Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 10-04-10, 15:25   #106
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: permis de conducere la 16 ani

Un moped (sau: ciclomotor) este un vehicul cu două, trei sau patru roţi, a cărui viteză maximă prin construcţie nu depăşeşte 45 km/h şi care este echipat cu un motor cu ardere internă, cu aprindere prin scânteie, cu o capacitate cilindrică ce nu depăşeşte 50 cm³ sau cu un alt motor cu ardere internă ori, după caz, electric, a cărui putere nominală este de cel mult 4 kW.


uite, se poate si cu 4, si orice motor, numai sa fie limitat.

sursa wikipedia
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 10-04-10, 16:19   #107
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

In primul rand zic eu ca trebuie sa le dovediti parintilor vostri ca sunteti copti la minte , parerea mea ca e snobism sa iei masina la 16 ani in primul rand ca masina costa destul de mult , revanzarea se face foarte greu si plus ca mai dati banii si pe scoala de soferi pt. ce? Pt. 2 ani? In care eventual puteti sa va adunati bani ca atunci cand aveti 18 ani sa mergeti cu masina pana va pica picioarele
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 12:30   #108
fasinel

Stock
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 1
Default Re: permis de conducere la 16 ani

eu am avut permis de conducere de la 16 ani.am condul un oltcit.daca vrea cineva acum e de vanzare.dar dak va luati permis de la 16 ani trebuie sa dati de permis si la 18.
fasinel is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 19:19   #109
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: permis de conducere la 16 ani

ai limitat oltcitu?
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 20-04-10, 23:00   #110
69WRX

Stage 5
 
69WRX's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,205
Member of:
[Opel]
[2 Roti]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

dupa ce ca nu fuge il mai si limita ?
69WRX is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:10   #111
Speed`y

Stage 4
 
Speed`y's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 178
Member of:
[2 Roti]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

poate nu s-a mai postat de mult in acest topic , dar in cateva luni fac 16 ani , si m-a convins cineva sa dau de b1 , as vrea sa stiu daca fiat cinquecento s-ar putea conduce cu acel b1 , dar nu modelul de colectie , ci acest model....

__________________
NiGhT RiDeRs cLuB SuCeAva



http://nightriders.5forum.net/
Speed`y is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:24   #112
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: permis de conducere la 16 ani

nu, e doar de clasa mini ca lupo, matiz, ka, c1 etc.
vrei sa conduci ceva la 16 ani gasesti marci la ligier, aixam. si imi pare ca te mai poti urca si in fiat 500 (da ala vechi nu asta nou). sau atv-uri poate si buggy.


ala din dreapta


totusi legea din ce tin eu minte iti permite sa conduci cu b1 orice masina normala ce are limitarile de rigoare pentru asa ceva.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 12:26   #113
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: permis de conducere la 16 ani

Quote:
Originally Posted by 69WRX View Post
dupa ce ca nu fuge il mai si limita ?
am mers cu ai mei cu oltcit cu 120-130. la 16 ani nu ai voie cu viteze de astea (rupe-si-ar gatu de trotuar astia cu legile lor)
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 13:13   #114
PSD-ul

Stage 5
 
PSD-ul's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 782
Member of:
[Opel]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

Decat sa planga parintii mai bine asa!
PSD-ul is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 13:39   #115
ZaNe94

Stage 5
 
Join Date: Jan 2010
Posts: 725
Default Re: permis de conducere la 16 ani

totusi de ce b1? cand se poate a1
uite ce frumuseti puteti conduce:




Last edited by aleks; 28-10-10 at 10:46.
ZaNe94 is offline   Reply With Quote
Old 17-10-10, 18:37   #116
Alex_19Mig

Stage 5
 
Alex_19Mig's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 1,653
Member of:
[Oltcit]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

Quote:
Originally Posted by 69WRX View Post
dupa ce ca nu fuge il mai si limita ?
Daca oltcitul nu fuge atunci dacia ce pui mei face!?
Alex_19Mig is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 14:41   #117
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: permis de conducere la 16 ani

Quote:
Originally Posted by ZaNe94 View Post
am mers cu ai mei cu oltcit cu 120-130. la 16 ani nu ai voie cu viteze de astea (rupe-si-ar gatu de trotuar astia cu legile lor)
Legile astea sunt facute ca sa nu ma omoare pe mine un disperat de 16 ani care crede ca masina e "varful" in viata.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 15:06   #118
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Legile astea sunt facute ca sa nu ma omoare pe mine un disperat de 16 ani care crede ca masina e "varful" in viata.
corect si bine punctat
Spark is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 15:29   #119
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: permis de conducere la 16 ani

Am si eu o intrebare pentru pustanii care se plictisesc sa faca temele si stau pe forum cautand solutii sa-si rupa gatu.... Nu vreti voi mai bine sa va bucurati de viata si copilarie?? Mai plimbati-va cu masinute teleghidate, niste lego ceva... E cea mai mare tampenie care am putut sa o aud! Copil la 16 ani sa mearga langa mine pe strada cu vreun jaf de masina (gen lastun) numai ca sa poata si el sa apese 3 pedale... Tramvaiu iti sta in gat? La varsta aia e la moda bicicleta nu masina. Vrei sa te plimbi? Du-te cu taxiu sa vezi ce misto e! Toate au un rost in viata, si daca Romania e cam pe dos cu anumite legi si contexte sociale, eu zic sa nu mai incurcati si voi cu visele voastre de copii de gradinita! Toti au asteptat pana la 18 ani (cel putin!!) sa dea de carnet, si n-au murit. E o placere pentru unii sa conduca, eu unu nu ma plictisesc niciodata, e chiar relaxant si il pot incadra la hobby (eu personal), dar cand ai 16 ani.... sterge-te la nas si mergi mai departe, ca nu ai ratat nimic pana acum! Zicea cineva mai sus "ce minunatii puteti conduce.." si pozele alea cu niste motoare... pai nu e deajuns ca mor atatia nevinovati, si unii (multi din ei) fac prostii si ajung pe lumea ailalta mai repede decat trebuie? La ce vreti sa umpleti cimitirele in loc sa va vedeti de viata si sa va bucurati de posibilitatile momentului.... N-am nimic cu nimeni "mic", si eu am fost ca voi si am mers in poligon, am facut scoala de soferi, am luat-o pe bune, si nu-mi pare rau. Experienta in trafic se acumuleaza in timp, si in afara de varsta de 18 ani, trebuie sa fii si copt la cap cand te urci la volan... Sincer, daca m-ar lovi unu din voi astia care scrieti p-aici si suferiti de voi, v-as bate si v-as duce la politie in portbagaj Gluma gluma, dar poate chiar va intalniti cu nu d-asta mai nervos (nu eu) care se da jos cu o bata de baseball la voi si atunci ai cam belito! Sau imaginati-va ca vine tata/mama acasa suparat ca a gasit masina praf in parcare, din cauza lu unu d-asta teribilist de la 16 ani.... si nu mai primesti bani pentru ca trebuie sa repare masina! (numai de vopsit o aripa la masina te jupoaie de alocatia ta pe 7-8 luni). Mai ganditi-va inainte sa va apucati de scoala....
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 18-10-10, 16:34   #120
cipi_SKG

Stage 5
 
cipi_SKG's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 320
Default Re: vreti eprmismai asteptati :))

si eu tot 16 ani am si astept cu nerabdare ziua in care o sa am carnet dar printre toate astea ..mai sunt si altele de facut nu mai visati, si traitiva clipa .. ca apoi o sa vreti sa fiti copii :-j . corect B-99-SAA ai spus lucrurilor pe nume ...mai ducetiva frtilor la teme )
cipi_SKG is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -