Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 28-05-15, 16:27   #1
Stuke

Stage 4
 
Join Date: Feb 2008
Posts: 218
Member of:
[DACIA]
Default pot iesi cu masina din tara daca nu e pe numele meu?

Salut,
Saptamana viitoare plec in concediu in BG si vreau sa plec cu masina. Masina este inmatriculata pe numele mamei mele din cauza pretului asigurarii foarte mare. Am cautat pe net si am gasit un raspuns de la politia de frontiera ca vamesii nu verifica decat buletin, permis si asigurare. Asa reiese dupa noul cod civil. Acum nici eu nu stiu ce sa mai cred. Poate reusiti sa ma luminati. Pe net si pe forum toate raspunsutile erau dinainte de 2013.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	1369256400_politia de forntiera - raspuns.jpeg
Views:	56
Size:	63.3 KB
ID:	3100877  
__________________

Last edited by Stuke; 28-05-15 at 16:29.
Stuke is offline   Reply With Quote
Old 28-05-15, 22:04   #2
Dany.bilan628
VW Driver

Stage 5
 
Dany.bilan628's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,551
Member of:
[4Rally]
[VW]
[Toyota]
Default Re: pot iesi cu masina din tara daca nu e pe numele meu?

Quote:
Originally Posted by Stuke View Post
Salut,
Saptamana viitoare plec in concediu in BG si vreau sa plec cu masina. Masina este inmatriculata pe numele mamei mele din cauza pretului asigurarii foarte mare. Am cautat pe net si am gasit un raspuns de la politia de frontiera ca vamesii nu verifica decat buletin, permis si asigurare. Asa reiese dupa noul cod civil. Acum nici eu nu stiu ce sa mai cred. Poate reusiti sa ma luminati. Pe net si pe forum toate raspunsutile erau dinainte de 2013.
Faci contract de comodat (folosinta gratuita) la un notar public si scapi de orice bataie de cap.
Dany.bilan628 is offline   Reply With Quote
Old 29-05-15, 08:48   #3
crywolf

Stage 5
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 1,080
Default Re: pot iesi cu masina din tara daca nu e pe numele meu?

Sau imputernicire, dar trebuie ulterior tradusa.
E posibil sa ai o problema si daca te verifica pe traseu, dupa ce parasesti Romania.
crywolf is offline   Reply With Quote
Old 29-05-15, 09:58   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: pot iesi cu masina din tara daca nu e pe numele meu?

Poti iesi linistit.
Cat timp masina nu e declarata furata si urmarita prin Interpol, nu are importanta pe numele cui e.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 29-05-15, 14:30   #5
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: pot iesi cu masina din tara daca nu e pe numele meu?

De iesit poti iesi fara probleme, nu te verifica la actele masinii. Plus de asta daca ai numele de fam acelasi cu al mamei tale (nu-mi sariti in cap, mama poate divorta si sa-si reia numele de fata mare) o sa fie ok in cazul in care iti verifica si actele. Insa pt siguranta ta eu iti recomand sa faci un contract de comodat, desi eu de fiecare data cand am iesit din tara n-am facut :P
coco_stancu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -