Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 05-01-08, 00:26   #1
Psycho
2 Roti

Stage 5
 
Psycho's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 8,063
Member of:
[Super Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
[2 Roti]
Exclamation Radierea unui vehicul la cerere

Radierea unui vehicul la cerere
• Cerere de radiere completata de detinator (si stampilata in cazul persoanelor juridice)
• Fisa de inmatriculare cu viza circumscriptiei financiare de pe raza localitatii de domiciliu a detinatorului
• Copia unui document care atesta detinerea unui garaj, curte sau teren unde va fi depozitat vehiculul respectiv
• Declaratie din partea detinatorului din care sa rezulte ca vehiculul respectiv nu va fi abandonat pe drumul public
• Cartea de identitate
• Certificatul de inmatriculare
• Certificate de radiere in 3 exemplare (formular tip completat prin dacilografiere)
• Documente de identitate solicitant sau delegat (B.I. sau C.I.) in original si copie xerox
• Placile cu numerele de inmatriculare
• Adresa cu indicarea delegatului in cazul persoanelor juridice
__________________
Nu sunati , ies eu din cand in cand

Psycho is offline   Reply With Quote
Old 10-03-08, 12:25   #2
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

- daca am cumparat o masina, si vreau sa o radiez(fara sa o mai inmatriculez pe numele meu), prin radiere se scoate de la impozit?
- e necesar sa o trec la mine pe impozit, ca apoi sa o scot de la mine de la impozit? sau ajunge doar sa o scot de la fostul proprietar?

Eu o cumpar, si ziua urmatoare vreau sa o radiez...
valib is offline   Reply With Quote
Old 31-03-08, 17:46   #3
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

"Copia unui document care atesta detinerea unui garaj, curte sau teren unde va fi depozitat vehiculul respectiv "
Daca masina e pe numele meu se poate depozita la bunica-mea in curte? Sau actul acela de proprietate trebuie sa fie tot pe numele meu?
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 09-04-08, 11:21   #4
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

trebuie o declaratie din partea ei, asta politia iti spune sub ce format (au formular tip, trebuie autentificat la notar sau nu, etc)
aleks is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 12:28   #5
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

am si eu o intrebare pt cine stie : daca am o masina adusa din italia cu numere valabile pana in 2009 cu nr : ab 231 cd (un exemplu) , ca sa o inmatriculez in RO , trebuie sa ma duc in italia sa o radiez , sau merge si in romania ? ms pt orice raspuns
__________________
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 13:49   #6
aleks

General Supervisor

Stage 5
 
aleks's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 17,791
Member of:
[Super Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[BMW]
[MERCEDES]
[2 Roti]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

se radiaza in italia, nu o poti face din tara, asta stiu sigur 100%
depinde acum daca e suficient sa trimiti actele si numerele sau trebuie si masina, asta intrebi la primaria de care apartine masina
aleks is offline   Reply With Quote
Old 03-07-08, 12:28   #7
nutzuXXL

Stage 5
 
nutzuXXL's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2,097
Member of:
[VW]
[SEAT]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

aha . mersi de raspuns
nutzuXXL is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 23:19   #8
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by aleks View Post
trebuie o declaratie din partea ei, asta politia iti spune sub ce format (au formular tip, trebuie autentificat la notar sau nu, etc)

Din cate stiu eu o masina nu se poate scoate de la impozit, pt ca acest impozit tampit se chiama taxa de posesie, adica nu conteaza unde si in ce stare este masina, important este pt stat sa scoata bani. DACA CINEVA IMI SPUNE CUM SE POATE SCOATE PE CALE LEGALA O MASINA DE LA ACEST IMPOZIT, FARA PIERDEREA DREPTULUI DE INMATRICULARE ULTERIOARA ii dau 1000 ronisori

Nu vorbim de masinile de epoca, pentru care se poate obtine un certificat de la RETROMOBIL si cu care iti faci taxa =0
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 11-07-08, 14:49   #9
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

faci contract vanzare-cumparare, o radiezi de la impozit de pe numele fostului proprietar, dar nu o mai treci pe numele tau la impozit.
Buba e, din cate stiu eu, impozitul va fi platit retroactiv (adica il platesti pe tot timpul in care masina a fost 'disparuta' )
valib is offline   Reply With Quote
Old 20-07-08, 21:13   #10
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Da, sigur asa este. Eu am luat o Volga M21 fara motor, in acte are motor de Aro care are cap. cil. mai mare decat cel de Volga. Platesc impozit pt motorul de Aro, desi nu are motor. Ca sa-i schimb motorul, trebuie sa trec pe la RAR, desigur asta nu se poate deoarece masina este in curs de restaurare deci... TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE MANANCA TOTI BANII
Am sa incep demersurile pt a o inscrie la Retromobil, desigur obtinerea unui certificat de la Retromobil nu schimba problema de fond, la noi statu' taxeaza tot.
www.volgam21.ro
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 21-04-09, 20:12   #11
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by nutzuXXL View Post
am si eu o intrebare pt cine stie : daca am o masina adusa din italia cu numere valabile pana in 2009 cu nr : ab 231 cd (un exemplu) , ca sa o inmatriculez in RO , trebuie sa ma duc in italia sa o radiez , sau merge si in romania ? ms pt orice raspuns
am inteles ca se poate radia prin verdict judecatoresc , dar nu am trecut prin asta ... nu este vreo posibilitate fara sa ajungi in italia ? ... care a trecut prin asa ceva ne poate ajuta ?
__________________
xox
DyZ is offline   Reply With Quote
Old 15-08-09, 13:37   #12
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Quote:
Originally Posted by avolocaru View Post
Da, sigur asa este. Eu am luat o Volga M21 fara motor, in acte are motor de Aro care are cap. cil. mai mare decat cel de Volga. Platesc impozit pt motorul de Aro, desi nu are motor. Ca sa-i schimb motorul, trebuie sa trec pe la RAR, desigur asta nu se poate deoarece masina este in curs de restaurare deci... TRAIM IN ROMANIA SI ASTA NE MANANCA TOTI BANII
Am sa incep demersurile pt a o inscrie la Retromobil, desigur obtinerea unui certificat de la Retromobil nu schimba problema de fond, la noi statu' taxeaza tot.
www.volgam21.ro
sau dai declaratie pe prorpia raspundere la administartia finaciara ca masina nu mai exista fizic si ti o scoate de la impozit . cu RCR ul nu reusesti nimic daca masina nu este in stare de functionare si nu arata bine .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 28-08-09, 14:18   #13
andrey_20052002

Stage 4
 
andrey_20052002's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 239
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

am si eu o problema am cumparat o masina de la cineva si cel care mi-a vandut masina nu este proprietarul din certificatul de inmatriculare , intre cel din certificat si cel care mi-a vandut masina exista un contract de vanzare -cumparare dar nu este completata partea de jos cu radierea , daca nu dadeam 580 lei pe asig pe un an pe numele meu nu ma interesa de inmatriculare dar asa ma intereseaza, acuma nu stiu cum sa procedez.
andrey_20052002 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-09, 16:26   #14
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

pai in momentul in care cumperi un autoturism de la cineva care nu e proprietarul din acte trebuia sa aiba si sa iti ofere instant certificat de neurmarire fiscala valabil de la proprietarul din acte + fisa de inmatriculare vizata de circa financiara de pe raza fostului proprietar ! daca nu ai aceste acte trebuie sa dai de proprietarul din acte ca sa inmatriuculezi !
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 11-09-09, 18:25   #15
gzenn

Stage 2
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 37
Default Re: Radierea unui vehicul la cerere

Sar si eu cu o problema la care nu prea gasesc rezolvare.Am vandut o masina unui...om...nu am facut acte,masina ramanand pe numele meu...deci inca platesc impozit...Nenea cumparator a facut un accident din care s-a ales cu un morman de fiare,pe care l-a dus la fier vechi fara sa ia vreo factura/chitanta.Detin toate actele masinii,numerele....o pot radia?
gzenn is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -