Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini

Discutii generale masini Discutii generale despre masini : Colt Legislativ, Taxa Inmatriculare, Intrebari-Raspunsuri, Recomandari, Accidente

Reply
 
Thread Tools
Old 18-03-09, 14:27   #1
Cosmin Arsene

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 468
Member of:
[REDACTOR 4TUNING]
Default "Rabla” se rablageşte văzând cu ochii

“Rabla” se rablageşte văzând cu ochii



Potrivit spuselor Ministrului Mediului, Nicolae Nemirschi, programul “Rabla” ar merge “destul de prost”, dar asta se întâmplă (uimire totală) nu pentru că ar fi prost administrat, sau pur şi simplu pentru că oamenii nu-şi mai pot permite să cumpere o maşină, ci din cauza unor oficiali “care vorbesc fără să ştie”.

Dar poate oamenii ăştia de “vorbesc fără să ştie”, au aflat ceva, iar ministrul nu vrea să recunoască. Oricum, acel ceva îl vom afla luni, când ministrul va primi de la Administraţia Fondului de Mediu o statistică a contractărilor, urmând ca abia atunci să dea detaliile pe care i le solicită jurnaliştii curioşi.

Până acum ştim doar atât: că ministrul a auzit că programul “merge destul de prost”, dar dă vina, asta până la începutul săptămânii viitoare, pe „oficiali care vorbesc fără să ştie”.

Întrebat în legătură cu declaraţiile sale cu privire la o eventuală creştere a primei de casare în cazul în care, în prima fază a programului pentru 2009, rezultatele sunt dezastruoase, Nemirschi a răspuns cu NU confirmă aşa ceva.

"Să fim bine înţeleşi: prima de casare nu va ajunge la 2.500 de euro. Dacă s-ar întâmpla asta, scopul programului nu ar mai fi atins", a spus Ministrul Mediului.

Să mă fac şi eu la fel de bine înţeles: comentariile ministrului Nemirschi au fost necesare a fi luate, deoarece în urmă cu o săptămână, vicepreşedintele Asociaţiei Producătorilor şi Importatorilor de Automobile (APIA), Brent Valmar, a afirmat că declaraţia ministrului privind posibila creştere a primei de casare în a doua etapă a programului "Rabla" este păguboasă. Normal că în aceste condiţii spusele lui Nemirschi pot crea confuzie, dar şi "o aşteptare care nu este acoperită în fapt de nimic", a comentat Valmar.

Şi de ce nu, am adăuga noi, aceeaşi declaraţie a ministrului ar putea face eventualii clienţi de maşini de cumpărat prin intermediul Programului Rabla să mai aştepte.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	rabla.jpg
Views:	1047
Size:	42.9 KB
ID:	837032  
Cosmin Arsene is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 15:35   #2
Cr0c0 F

Stage 5
 
Cr0c0 F's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 1,454
Default Re: "Rabla” se rablageşte văzând cu ochii

eu cred totusi ca nu sunt nici bani pentru noile masini
Cr0c0 F is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 15:40   #3
the_one_and _only

Stage 5
 
the_one_and _only's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 358
Default Re: "Rabla” se rablageşte văzând cu ochii

S-au ingradit foarte mult conditile de creditare, motivul e atat de simplu.
the_one_and _only is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 15:47   #4
askhy

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 555
Default Re: "Rabla” se rablageşte văzând cu ochii

Quote:
Originally Posted by Cr0c0 F View Post
eu cred totusi ca nu sunt nici bani pentru noile masini
Nu prea isi mai permite omul sasi ia masina noua, singura solutie ramane tot vechiul cazan, fie ceva din afara
askhy is offline   Reply With Quote
Old 18-03-09, 18:15   #5
serady

Stage 5
 
serady's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 306
Member of:
[DACIA]
Default Re: "Rabla” se rablageşte văzând cu ochii

tot una second imi iau ca nu am bani de alta noua nici in rate....
serady is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -