Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 11-09-09, 19:27   #16
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

desigur
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 13-09-09, 14:48   #17
andrey_20052002

Stage 4
 
andrey_20052002's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 239
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

eu am rezolvat problema ,mi-a trimis intermediarul actele care mai trebuiau
andrey_20052002 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 19:53   #18
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

am si eu o intrebare,si imi cer scz ca intreb aici: vreau sa cumpar o motoreta. am inteles ca trebuie sa fac un contract de vanzare-cumparare in baza caruia el(proprietarul) si-o scoate de la fisc(sa nu mai platesteasca impozit),insa eu nu vreau sa o trec pe numele meu imediat...sa zicem ca timp de un an!!! in timpul asta cine plateste impozitul? multumesc anticipat

Last edited by iuly_007; 08-11-09 at 20:03.
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 08-11-09, 23:20   #19
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

din momentul din care s-a radiat de la fisc , tu ca cumparator platesti impozitul ! in unele judete se plateste si o amenda ca nu au fost perfectuate actele la timp ( 30 de zile ) !!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 09-11-09, 16:22   #20
iuly_007

Stage 5
 
iuly_007's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 661
Member of:
[FORD]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

multumesc pentru raspuns
iuly_007 is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 14:25   #21
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

S-au mai schimbat datele problemei, din 2009 a intrat in vigoare o alta lege fiscala.
Pana acum, cumparai un vehicul, se facea contract v/c, fostul proprietar iti dadea fisa fiscala si fisa de inmatriculare vizata de la primaria de care apartinea. Cu actele astea, puteai sa te impui pe tine cu respectivul vehicul, FARA sa mai fie nevoie sa o inmatriculezi neaparat, o vindeai la orice ora(prin acelasi procedeu descris mai sus + dadeai cumparatorului, toate actele intocmite cu fostul proprietar) si tot asa, SAU o puteai transcrie cand vroiai tu sau cand era in stare de a trece prin RAR vehiculul.
Am facut asa ceva de atatea ori si n-au fost probleme de fel, si e(RA) legal si normal.


Problema curenta, am vandut un vehicul anul acesta, intocmit contract v/c, fisa de inmatriculare, scos fisa fiscala, DAR nu mi-a radiat-o din evidenta, pana nu aduc fisa de radiere de la cumparator care sa dovedeasca ca el a inmatriculat-o in judetul lui si e radiata din evidentele "mamii masii", DAR vehiculul era inmatriculat in CJ, eu sunt din TM, cumparatorul e din MM, vehiculul are probleme tehnice, nu se va inmatricula sigur inca un an, asta daca va DORI cumparatorul, caz in care eu raman cu impozitul pe cap.(lege noua si tampita ca tot ce se intampla in ultimul timp pe la noi)

Eu nu mai locuiesc in oras, ci la sat, de 2 ani, ma gandeam ca va fi mai usor orice problema s-o rezolv/discut direct cu inginerul de la impozite si taxe al primariei, un singur om, nu o suta ca in Timisoara.

Mergand la firma unde am intocmit actele mi s-a spus de noua lege fiscala din 2009 si mi-au zis cam ce ar trebui sa fac, dar oricum n-am inteles mare lucru, si am fost la Politie, Biroul Inmatriculari, le-am aratat contractele si au bagat nr-ul vehiculului in computer, au inteles ideea si mi-au zis ca ei NU POT RADIA ceva ce nu-mi apartine si..sa dau in judecata cumparatorul ..pt ca trebuie sa-l inmatriculeze vehiculul.

Pana la urma, e o prostie cat casa, pe fisa de radiere, de care am nevoie la primarie, inginerul mi-a zis sa fie stampilata/semnata de politie la inmatriculare si venind acasa, am scos niste contracte mai vechi ce le aveam si ma uit pe fisa si ce vad?
Mai bine va pun poza, sa va dati cu pararea, cum sa semneze/stampileze politia unde o inmatriculeaza, din moment ce acolo scrie clar "a fost radiat din evidentele noastre", asta inseamna ca trebuie stampilat din judetul unde a fost inmatriculat, NU ca trebuie sa primesc fisa de radiere de la cumparator, dupa ce el si-a inmatriculat vehiculul, ca doar nu semneaza politia din MM ca "s-a radiat din evidentele noastre" din moment ce ei l-au inmatriculat sa zicem...

Cine stie ce pot face?

Anterior, am mai vandut un vehicul anul acesta si fisa de radiere s-a completat la biroul de acte, asa fara sa ceara nimeni, dar mi-a prins bine, pentru ca la primarie cand am scos-o definitiv, mi-a retinut fisa de radiere, desi nu era stampilata de nimeni, doar completata cu datele din actele vehiculului si a vanzatorului/cumparatorului.

Ma gandeam sa fac si la cazul de mai sus acelasi lucru, s-o completez si s-o duc asa, asta daca stiam dinainte, dar acum ca si inginerul de la primarie mi-a zis de stampule si mi-a tinut un discurs scurt, nu mai pot face, ca ar fi nesimtire, imi zice ceva, si eu fac altceva..deci

CE FACCCC???
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	Certificat radiere.JPG
Views:	798
Size:	75.2 KB
ID:	1332436  

Last edited by florin_cars; 25-02-10 at 14:33.
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 14:35   #22
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Eu am vandut platforma acum 2 saptm si mi au spus ca nu se mai radiaza de la politie doar de la fiscal .Pt a o radia de la de fiscal imi trebuie act de vanzare -cumparare ,copie dupa buletinu cumparatorului si binenteles toate taxele la zi ...si atat .

Adica eu trebuie sa astept de la Tg Mures de unde e ala certificat de radiere sa o scot de la financiar ?
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 15:16   #23
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Nu, cica ar trebui s-o radiezi tu de la Politia Bucuresti si cu acel Certificat de Radiere mergi la Fisc sa te scoata de tot, dar poate ca din nou, difera legea de la judet la judet.

Inainte in anumite judete se cerea(ca si in bucale din cate stiu), fisa de inmatriculare stampilata la Vanzator, dar in altele nu se cerea, se zicea ca Fisa Fiscala tine loc de acea stampila pe Fisa de inmatriculare. Sa vezi galagie la Primarie in TM, oameni revoltati si functionari scosi din pepeni

P.S. cu cat ai dat-o? eu abia de 2 zile am malai si caut si caut
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 18:09   #24
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Cu o zi inainte sa o vand (acum ~ 2 saptm)am fost si am intrebat la politie cum fac sa o radiez sa nu raman cu ea pe cap tinand cont ca baiatu era din Tg Mures . Mi au spus ca nu se mai radiaza de la politie , ci doar la fisc cu contract V-C si copie buletin al cumparatorului .Stampila pe fisa de inmatriculare si asta a fost , mai departe tine de cumparator .

Mie greu sa cred ca difera de la un judet la altu , pana la urma traim toti in aceasi tara . O sa ma interesez si eu ca e ciudat ce imi spui .

p.s. am luat pe ea pretul cerut , am pus pretu minim si fix ca nu imi place sa negociez.
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 25-02-10, 21:52   #25
bil1706

Stage 5
 
bil1706's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,658
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Hmmmm Florine, eu stiu ca iti sterge masina de la fisc de pe numele tau in momentul in care soliciti FISA FISCALA (e aia care iti trebuie cand vinzi o masina).... din momentul ala tu nu mai ai treaba cu masina respectiva.....dar...ciudat....dupa cele spuse de tine....
__________________
Ford Power
bil1706 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 14:05   #26
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Azi am fost in Piepera la inmatriculari si am intrebat .Mi au zis ca nu s a schimbat nimic .Masina se radiaza de la fisc in baza actului de V-C si radierea de la politie se face automat cand o inmatriculeaza cumparatoru .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 16:37   #27
khael1001

Stage 5
 
khael1001's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 452
Member of:
[DACIA]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Exact asa e te duci la taxe si impozite si o radiezi cu contact de V/C si fisa fiscala necesara viitorului proprietar la inmatriculare( tu o sa primesti un proces verbal de radiere pe care il pastrezi, dai doar fisa viitorului propiretar) . Nu mai e nevoie sa te duci la politie sau cum ziceai tu sa o inmatriculeze viitorul proprietar si sa te duci cu dovada la taxe si impozite.
khael1001 is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 16:52   #28
pui de drac

Stage 5
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 1,013
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

florine, eu personal am inmatriculat 2 masini in ultima luna, una adusa din judetul neamt si una din judetul craiova, amandoua pe numele meu.

in ambele cazuri, evident, actele au fost aceleasi, insa, din toate cele 3 judete am inteles, am intrebat si eu in mod special ptr ca aveam aceeasi dilema, ramasa ca un soi de sechela...

acea bucatica din contractul de vanzare cumparare care se restituie vanzatorului in momentul in care cumparatorul inmatriculeaza la rutiera masina , e vorba de bucata ce se rupe de catre organ si se semneaza si stampileaza... aceasta bucata cica NU trebuie in mod neaparat restituita vanzatorului. INAINTE era obligatorie, intr-adevar, pentru ca vanzatorul sa poata radia definitiv de la finante masina, acum NU mai este necesara.

Am intrebat asta in mod expres intrucat ma interesa normal, sa restitui hartiile proprietarilor de dinainte. Inainte, cand cumparai dintr-un alt judet era distractie, scoteai numere rosii, etc etc, dar acum se depun direct la rutiera numerele vechi, si treaba se face fara stress.

Nu as putea sa-ti spun ce se intampla daca omul nu inmatriculeaza masina (teoretic pentru a o inmatricula, trebuie sa o inregistreze pe numele lui la finante). Banuiesc ca atunci cand o trece pe numele lui la finante este inca o dovada clara ca masina nu mai apartine vanzatorului, chiar daca urmeaza sau nu a fi inmatriculata in termen. Sincer sa fiu, tind sa cred 100000% cu siguranta ca acea bucatica ce se restituie de la inmatriculari NU mai este necesara in atestarea faptului ca nu mai esti tu proprietarul.

Sincer Florine, or fi aia de la tine mai cu capu' dar din moment ce ai scos-o cu contract de v/c si mai soliciti si fisa de inmatriculare si cu viza de la ei... parerea mea este ca nu sunt bine informati.

Sper ca ti-am fost de folos cu povestirea mea .
Succes!

p.s. : nu stiu ce sa-ti spun ca se intampla daca noul proprietar nu a declarat-o pe numele lui la fisc, chiar daca o va inmatricula sau nu in termen... dar atunci, sincer, as avea dubii despre dreptul de proprietate asupra autoturismului. teoretic, in baza contractului, el este proprietarul si deci obligat sa o declare la impozite, dar daca nu face asta, banuiesc ca exista posibilitatea sa iti ramana tot tie pe cap masina dpdv financiar.. Insa, dpdv inmatriculari/radieri din circulatie, politia nu mai are legatura cu fiscul.

Last edited by pui de drac; 26-02-10 at 16:56.
pui de drac is offline   Reply With Quote
Old 26-02-10, 17:06   #29
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Va multumesc la toti pt sustinere, credeti-ma ca pana acum(de ~5ani) am avut peste 10-12 masini impuse pe numele meu, n-am patit nimic special cu nici una, acum dintr-o data aici in capatu lumii am auzit si eu de Cretificat de Radiere, cu care pana acum nu stiam ce se face..
Nu inteleg cum de la prima masina radiata anul acesta de la fiscal mi-a rupt acel Certificat de radiere de pe contract si l-a retinut(desi era doar completat la firma de intermedieri), chiar nu am bagat de seama de ce l-a luat inspectorul, iar acum la al doilea vehicul, mi l-a cerut, stampilat etc.
Culmea ca la firma unde am facut actele mi-au zis cand am fost ulterior, ca din 2009 s-a schimbat Legea fiscala si ca as avea nevoie de acel Certificat de radiere
Faza e ca, nu mai stiu la cine sa apelez, care sa fie urmatorul meu pas acum..asta e buba, la primarie am fost prima data, apoi la firma intermedieri, ultima data la politia permise si inmatriculari, acum chiar nu stiu la cine sa mai merg sa ma lamureasca, si pana la urma nu eu as fi de lamurit, ci inspectorul asta care a fost foarte serviabil cu toate cele 6-7 dosare cu care l-am "calcat" in ultimul an, impunere majoritatea...
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 01-03-10, 15:01   #30
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

acum chiar nu stiu, la cine sa merg sa intreb ce sa fac...
florin_cars is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -