Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 09-03-10, 00:04   #46
Strutter

Stage 5
 
Strutter's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 520
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Deci pana la urma daca am numai cartea pot radia masina la cerere? In ce conditii ? Mersi !
Strutter is offline   Reply With Quote
Old 09-03-10, 00:09   #47
ulie.cozmi

Stage 5
 
ulie.cozmi's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 1,707
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

nu,pentru ca ai nevoie de numere ! trebuie predate si ele odata cu dosarul
ulie.cozmi is offline   Reply With Quote
Old 09-03-10, 02:11   #48
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by Strutter View Post
Deci pana la urma daca am numai cartea pot radia masina la cerere? In ce conditii ? Mersi !
Fa rost de copie dupa C.I. a persoanei care i ai vandut masina , faci un contract de vanzare-cumpare si o radiezi de la fisc . ramane pe numele tau doar la politie .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 13:31   #49
red_reno_cj

Stage 4
 
red_reno_cj's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 223
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

CERERE DE RADIER1.doc

Doc nec aut provizorie.doc

Radierea din circulaţie a vehiculelor.docsper sa va ajute cu ceva.daca cititi cu atentie,legat de radiere provizorie la cerere si reanmatricularea unui autovehicul ce a fost radiat temporar la cerere.cererea respectiva e din jud. salaj(deci faceti abstractie)asa trebuie sa arate in orice judet.cereri tip ce l-e puteti obtine de la politie,serviciul inmatriculari.daca mai aveti nelamuriri,va rog intrebati.
__________________
renault megane sedane2 custom
renault 5 Alpine turbo
volga m21 1968

Last edited by red_reno_cj; 12-03-10 at 13:34.
red_reno_cj is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 13:36   #50
red_reno_cj

Stage 4
 
red_reno_cj's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 223
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by florin_cars View Post
ti-e usor sa vorbesti, tu mai ai doar o masina pe tine, eu mai am o gramada...

Am fost azi la Finante, mi-au zis ca nu au nici o legatura cu masinile, asa ca am fost la o firma de intermedieri destul de mare din Tm, am gasit-o si pe patroana acolo, mi-a spus sa cumpar o chitanta "pt politie" de 4RON de la Finante si sa depun o cerere de mana prin care sa mi se elibereze o adeverinta precum ca vehiculul nu a fost inmatriculat pe mine. Cu aceasta merg la primaria mea si cica se rezolva
Am intrebat de cand e nevoie de Certificatul de radiere, daca s-a schimbat o lege, ceva, la care mi s-a spus ca asa e de multi ani, dar ca in principiu, in zonele rurale se procedeaza astfel, si ca mai bine nu-l impuneam pe mine.
Sincer, de acum inainte asa voi face, ii platesc clientului ce o cumpara de la mine, retroactiv, tot impozitul + amenda de 25 RON si cu asta basta, nu mai impun pe mine nimic, eventual le impun pe un prieten(care nu detine vehicule/locuinte/terenuri, ca sa nu ma incurce el pe mine) din Timisoara si-i achit acestuia impozitele anual si gata

MORALA: uneori o scoti la capat cu mai multi, decat sa te complici cu unul singur .....................................sper
Florine te pot ajuta cu ceva?
red_reno_cj is offline   Reply With Quote
Old 12-03-10, 18:20   #51
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

pai problema mea se afla la semnatura, iar acum am doua...tot la semnatura
Can U help?
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 14-03-10, 17:31   #52
Strutter

Stage 5
 
Strutter's Avatar
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 520
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by red_reno_cj View Post
Attachment 1359132

Attachment 1359133

Attachment 1359134sper sa va ajute cu ceva.daca cititi cu atentie,legat de radiere provizorie la cerere si reanmatricularea unui autovehicul ce a fost radiat temporar la cerere.cererea respectiva e din jud. salaj(deci faceti abstractie)asa trebuie sa arate in orice judet.cereri tip ce l-e puteti obtine de la politie,serviciul inmatriculari.daca mai aveti nelamuriri,va rog intrebati.
Am citit, mersi, din pacate eu nu am decat C.I., talon, numere nu am, sunt la cel de a luat taraba.
Strutter is offline   Reply With Quote
Old 15-03-10, 17:11   #53
TwentyOne
VW Driver

Stage 5
 
TwentyOne's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 736
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Postez si eu problema mea aici in topicul lui Florin, sper sa nu se supere.

Acum ceva timp am schimbat o Dacie 1310 cu un Golf mk2, am facut contract de vanzare cumparare, am primit toate actele Golfului, am dat toate actele Daciei (carte si certificat). Eu am inmatriculat golfu pe numele meu, dar tipul respectiv nu a trecut Dacia ...bisnitar.
Ce pot face ca eu sa imi scot Dacia de la fisc, si poate si de la Politie?
Am doar contractul de vanzare-cumparare, tipu respectiv la telefon se eschiveaza , chiar imi zice ca el nu stie nimic de nici o Dacie, nu am copie de pe cartea masini, nu am copie dupa C.I individului..
__________________
Golf mk2 Gti 16v
TwentyOne is offline   Reply With Quote
Old 18-03-10, 14:33   #54
TurkishCarFan
Opel Driver

Stage 5
 
TurkishCarFan's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,078
Member of:
[Opel]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Salut,am si eu o problema/intrebare.
Doresc sa fac un schimb.Sa dau o masina pe o alta masina,amandoua inmatriculate RO.
Eu vreau sa`mi pastrez numerele ( pt ca le-am obtinut greu si imi plac foarte mult ), iar el vrea sa facem contract de vanzare/cumparare,dar sa mearga in continuare cu actele mele,doar sa o radiez eu de la financiar de pe numele meu si el sa o treaca la el la financiar.
1.El poate sa-si scoata numere rosii si sa mearga cu ea pana cand face RAR-ul si se trece drept proprietar in acte?
2.Eu ce fac ca sa-mi pastrez numerele? Cand ii dau masina iau numerele cu mine? Si dup-aia unde ma duc? Ce acte imi trebuiesc? Unde ma duc?Eu vreau sa pun numerele mele actuale pe masina pe care o s-o iau la schimb.Eu o sa o trec pe numele meu cat pot de repede.
Daca se poate sa ma ajute cineva si sa-mi explice cam tot ce trebuie facut.
Multumesc anticipat!
__________________
Stop trying to catch me and catch me!
Vand mazda 323f cu faruri escamotabile ! ! !
TurkishCarFan is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 21:21   #55
darck_angel64
Oltcit Driver

Stage 5
 
darck_angel64's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 837
Member of:
[Oltcit]
[DAEWOO]
[SKODA]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by TurkishCarFan View Post
Salut,am si eu o problema/intrebare.
1.El poate sa-si scoata numere rosii si sa mearga cu ea pana cand face RAR-ul si se trece drept proprietar in acte?
2.Eu ce fac ca sa-mi pastrez numerele? Cand ii dau masina iau numerele cu mine? Si dup-aia unde ma duc? Ce acte imi trebuiesc? Unde ma duc?Eu vreau sa pun numerele mele actuale pe masina pe care o s-o iau la schimb.Eu o sa o trec pe numele meu cat pot de repede.
Daca se poate sa ma ajute cineva si sa-mi explice cam tot ce trebuie facut.
Multumesc anticipat!
1. numere rosii (temporare) se dau decat masinilor inmatriculate pt prima data,

2. la politie, mentionezi ca vrei sa-ti pastrezi numerele, noul propietar poate folosi numerele tale maxim 30 de zile, in cazul tau la inmatricularea noul proprietar trebuie, pe langa celelate acte necesare, sa-si plateasca taxa de numere si sa-si stabileasca noile numere.
__________________
B 44 MAA

Last edited by darck_angel64; 25-03-10 at 21:24.
darck_angel64 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 21:28   #56
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

masinile inmatriculate in romania nu mai pot lua numere rosii, doar cele care sunt radiate din cirulatie temporar
ca sa iti pastrezi numerele , faci o fisa in acre mentionezi ca doresti sa iti pastrezi numerele de inmatriculare, te duci la ghiseul de inmatriculari , achiti o taxa de 35 ron ( rezervare pe 1 an de zile ), si ii dai celui care vinzi masina copia dupa chitanta ce ti-o da de la ghiseul de inmatriculari !!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 21:41   #57
darck_angel64
Oltcit Driver

Stage 5
 
darck_angel64's Avatar
 
Join Date: Dec 2005
Posts: 837
Member of:
[Oltcit]
[DAEWOO]
[SKODA]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

nu stiu cum e in Iasi dar in Bucuresti pleci cu numerele vechi de pe masina tocmai vanduta imediat (fara cereri scrise, etc.), iar noul proprietar cu cele noi in doar 6 ore.
darck_angel64 is offline   Reply With Quote
Old 25-03-10, 22:04   #58
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

asa e si la noi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 26-03-10, 14:17   #59
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

ca sa nu mai deschid un topic nou intreb aici: am o dacie in curte la tara care a fost radiata la domiciliu de vreo 4 -5 ani. am acasa ramas civ-ul si certificatul de radiere. intrebarea este: in conditiile astea pot primi un voucher rabla pe ea?
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 27-03-10, 10:00   #60
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

masina stiu ca trebuie sa fie inmatriculata, nu inmatriculabila, dar...intotdeauna e si un "dar"
florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -