Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 20-11-10, 18:21   #121
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Teoretic îţi trebuie împuternicire să circuli cu maşina lor, şi foaie de parcurs.
Partea cu foaia de parcurs nu ţi-o cere nimeni niciodată, dar împuternicirea ar putea să ţi-o ceară la vreun control.
stiu ca sunt stresant cu intrebarile dar nu ma pricep, imputernicirea ce trebuie sa contina? trebuie sa fie legalizata?
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 18:27   #122
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Nu trebuie să fie legalizată, fiind vorba de o persoană juridică.
Trebuie să fie ştampilată de ei, să conţină datele lor şi ale tale şi să fie precizat că tu eşti persoană desemnată să conducă respectivul agregat...
Pentru veridicitate, nu strică un număr de înregistrare de la ei, datat.
O ştampilă pur şi simplu ţi-ar rezolva multe din problemele de mai sus, dacă mă înţelegi...
aleks is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 18:33   #123
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
Nu trebuie să fie legalizată, fiind vorba de o persoană juridică.
Trebuie să fie ştampilată de ei, să conţină datele lor şi ale tale şi să fie precizat că tu eşti persoană desemnată să conducă respectivul agregat...
Pentru veridicitate, nu strică un număr de înregistrare de la ei, datat.
O ştampilă pur şi simplu ţi-ar rezolva multe din problemele de mai sus, dacă mă înţelegi...
gata, va multumesc, m-ati lamurit, nu am cum sa fac rost de stampila k firma nu mai exista, decat sa fac rost de una masluita, fac un apel la cine ma poate ajuta cu asa ceva, bucuresti sau bacau.
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 19:00   #124
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

fa`ti un ecuson cu numele fundatiei numele tau si o functie la misto si zici ca esti voluntar la fundatie !!!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-10, 19:06   #125
fistaccio

Stage 5
 
fistaccio's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 723
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
fa`ti un ecuson cu numele fundatiei numele tau si o functie la misto si zici ca esti voluntar la fundatie !!!
super tare idee dar totusi as vrea sa am si o imputernicire facuta.
fistaccio is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 13:29   #126
kapaionutz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 31
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Salut oameni buni!

Am cumparat o masina inmatriculata in ro, am inmatriculat-o pe numele meu, am toate actele, am platit toate taxele.

Acum m-a sunat fostul propietar spunandu-mi ca sa-i mai dau nustiuce acte.

Care sunt actele vechi care trebuie sa i le dau?
kapaionutz is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 13:38   #127
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

certificatul de radiere(in josul contractului vanzare/cumparare se afla) e posibil sa-l doreasca, ca sa se poata scadea cu el de la fisc.
Acesta trebuie stampilat si semnat de politia din SB(vad ca de acolo esti) cum ca masina s-a radiat de pe fostul proprietar de la politie
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 13:39   #128
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

certificatul de radiere cu stampila de la politie !! ti l`a data la transcriere
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 22-11-10, 13:42   #129
kapaionutz

Stage 2
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 31
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

ok, mersi mult baieti!
kapaionutz is offline   Reply With Quote
Old 30-11-10, 07:44   #130
dan500se

Stage 3
 
dan500se's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 132
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Revin cu o nelamurire.

Am vrut sa radiez o masina data la Remat.

Am platit impozitul, am dovada de distrugere, am cererea de radiere, am cele 3 exemplare de certificat de radiere plus toate actele masinii.

Buuuuun...Dupa platirea impozitului doamna de la ghiseu m-a indrumat la un alt birou ca sa scot ceva adeverinta care imi era necesara pentru radiere.

M-am prezentat acolo dar tanti de la birou mi-a spus ca imi mai trebuie ceva cerere pentru eliberarea acelei adeverinte.... In plus mi-a oferit si un ajutor instant: un numar de telefon de la "o prietena" de a ei care se ocupa cu radieri si , chipurile, imi va face adeverinta aceea (conra cost...of course... ).

Eu nu aveam cunostinta de nicio cerere care sa fie indispensabila unei eliberari de adeverinte de la Primarie, mai ales ca acea CERERE sa fie facuta OBLIGATORIU la o firma de intermedieri inmatriculari auto.

Am sunat totusi la respectiva persoana care foarte bunavoitoare a precizat pretul intregului pachet: 100-130 de lei toata radierea.

Tinand cont ca pe masina am primit 300 de lei (pret de fier vechi) nu sunt dispus sa dau acesti bani, mai ales ca teoretic toata radierea ar trebui sa fie gratis.


Ce parere aveti?

Ati mai auzit asa ceva?

L.E. Poate, eventual, cineva care a facut radiere in ultima vreme sa-mi precizeze pasii care trebuie urmati?

Multumesc!

Last edited by dan500se; 30-11-10 at 07:49.
dan500se is offline   Reply With Quote
Old 03-12-10, 22:23   #131
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

De la Biroul întocmiri acte vânzare-cumpărare vei primi tot ce îţi trebuie.

Preţul solicitat de cucoana aia mi se pare nesimţit de mare.

Şi eu am dat o maşină pentru voucher şi vreau să îţi spun că nu m-a costat deloc mult toată afacerea, numai că trebuie umblat.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 07-12-10, 11:21   #132
dan500se

Stage 3
 
dan500se's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 132
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Am reusit sa rezolv cu radierea:

RADIEREA IN CAZUL DEZMEMBRARII VEHICULELOR



Documente necesare:

* Cerere
* Cartea de identitate a vehiculului, daca este mentionata in certificatul de inmatriculare
* Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare
* Document care atesta dezmembrarea vehiculului
* Trei exemplare completate ale certificatului de radiere
* Documentul de identitate al solicitantului (original si copie)
* Certificatul de inmatriculare
* Placile cu numere de inmatriculare
* In cazul in care detinatorul, nu se poate prezenta la ghiseu, acesta poate fi reprezentat de catre o alta persoana, pe baza unei procuri notariale speciale.
* Pentru solicitarile persoanelor juridice, mai sunt necesare si urmatoarele acte:
o adresa inregistrata de solicitare, cu indicarea delegatului autorizat sa depuna si sa ridice documentele de circulatie;
o copia actului de identitate al delegatului;
o copia certificatului de inregistrare eliberat de Oficiul National al Registrului Comertului.


Am facut dosarul singur prin completarea formularelor tip gasite pe Internet. Nu m-a costat nimic (in afara faptului ca am uitat sa fac unele copii la Buletin si la CIV, pe care le-am rezolvat la biroul de copiat acte). Nu am intampinat probleme cu persoana de la ghiseu.

E o fabulatie ca actele trebuie sa fie completate OBLIGATORIU la un birou de copiat acte. Se pot completa inclusiv cu pixul, cu conditia ca scrisul sa fie cu litere de tipar (citet bineinteles).
Toata "abureala" cu biroul de copiat acte este din cauza ca sunt toti mana in mana...


Numai bine va doresc!

P.S. Mai ma de radiat 2 masini, acum sunt antrenat!


Cat despre tanti aia care mi-a cerut banii sa se duca undeva...la origini!
dan500se is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 11:41   #133
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

ce masini radiezi?
Nu le vinzi?
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 08-12-10, 12:58   #134
dan500se

Stage 3
 
dan500se's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 132
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
ce masini radiezi?
Nu le vinzi?

Era vorba de o Dacia 1300 din `78 (motor Renault impecabil) in stare de functionare (avea doar rugina aferenta varstei, dar nu extrem de grav) fara asigurare si verificare (expirate recent) si o Dacia 1310 din `83, la fel, in stare de functionare (ambreiaj defect plus rugina putin mai rau ca la cealalta).

Ambele au ajuns la fier vechi si au fost taiate. Le-am dus absolut intregi, cea din `78 prin "fortele propri", cea din `83 tractata, inclusiv cu cauciucuri si jante perfecte, multe piese noi montate recent, etc, etc.

S-au bucurat cei de la fier vechi de zici ca era Craciunul! Motorul de pe cea din `78 a fost luat in vizor instantaneu de un "client"...

Le-am avut la vanzare in ziarele locale dar nu s-au gasit doritori. Ultimul pret cerut pe ele era 150 de euro bucata.

Le-am dat la fier din lipsa de spatiu (mai am si alte masini, vezi semnatura) si timp pentru refacerea lor. De fapt m-am saturat de clienti "mofturosi" care se targuiau la masina cu pret de telefon mobil si bagau de vina pt orice. Ce vroiau pt 150 de euro? Un S Klasse?

Au fost ambele masini foarte bune care si-au facut datoria! RIP! Imi pare rau ca s-au taiat, dar asta e viata!
dan500se is offline   Reply With Quote
Old 11-01-11, 19:07   #135
California2

Stage 4
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 234
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Rog sa-mi imi spuneti ce se poate face in urmatorul caz/ am vandut masina unui individ, de buna credinta am dat si talonul si cartea masinii.El a platit impozitul pentru masina trimitindu-mi bani.De cand s-a marit impozitul la motoarele peste 2000cmc, refuza sa mai trimita bani , refuza sa o inmatriculeze pe numele lui,dar refuza sa si trimita actele masinii inapoi pentru a o putea eu radia de aici si a nu-mi ramane mie pe cap impozitul.Cum se poate radia caci de buna voie nu vrea sa trimita talonul si cartea masinii ca eu sa o radiez, dara paradoxal nu vrea sa o treaca pe numele lui. Nici asa, nici as..Contractul de vanzare-cumparare e facut pe numele fratelui lui, desi nu cred ca mai e valabil din 2009. Merci anticipat!
California2 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -