Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 01-04-10, 22:01   #76
Strutter

Stage 5
 
Strutter's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 520
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by Al3xPuma View Post
Strutter ... m-am uitat asa putin in urma .. si sa-mi zici daca am inteles bine .. tu vrei sa radiez o masina care numai are numere .. si tu ai doar Cartea de identitate a masini ?

In cazul asta nu ai cum sa radiez masina pur si simplu ... pentru ca la politie iti va cere talonul masinii + numerele ceea ce tu nu ai ..

Dar ... in schimb poti face un act de vanzare cumparare intre tine si .... nush cine ... cineva sa fie din alt oras .. poti sa si inventezi :P asa ... si prin asta dovedesti ca masina a fost vanduta si bla bla bla ... poti sa o scoti si de la financiar si gata ai terminat cu ea

Daca am inteles gresit te rog sa postezi si sa-mi explici care e situatia poate voi putea sa te ajut ...

Bafa !
In sfarsit a inteles cineva. Cam asta era ideea. O scot de la financiar dar masina va ramane in circulatie.... Ce fac cu amenzi, radare ... etc ? Mersi de raspuns.
Strutter is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 22:24   #77
Al3xPuma

Stage 3
 
Al3xPuma's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 158
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Exact ... dupa ce ai facut contractul de vanzare-cumparare tot ce vrei tu este sa scoti masina de la financiar sa numai platesti impozit degeaba. Masina ramane in circulatie si daca nu o inscrie nimeni masina este radiata automat nu stiu in cat timp ... gen 1 an mai mult sau mai putin . Partea proasta este ca,sa scoti o masina de la financiar tre sa platesti impozitul la masina + amenzi nu are legatura cu impozitul la casa :P

Oricum nu stiu exact ce a patit masina ca daca ai dat-o la cineva si ala nu stie si merge cu ea pe drumul public :P va avea probleme serioase hehehe !

Multa Bafta !
__________________

Why Just Touch The Sky ... When You Can Rule It !!!
Speed Can Slow You Down
Al3xPuma is offline   Reply With Quote
Old 01-04-10, 23:29   #78
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

pai eu stiam ca daca e radiata de la financiar, poti merge cu actele omului cat ai tu chef, ca o impui pe tine, sau nu, asta e treaba ta, ca si cumparator.
De cand s-a schimbat ceva, eu stiu ca le impui la fisc si drum bun sau reparatie placuta
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 04-04-10, 19:02   #79
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Normal si Legal in 30 de zile de la data instrainarii autovehicolului ai oblicatia sa perfectuezi actele de transcriere pe numele noului proprietar ! daca in certificatul de inmatriculare este trecut noul proprietar si data instrainarii, dupa expirarea celor 30 de zile daca te opreste politia iti retine certificatul de inmatriculare !!
Odata ce ai ai vandut masina si ai scos-o de la financiar nu mai ai treaba cu ea, raspunzator pentu amenzi , radare, etc fiind noul proprietar , tu prezentand organelor contractul de vanzare cumparare !!!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-10, 19:51   #80
Alex30

Stage 5
 
Alex30's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 2,417
Member of:
[DACIA]
[4Wheels]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Salutare..am si eu o intrebare: Vreau sa imi cumpar masina dar nu vreau sa raman cu nr-ele alea ci vreau sa imi iau nr preferentiale...cum procedez ?

Scz daca nu am postat unde trebuie.
__________________
Alex30 is offline   Reply With Quote
Old 04-04-10, 20:03   #81
red_reno_cj

Stage 4
 
red_reno_cj's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 223
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by GAby645 View Post
Normal si Legal in 30 de zile de la data instrainarii autovehicolului ai oblicatia sa perfectuezi actele de transcriere pe numele noului proprietar ! daca in certificatul de inmatriculare este trecut noul proprietar si data instrainarii, dupa expirarea celor 30 de zile daca te opreste politia iti retine certificatul de inmatriculare !!
Odata ce ai ai vandut masina si ai scos-o de la financiar nu mai ai treaba cu ea, raspunzator pentu amenzi , radare, etc fiind noul proprietar , tu prezentand organelor contractul de vanzare cumparare !!!
ai dreptate,legat de cele 30 de zile.doar ca daca noul proprietar,nu impune masina la impozit si nu transcrie masina in maxim 30 zile de la incheierea contractului ,se plateste o amenda la finante si(am inteles de la cineva de la o firma de intermedieri auto)ca trebuie refacut dosarul ,pt a merge la RAR pt identificare auto.confirmati sau infirmati ce am spus eu.SARBATORI FERICITE.
__________________
renault megane sedane2 custom
renault 5 Alpine turbo
volga m21 1968
red_reno_cj is offline   Reply With Quote
Old 05-04-10, 23:05   #82
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

eu si dupa ce am depasit cele 30 de zile, nu am platit nici un fel de amenda la finante, numa ca iti ia impozitul la calculat exact din data de cand s-a radiat masina din financiar de la fostul proprietar !! referitor la rara, autentificarea este valabila 60 de zile, daca expira, trebuie refacuta !!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 12:28   #83
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

pt intarziere impunere la fisc, dupa cele 30zile se platetse amenda de 25eon + impozitul restant din momentul radierii fiscale de pe fostul proprietar, dar de inmatriculat masina, o inmatriculezi cand doresti tu, ca nou proprietar, desi legea e idioata si-ti cere ca in 30zile sa transcrii masina, asta PRACTIC este imposibil de multe ori in cazul unor masini mai vechi, din cauza starii tehnice, normal.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 07-04-10, 20:59   #84
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

O întrebare am şi eu către voi.

Am o mătuşa care deţine o Dacia 1310 TS. O ţine de mulţi ani în curte. Zilele astea am întrebat-o dacă ar dori să mi-o dea mie. A fost de acord.
Eu i-am spus că aş dori mai întai să încerc să iau piese de pe ea şi ulterior să o duc la REMAT pentru un voucher.

Cum aş putea să procedez?
Trebuie să fie şi ea în persoană în momentul în care predau maşina la REMAT?
Precizez că maşina stă de foarte mulţi ani pe dreapta dar nu a fost radiată temporar, are încă plăcuţele de înmatriculare. Mătuşa deţine absolut toate actele (a fost maşina unchiului şi el a decedat cu mulţi ani în urmă).
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 09:44   #85
Al3xPuma

Stage 3
 
Al3xPuma's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 158
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Salut andi_cimpean imi pare rau sa-ti spun dar astia de la remat vor masina cat mai intacta ... adik sa aibe motor / radiator / bla bla bla ... nu stiu sigur daca chiar verifica treaba asta dar depinde unde te duci cu ea .. majoritatea ti-o cantaresc

Daca te-ai sfatuit cu ea si e de acord sa-ti dea masina defapt voucherul ... si nu vreti sa mai faceti act de vanzare cumparare si toate cele ... ca masina sa fie pe numele tau si tu la randul tau sa predai masina la remat ... va trebui sa mearga cu tine

Daca masina a fost a unchiului tau problema este sa verifici bine daca masina inca este pe numele lui ... adica in talon si in cartea masini ... ca daca este asa .. matusa ta trebuie sa aduca certificatul de deces + ( aici nu sunt sigur ) un document sa specifice ca masina a ramas ei .. sau cred k e de ajuns un certificat de casatorie ...
O alta problema este ca matusa ta trebuie sa mearga si la politie si la circa financiara + la notar sa legalizeze actele

Daca iti este de ajutor :P multa bafta !
Al3xPuma is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 09:56   #86
red_reno_cj

Stage 4
 
red_reno_cj's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 223
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

alex ai dreptate.singura chestie e ca daca masina este pe numele persoanei decedate,trebuie facuta succesiunea.fara acea succesiune acel bun ,teren autoturism nu se poate radia sau instraina.
red_reno_cj is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 10:20   #87
Al3xPuma

Stage 3
 
Al3xPuma's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 158
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Da asa este red_reno_cj daia am si zis ca nu sunt sigur de chestia asta ... :P heheh
Al3xPuma is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 10:37   #88
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Am înţeles. Multumesc de răspunsuri.

Să spunem că nu ar fi o problemă ca ea să se deplaseze peste tot, o duc eu, nu este problemă, dar cam care ar fi traseul?

Poliţie
circa financiara +
la notar sa legalizeze actele
şi la final centrul de colectare?

Ei nu au avut copii, deci nu cred că se pune problema de succesiune.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 10:55   #89
Al3xPuma

Stage 3
 
Al3xPuma's Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 158
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Da,asa este ... posibil sa fie nevoie doar certificatul de casatorie si certificatul de deces ...
In primul rand te duci la un birou de acte auto ... faci acolo Fisa de inmatriculare cartonata, certificatul de radiere in 3 exemplare si ce acte mai sunt necesare stiu cei de acolo ...

Te duci cu masina la remat :P


Apoi trebuie platit impozitul/amenzile de la masina la posta ( daca este platit totul e ok ) te duci la financiar o scoti de la impozit .. unde trebuie sa-ti stampileze fisa de inmatriculare cartonata facuta de biroul de acte auto ... apoi legalizezi urmatoarele acte ...
- cartea masinii + talon ( aici e mai sigur sa le legalizezi pe ambele majoritatea dealer cer doar talonul dar mai bine e in + decat in - hehe )
-certificatul de distrugere al autoturismului
-certificatul de radiere al autoturismului
Apoi te duci la politie si predai actele pentru radiere + numerele masini( ATENTIE !! Pasul asta se face dupa ce ai legalizat actele )

Daca am omis ceva sper ca cineva sa ma corecteze am scris in graba !

Multa Bafta !

Last edited by Al3xPuma; 08-04-10 at 11:05.
Al3xPuma is offline   Reply With Quote
Old 08-04-10, 12:40   #90
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Da, în mare ai curpins tot.

Am fost mai devreme la centrul de casare şi am întrebat-o pe tanti aia, concret de ce am nevoie.
Ea mi-a spus că mătuşa trebuie să aibă certificatul de deces al sotului, C.I.-ul ei şi documentele maşinii.

Oricum la mine în Judeţ este altă problemă momentan...
Este un singur centru de casare şi ăştia au dreptul decât la 100 de bucăţi şi am înţeles că nemernicii fac şi măgării...în sensul că am prieteni care au văzut cum erau aduse maşini din alte judeţe. Cucoana aia de acolo mi-a cam lăsat de înţeles că este cam greu să prind şi eu un Tichet. Totuşi eu cred că nu va fi imposibil.

Au fost date 50.000 pe toată ţara, incepând de ieri.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -