Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Generalitati tuning

Generalitati tuning Tuning, Sfaturi utile, Trend-uri, Noutati, Discutii, Generalitati

Reply
 
Thread Tools
Old 19-03-09, 18:18   #1
Ari_

Stock
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 6
Default Air Ride

http://www.squidoo.com/Air-suspension

Poate ajungem si noi aici intr-o zi.
Ari_ is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 18:52   #2
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Air Ride

Toata schmecheria te costa īn jur de 3000 EURO.
Trebuie sa renunti la arcuri elicoidale. Īn locul lor vin perne de aer ca la autobuze. Dependent de dorinta prin telecomanda, dai aerul afara sau l-e umfli din rezervor via compresor si īi salti garda pt. a puta circula cu ea.

ASA FUNCTIONEAZA si ASA arata montat. VEZI POZA:

Last edited by CyberCSX; 19-04-09 at 19:55.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 19:28   #3
brownshark

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 2,145
Default Re: Air Ride

CyberCSX : ce ai pus tu acolo e o lucrare mai sofisticata...e poza de pe net sau faceti voi sasiul ala ? de la ce e carcasa de la dif de spate ?
brownshark is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 19:43   #4
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Air Ride

E o poza luata pe fuga de pe net. Nu conteaza sasiul. Ala este pt un HOT ROD. Important este ce se vede la roata din fata DREAPTA.
Asa arata AIR RIDE - TELESCOPUL + PERNA DE AER. Asta e tot.

( Ceea ce intereseaza īn topicul asta este doar ce se vede īn poza de jos. )

Last edited by CyberCSX; 19-04-09 at 19:55.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 20:45   #5
sez me
Renault Driver

Stage 3
 
sez me's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 92
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Air Ride

este doar teoretic sau chiar se poate monta pe orice masina?
aveti idee daca in Romania aduce / instaleaza vreo firma asemenea suspensii?
sez me is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 21:00   #6
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Air Ride

Quote:
Originally Posted by sez me View Post
este doar teoretic sau chiar se poate monta pe orice masina?
Da. Se poate monta pe orice masina indiferent ca e trabant, Dacia 500 Lastun sau Ferrari.

firma sa-ti monteze asa ceva n-ai nevoie. Asta poti face si tu. E simplu ca "buna ziua".

Dai jos arcurile si pui pernele īn loc.
Montezi minicompresorul līnga motor, tragi furtunele si treaba-i rezolvata.
acuma faci racordurile de aer si electrice conform schiemei livrate la set si gata.

Asta poti face si īn dosul blocului fara probleme.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 22:40   #7
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: Air Ride

care este subiectul topicului pana la urma?
airride... daca ajungem si noi intr-o zi la asa ceva?

poate trecem peste mentalitatea asta si realizam ca nu suntem chiar "o tara din Africa"
PAK is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 22:59   #8
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Air Ride

Quote:
Originally Posted by PAK View Post
care este subiectul topicului pana la urma?
airride... daca ajungem si noi intr-o zi la asa ceva?

poate trecem peste mentalitatea asta si realizam ca nu suntem chiar "o tara din Africa"
Vrei sa-ti caut SET AIR RIDE pt. masina ?
Spune-mi si-ti caut pe aici ceva mai ieftin, ce suporta cīt de cīt buzunarul si-ti trimit setul cu ATLASIB. Atīta timp cīt sīnt bani se poate orice.
Deci, se poate "sa ajungeti SI VOI" la asa ceva (titlul topicului)
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 23:27   #9
PAK
VW Driver

Stage 5
 
PAK's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 469
Member of:
[VW]
Default Re: Air Ride

m-ai inteles total gresit.
eu am vrut sa spun ca ma enerveaza atitudinea multora care cred ca Romania este undeva in evul mediu. intradevar , nu suntem la nivelul unor tari precum Germania , USA etc dar nu inseamna ca la noi nu se poate sau nu exista unele lucruri.
daca nu le vezi pe Discovery la Rides asta nu inseamna ca nu exista proiecte si masini demne de lauda in Romania
@CyberCSX- multumesc dar personal , la airride, "am ajuns" de aproape 2 ani. si nu sunt singurul. si da, traiesc in Romania si asta imi ocupa tot timpul


numai bine
PAK is offline   Reply With Quote
Old 19-03-09, 23:29   #10
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Air Ride

Quote:
Originally Posted by PAK View Post
m-ai inteles total gresit.
eu am vrut sa spun ca ma enerveaza atitudinea multora care cred ca Romania este undeva in evul mediu. intradevar , nu suntem la nivelul unor tari precum Germania , USA etc dar nu inseamna ca la noi nu se poate sau nu exista unele lucruri.
Da. Aici īti dau perfecta dreptate.
CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 22-04-09, 18:31   #11
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Air Ride

la tuningdays , golfu 2 rosu ghetotuning avea air ride ...in fine, CyberCSX ,ma poti ajuta pe mine sa te uiti dupa un air ride ,Peugeot 407 ,chiar ma intereseaza sa mi pun pe masina si raman dator de o bere
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 23-04-09, 10:26   #12
sez me
Renault Driver

Stage 3
 
sez me's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 92
Member of:
[RENAULT]
Default Re: Air Ride

@ DOHC16 poate vbesc aiurea dar cand m-am uitat si eu pe internet in cautare de air-ride rezultatul a fost ca cel putin pentru moment nu este ceva usor de gasit / instalat.

poate s-a schimbat situatia (mi-ar placea sa fie asa) dar eu am citit ca prin Anglia ar exista ceva serviceuri ce ofera posibilitatea instalarii unei astfel de suspensii, dar la costuri de peste 2.000 de euro, ca sa nu mai vbim de drum plus ca daca ti se strica, unde repari in Romania asa ceva?

nu cred ca este vreo firma care sa scoata kit 100% compatibil cu o masina de serie, si astfel se pot instala doar cu ajutorul unor mici / mari (de la caz la caz) ajustari si in plus cine iti garanteaza calitatea intregului sistem?

sunt si eu de asemenea foarte interesat de un asemenea sistem, dar sunt curios daca are cineva o varianta viabila si eventual si accesibila
__________________
1. Don't take life for granted... Cherish it...

2. Daca nu iti pare rau de viata ta... macar gandeste-te la altii inainte sa accelerezi...
sez me is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 12:53   #13
GopPo

Stage 5
 
GopPo's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,678
Member of:
[VW]
[Opel]
Default Re: Air Ride

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
la tuningdays , golfu 2 rosu ghetotuning avea air ride
au fost 2 masini cu pneumatice....golful 2 rosu(mihai-ghetto) si golful 4 gri (PAK)
pneumaticele=moft
pe langa faptul ca sunt scumpe...sunt mai pretentioase decat stock-ul masinii....
GopPo is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 13:01   #14
CyberCSX
Banned

Stage 5
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 2,237
Default Re: Air Ride

Quote:
Originally Posted by sez me View Post
@ DOHC16 poate vbesc aiurea dar cand m-am uitat si eu pe internet in cautare de air-ride rezultatul a fost ca cel putin pentru moment nu este ceva usor de gasit / instalat.

poate s-a schimbat situatia (mi-ar placea sa fie asa) dar eu am citit ca prin Anglia ar exista ceva serviceuri ce ofera posibilitatea instalarii unei astfel de suspensii, dar la costuri de peste 2.000 de euro, ca sa nu mai vbim de drum plus ca daca ti se strica, unde repari in Romania asa ceva?

nu cred ca este vreo firma care sa scoata kit 100% compatibil cu o masina de serie, si astfel se pot instala doar cu ajutorul unor mici / mari (de la caz la caz) ajustari si in plus cine iti garanteaza calitatea intregului sistem?

sunt si eu de asemenea foarte interesat de un asemenea sistem, dar sunt curios daca are cineva o varianta viabila si eventual si accesibila
Ia vezi aici, AIR RIDE MADE IN GERMANY

Oferta este cu OMOLOGARE TÜV !

CyberCSX is offline   Reply With Quote
Old 25-04-09, 13:17   #15
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Air Ride

kiturile stiu ca exista pt fiecare tip de masina in parte , fara sa modifici nimic si am vazut fel si fel de instalari pe net si nu pare a fi greu .Cyber , m am uitat pe site ,din pacate nu mi am gasit masina pe acolo, la lucru asta m am referit daca ma poti ajuta, cu un site care face exact pt peugeot 407, dupa aceea ma descurc eu , nici nu inteleg limba germana si imi este greu sa caut .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -