Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 13-10-09, 19:36   #1
reshizzo_s13

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,472
Member of:
[Nissan]
Default Masina fara talon! ce pot face?

Buna,

Vreau sa cumpar o masina la care o sa fac cu vanzatorul un contract cumparare-vanzare si care are doar cartea de identitate al masinii
masina mai este inca inscrisa, doar ca numai are talonul ca cica sa pierdut!

masina inca nu este radiata si pe carte mai scrie ultimul proprietar care este din bucuresti

eu am de la cel din bucuresti doar numele si adresa lui ca sa o pot radiez masina! si de fapt ca sa pot sa o inscriu pe numele meu trebuie sa ma intalnescu cu cel din bucuresti care sa mio radieze si sa fac contractul si cu el!

ce parere aveti? sar putea sa fie ceva neinregula cu actele?

mam interesat de persoana respectiva din bucuresti la finante si are de platit 1100 RON impozit!
__________________
NISSAN 200SX - s13-sr20 project - my drift bitch
SUBARU IMPREZA MY08 - boxer diesel - my daily driver
reshizzo_s13 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-09, 15:11   #2
reshizzo_s13

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,472
Member of:
[Nissan]
Default Re: Masina fara talon! ce pot face?

nu stie nimeni? ce as putea sa fac?
reshizzo_s13 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-09, 15:25   #3
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default Re: Masina fara talon! ce pot face?

in primul rand asigura-te ca cel trecut ultima data in carte mai este viu, mai exista, sau daca a existat vreodata. dupa aia vezi daca e si dispus sa faca contract de vanzare cumparare cu tine pentru respectiva masina. verifica ce alte datorii mai are persoana respectiva la capitolul impozite (nu neparat pentru masina respectiva). si daca toate astea sunt in regula si esti dispus sa platesti tot impozitul ce-l datoreaza pentru masina (ca el sigur nu-l va plati), atunci da, poti sa cumperi masina.
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-09, 16:08   #4
reshizzo_s13

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,472
Member of:
[Nissan]
Default Re: Masina fara talon! ce pot face?

ok si cel mai bine cum dau de persoana respectiva? am doar adresa lui si numele lui. aveti idei cum il pot cauta ca pe google nu prea am gasit ceva!

eu sunt din brasov si masina este in oradea!
reshizzo_s13 is offline   Reply With Quote
Old 14-10-09, 19:03   #5
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default Re: Masina fara talon! ce pot face?

simplu: ori cauti in cartea de telefoane si poate ai noroc sa aiba telefon fix, ori te duci pana in bucuresti si il cauti.

pana in momentul in care nu esti sigur ca poti da de ultimul proprietar si ca poti face cele mentionate de mine in postul anterior eu personal iti recomand sa nu o cumperi - bine-inteles asta se aplica daca esti in categoria oamenilor interesati de actele masinii cu care circula.

daca ti se rupe de capitolul asta cumpara masina, las-o pe numele care ii acuma, si dupa o vreme da-o si tu mai departe in acelasi mod
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-09, 11:19   #6
reshizzo_s13

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,472
Member of:
[Nissan]
Default Re: Masina fara talon! ce pot face?

ms fain de tot! cand o sa am un drum la bucuresti o sa il caut sa vad daca am noroc!

pai si ce fac daca nu are talon? ca asa mam gandit si eu!
reshizzo_s13 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-09, 16:38   #7
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default Re: Masina fara talon! ce pot face?

Quote:
Originally Posted by reshizzo_s13 View Post
pai si ce fac daca nu are talon? ca asa mam gandit si eu!
faci un contract de vanzare-cumparare cu el ca sa-l poti folosi pentru a transcrie masina pe tine.
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-09, 17:12   #8
reshizzo_s13

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,472
Member of:
[Nissan]
Default Re: Masina fara talon! ce pot face?

pai da dar cum pot eu conduce fara talon de masina?

si cum pot inscrie eu masina pe numele meu daca proprietarul e din bucuresti si inca nu lam descoperit?

asta din oradea are cartea de identitate si contrac cumparare-vanzare dar nu cu cel din bucuresti cu altu.
reshizzo_s13 is offline   Reply With Quote
Old 15-10-09, 18:21   #9
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default Re: Masina fara talon! ce pot face?

Quote:
Originally Posted by reshizzo_s13 View Post
pai da dar cum pot eu conduce fara talon de masina?
la risc doar proprietarul din carte poate scoate alt talon.

Quote:
Originally Posted by reshizzo_s13 View Post
si cum pot inscrie eu masina pe numele meu daca proprietarul e din bucuresti si inca nu lam descoperit?
tocmai asta e ideea. ca sa poti sa o inscrii pe numele tau, gaseste-l prima data pe ala din bucuresti.


acuma sincer, e chiar asa okazie buna masina asta incat merita sa-ti bati capul dupa toata chestia asta? crezi ca e asa o masina deosebita si de aia si-o schimbat proprietarii de n ori?
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 19-10-09, 23:44   #10
reshizzo_s13

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,472
Member of:
[Nissan]
Default Re: Masina fara talon! ce pot face?

pot face o plangere la politie??? ca am cumparat o masina care nu are talon si proprietarul in acte nu permita sa il contactez si masina nu o pot radia ca are si de plata la impozit?
reshizzo_s13 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 15:38   #11
bobo32

Stage 5
 
bobo32's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,106
Default Re: Masina fara talon! ce pot face?

de facut poti sa faci, insa asta nu inseamna ca o sa te si bage cineva in seama.

vei fi trimis sa-ti rezolvi problema la tribunal. ei nu-s curiosi de chestiile astea.
bobo32 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 16:50   #12
sebaaa

Stage 5
 
sebaaa's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 1,662
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Masina fara talon! ce pot face?

nu mai bine eviti tu o mare durere de cap si o cheltuiala aiurea si nu cumperi masina aia?
sau pune actualul proprietar sa isi rezolve actele
sebaaa is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 16:55   #13
yntisar24

Stage 4
 
yntisar24's Avatar
 
Join Date: Aug 2006
Posts: 278
Default Re: Masina fara talon! ce pot face?

Salut si scuze ca intervin , parerea mea este urmatoarea ......in legatura cu talonul ce cred eu, este ca ori a fost retinut de politie sau unul dintre "propietari" a pierdut talonul........iar ceea ce iti recomand sa faci este urmatorul lucru daca tot vrei sa cumperi masina ........daca ai vreun prieten prin Bucuresti il rogi frumos sa se duca la adresa din talon sa vb cu propietrul despre soarta masinii .....sa mearga la targ Vitan sa faca un contract de vanzare cumparare intre tine si el desi u nu vei fi prezent dar merge ca doar suntem in Romania ,si sa-l mai roage prietenul asta al tau sa dea talonul pierdut in Monitorul Oficial apoi sa mearga la sectia financiara sa scoata masina de la financiar(proprietarul) .....iar toate actele astea impreuna cu chitanta de la M O trebuie sa ajunga la tine ....nu uita sa-i trimitzi prietenului tau din Bucuresti ......daca ai unu, o copie dupa cartea masinii! O zi buna!
yntisar24 is offline   Reply With Quote
Old 20-10-09, 18:24   #14
reshizzo_s13

Stage 5
 
Join Date: May 2008
Posts: 1,472
Member of:
[Nissan]
Default Re: Masina fara talon! ce pot face?

Mersi fain baietzi mare ajutor!
reshizzo_s13 is offline   Reply With Quote
Old 12-10-11, 18:55   #15
raducluj

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 1
Default Re: Masina fara talon! ce pot face?

Quote:
Originally Posted by reshizzo_s13 View Post
Mersi fain baietzi mare ajutor!
Salut!Ai rezolvat ceva cu talonul de la masina?Am si eu aproximativ aceeiasi problema am cumparat o masina are toate actele inclusiv fiscal am facut vanzare cumparare doar ca nu are talonul a zis ca la pierdut dar mi-a dat o copie.Acum nu mai pot sa dau nici cum de proprietar care e din Covasna si eu sunt din Cj.Credeti ca o pot inmatricula?Sau e posibil sa fie cu probleme?Multumesc frumos!
raducluj is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -