Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > MASINA MEA > PEUGEOT

PEUGEOT Forum Peugeot - dedicat posesorilor de Peugeot: Masina mea, Tuning, Anunturi vanzare-cumparare, Zona Tehnica

Reply
 
Thread Tools
Old 16-04-17, 18:30   #1
mfcristi

Stock
 
Join Date: Apr 2017
Posts: 2
Angry Trepidatii 307 SW

Masina : 307 SW 1.6HDi (2004)
Buna ziua, am si eu o problema mai delicata,cred eu, cu trepidatul la un motor 1.6HDI 109cp (307sw din 2004) . Pe loc masina trepideaza usor (sesizabil dar nu deranjant) si la plecarea de pe loc trepideaza mai puternic si deranjant. Am schimbat suportul motor ( hidroelastic) si-am curatat (ultrasunete) un injector(care necesita reconditionat) dar problema persista . Am facut diagnoza iar la diagnoza a reiesit ca ar trebui schimbat senzorul de presiune(debitmetrul) si egr-ul (probabil infundat) . Am fost la 3 mecanici, unul mi-a schimbat suportul motor si "curatat" sita aia de la debitmetru si mi-a zis ca masina merge in 3 pistoane si sa ma duc sa vad care-i defect si sa-l reconditionez, am fost sa-l depistez l-am reconditionat si tot asa facea, al doilea mecanic mi-a zis sa ma duc sa fac testul de compresie al motorului, al treilea la care trebuia sa fac compresia imi zice " n-are rost sa-ti fac testul ca trebuie sa reconditionezi chiuloasa si-ar trebui si volanta schimbata" ... deci al treilea ma baga intr-o cheltuiala de aproape 1000euro .

Voi ce spuneti ? Alte idei/pareri/opinii ?
mfcristi is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -