Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Evenimente Auto

Evenimente Auto Saloane tuning, Expozitii, Intalniri, Saloane Auto, Diverse evenimente legate de viteza si extrem.

Reply
 
Thread Tools
Old 04-05-12, 12:56   #3376
Santon

Stage 5
 
Santon's Avatar
 
Join Date: Jul 2011
Posts: 514
Member of:
[Toyota]
[AUDI]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by rover_cabrio View Post
IDEEA este ca daca mai atragem ATENTIA poate se realizeaza ceva dar pe NIMENI nu intereseaza.....e AGLOMERATIE in BUCURESTI mai rau decat era benzina 4 lei 1 data ) asta e am trecut la diesel .. am 100 litri pe luna la 4 lei asigurati !
DE GEA BA !

Nimeni nu o sa faca nimic niciodata in legatura cu pretul carburantilor.

Singura miscare ce o sa aiba loc pe piata este delimitarea claselor sociale. Cei care isi permit nu sunt foarte atinsi de scumpiri si o sa-i vezi mereu pe strazi cu masini, iar ceilalti cu posibilitati modeste or sa lase masinile in parcare mai des ca nu-si permit.

De iesit n-o sa iasa nimeni in strada si daca se aduna 10,100,1000 n-or sa rezolve nimic oricum.

Cu alte cuvinte, vorba multa si degeaba.
Pretu creste si prostu plateste pana observa ca nu-i mai ajung banii de intretinere(sau de altele lunare) si atunci o sa se mai decongestioneze traficul.
__________________
"Soichiro Honda was turned down by Toyota Motor Corporation for a engineering job. He was jobless for a while and started making his own scooters at home. Encouraged by his neighbours, he later setup his own company – Honda Motor Corporation. "
Santon is offline   Reply With Quote
Old 04-05-12, 13:35   #3377
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by Santon View Post
DE GEA BA !

Nimeni nu o sa faca nimic niciodata in legatura cu pretul carburantilor.

Singura miscare ce o sa aiba loc pe piata este delimitarea claselor sociale. Cei care isi permit nu sunt foarte atinsi de scumpiri si o sa-i vezi mereu pe strazi cu masini, iar ceilalti cu posibilitati modeste or sa lase masinile in parcare mai des ca nu-si permit.

De iesit n-o sa iasa nimeni in strada si daca se aduna 10,100,1000 n-or sa rezolve nimic oricum.

Cu alte cuvinte, vorba multa si degeaba.
Pretu creste si prostu plateste pana observa ca nu-i mai ajung banii de intretinere(sau de altele lunare) si atunci o sa se mai decongestioneze traficul.
ei stiu ..eu unu sunt satul cand ma suna unu sa ii vand ceva EXEMPLU frate nu am bani pana mea e GREU ..dar 24 din 24 ii vezi in masina , LE RUPE la gratare ....bautura carne etc SI TOTI nu 1 ..2 insi si cand e ceva se vaita de innebunesti ...eu miam gasit solutia Diesel si am asigurata motorina la luna cu 4 lei ....tot e bine ...
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 12:06   #3378
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Profit record pentru OMV Petrom in primele trei luni ale anului. Vanzarile, mai mari cu 21%

OMV Petrom (SNP) a inregistrat in perioada ianuarie - martie un profit trimestrial record, de 1,38 miliarde lei (381 milioane euro), in crestere cu 65% fata de acelasi interval din anul precedent, si vanzari in urcare cu 21%, la 6 miliarde lei.
"In primul trimestru, pretul majorat al titeiului si aprecierea dolarului fata de leu au favorizat rezultatele segmentului E&P (Explorare si Productie, n.r), dar, in acelasi timp, au influentat negativ marjele si volumele din activitatea de R&M (Rafinare si Marketing). Pe parcursul trimestrului am inregistrat un progres considerabil in cadrul proiectelor cheie de investitii si am continuat sa ne consolidam performanta operationala, datorita masurilor de management strict al costurilor (...) Conditiile meteo extreme din primele doua luni au cauzat unele intreruperi de ordin tehnic, ce au afectat, intr-o oarecare masura, nivelul productiei din E&P si au influentat negativ vanzarile din marketing. Cu toate acestea, iarna severa a determinat cresterea volumului vanzarilor de gaze si, in plus, am inregistrat marje imbunatatite, in special la gazele extrase din depozite" a declarat intr-un comunicat directorul general al Petrom, Mariana Gheorghe.
Profitul operational calculat inainte de deducerea dobanzilor si impozitelor (EBIT) a urcat in primele trei luni cu 51%, la 1,79 miliarde lei (411 milioane euro), de la 1,19 miliarde lei in perioada similara a anului trecut.
Pretul mediu al titeiului Ural a crescut cu 14% fata de nivelul din primele trei luni din 2011, la 117,49 dolari /baril.
Pretul mediu realizat la titei la nivel de grup a crescut cu numai 9%, la 98,33 dolari /baril, reflectand valoarea mai mare a pierderilor din instrumentele de acoperire a riscului privind pretul titeiului. Acestea au avut un impact negativ de 159 milioane lei asupra EBIT-ului, comparativ cu rezultatul negativ de 56 milioane lei inregistrat in primul trimestru din anul precedent.
__________________
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 20:30   #3379
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Asta e JAPCA PE FATA
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 09-05-12, 21:56   #3380
umbra09
VW Driver

Stage 5
 
umbra09's Avatar
 
Join Date: Feb 2011
Posts: 384
Member of:
[VW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

eu nu ma pricep la treburile astea despre economie da pana si eu vad ca ei tot urca in profit si dupa orce regula ai analizao ce tot urca si urca odata o sa cada si cu cat urca mai sus cu atat mai rau o sa cada. parerea mea ca deja ar trebui sa se faca placinta cand cad :d
umbra09 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 17:27   #3381
RA_2fast4u
Ford Driver

Stage 5
 
RA_2fast4u's Avatar
 
Join Date: Jul 2005
Posts: 2,611
Member of:
[FORD]
[FOTO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

In sfarsit apare o initiativa de controlare a producatorilor. Mie mi se pare foarte buna ideea, doar sa se poata aplica, si sa nu se intoarca in ceva fel tot impotriva noastra.

http://www.antena3.ro/economic/biz-n...13-167246.html
RA_2fast4u is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 19:10   #3382
aalex691

Stage 4
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 218
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Si ce daca ? Vor scumpi benzina in continuare... Atat timp cat peco-urile sunt pline mai mereu, ii doare la basca.
aalex691 is offline   Reply With Quote
Old 16-05-12, 22:09   #3383
Mustang
Daewoo Driver

Stage 5
 
Mustang's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 4,399
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Decat sa imbogatesc petrolistii nenorociti care scumpesc carburantii saptamanal, mai bine ii imbogatesc pe aia de la Metrorex si de la RATB. Macar aia nu scumpesc biletele si abonamentele o data pe luna.
Mustang is offline   Reply With Quote
Old 27-06-12, 09:53   #3384
adrian78bmw

Stage 5
 
adrian78bmw's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 4,437
Member of:
[2 Roti]
[4Rally]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Preţul petrolului în continuă scădere. Vezi cotația barilului
Foto: stuff.co.nzPrețul petrolului a scăzut luni pentru a cincea zi consecutiv la Bursa din New York, atingând cel mai mic preț din ultimele opt luni, pe fondul încetinirii economice din SUA și China, iar petrolul Brent în Londra a scăzut la cel mai mic preț în mai mult de un an.

Prețul petrolului în New York a scăzut cu până la 2,4 procente, la 81,21 doalri pe baril, fiind cel mai mic preț de la minimul din 6 octombrie, extinzând declinul cu 8,4 la sută de săptămâna trecută, după ce rata șomajului în SUA au crescut și salariile s-au marit cu mai puțin decât considerau și cele mai pesimiste prognoze.

Cotaţia ţiţeiului Brent cu livrare în iulie a coborât luni la Londra cu 1,5%, la 96,97 dolari pe baril, după ce a scăzut săptămâna trecută sub pragul de 100 de dolari pentru prima dată din octombrie 2011, conform Bloomberg.

Indicele încrederii companiilor în economia Chinei a coborât în mai la cel mai redus nivel din martie 2011, iar un alt indicator al încrederii industriei manufacturiere din China a înregistrat cel mai slab rezultat din ultimele cinci luni.

Și în Europa există mari probleme, liderii țărilor UE nereușind să se pună de acord asupra soluțiilor de a scoate regiunea din criza datoriilor.

Petrom OMV se face ca ploua si ieftineste benzina cu 20 de bani ca la milogi!!
adrian78bmw is offline   Reply With Quote
Old 27-06-12, 21:02   #3385
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Japca astia nu stiu si scaderea .....numai adunarea cunosc javrele dracului
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 27-06-12, 22:40   #3386
Lsavus

Stage 5
 
Lsavus's Avatar
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 1,935
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Sa-si dea foc de banii luati in mod abuziv de la noi !!!
Lsavus is offline   Reply With Quote
Old 12-08-12, 18:47   #3387
buldogu

Stage 5
 
buldogu's Avatar
 
Join Date: Aug 2009
Posts: 422
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

hai sa va arat niste chestii interesante...cum companiile astea de comercializare pe detaliu al carburantului fac profit in draci, iar noua tot ne scumpesc combustibilii!!!!!!!!
Toate cifrele pe care le vedeti sunt din bilantul Ministerului de Finante, bilant facut la sfarsitul anului 2011...si as cam tinde sa cred ca ce zic astia e destul de adevarat...
Cifrele sunt exprimate in LEI.


NU E POSIBIL!! sau...se pare ca este

UNDE AJUNGEMMM?????
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1.JPG
Views:	93
Size:	121.2 KB
ID:	2521107  
__________________

Last edited by buldogu; 12-08-12 at 18:51.
buldogu is offline   Reply With Quote
Old 16-08-12, 21:30   #3388
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Daca suntem fricosi ,ia sa le dam foc la benziarii la guvern sa iesim in strada sai ciomagim bine de tot atunci sa vezi cum vin cu picioarele pe pamant
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
Old 21-08-12, 19:50   #3389
SeRee

Stage 5
 
SeRee's Avatar
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 516
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Quote:
Originally Posted by IULY-CLA View Post
Daca suntem fricosi ,ia sa le dam foc la benziarii la guvern sa iesim in strada sai ciomagim bine de tot atunci sa vezi cum vin cu picioarele pe pamant
nai cu cine sa faci un protest in romania asta...ei cand aud de politie sau procuratura fug cat ii tin picioarele ...dar nui nimica o sa faca 1l de benzina/motorina 10 ron si o sa vedem atunci cine o sa se mai plimbe cu masina :P
__________________
Ai o prietena care vrea unghii cu gel intra pe http://www.unghiigeliasi.info

SeRee is offline   Reply With Quote
Old 25-08-12, 19:48   #3390
IULY-CLA

Stage 5
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 943
Default Re: PROTEST impotriva pretului carburantilor - Discutii Generale

Hotie pe fata fara jena fara frica isi bat joc de noi
IULY-CLA is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -