Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 29-06-11, 13:23   #181
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

pai vezi..ca face ala ceva nebunii in trafic si iti vine tie acasa felicitarea.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 29-06-11, 19:53   #182
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

stiu, dar nu vor corespunde numerele cu masina...de aia e riscant cu o cunostinta sa faci acel contract...
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 02-07-11, 16:35   #183
jitru28
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 393
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Eu tocmai am reusit sa radiez de la fisc masina vanduta cu ceva timp in urma..Nu am mai dat cumparator ,acesta a vandut-o unei a treia persoane...
Am fost la fisc unde s-a radiat masina in baza contract vanzare-cumparare(fara alte acte) si s-a eliberat certificat fiscal pe care scrie ca a fost scoasa din evidenta(radiata fiscal) incepand cu data de...
jitru28 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-11, 20:00   #184
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

eu cred ca ai avut noroc, sau ai intalnit un functionar cu minte, ca altfel nu vad cum, ei nu scot din evidenta pana nu au masina in evidenta in alta parte, sau in acelasi loc, dar pe numele altei persoane. probabil ai vandut masina in orasul tau, ca daca vindeai in alt judet nu se risca nimeni.
bravo tie.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 02-07-11, 20:11   #185
emy_dilau

Stage 2
 
emy_dilau's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 25
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Asta e procedura la Bacau.
emy_dilau is offline   Reply With Quote
Old 02-07-11, 20:13   #186
jitru28
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 393
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Intradevar si eu credeam ca trebuie mai multe.
Am fost si am intrebat :
Cum se radiaza un auto vandut?
Functionarul:In baza contract vanzare-cumparare care ramane si la ei arhivat.
Intradevar masina a fost vanduta tot in judet.
Nu mai aveam nici un act al masinii,nici fisa inmatriculare ..nimic..doar contractul VC.
S-a scos masina din evidenta(intai trebuie sa fii cu 0 lei restante la ei,platesti tot ce ai datorii) apoi cerere eliberare Certificat fiscal pe care apare :
Auto marca.... scos din evidenta la data de ....
Masina stiu din surse sigure ca nu a fost inscrisa din nou pe alt nume,cel care o are (a 3 a ..a 4 mana ) nu a trecut-o nici la finante ,nici la politie...
Nu am facut nici macar fisa de inamtriculare..
jitru28 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-11, 20:19   #187
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

asa ceva mai rar, de regula pana nu e luata in evidenta in noua localitate de destinatie nu iti radiaza nimeni de la finante, chiar daca iti elibereaza certificat fiscal la vanzare, asa ca ai grija sa nu figurezi in continuare acolo cu masina.
dupa cateva luni iti recomand sa ceri un certificat fiscal unde se vede daca mai figurezi la impozit si cu masina respectiva.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 02-07-11, 20:31   #188
jitru28
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 393
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Asa e..dar totusi exista acel contract,adica daca eu nu mai detin acel bun,pentru ce sa mai fiu impozitat?
El inca circula clar,probabil comunica si finantele cu politia cumva,oricum o sa vorbesc si la politie,dar acel contract semnat de 2 parti (de asta si opresc ei unul) e o dovada ca eu nu mai detin acel bun..sa mi-l bage din nou la impozit ar fi ceva ilegal daca eu nu mai detin acel bun,nu?
Ei trebuie sa isi recupereze banii,cand acel bun reintra in posesia unei alte persoane care il declara..asa ar fi normal..
Plus ca am vazut un articol pe 4tuning ca se pregateste o unificare a bazelor de date Politie+Finante pentru a nu mai avea in circulatie masini radiate fiscal..deci in momentul in care or sa fie radiate fiscal..sa se radieze automat si de la Politie ..

Last edited by jitru28; 02-07-11 at 20:36.
jitru28 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-11, 20:37   #189
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

eu te cred si sunt de partea ta, doar ca statul acum pierde bani, pe care i recupereaza doar daca cumparatorul isi inregistreaza masina la finante, caz in care acesta plateste impozit de la data cumparari/radierii de catre tine. asa ar fi normal. ai vandut ai scapat de impozit. sa speram ca invata si alte primarii de aici ceva.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 02-07-11, 20:56   #190
jitru28
Banned

Stage 5
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 393
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Da asa e normal..Adica de ce vanzatorul trebuie sa dispere ,daca el :a vandut bunul,a facut totul legal(CV,fisa inamtriculare,etc) de ce sa depinda de o persoana(cumparator) sa fie la "mila" lui daca vrea sau nu vrea sa si-o treaca respectivul la impozit...Chinuiala,politia nu are ce face,sa-l in judecata...pentru ce?Eu ca vanzator NU mai detin acel bun,de ce sa stau eu in stress si umblatura,sa umblu pe la oameni pe la usa,etc...Politia si finantele au mijloacele legale sa rezolve cu cumparatorul(retinere acte,oprire numere inmatriculare,etc....)..Eu ca si vanzator conform procedurilor nu am practic nici o sansa sa intervin conform procedurilor actuale(transcriere) totul DEPINDE de cumparator..nu am nici o putere ,sau competenta sa il oblig sa isi treaca masina pe numele lui,nici nu pot verifica acest lucru..stiu doar ca eu nu il mai detin..
Sper sa se destepte odata administratiile ,politia ,etc...
jitru28 is offline   Reply With Quote
Old 02-07-11, 21:16   #191
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

si eu am fost in situatia asta si numai prin instanta am rezolvat, adica dupa ce am dat in judecata cumparatorul acesta a facut demersurile de inmatriculare, pana atunci eu tot figuram proprietar si plateam impozit.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 03-07-11, 20:50   #192
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by jitru28 View Post
Plus ca am vazut un articol pe 4tuning ca se pregateste o unificare a bazelor de date Politie+Finante pentru a nu mai avea in circulatie masini radiate fiscal..deci in momentul in care or sa fie radiate fiscal..sa se radieze automat si de la Politie ..
Imi dai te rog, linkul si mie?
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 04-07-11, 07:35   #193
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

a cazut asta, ca aveau baze de date diferite.

si era prea mult de munca.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 06-07-11, 23:08   #194
florin_cars
Old School Cars

Stage 5
 
florin_cars's Avatar
 
Join Date: Oct 2004
Posts: 10,674
Member of:
[FORD]
[Old School Cars]
[BMW]
[MERCEDES]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

pai si eu eram curios, pt ca finantele din cate imi dau eu seama, nu cred ca au o baza de date comuna cu toate primariile din tara, GARANTAT NU AU..la felul cum vad eu ca se misca treaba intre primarii la radieri..
florin_cars is offline   Reply With Quote
Old 03-08-11, 15:56   #195
Derek

Stage 2
 
Derek's Avatar
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 35
Question Re: Radierea unui vehicul la cerere

Care sunt pasii pt radierea masinii (pt vanzare-cumparare) dar sa-mi pastrez numerele ca mai tarziu sa mi-le pun pe noua masina ?


(persoane fizice)
Derek is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -