru VW

Reply
 
Thread Tools
Old 12-08-14, 23:42   #1
DriftManiac

Stock
 
DriftManiac's Avatar
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 7
Default Probleme pompa servo frana VW Transporter T4

Buna tuturor. Sper ca am postat in categoria buna topicul.

Am un Vw T4 din 1995, motor 2.4 diesel si e a 3-a oara cand ma lasa pompa servo frana. Prima data cand mi s-a intamplat eram in Germania cu masina goala + remorca 750 kg goala si pur si simplu a cedat la o frana nu foarte puternica. Era sa lovesc masinile din fata mea de la semafor dar noroc cu frana de mana si cu banda libera din stanga. S-a intarit si a mers foarte greu, doar mecanic, si cu o forta de franare foarte slaba. Mergand la un service, singura varianta sa imi repare masina in aceeasi zi a fost sa pun o alta pompa second-hand, pt ca cea noua de pe stoc era mai mare putin decat cea originala si nu s-a putut inchide capota.
Nu a durat mult.. ca dupa cateva luni, si aceasta pompa a cedat (fiind second) dar de data asta in fata casei. Am dus masina in service si am pus o pompa nou nouta cu speranta ca ma va tine mult, insa nu a trecut decat un an si s-a stricat si aceasta, pe autostrada in Austria, la o iesire spre benzinarie. Am ajuns cu greu acasa, cu viteza mai mica, fiind cu masina incarcata full + remorca 750kg full si avand in vedere ca trebuia sa las o distanta foarte mare fata de masina din fata deoarece frana prindea ft ft slab si ft greu.
Acum, intrebarea pt care am facut topicul:

O fi de vina remorca care forteaza prea tare franele masini atunci cand e incarcata? Remorca e de 750 kg si nu are frane. Iar masina fiind si ea incarcata + remorca incarcata ma gandesc ca prea mult pentru pompa servo. Fac lunar cate un drum de germania dus-intors. Cand merg masina e goala, la fel si remorca. Dar cand ma intorc sunt pline ambele.

A mai patit cineva asa ceva? Ar trebui sa iau o remorca cu sistem de franare? Astept raspunsuri..
DriftManiac is offline   Reply With Quote
Reply


- Copyright 2024 4Tuning -