Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 26-05-09, 11:44   #376
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Qveta View Post
te rog frumos mergi pe site`ul celor de care nu am auzit eu din hambrug si comanda suporti pentru faruri si iti dau eu de 4ori valoarea lor! sau kedere pentru masina mea nu pt a ta! ok?
ca sa pot comanda ceva de la KTS:

http://www.kts.de/shop/default.asp

am nevoie de seria VIN a masinii īn baza careia se DECODIFICA toate datele (coduri piese, an de fabricatie, motorizare etc.) īn baza lor de date.
Īn functie de asta īmi pot spune ce au pe stoc si ce nu, si ce trebuie adus de dincolo.
De regula au piesaraie īncepīnd cu productiile anilor 60.

De livrat, ei livreaza īn toata europa dar numai cu plata la predare (postas).

daca curierul direct cu RO īti vine prea scump, pot lasa sa livreze la mine iar daca are vreun amic de-al tau drum pe aici poate prelua de la mine toate trancotele sau ti le-as putea trimite cu ATLASIB.
Cale de trimitere īn RO se gaseste.

Putem discuta pe PM amanunte ca sa nu trimitem topicul pt. a "X"-a oara īn nirvana.

Quote:
Originally Posted by Qveta View Post
referitor la conversia pe gpl........... e o gluma si o sa o tratez ca atare.
NU este nici o gluma. Eu am vorbit SERIOS. Aici īn Germania fiecare a 3-a masina americana, indiferent de vechime sau MODUL DE ĪNTREBUINTARE (zilnic sau hobby) este pe GAZ ca alt fel sīnt IMPOSIBIL de finantat si īntretinut / folosit la preturile actuale cu toate ca majoritatea ce au depasit 20 de ani de la prima īnmatriculare au numere cu "H" de OLDTIMER si platesc numai 50% din impozit.

Last edited by CyberCSX; 26-05-09 at 11:47.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 12:59   #377
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

ar fi bine daca site-ul ala ar avea si limba engleza...
in rest par a fi destul de dotati baietii
KSTM is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 15:28   #378
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by KSTM View Post
ar fi bine daca site-ul ala ar avea si limba engleza...
in rest par a fi destul de dotati baietii
Sīnt chiar foarte dotati.
Gīndeste-te ca catalog-ul lor de piese, ma refer la cel tiparit pe hīrtie, are vreo 4 kg si 28.000 de pagini pline de numere de serii nume de piese, desene exploded cu caroserii, motoare, cutii de viteze unde fiecare piesa, fiecare surub e notat cu numarul lui de comanda. La asta se mai adauga īnca vreo 3 sau 4 CD-ROM -uri tematice pt Ford, Chevy, Hemy si ce mai au ei pe acolo.

Am fost acum cītiva ani (vreo 4 - 5) cu trebuiri la Hamburg si am trecut personal pe la ei. Am zis ca ma sperii nu alta ce am putut sa vad. KTS are locatie īn 2 Hangare modoficate, hangare īn care pot fi parcate 2 Boeing 747.

Acu 2 saptamīni cīnd am telefonat cu ei si am comandat piesele de Mustang mi-au spus ca anul trecut s-au mutat din lipsa de spatiu ca cele 2 hangare de boeing au devenit neīncapatoare. Deci realizezi cam ce e pe acolo
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 15:52   #379
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Sīnt chiar foarte dotati.
Gīndeste-te ca catalog-ul lor de piese, ma refer la cel tiparit pe hīrtie, are vreo 4 kg si 28.000 de pagini pline de numere de serii nume de piese, desene exploded cu caroserii, motoare, cutii de viteze unde fiecare piesa, fiecare surub e notat cu numarul lui de comanda. La asta se mai adauga īnca vreo 3 sau 4 CD-ROM -uri tematice pt Ford, Chevy, Hemy si ce mai au ei pe acolo.

Am fost acum cītiva ani (vreo 4 - 5) cu trebuiri la Hamburg si am trecut personal pe la ei. Am zis ca ma sperii nu alta ce am putut sa vad. KTS are locatie īn 2 Hangare modoficate, hangare īn care pot fi parcate 2 Boeing 747.

Acu 2 saptamīni cīnd am telefonat cu ei si am comandat piesele de Mustang mi-au spus ca anul trecut s-au mutat din lipsa de spatiu ca cele 2 hangare de boeing au devenit neīncapatoare. Deci realizezi cam ce e pe acolo
spune`mi si mie ca individ necunoscator de germana cum as putea sa intru in posesia unor informatii pentru repere de baron de la ei?
thanks
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 15:57   #380
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Simplu:

1 - Scriindu-le un EMAIL la service@kts.de īn limba engleza
2 - sunīnd-ui la telefon 0049/40/55695940 (0049 fiind prefixul germaniei) si vorbind īn limba engleza.

Īn ambele cazurri ai nevoie de seria VIN a masinii (scrie īn talon sau sub parbrizul masinii īn stīnga)

Adresa Email si numarul de tel sīnt si pe site īn dreapta sus, deasupra logo-ului.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 16:03   #381
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Simplu:

1 - Scriindu-le un EMAIL la service@kts.de īn limba engleza
2 - sunīnd-ui la telefon 0049/40/55695940 (0049 fiind prefixul germaniei) si vorbind īn limba engleza.

Īn ambele cazurri ai nevoie de seria VIN a masinii (scrie īn talon sau sub parbrizul masinii īn stīnga)

Adresa Email si numarul de tel sīnt si pe site īn dreapta sus, deasupra logo-ului.
multumesc mult! sa speram ca functioneaza! de fapt daca a functionat la voi nu o sa fiu eu cel mai ghinionist client de piese auto!!
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 26-05-09, 17:07   #382
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by Qveta View Post
multumesc mult! sa speram ca functioneaza! de fapt daca a functionat la voi nu o sa fiu eu cel mai ghinionist client de piese auto!!
La mine functioneaza de 15 ani de cīnd am acont la ei si eu nu stau īn RO ci īn DE īn Duisburg la 500 km de KTS.

Ti-am spus !
Daca ai probleme, contacteaza-ma prin PM, da-mi numarul VIN si anul fabricatiei de la masina, lista cu ce-ti trebuie si īi sun eu ca nu ma costa nimic. Am tarif telefon FLATRATE si pot sa stau si 10 ore cu ei la povesti.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 27-05-09, 15:08   #383
Qveta

Stage 3
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 108
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
ca sa pot comanda ceva de la KTS:

http://www.kts.de/shop/default.asp

am nevoie de seria VIN a masinii īn baza careia se DECODIFICA toate datele (coduri piese, an de fabricatie, motorizare etc.) īn baza lor de date.
Īn functie de asta īmi pot spune ce au pe stoc si ce nu, si ce trebuie adus de dincolo.
De regula au piesaraie īncepīnd cu productiile anilor 60.

De livrat, ei livreaza īn toata europa dar numai cu plata la predare (postas).

daca curierul direct cu RO īti vine prea scump, pot lasa sa livreze la mine iar daca are vreun amic de-al tau drum pe aici poate prelua de la mine toate trancotele sau ti le-as putea trimite cu ATLASIB.
Cale de trimitere īn RO se gaseste.

Putem discuta pe PM amanunte ca sa nu trimitem topicul pt. a "X"-a oara īn nirvana.



NU este nici o gluma. Eu am vorbit SERIOS. Aici īn Germania fiecare a 3-a masina americana, indiferent de vechime sau MODUL DE ĪNTREBUINTARE (zilnic sau hobby) este pe GAZ ca alt fel sīnt IMPOSIBIL de finantat si īntretinut / folosit la preturile actuale cu toate ca majoritatea ce au depasit 20 de ani de la prima īnmatriculare au numere cu "H" de OLDTIMER si platesc numai 50% din impozit.
la asa lege m`as infige si eu la un classic muscle car!
Qveta is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 19:58   #384
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

in RO oldtimer urile sunt scutite 100% de impozit si taxa de prima inmatriculare
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 20:05   #385
eMH
2 Roti

Stage 5
 
eMH's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 5,101
Member of:
[2 Roti]
[PEUGEOT]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Dar trebuie sa fie in stare absolut originala. Daca ii schimbi capacele de la roti nu mai e bun...
eMH is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 21:04   #386
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by eMH View Post
Dar trebuie sa fie in stare absolut originala. Daca ii schimbi capacele de la roti nu mai e bun...
Pai nu l-e schimbi capacele de la roti ci le re-nichelezi daca sīnt nichelate din fabrica, deci original si īn afara de asta, exista mii de oameni, poate chiar sute de mii, care prefera o masina americana sa fie asa originala cum a facut-o masa si nu vor tuning.

Daca stai sa te gīndesti, o masina TUNATA fara re-estimare valorica judiciara are valoare de lista indiferent cīti bani ai bagat īn ea. Deci 100% PIERDERE.

Exemplu:

Tu iei un..............PONTIAC FIREBIRD din 1989. Īl tunezi.... made in 2009 cu High Tech actual. Pt. asta bagi 30.000 EURO īn el. Fara re-estimare valorica prin care dovedesti judiciar investitia tehnica, masina are valoare de lista de vechitura cu ce se comercializeaza de regula ce nu depasseste 3000 EURO.
Deci PIERDERE de 27.000 EURO.
Īn caz ca trozneste la un accident, chiar daca ai tu CASCO, asigurarea te ia la valoare de lista si-ti da 3000 EURO. Ai estimare valorica, īn obligati sa te despagubeasca la suma de investitie divedita tehnic judiciar de 30.000 EURO

Poata este ca 95% din tunisti nu se gīndesc sa-si faca o astfel de re-estimare valorica cu toate ca baga bani īn masina ca bezmeticii.

E si normal ca la una tunata nu-ti da certificat de OLDYE deoarece tehnica montata nu mai corespunde anului de fabricatie ci corespunde tehnicii actuale.

Deci, īn cazul unui tuning, ramīi cu buzele umflate īn ambele cazuri:

NU Oldye
NU despagubire īn caz de accident

Situatia se schimba daca folosesti, elemente originale.
Daca motorul din 1989 poneste si tu īi pui un motor nou, fabricat īn 2009 dar cu acesi parametri tehnici (motor de schimb) se mentine stadiul de OLDTIMER deoarece corespund parametrii tehnici ai anului de productie.

Valorile la un OLDTIMER, ce are un OK de OLDYE nu mai este calculat la pretul de lista īn caz ca trozneste ci se ia dupa lista masinilor de epoca, preturi minime de tranzactii īn domeniu aīta timp cīt nu are estimare valorica.
Ai o estimare valorica, ai numai avantaje pe toata linia deoarece se calculeaza suma de despacubire īn raport cu vecimea masinii fiind valoare de epoca īn raport cu estimarea valorica.

Asta te avantajeaza deoarece raportul de calcul iese īn avantaj si scoti cīstig de cel putin 30% peste valoarea reala a masinii. (asa-i legea) si asta este un motiv deosebit de plauzibil de a renunta la orice fel de tuning cīnd e vorba de oldtimer-e. (cel putin aici īn DE este asa).
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 21:16   #387
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Masini Americane in Romania?

perfecta dreptate Cyber , da un old tunat tot oldtimer ramane si tot la fel va fii exploatat , adica ,raliuri , intalniri si plimbari ocazionale ....de ce trebuie sa platesc ca la o masina normala , de fapt mult mai mult ,pt ca e veche si te omoara toate taxele
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 21:41   #388
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Masini Americane in Romania?

Stai putin ca amesteci capra cu varza.

- Un olddimer fabricat īn 1940 si tunat īn 1945, e clar ca e un oldimer tunat.
- Un oldtimer facut īn 1940 si tunat cu un motor facut īn 2009 de la o marca oarecare sau chiar de la aceasi firma nu mai este oldtimer ci este STRUTZ-O-CAMILA vorba unora de pe aici si nu mai are nimic comun cu originaliate epocii īn care a fost produs.

Ca exemplu, cum apare un FORD T din 1932 cu motor de FORD MUSTANG din 2009?
Asta 100% STRUTZ-O-CAMILA POWERD BY FORD dar īn veci nu e Oldtimer
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 21:42   #389
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

@cyber: cei pasionati de masini, fie ele europene, americane sau japoneze, nu o sa le tuneze niciodata. pasionatii de tuning o sa le tuneze. eu nu as strica aspectul unei masini americane nici mort. cat de hilar ar fi le baronul meu cu xenoane si neoane sub el si cu spoilere din fibra de sticla?
__________________
no replacement for cubic displacement.
my yank tank: '88 Black Chrysler GTS, 2.5 L4 TBI, all-electric
sau

KSTM is offline   Reply With Quote
Old 28-05-09, 21:47   #390
KSTM

Stage 3
 
KSTM's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 113
Member of:
[VW]
Default Re: Masini Americane in Romania?

Quote:
Originally Posted by CyberCSX View Post
Stai putin ca amesteci capra cu varza.

- Un olddimer fabricat īn 1940 si tunat īn 1945, e clar ca e un oldimer tunat.
- Un oldtimer facut īn 1940 si tunat cu un motor facut īn 2009 de la o marca oarecare sau chiar de la aceasi firma nu mai este oldtimer ci este STRUTZ-O-CAMILA vorba unora de pe aici si nu mai are nimic comun cu originaliate epocii īn care a fost produs.

Ca exemplu, cum apare un FORD T din 1932 cu motor de FORD MUSTANG din 2009?
Asta 100% STRUTZ-O-CAMILA POWERD BY FORD dar īn veci nu e Oldtimer
sau hot-rod?
uite, majoritatea autoturismelor ford fabricate in anii '20, '30, '40 au fost dotate cu celebrele motoare "nailhead". in prezent, cei care si le transforma in hot-rods le echipeaza cu motoare hemi (small sau big-block). asta inseamna ca nu mai sunt originale, intr-adevar, insa la baza tot ford sunt...
si t-bucket ramane t-bucket, indiferent daca e original, daca e rat-rod sau chopperit...
KSTM is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -