Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 05-12-10, 22:26   #1
Edwyn

Stock
 
Edwyn's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 7
Default O mica nelamurire cu circulatur in afara tarii !!

Am un matiz, masian este inmatriculata pe numele meu , itp abea facut ,asigurare lafel si circul cu ea in belgia. Mentionez ca am si buletin belgian.
Am fost oprit de un domn politist care mi-a spus ca in termen de 6 luni trebuie sa inmatriculez masina sa schimb placile la ei in tara .
Este normal din moment ce masina oricum este pe numele meu ?
Edwyn is offline   Reply With Quote
Old 16-02-11, 11:28   #2
rpopescu

Stage 4
 
rpopescu's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 241
Default Re: O mica nelamurire cu circulatur in afara tarii !!

Da, iti cere sa o inscrii provizoriu, cu plata taxelor aferente inmatricularii belgiene. In tara la noi la fel se cere daca ai avea o masina inmatriculata in alta tara.
Timpul in care trebuie sa faci aceasta este socotit de la prima intrare in tara a respectivei masini, dupa computerul de la vama. Chiar daca ,,intri" de mai multe ori...

Acum motivatia : Tu platesti taxe statului roman dar circuli pe drumuri publice belgiene. Bine, in schimb nu circuli unde ti-ai facut datoria, platind odata taxele. Dar la nevoie poti circula din nou si aici, la noi.
Sper sa iti foloseasca explicatia, chiar daca este cam tardiva.

Last edited by rpopescu; 16-02-11 at 11:42.
rpopescu is offline   Reply With Quote
Old 20-02-11, 01:13   #3
Jdm-Motors

Stage 4
 
Jdm-Motors's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 198
Member of:
[Honda]
Default Re: O mica nelamurire cu circulatur in afara tarii !!

Da,este normal,fiecare tara/provincie are legile ei. Fa bine si inmatriculeaza masina pentru a nu avea probleme pe viitor. M-am lovit de aceeasi problema ca tine,numai ca am scapat de remorcare dupa depasirea termenului printr-un pur noroc.
__________________
The Power of Dreams
Jdm-Motors is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -