Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 08-02-08, 16:32   #1
puma rider

Stage 3
 
puma rider's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 82
Member of:
[AfterDark Racing]
Default De tunat le tunam, dar cum le tinem curate?

Pentru aceia dintre noi care, din comoditate sau lipsa de timp isi spala masinile la spalatorie, am deschis acest topic, in care astept pareri, de bine sau de rau despre spalatoriile din Bucuresti. Eventual un top 10 spalatorii? sa stim cu totii pe unde e mai bine sa spalam masina.
puma rider is offline   Reply With Quote
Old 08-02-08, 16:33   #2
puma rider

Stage 3
 
puma rider's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 82
Member of:
[AfterDark Racing]
Default Re: De tunat le tunam, dar cum le tinem curate?

Din cate stiu eu, un lucru esential pentru o spalatorie este sa aibe un filtru de impuritati la jetul de apa, pentru ca altfel, in timp se poate sabla parbrizul/matui vopseaua...asta ar fi un bonus pe langa calitatea efectiva a spalarii, rapiditate si "politetea" angajatilor
puma rider is offline   Reply With Quote
Old 08-02-08, 20:58   #3
Dimitris

Stage 5
 
Dimitris's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 643
Member of:
[2 Roti]
Default Re: De tunat le tunam, dar cum le tinem curate?

mie cel mai bine mi-au spalat-o cei de la master tuner. Din pacate acum am renuntat la spalatoria lor, mi-a pleznit un bou la ei cu capu de furtun in eleron si mi-a luat lacul de pe el. plus ca mi-a agatat spoileru fata cu furtunu si era sa raman fara bara.

In rest:
Spalatorie Opera - foarte foarte prost, angajati "prietenosi" , au o mica buza la intrarea in locurile de spalat si daca ai masina joasa nu poti intra decat la una.
Spalatorie Cutitul de Argint ( langa cimitiru Belu ) - super ok, chiar se preocupa sa ii faca exterioru bine, dar si aici e spatiul destul de stramt si iti poate da cu furtunu peste spoilere
cel mai bine am spalat masina cand ma intorceam de la Cheia cred, am vazut un banner, pac imdiat stanga si am fost placut surprins, era o camera unde iti spala masina, si dupaia treceai frumos in alta camera unde erau vreo 3-4 gospodine care o stergeau de parca era copil mic. pacat ca in bucuresti nu exista atitudinea asta.
Dimitris is offline   Reply With Quote
Old 08-02-08, 23:13   #4
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: De tunat le tunam, dar cum le tinem curate?

eu imi spal masina mereu la Panduri langa Service-ul domnului Ilie...cunoscatorii stiu.
Baietii sunt de nota 20...ti-o face boboc,cel putin mie...dar singurul impediment este ca mereu este coada...eu in weekend stau cate o ora 2...dar cum nimeni nu ma grabeste pot sta pentru un lucru de calitate.
Topicul este foarte bun pentru ca putem auzi pareri despre multe spalatorii.
Am fost si la cutitul de argint,unde a fost si demitris dar pot spune ca nu mi-a spalat-o bine...au ramas cateva dare care nu s-au casnit sa le faca cum trebuie,si drept dovata nu am mai fost acolo.
Mentionez ca la Panduri pretul este de 12 lei,un pret zic eu acceptabil.
orlando is offline   Reply With Quote
Old 09-02-08, 00:14   #5
TzuTzu77
MACS Member

Stage 5
 
TzuTzu77's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 1,264
Member of:
[MACS]
[Opel]
Default Re: De tunat le tunam, dar cum le tinem curate?

Langa Billa Titan sunt vreo 3, cea mai mare, care are curte, e cam nasoala, s-a facut 13 lei parca si ultima oara am mai frecat eu la ea inca vreo ora si ceva in parcare sa iau toata mizeria si urmele, noroi carca sub bandouri, depinde si cine o spala, dar inainte parca era mai bine. Mai e una peste drum de Auchan, aia e ok.
__________________

2001 Nocturnoblau Astra G Coupe Z20LET
TzuTzu77 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-08, 14:43   #6
puma rider

Stage 3
 
puma rider's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 82
Member of:
[AfterDark Racing]
Default Re: De tunat le tunam, dar cum le tinem curate?

Eu in general o spalam la Teo, pe Campia libertatii dar in ultima vreme a scazut calitatea serviciilor asa ca am recurs la A3 service de la Gara unde e ceva mai bine dar mai scump. Si acolo se cam uita la masina si lucreaza mai mult la masinile mai scumpe in speranta de "bacsis" mai mare. Geamurile sunt o mare problema la ei. O alta optiune mai e si cea de pe Bd. Timisoara, unde ma mai duc ocazional noaptea sa spal masina, fiind singura spalatorie cunoscuta de mine cu program non-stop.
puma rider is offline   Reply With Quote
Old 12-02-08, 10:41   #7
bogdangepeto

Stage 4
 
bogdangepeto's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 232
Member of:
[FORD]
Default Re: De tunat le tunam, dar cum le tinem curate?

Spalatorie buna mai este si la Morarilor langa Mc,este coada dar ai bon cu nr asa ca este totul organizat.Daca vrei s ai tratament special dai 10 lei la baieti si iti dau cu ce vrei tu,la mine iese boboc.P.S. Banii ii dai inainte de a se apuca de treaba hihih.La aia peste drum de Auchan am fost si eu spala binisor,depinde peste cine dai o data a iesit luna alta data a fost praf si i am pus s mai stearga la ea.
bogdangepeto is offline   Reply With Quote
Old 12-02-08, 12:12   #8
gelu_r

Stage 5
 
gelu_r's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 2,442
Default Re: De tunat le tunam, dar cum le tinem curate?

nu ai cum sa faci top 10 spalatorii pentru ca variaza zilnic de chefu angajatilor..e una in floreasca care tio spala cu aparat dala cu senzori dupaia tio usuca cu aer cald..
degeaba tio face luna aparatu daca vine ala cand o mai sterge la sfarsit si da cu carpa pe prag sub prag si dupaia pe capota..
pe Timisoara sunt 3 cea mai buna mi se pare ultima..pana sa faci dreapta pe moinesti..
__________________
BMW e46 ci
gelu_r is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 04:25   #9
lipoveanu

Stage 2
 
lipoveanu's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 45
Default Re: De tunat le tunam, dar cum le tinem curate?

de 10 ani spal la RAZOARE ...DR.TABERII-DR.SARII ....
lipoveanu is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 11:13   #10
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: De tunat le tunam, dar cum le tinem curate?

deobicei la Baba Novac - drumul dintre La Mama (Calea Calarasilor) si ZVON (Bd. Decebal). la cea de pe straduta, nu la cea care e intr-o curte inchisa (JUJ). nu stiu de niciuna cat este de ok daca nu va cunosc baietii, eu spal de mult acolo si o fac cu atentie pentru ca stiu ca ii cinstesc bine daca imi place cum a iesit... si ca daca nu imi place ii mai pun s-o faca odata complet si nu le mai dau nici spaga
OMV Baneasa, programul de 17 RON cu ceruire si aditiv de uscare- e ok, mai spal si la ei.
teddy is offline   Reply With Quote
Old 13-02-08, 11:44   #11
orlando

Stage 5
 
orlando's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 2,595
Member of:
[Hyundai]
Default Re: De tunat le tunam, dar cum le tinem curate?

Quote:
Originally Posted by teddy View Post
deobicei la Baba Novac - drumul dintre La Mama (Calea Calarasilor) si ZVON (Bd. Decebal). la cea de pe straduta, nu la cea care e intr-o curte inchisa (JUJ). nu stiu de niciuna cat este de ok daca nu va cunosc baietii, eu spal de mult acolo si o fac cu atentie pentru ca stiu ca ii cinstesc bine daca imi place cum a iesit... si ca daca nu imi place ii mai pun s-o faca odata complet si nu le mai dau nici spaga
OMV Baneasa, programul de 17 RON cu ceruire si aditiv de uscare- e ok, mai spal si la ei.
apropo de spalatoriile din benzinarii...am auzit ca acele spalatorii automate folosesc niste perii destul de daunatoare pentru masina...este adevarat?
Nu am spalat niciodata masina in benzinarie,dar am auzit de la multi cum ca ar zgaria masina...
orlando is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 13:29   #12
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: De tunat le tunam, dar cum le tinem curate?

Quote:
Originally Posted by orlando View Post
apropo de spalatoriile din benzinarii...am auzit ca acele spalatorii automate folosesc niste perii destul de daunatoare pentru masina...este adevarat?
Nu am spalat niciodata masina in benzinarie,dar am auzit de la multi cum ca ar zgaria masina...
nu o zgarie daca este schimbata peria la timp, "ca la carte"... dar cum la noi, in Romania, oamenii vor bani multi cu investitie minima... schimba periile f tarziu, cand deja sunt mult prea uzate, nu cand ar trebui.

Si eu am spalat masina la Master Tuner, de multe ori... pana acum mi-au spalat-o 3 oameni si doar de unul singur nu am fost multumit. Ceilalti 2 au fost ok, si la interior si la exterior. Totusi, un mare minus il au la geamuri: de cateva ori nu au avut spray pt geamuri, pur si simplu dadeau cu carpa umeda si cu hartie!!!
Eu am spalatorie chiar sub geam (in crangasi), dar nu am fost niciodata multumit si, dupa 3-4 incercari, am renuntat sa ma mai duc la ei
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 14-02-08, 13:32   #13
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: De tunat le tunam, dar cum le tinem curate?

eu o spal tot la Master Tuner,am un baiat acolo in care am mare incredere.ii las cheile pe mana si mi-o face ca la carte
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Old 18-02-08, 11:19   #14
Nautilus

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 2,106
Default Re: De tunat le tunam, dar cum le tinem curate?

Spalatoriile cu perii trebuie sa aiba perii din benzi de pasla. Daca au perii cu fire, risti sa faca un model "panza de paianjen" pe caroserie

De obicei spalam in Rahova, peste drum de Electromagnetica e o spalatorie bunicica, la fel si la sos. Salaj. Ii las doar sa spele, n-am incredere sa dea altcineva decat mine ceara si polish

La OMV Calea Rahovei au spalatorie cu jet, dar angajatii sunt niste tigani de mare clasa, indiferent de culoarea lor, ar face cinste unei formatii de manele. Unul din ei, cand m-am dus sa reclam ca au bagat o masina peste rand zbiera la mine si ma ameninta ca-mi da una (ceea ce era destul de ridicol, dat fiind ca avea jumatate din greutatea mea )

~Nautilus
Nautilus is offline   Reply With Quote
Old 18-02-08, 11:21   #15
bmwm5
Skoda Driver

Stage 5
 
bmwm5's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,261
Member of:
[SKODA]
Default Re: De tunat le tunam, dar cum le tinem curate?

zi merci ca nu ti-a umblat la playerul din masina,eventual sa-l puna pe un canal de manele.innebunesc cand patesc asa
bmwm5 is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -