Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 28-06-11, 15:08   #16
danielb

Stage 2
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 35
Default Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia

Buna ziua , am incercat sa scot al 2-lea rand de nr rosii, am facut dosarul si cand am ajuns la ghiseu mi-a zis ca imi trebuie un fiscal sau ceva de genul intre concesionarul italian si romanul de la care am cumparat masina... cu toate ca la timisoara respectivul roman de la care am cumparat masina a scos un rand de numere rosii

am in original cartea de circulatie italiana (ANULATA) radiata etc... cartificatul de proprietate pe care am stampila si semnatura pt primul rand de numere

am si o pagina a4 tipizata completata de mana intre concesionar si romanul de la care am luat masina cu 2 semnaturi

mai am si contractul de cumparare batut la masina intre mine si romanul respectiv


mai am vreo sansa sa imi inscriu masina sau o arunc la gunoi ?! la inmatriculari auto cand am revenit pt a 2-a oara, am fost amenintat ca poate vreau sa ajung sa dau si declaratii riscand si un dosar penal...

macar in Bulgaria merge inmatriculata ? ca in romanica nu se mai poate asa....
danielb is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 15:40   #17
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia

iti trebuie certificat fiscal de la vanzatorul roman care ti-a vandut-o , dar ac sa o inmatriculezi nu ca sa ii scoti numere rosii !!
dute la numere rosii si trage de urechi finctionarul de acolo sa iti arate in lege unde scrie ca pentru eliberarea numerelor rosii trebuie certificat fiscal !! mor pe functionarii astia care se cred ei mai tare ca oricine !!
astea sunt actele necesare pentru numere provizorii ::
Anexez alăturat următoarele:
- documentul prin care fac dovada proprietăţii asupra
vehiculului (copie); contractul de italia si cel de romania
- asigurarea obligatorie de răspundere civilă (copie RCA)
- chitanţele reprezentând taxa de autorizare provizorie (la CEC
cu valoarea de 13 lei) şi la Administraţia Financiară (cu
valoarea de 7 lei);
- copii ale documentelor de înmatriculare străine
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 15:45   #18
danielb

Stage 2
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 35
Default Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia

cum ar trebui sa fie acel contract de italia pt ca eu il am foaie a4 completat de mana si 2 semnaturi

si fara acel fiscal nu o mai pot inmatricula pe ro ? pe bulgaria imi trebuie asa ceva ?

Multumesc
danielb is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 15:50   #19
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia

fara fiscal o poti inmatricula pe bulgaria ,
nu iti trebuie fiscal daca proprietarul dinaintea ta a tinut-o mai putin de 30 de zile de cand e intrata in tara adica data de pe contractul de italia
contractul de italia poate fi atat tipizat cat si scris de mana, de obicei se cheama dichiarazione verbale di vendita
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 15:58   #20
danielb

Stage 2
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 35
Default Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia

pe contractul intre italian si romanul de la care am luat masina este trecuta data 17.05.2011 iar pe contractul dintre mine si roman este trecuta data 02.06.2011

totusi functionarul respectiv a zis ca nu e bun contractul ala completat de mana spunand ca nicaieri in Europa nu se face asa ceva...


se pot scoane numere din alta localitate ex Bucuresti ? eu fiind din Calarasi...


Multumesc
danielb is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 16:02   #21
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia

vai , mor de functionarii astia , orice inscris sub semnatura e bun , si o bucata de hartie igienica e buna !! mai dute odata si ial de cap , zii ca prima data a fost bun cand s-au scos numere rosii tre sa fie bun si a doua oara iar cu fiscalul explicai treaba cu 30 de zile si zii sa citeasca legea mai bine !!
daca nici asa nu vrea spunei mai prieteneste ca ii faci o plangere de abuz in serviciu la parchet si chai asa sa faci !!
numere provizorii poti elibera numai de pe raza judetului pe care ai domiciliu , te complici pe alt judet , trebuie sa o vinzi unei persoane de pe raza judetului unde vrei sa scoti numere rosii si acea persoana sa solicite numerele !!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 16:13   #22
danielb

Stage 2
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 35
Default Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia

o sa ma duc si maine cu toate ca m-a amenintat cu dosar penal dar inainte am vrut sa stiu daca contractul respectiv are vreo baza legala

i-am spus ca odata s-a putut si acum dc nu se poate ( mi-a raspuns du-te la timisoara) "imi est" ca respectivul roman care a scos numerele sa nu fi avut pile ceva pe acolo dar banuiesc ca aia de acolo nu se riscau degeaba aflandu-se de asta cand voi incerca sa o inscriu sau ceva de genu...

multumesc pt raspunsuri

acesta este respectivul contract

Last edited by danielb; 28-06-11 at 16:16.
danielb is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 16:16   #23
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia

e perfect legal , dosar penal nu are de ce sa iti faca , ai zis ca au mai fost odata scoase nume rosii la masina nu? atunci actele cum de au fost bune, e el incompetent !!
am patit-o si eu la nume rosii asa si nu numai odata , tre sa le explici ca ei is ursi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 16:23   #24
danielb

Stage 2
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 35
Default Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia

da am numere de TM, expira in 3 zile, totodata am fost oprit si de politie de N ori si nu a fost nicio problema cu actele... sper sa rezolv maine.
danielb is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 16:37   #25
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia

aaaaaaaaaaaaa, pai poate facea misto de tine ,
dute cand iti expira numerele ca din ce stiu eu nu se elibereaza numere rosii atata timp cat ai valabile, nici in avans !!
deci actele care iti trebuie sunt urmatoarele :
copii dupa targa , certificat de proprietate , contract italia , contract romania
asigurare valabila pe cele 30 de zile de cand vrei sa iei numere rosii , ar trebui sa o modifici daca deja ai luat-o
chitanta de la cec si cea de la fisc
cerere tip completata

astea sunt actele ce sunt necesare , restu is inventii , bete-n roate, daca ai alea trebuie sa iti elibereze numere rosii
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 28-06-11, 16:53   #26
danielb

Stage 2
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 35
Default Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia

mi-a trebuit si programare la rar(chestie necesara pt a 2-a oara probabil si pt a 3-a), sa atasez si biletul primit in urma programarii...
sa vad ce fac cu asigurarea pe care am platit-o deja...

multumesc pt raspunsuri,

Last edited by danielb; 28-06-11 at 16:56.
danielb is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 11:07   #27
danielb

Stage 2
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 35
Default Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia

nu am avut de ales decat sa ii trimit actele prin curier respectivului si sa mi le retrimita cu tot cu numere... si totodata sper sa rezolve si cu factura dintre el si concesionar....
danielb is offline   Reply With Quote
Old 27-09-11, 14:51   #28
yoca07

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 4
Default Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia

salut tuturor,vreau sa cumpar o masina din italia si as vrea sa stiu si eu ce acte imi trebuie la cumpararea unei masini si care varianta este mai buna inte o masina inca inmatriculata in italia sau una radiata pentru export deoarece am gasit mai multe oferte si nu stiu dupa care sa ma orientez,multumesc anticipat
yoca07 is offline   Reply With Quote
Old 27-09-11, 17:30   #29
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia

la noi la iasi nu conteaza daca e radiata sau nu din italia cand vrei sa o inmatriculezi , numai sa ai toate actele, anume , targa , certificat de proprietate , contract vanzare cumparare
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 28-09-11, 00:49   #30
yoca07

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 4
Default Re: Ajutor: acte cumparare si inmatriculare masina din Italia

salut gaby,mersi de raspuns totusi ai putea sa-mi dai mai multe detalii cam ce acte ar trebui sa-mi dea persoana respectiva de la care cumpar pentru o masina radiata si ce acte pentru o masina care ii inca inmatriculata pe it,care ar fi parerea ta sa caut deja radiata pentru export sau se poate rezolva usor chiar daca ii inca inmatriculata ,ma refer care ar fi varianta mai ieftina si fara mare bataie de cap,mersi inca o data.
yoca07 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -