Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 26-03-10, 14:33   #1
bogdan gba

Stage 3
 
bogdan gba's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 168
Exclamation GROAPA UCIDE! Campanie DAC MOTORS

"GROAPA UCIDE

Azi, 26 Martie 2010, ora 2:00AM, a inceput o campanie de constientizare a pericolului reprezentat de gropile din asfalt.

Campania consta in desenarea langa fiecare groapa a profilului unei persoane intinse pe asfalt, similar celor dintr-un accident mortal.

Au fost deja marcate in acest mod aproximativ 70 de gropi serioase din toate sectoarele Bucurestiului folosindu-se un spray cu vopsea nepermanenta.


Campania nu are in vedere victimele deja facute de gropile din asfalt dar trage un semnal de alarma despre urmarile tragice ce pot fi cauzate de acestea.

Campania nu este a motociclistilor pentru motociclisti, se adreseaza tuturor participantilor la trafic afectati de gropi si de catre carosabilul degradat.

Gropile existau, noi am marcat posibilitatea producerii de viitoare victime.

Daca in alt mod nu putem influenta autoritatile sa schimbe aceasta situatie, macar putem sa economisim banii de creta cheltuiti in favoarea participantilor traficului rutier la marcarea accidententelor si, in acest mod, poate vor ramane mai multi bani pentru intretinerea strazilor.

Campania este simpla, non-agresiva, dar cu un impact puternic.
Alatura-te oriunde ai fi in tara si ia cu tine cand pleci de-acasa o creta sau o creta cerata, ori o vopsea nepermanenta si daruieste fiecarei gropi din orasul tau conturul potentialei victimei pe care o asteapta.

Astfel, cei ce sunt in masura vor sesiza numarul impresionat al locurilor unde asfaltul este degradat si vor dispune repararea gropilor cauzatoare de victime!!!

Este important sa folositi momente ale zilei/noptii astfel incat sa nu deranjati traficul.

Deasemeni, folositi creta sau vopsea nepermanenta ca sa nu existe explicatii si dialoguri inutile cu politia.

Gropila este un altfel de shotron. Cineva, mai devreme sau mai tarziu va arunca piatra in el si va sari!

Folositi-l pe Gropila si semnalati locurile de pe carosabil din toata tara ce pot contribui la aparitia victimelor viitoare, poate asa vor fi mai putine.

Cu respect,
DAC MOTORS "






Last edited by sunblease7; 26-03-10 at 14:47.
bogdan gba is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 15:31   #2
Gabi TAZ
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
Gabi TAZ's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 1,602
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: GROAPA UCIDE! Campanie DAC MOTORS

bravo
Gabi TAZ is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 21:19   #3
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: GROAPA UCIDE! Campanie DAC MOTORS

Haideti la vopsit !

Dupa parerea mea ar fi bine sa fie pus gropila la 1-2 metri inainte, pe sensul de mers, si sa fie si incercuite gropile.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 21:26   #4
bogdan gba

Stage 3
 
bogdan gba's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 168
Default Re: GROAPA UCIDE! Campanie DAC MOTORS

Da, pai ar fi bine sa fie vopsit inainte sau in lateralul gropii.. ca ideea e sa scoata groapa in evidenta. Degeaba il vedem pe "Gropila" dupa ce am trecut cu rotile prin groapa/crater

S-a postat acest anunt pe multe forumuri, s-au anuntat chiar si posturile si ziarele de stiri. Deci, in zilele urmatoare, sunt sanse mari sa intalnim familia Gropila prin orase si nu numai.

Eu zic ca e o campanie buna, fiindca de vopsit strazile, o poate face oricine, cand vrea si unde vrea. Se spunea ca indicat ar fi sa fie vopsit cu spray nepermanent sau creta, pt a evita problemele cu militienii. Dar daca doriti, puteti vopsi cu orice, nu ne deranjeaza :P
bogdan gba is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 22:26   #5
julaikos
Oltcit Driver

Stage 5
 
julaikos's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 6,455
Member of:
[Oltcit]
[4Rally]
Default Re: GROAPA UCIDE! Campanie DAC MOTORS

o campanie buna!
Condoleantele mele dac motors,l-am cunosc pe qaz prin pasiunea lui si pentru oltcit
julaikos is offline   Reply With Quote
Old 27-03-10, 11:08   #6
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: GROAPA UCIDE! Campanie DAC MOTORS

Foarte misto initiativa , partea proasta e c-o sa vedem din 5 in 5 metri cate un contur.
dreaq is offline   Reply With Quote
Old 27-03-10, 19:12   #7
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: GROAPA UCIDE! Campanie DAC MOTORS

Multa vopsea sau creta va fi necesara...
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 28-03-10, 11:02   #8
cryssl

Stage 5
 
cryssl's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 1,671
Member of:
[4Rally]
Default Re: GROAPA UCIDE! Campanie DAC MOTORS

http://stirileprotv.ro/stiri/evenime...clistilor.html
cryssl is offline   Reply With Quote
Old 29-03-10, 12:51   #9
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Default Re: GROAPA UCIDE! Campanie DAC MOTORS

Am urmarit si topicul de pe motociclism . ro . BRAVO . Pacat ca strazile din bucuresti vor fii albe
Psycho is offline   Reply With Quote
Old 31-03-10, 14:17   #10
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: GROAPA UCIDE! Campanie DAC MOTORS

cunos desule zone unde`s asa multe gropi una langa alta ca nu incape profilul unu-i om pe asfalt ... deci acolo trebuie toata strada facuta in alb.

oricum, frumoasa initiativa.
Spark is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -