Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 24-03-08, 22:32   #1
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Permis suspendat, help!

Bun, eram cu un prieten in masina, undeva in zona Sincai.. veneam dinspre Tineretului, am facut dreapta spre Timpuri Noi si dupa 50 de m, trecere de pietoni.. pe sensul celalalt, era o baba, care se pregatea sa coboare de pe trotuar.. deci nu avea treaba cu sensul meu de mers.. eu imi continui drumul, fara nici o obligatie.. Dupa aproximativ 100 m, un gabor pe moto, trage in fata mea, ma opreste.. etc.. imi cere actele, vorbea in scarba.. ma intreaba " stii ce ai facut nu? " eu uimit.. " ce am facut?" .. el zice ca nu am acordat prioritate de trecere babei aleia.. m-am luat la cearta cu el... nimic.. tot ca el.. mi-a luat permisul pe o luna pana la urma... ce ma sfatuiti sa fac? contestatie, ceva? vreau sa zic ca am nevoie de permis, ca de aer...
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-08, 21:29   #2
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Permis suspendat, help!

Inca o intrebare si sper sa ma ajutati.. daca fac contesatie, ne judecam astea, sa presupunem prin absurd ca pierd.. tb sa platesc cheltuielile de judecata, etc ?
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-08, 23:05   #3
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Permis suspendat, help!

Permisul de conducere ti-l poate lua doar daca batranica era pe sensul tau de mers, incercand sa treaca pe trecerea de pietoni(sau cel putin a pus 1 picior pe trecerea de pietoni de pe sensul tau de mers). Asa zice legislatia...si doar atunci trebuie sa ii dai prioritate (adica sa il/o lasi sa treaca)
Cum tu spui ca batranica trecea din partea opusa, si nu era pe sensul tau, nu aveai nici o treaba cu ea.

Cel putin eu unul asa stiu ca zice legislatia in vigoare.
Deci eu zic sa faci contestatie (ar fi bine sa gasesti batranica aia ca martora, dar sanse cam 0,1% sa dai de ea cumva...). Explici in contestatie ce si cum s-a intamplat...si ar fi bine si un martor
valib is offline   Reply With Quote
Old 26-03-08, 23:08   #4
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Permis suspendat, help!

pai asa stiu si eu... batranica.. de unde sa o iau.. martori.. am vb cu niste prieteni... batranica era pe partea cealalta.. deci pe sensul celalalt de mers.. abia punea piciorul pe trecere.. deci nu aveam nici o obligatie... dar cap de creta ala... imi venea sa-i dau un pumn sa-l arunc peste motor`u cu care a venit.... asta e..
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-08, 00:01   #5
ESPinoza

Stage 5
 
ESPinoza's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 3,232
Member of:
[Moderators]
[Crazy Drivers]
Default Re: Permis suspendat, help!

ok.. din cate stiu eu daca drumu era prevazut cu scuar nu aveai treaba cu babutza .. daca nu avea scuar si era cu picioru pe trecere trebuia sa`i acorzi prioritate.. asta din cate tzin eu minte de cand invatam pt permis ..

in legaura cu contestatzia.. tocmai acu o ora mi`am luat si eu o amenda de 450 de lei si 6 pct penalizare pt ca nu aveam numar pe fatza.. desi i`am explicat domnului garcea ca am lovit un caine si s`a rupt suportul.. ii arat unde e lovit lipseste halogenu si e rupta bara ii arat si numarul cu suport ca il aveam in portbagaj si era rupt si el tot mi`a dat amenda.. si tocmai m`am interesat la prieteni ce pasi trebuia sa fac pt contestare.. din cate am inteles e asa.. te duci la tribunal faci o cerere.. asteptzi citatzie acasa te prezintzi ii explici judecatorului ce s`a intamplat si ramane la decizia lui daca anuleaza sau nu procesul verbal.
sfatul meu e sa incerci ca nu ai nimic de pierdut.. nu trebuie sa platesti nici o cheltuiala nimica.. asta am putut eu sa aflu acu.
__________________
00 Alfa Romeo 166 (Sold)
03 Renault Laguna (For sale)
04 Mercedes CLK (Sold)
07 Yamaha Gryzzli 700
09 BMW X6
10 Mercedes E coupe
ESPinoza is offline   Reply With Quote
Old 31-03-08, 00:49   #6
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Permis suspendat, help!

nu era cu scuar.. erau 2 benzi pe sens, despartite de liniile de tramvai... si baba era pe partea cealalta, abia cobora bordura.. daca era greseala mea.. mai ziceam.. dar la carte scrie ca trebuie sa acorzi prioritate de trecere, cand este pe sensul tau, pe bordura sau pe axul drumului.. am vb cu cineva, sa vedem daca ma rezolva, daca nu.. ma apuc cu contestatii si chestii d-astea.. cu toate ca nu prea am timp.. cu nr. la fel faceam si eu.. il puneam in portbagaj ca nu-mi placea cum venea cu nr pe fata.. am scapat de vreo 2 ori, pana m-a ars unu intr`o seara de 150 ron..
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 31-03-08, 10:18   #7
59AFA

Stage 5
 
59AFA's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 978
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[RENAULT]
Default Re: Permis suspendat, help!

Quote:
Originally Posted by ENigmaBoy View Post
nu era cu scuar.. erau 2 benzi pe sens, despartite de liniile de tramvai... si baba era pe partea cealalta, abia cobora bordura.. daca era greseala mea.. mai ziceam.. dar la carte scrie ca trebuie sa acorzi prioritate de trecere, cand este pe sensul tau, pe bordura sau pe axul drumului.. am vb cu cineva, sa vedem daca ma rezolva, daca nu.. ma apuc cu contestatii si chestii d-astea.. cu toate ca nu prea am timp.. cu nr. la fel faceam si eu.. il puneam in portbagaj ca nu-mi placea cum venea cu nr pe fata.. am scapat de vreo 2 ori, pana m-a ars unu intr`o seara de 150 ron..
multa bafta...daca ai martor e mult mai simplu...procesul verbal l-ai semnat ?
59AFA is offline   Reply With Quote
Old 31-03-08, 11:17   #8
blowwind
Observator 4tuning

Stage 5
 
blowwind's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 4,034
Member of:
[Observator 4tuning]
[VW]
[Honda]
[Street Zone]
Default Re: Permis suspendat, help!

deci... art 135 lit h spune clar ca atata timp cat pietonu nu se afla pe sensul tau de mers nu trebuie sa`i dai prioritate ... fa o contestatia...fugi la judecatoria sector 4 ( nu stiu unde e asta ).. o depui ( iti spune cand ai primul termen)...iti iei certificat de grefa...il depui la politie ( iti da permisul inapoi pe durata procesului ) ... dupa aia la primul termen...ori te duci direct cu prietenul tau ca martor..ori daca vrei s`o mai lungesti te duci si`l chemi ca martor...si iti mai da un termen...tu decizi...in proportie de 90% castigi ...
sfatul meu e sa vb cu un avocat sa`ti faca contestatia ...
pe toata durata procesului ai voie sa conduci ... in caz ca pierzi procesu ( putin probabil ) NU platesti nici o taxa de judecare ...

p.s. la proces nu vine nici un reprezentant al politiei..totul este la latitudinea judecatorului/judecatoarei ... asa ca tre sa faci o impresie buna
__________________
pround member of Street Zone
Honda Civic TypeS - VW Polo 1.2 - Subaru Forester 2.5XT - Infiniti FX37S

VAND PEUGEOT 307 CC

VAND SAAB 9-3 1.8t
blowwind is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -