Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 31-12-07, 11:14   #1
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Post acte la 17 ani

Am si io o intrebare...pentru k toti si`au dat parerea,k se poate k nu se poate...eu am 17 ani si am o masina,data de la tata...pot sa mio trec pe numele meu?sau doar cand fac 18 ani? vreau ceva sigur daca se poate ...multumesc ! !
__________________
All the way up..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 31-12-07, 11:19   #2
DaViD TL
Echipa de sprijin

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 850
Member of:
[DACIA]
[Echipa de sprijin]
Default Re: acte la 17 ani

good question ,same answer for me , cine stie ?!?
DaViD TL is offline   Reply With Quote
Old 31-12-07, 14:37   #3
SUPAPA_Jr

Stage 5
 
SUPAPA_Jr's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 1,628
Member of:
[2 Roti]
Default Re: acte la 17 ani

se poate...eu mi-am inscris moto la 17...mergeti la inmatriculari la voi acolo si aveti totul mai detaliat
SUPAPA_Jr is offline   Reply With Quote
Old 31-12-07, 17:23   #4
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: acte la 17 ani

pai la moto potui sa conduci de la 16 ani deci....si aia nu ....k la masina..orikm poate ma insel..astept...si alte raspunsuri
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 31-12-07, 17:25   #5
Certified IWG

Stock
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 3
Default Re: acte la 17 ani

itzi spun sigur k nu se poate! am un prieten shi are 17 ani shi a inscris mashina pe taicaso!!
Certified IWG is offline   Reply With Quote
Old 31-12-07, 17:32   #6
BC-20-LET
Audi Driver

Stage 5
 
BC-20-LET's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 1,386
Member of:
[AUDI]
Default Re: acte la 17 ani

Daca te-ai exprima mai bine am putea intelege si am putea sa-ti raspundem .
Poti " sa o treci pe numele tau", adica sa faci un contract de vanzare-cumparare cu actualul posesor si tu sa fii detinatorul .

Nu poti sa o inscrii in circulatie, insa asta e alta discutie tocmai de aia ar fi cel mai bine sa precizezi la ce te refereai .
__________________
BC-20-LET is offline   Reply With Quote
Old 31-12-07, 17:41   #7
Hondarul
Super Moderator

Stage 5
 
Hondarul's Avatar
 
Join Date: Sep 2003
Posts: 8,665
Member of:
[Moderators]
[4 Speed Squad]
Default Re: acte la 17 ani

Daca ai o masina nu inseamna ca trebuie sau ca o si poti conduce.

Un contract vanzare-cumparare se face intre 2 parti, indiferent de varsta cred eu.

Nu cred ca trebuie sa fi major ca sa fii proprietar.
Hondarul is offline   Reply With Quote
Old 31-12-07, 17:47   #8
ady m

Stage 2
 
ady m's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 57
Default Re: acte la 17 ani

Intr-adevar , dar ca sa fi parte intr-un contract trebuie sa ai drept de semnatura si asta la noi inseamna daca nu ma insel sa ai 16 ani impliniti, iar pt partea cu condusul si scoaterea in circulatia a masinii , 18 ani.
ady m is offline   Reply With Quote
Old 31-12-07, 17:49   #9
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: acte la 17 ani

pai ..e pe numele lu tata...dar tot timpul...ba mio ia ba mio da..isi face nevoia cu ea si dupa aia mio lasa asa...si akm trebe sai fac motorul plus alte kesti ...in jur de 1000 dolari...si numi convine..mio trec pe numele meu...si sunt sigur de ea...dar mai bine astept pana in aprilie,si o si trec pe numele meu,o si inmatriculez pe numele meu...sper k mam exprimat corect....ms pt ajutor orikm..
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 31-12-07, 20:54   #10
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: acte la 17 ani

Quote:
Originally Posted by D o n n View Post
pai ..e pe numele lu tata...dar tot timpul...ba mio ia ba mio da..isi face nevoia cu ea si dupa aia mio lasa asa...si akm trebe sai fac motorul plus alte kesti ...in jur de 1000 dolari...si numi convine..mio trec pe numele meu...si sunt sigur de ea...dar mai bine astept pana in aprilie,si o si trec pe numele meu,o si inmatriculez pe numele meu...sper k mam exprimat corect....ms pt ajutor orikm..
1: daca cineva iti da prima masina din viata ta pe dea moaca, o iei si spui multumesc, decat daca te-ai apucat deja de munca si sa strangi bani ca sa-ti iei ce vrei TU. Deci ca taicatu foloseste masina, mi se pare cat se poate de normal, iar daca masina nu e o rabla, 1000 de dolari in reparatii e mult mai putin decat ai da pe orice masina. Ce-ti iei cu 1000 de dolari altfel, o dacie de 20 de ani?

2: sa faci un contract de vanzare e foarte simplu... Daca ai vre-un dubiu, atunci cand faci contractul mai ai un martor, care si el semneaza pe act ca a fost martor la incheierea contractului... si gata, nu mai ai nici o problema... desi nici acum nu ai, fiindca faci contract cu taicatu nu cu un strain, deci slaba sansa sa-ti traga teapa...
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 31-12-07, 21:24   #11
dj05dpx
Guest
 
Posts: n/a
Default Re: acte la 17 ani

Fara suparare: Ce nevoie ai tu de acte pe masina?Ce schimba ca e masina ta in acte sau nu?ai de platit impozitele daca e pe numele tau,mie mi se pare o prostie sa o treci pe pe numele tau,eu o am pe numele lui tata,daca as trece-o pe numele meu nu as avea nici un avantaj,sa fac asta de ochii lumii mi se pare cea mai mare prostie.
  Reply With Quote
Old 01-01-08, 05:45   #12
adu89

Stage 5
 
adu89's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 958
Member of:
[VW]
Default Re: acte la 17 ani

DA poti sa treci o masina pe numele tau la 17 ani.pentru cei de sus care au spus k nu,aduceti dovezi.spun asta ptr k la 17 ani am avut masina pe numele meu,am facut 18 de-abia dupa ce am inmatriculat-o.numai bine si la multi ani
adu89 is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 11:32   #13
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: acte la 17 ani

ms pt tot...si orikm eu platesc toate taxele ,impozite,asigurare tot...dar vreau sa fiu stapan pe ea ...sunt niste kestii care nu le pot spune eu aici.....sa zicem k tata e un om cu surprize.(neplacute pt mine)
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 23:35   #14
AlliedComposites


Stage 5
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,083
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: acte la 17 ani

unde muncesti la 17 ani?
AlliedComposites is offline   Reply With Quote
Old 01-01-08, 23:36   #15
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: acte la 17 ani

nicaieri
dar am vandut tel si lantu de aur ...si leam akitat....dar leam recuperat...d c m intrebi?
D o n n is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -