Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

View Poll Results: Esti de acord cu inmatricularea masinilor pe Bulgaria?
DA 631 78.39%
NU 174 21.61%
Voters: 805. You may not vote on this poll

Reply
 
Thread Tools
Old 23-09-10, 11:07   #91
hirig

Stage 3
 
hirig's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 160
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
Cu 3000 euro cumperi un Golf IV din germania, si il aduci aici... Ti se pare normal sa platesti inca 3000 euro taxa de inmatriculare? Mie nu! Si daca imi zici ca un Golf IV 1.4/1.6 au motoare mari, si ca romanii sunt niste snobi.... mai bine nu mai posta. Iar daca o sa vii cu replica "Poti sa iei Golf IV si de aici", da, intr-adevar, dar multi nu vor pentru ca sunt masini fugarite si facute muci pe minunatele drumuri ale patriei, si daca mai dai si de vreunu d-ala care a schimbat filtrele o singura data in 25 mii km.... Sunt cazuri exceptionale, dar dupa tipurile de anunt din geamuri gen "e tipla n-am schimbat nimic la ea", sau "full fara piele/trapa/navi", iti mai pui si semne de intrebare... D-asta se duce romanu si isi aduce masina, ca sa ia ceva mai ingrijit. Si d-asta baga Guvernu taxe nesimtite, au impresia ca masina e un lux pe care ni-l dorim, cand de fapt e o necesitate. Eh, asta e, doar n-o sa tina cu noi...
Dar stiti ce e cel mai rau in toate astea?! NOI inghitim tot ce ne pun in fata......Chiar trebe? Chiar nu avem de ales? Sa mergerm la altii in tara sa inmatriculam o amarata masina, ca aici nu se mai poate, aici am ajuns? Cine ar fii crezut....Ne trebuia noua UE...luam pe bot acum RUSINEA LUMII.
hirig is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 11:55   #92
SILVER

Stage 1
 
SILVER's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 21
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Nu sunt de acord acord cu inmaticularea iN Bulgaria atata timp cat ar fi taxele mai mici la noi !!! Nu este normal ca un euro 3 sa plateasca 1000 si ceva de euro pe un tdi atata timp cat un euro 2 depreciat plateste 200 euro ! Masinile Non euro ar trebui sa aiba taxe mari si apoi scazand treptat in functie de norma euro si anul de productie ajungand astfel la EURO 5 sa nu se mai plateasca taxa ! Dacia Nu uitati abia a ajuns la norma de polutare euro 4 .... ce face ea de la 1 ianuarie? ca sigur nu sa o bage euro 5 !!!! Este manangement defectuos in aceasta tara... privind orice ! unde se va ajunge? Nu-mi place sa vad masini cu nr de bulgaria , vreau sa vad masini inmatriculate la noi in tara !!!! Ii inteleg ca trebuie stopata poluarea , dar nu-i omorati pe cei cu euro 3 si euro 4 cu taxe mari !!!!!
SILVER is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 12:58   #93
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by cheluakame View Post
Dupa cum am mai spus, nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar asa se intampla cand te intinzi mai mult decat iti ajunge plapuma. Majoritatea persoanelor din Romania au 2-3000 de euro dar doresc masini cu motoare mari si sute de cai. Si dupa ce le cumpara merg la benzinarie si alimenteaza cu 15 lei ca sa poata da doua ture in ziua respectiva. Cel putin asta-i parera mea ...
Nu înţeleg gândirea ta!

Ce este în neregulă dacă vrei să îţi iei o maşină bună în 2000-3000 de euro?
Nemţii mai dau 3000 de euro şi îşi cumpără un Logan/Sandero nou-nouţ (asta bineînţeles pe lângă prima dată de stat pentru Rabla în valoare de 3000 de euro).

De ce credeţi că noi suntem cea mai ruptă în cur naţie?
Mergeţi fraţilor în America spre exemplu să vedeţi ce preţuri de nimic au şi câte îţi poţi permite muncind chiar mai puţin decât în prăpădita asta de ţară.

Du-te să vezi cum bagă americanul de 8 dolari benzină... dar de banii ăia chiar bagă. Nu ca la noi să scuturi pistolul la pompă pentru ultima picătură.

Chiar nu înţeleg partea în care tu spui că bulgarii ar încerca vreo mişcare.
Cu turismul sunt înainte noastră şi ca mentalitate ne-au cam luat-o înainte de mult timp.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 13:04   #94
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by cheluakame View Post
dar asa se intampla cand te intinzi mai mult decat iti ajunge plapuma. Majoritatea persoanelor din Romania au 2-3000 de euro dar doresc masini cu motoare mari si sute de cai. Si dupa ce le cumpara merg la benzinarie si alimenteaza cu 15 lei ca sa poata da doua ture in ziua respectiva. Cel putin asta-i parera mea ...
Imagineaza-ti ca stai singur, intr-o garsoniera, deci costuri minime. Mergi cu RATB, si ai un salariu de MAXIM 1500 lei pe luna. Spune-mi si mie in cat timp reusesti sa aduni suma de 3000 euro ca sa iti iei o masina relativ ok din toate punctele de vedere. Asa ca nu inteleg de unde nemultumirea ca romanii au masini ieftine! Si daca sa zicem ca stai cu prietena/logodnica, munciti amandoi, si pana strangeti bani de masina mai intervin factori de genul "facem nunta", sau vine vreun copil... si atunci sa te vad! Nu discutam de intemeiat familii, dar priveste putin la clasa medie si obisnuita a cetatenilor, si la salariile care le au (avem) si dupaia mai comenteaza....
__________________
Ex: '98 Daewoo Tico SX -> sold!
Ex: '00 Daewoo Cielo Hatchback -> sold!

Now: '01 VW Golf variant -> no topic
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 14:16   #95
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Eu zic ca daca si-ar permite, oricine ar avea o masina inmatriculata pe Romania. Si ca exemplu....de ce sa iei un Opel Astra din 92 sa il inscrii pe Romania cand poti sa iti iei un Opel Astra din 96 si sa il inscrii pe Bulgaria ( costuriile fiind egale ). Este un exemplu, nu am spus`o cu rautate si sper ca posesorii de Opel Astra sa nu se atace , repet, era un exemplu.
__________________
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 14:41   #96
Sorela

Stage 3
 
Sorela's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 49
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by drobet@ View Post
sa va zic si eu parerea mea despre inmatriculatu pe bulgari totul este super ok pana intr-o zi cand te opreste un nenea garcea si iti spune ca acea masina a fost data in consemn ca fiind radiata si te alegi frumusel cu un mic dosar si cu masina confiscata . Iar de faza ca domle am contract de vanzare cumparare si procura numi poate face nimeni nimik ca am drepturi depline se inseala amarnic in urmatoarea secunda dupa ce ai plecat de langa bulgar se poate duce frumos si sa anuleze procura si contractu ca si cum niciodata nu au existat iar cele care sunt inmatriculate pe firma mai exista si treaba ca ele pot intra in colaps si se pune sechestru pe masini toate astea vi le spun din realitate nu povesti de adormit copii cel mai bine e sa fie numele tau in acte sa dormi linisit noaptea ca sa nu te trezesti ca dimineata nu mai ai masina in parcare mult succes si jos cu Boc

Da te opreste nenea garcea si itzi face dosarul si zice k e radiata in momentul cand tu nu ai platit impozitul ...pt ca majoritatea care au masinile in BG fac ITP-ul la ''unu care face si el pe najpa '' iar de impozit uita sa l plateasca asta este principala cauza de radiere a masinii!!

Iar fazele astea cu radiatul nu stiu dar majoritatea actelor nu sunt facute cum trebui si deaia se ajunge la radiere , confiscare, etc etc...

Am masina imatriculata pe BG de 1 an si nu am avut nici o problema, si inainte de asta am avut o alta calibra cu numere de spania si am avut un mare accident ......si vreau sa zic nu am avut niciodata probleme cu asig si nici cel pagubit....

De exemplu cea cu asigurarile pe BG multe nu sunt valabile in RO pt k nu au carte verde si multi nu realizeaza asta
Sorela is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 15:35   #97
cheluakame

Stage 5
 
cheluakame's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 370
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

@B-99-SAA
La un motor 1.4 platesti 200-600 euro in functie de norma de poluare (E4-E3). La cel 1.6 patesti 300-1000 (E4-E3). In unele cazuri chiar platesti mai putin decat la o masina noua E4. Si cred ca sunt destule masini bune fabricate peste 2000 cu motoare 1.4 , 1.6 , 1.8 Euro4

In conditiile in care stai in garsoniera si ai un salariu de 1500 ron cu spui tu, nu reusesti sa strangi prea mult, ba chiar esti fericit daca la sfarsitul lunii poti iesi la un film cu prietena si cumperi si un suc. DAR, in cazul asta chiar nu cred ca masina este singurul lucru care iti lipseste. Daca fac un calcul, cred ca mult mai ieftin si mult mai rapid este transportul in comun decat masina proprie. Si chiar daca ti-ar trebui masina, sa spunem ca in week-end mergi in provincie la parinti/rude/prieteni, nu cred ca ti-ar trebui neaparat o masina de 3000 euro. Tie iti trebuie o masina ieftina, care sa consume putin si sa fie cat de cat fiabila. Dar noi nu vrem un logan, vrem un mertan, doar BMW-uri M3 sau Audi A6, daca se poate si 3.0 TDI Quattro in care sa bagam motorina de la tractoristi ar fi perfect. Si uite asa apar masini inscrise pe Bulgaria.

@andi_cimpean nu-i nimic rau in ati lua o masina buna la 2-3000 euro. Insa e rau cand tu ai doar banii aia si trebuie sa faci foamea toata luna viitoare ca sa platesti taxele masinii sau ti-ai pus familia sa faca imprumut pe 5 ani la banca.

Cunosc caz. In grupul meu un prieten avea un A6 1.9 tdi, toate bune si frumoase. Altul, ca para el mai "jmecher" si-a luat 2.5 tdi, dar pentru asta au fost ai lui nevoiti sa faca imprumut la banca, si unde mai pui ca masina avea vreo 250000 km si el mergea incet cu ea, ca sa nu consume, i s-a dus un injector principal, in functie de care se calcula timpi celorlalte injectoare sau ceva de genul asta. Si uite asa a ramas si fara 5-6000 euro cat a dat pe ea, bani sa o repare nu are de unde, schimb filtre si ulei nu a vazut de cand a luat-o, plus ca este automata si incepe sa-i faca figuri si convertorul de cuplu... A, si sa nu mai vorbim de impozit ... ca este inscrisa pe Romania.
L-a asta ma refer cand zic ca ne intindem mai mult decat ne ajunge plapuma. Masina buna pentru tine nu este cea de care iti ajung banii, ci cea pe care o poti intretine. Pe acelasi principiu s-a mers si la noul impozit auto. Daca ai motor 3000 benzina, tie aia iti consuma cam 25%, in conditiile in care tu faci 10000 km pe an, cheltuiesti 120 milioane pe an la combustibil, ce inseamna la tine inca 21 de milioane? Ar fi 1000 km parcursi in plus.

@trafy-vr6 un opel astra din 96-98 cu motor 1.7 diesel euro 3 te costa cam 6-700 euro, daca ai si filtru de particule, scade pe la vreo 450.

Dar parca altfel te vede lumea cand te dai jos la Mall dintr-un Vectra GSI cu numere de BG, decat dintr-un Astra 1.7 cu numere de Ro.

Parca e mai frumos sa ai ca masina de familie un e39 2.5 tds decat un e36 1.8tds

Si din nou P.S. Sa nu se inteleaga ca sunt vreun "baietzash" de bani gata sau ca am vreun s-class prin curte si ca rad "ha ce saraci sunt romanii", fac parte din aceasi categorie sociala cu majoritatea romanilor insa imi place sa spun lucrurilor pe nume.

Si inca un lucru, la noi in tara, sunt multi care prefera sa dea 3000 euro pe o masina, chiar daca le ploua prin acoperis folosind scuza "Ba, iti ploua in casa / Pai si unde sa ma urc pe ploaia asta sa il repar" , "Uite ma, a iesit soarele, urca-te pe casa/Pai ce rost are, nu vezi ca nu mai curge"

Oricum, asta este ultimul post, ca incep sa o dau in offtopic.
cheluakame is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 15:59   #98
Tweety_rzw
VW Driver

Stage 5
 
Tweety_rzw's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 2,554
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Zicea cineva ca le facem burta mare la bulgari,dar ganditi-va o clipa la bulgari o inmatriculare + asig + itp se face cu maxim 500-600e da?La 1 masina inmatriculata pe romania astia cu banii de pe taxa inmatriculezi 20 de masini pe bg cu taxa lor triplata,paispata ca ma ia capu de hotzi spartzi....Nu le facem deloc burta mare,treaba e ca la ei se mai fac unele chestii cu , cap deoarece i-a unpic de la fiecare Bg dar Ro vrea sa ia mult mult mult de la fiecare si uite asa o sa ia _)_....Am inteles eu bine sau dak ai masina pe bg inamtriculata pe firma iti pot lua astia numerele?Auzisem zvonuri ca politia Ro au facut o mica alianta cu politia Bg'ei impotriva celor ce circula vezi doamne fraudulos...:-j

Last edited by Tweety_rzw; 23-09-10 at 16:03.
Tweety_rzw is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 18:26   #99
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

@cheluakame: atat platesti acuma.... uita-te cat o sa platesti din 2011. Eu de aia ziceam, acum dar intr-adevar mi se par oarecum rezonabile...

@Tweety_rzw: nu exista sa mergi fraudulos cu masina din moment ce ai procura.... sa fie clar, mare lucru n-au ce sa faca romanii din moment ce toata procedura de inmatriculare e corecta, decat sa opreasca masinile de BG mai des pt control... in rest, sanatate
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 19:10   #100
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
@Tweety_rzw: nu exista sa mergi fraudulos cu masina din moment ce ai procura.... sa fie clar, mare lucru n-au ce sa faca romanii din moment ce toata procedura de inmatriculare e corecta, decat sa opreasca masinile de BG mai des pt control... in rest, sanatate
Asta zici tu, dar nemernicii din Guvern sunt în stare să încheie un pact cu Fiscul bulgar doar doar să prindă românii care au maşinii pe BG şi care nu au plătit şi impozitul!
Ce zici? Este fraudulos sau nu?
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 19:26   #101
B-99-SAA
Daewoo Driver

Stage 5
 
B-99-SAA's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 3,540
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by B-99-SAA View Post
@Tweety_rzw: nu exista sa mergi fraudulos cu masina din moment ce ai procura.... sa fie clar, mare lucru n-au ce sa faca romanii din moment ce toata procedura de inmatriculare e corecta, decat sa opreasca masinile de BG mai des pt control... in rest, sanatate
@andi: am specificat asta in postul anterior.... deci am vrut sa zic ca, platesti impozitul! n-a zis nimeni sa-l lasi neplatit!
B-99-SAA is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 21:52   #102
kidu2006

Stage 5
 
kidu2006's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 3,528
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

Quote:
Originally Posted by cata666 View Post
nu sunt de acord...
ai bani ,vrei masina???pe romania tata....
vad multe masini f frum prin oras...dar cand vad nr de ,,bahamas,,mor
Te inteleg,probabil ai motor 1.2 55cp,isi permite tot saracu sa intretina o asa masina
Quote:
Originally Posted by Hondarul View Post
Rover_cabrio, prietene, e normal sa zici ca nu-ti ia masina nimeni ca doar te ocupi cu asa ceva si promovezi inmatricularea pe BG, tu faceai reclame peste tot. Sa fii sanatos, foarte bine, si eu sunt de acord cu asta, dar hai sa prezentam lumii toate aspectele problemei, nu doar cele roz.

Un contract de vanzare-cumparare se face la orice colt de strada, la fel ca in Romania, nici nu e nevoie ca ambele parti sa fie prezente, trebuie doar cateva date din buletin. Nu are nicio valoare in cazul in care se ajunge in instanta.

Ford_V6, ai scos-o pe asta cu cartea si proprietarul de drept. E ca in Romania, iti dau masina, talonul si cartea si la revedere, da? Ce ma impiedica sa le dau pierdute si sa ma duc la RAR sa scot altele si sa declar masina furata? Nimic. Proprietar e ala care apare cu numele in carte, nu cel care detine cartea. Si eu conduc acum o masina pe alt nume, sunt proprietarul ei fizic, dar nu si legal. Daca imi ia talonul, nu-l pot recupera decat daca port numele din carte, corect?

Oameni buni, daca va dati cu parerea, faceti-o din toate punctele de vedere, nu doar cum vi se pare voua bine. Si intrebati si un avocat, ca nu strica.

In plus, oare de ce peste 400 de masini sunt cautate acum de politie pentru ca le vrea statul bulgar inapoi? Degeaba, cu siguranta nu.

Hai sa continuam discutia cu argumente si civilizat va rog.
Iti dai dreptate aici .. cum am mai spus,am inscris mai mai inscriu ocazional masini pt cunoscuti,nu am facut si nici nu fac afacere din asa ceva,dar la ora actuala este mult mai profitabil pt noi sa le inscriem la vecini!
Bineinteles exista si riscuri atunci cand inscrii masina pe o firma din bulgaria,majoritatea sunt in litigiu!
Atunci da se pot pierde masinile,actele,etc

Iar pt toti frustratii care tot bat campii ca sunt numai jeguri de masini,pai ce dracu sa-si mai permita romanii pe saracia asta?probabil unii traiesc in lumi paralele,ori eventual au facut leasing la o saracie de logan sau duster si le vad mari masini
In fine ... fiecare cu rotitzele lui :-j
__________________
www.royal-amanet.ro
Amanet: Auto, Moto, Ambarcatiuni, Aur, Argint, Platina, Diamante, Electronice, GSM si alte obiecte de valoare
kidu2006 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 07:15   #103
B-14-BYE

Stage 5
 
B-14-BYE's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 3,553
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

stiit undeva unde sa inscriu si eu ok o masina in bulgaria ? are numere rosii acum. si preturi mai mici ?
B-14-BYE is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 07:23   #104
nyk_mastercard

Stage 2
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 64
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

eu am avut masina pe bg 3 ani si se merita
Acuma depinde si cum o inmatriculezi daca ii pe firma nai nici o treaba ii totu legal dar daca ii pe o PF deacolo nu ajungi cu ea in tara si ii radiata asta 100% sigur
Cat despre masina nu tio poate lua exista o procura speciala pe baza careia firma nare nici un drept asupra masini ,so vanda fara semnatura ta si sunt si avantaje foarte mari ptr cei care sufera de boala vitezei nu vin amenzi prin posta de la radar
Alt avantaj daca ai un bolid cu ceva caluti putere asigurarea ii mai ieftina si impozitu
Se merita din plin daca ai o masina puternica cu o taxa exagerata

Last edited by aleks; 24-09-10 at 08:20.
nyk_mastercard is offline   Reply With Quote
Old 24-09-10, 07:25   #105
ionutzmi

Stage 5
 
ionutzmi's Avatar
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 1,847
Member of:
[Opel]
[SKODA]
[MERCEDES]
Default Re: Inmatricularea pe Bulgaria - PRO sau CONTRA

100% de acord ,
am avut cel putin 6-7masini pe bulgaria de cind sau deschis vamile si nam avut probleme cu actele la nici una ,

Last edited by aleks; 24-09-10 at 08:20.
ionutzmi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -