Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 06-10-11, 02:10   #1
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Acte Achizitionare auto !

Salutari,

De ceva timp caut o masina pentru iarna, am gasit un e36 touring destul de dragut si la un pret acceptabil. Problema este urmatoarea, pana acum nu am mai cumaprat singur un autoturism si nu stiu ce proceduri trebuie sa urmez, masina este in arad fara numere, adusa din germania cu acte in limba germana !

Am inteles ca trebuiesc traduse si legalizate actele ca sa pot sa scot primul set de numere rosii si sa o pot aduce pe roti din Arad ? Aveti idee cat costa traducere si legalizare ? Trebuie sa fac si asigurare in momentul cand imi dau numere rosii ?

Astept cu interes un raspuns de la cei care au mai trecut prin asta si se pricep !
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 03:06   #2
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Acte Achizitionare auto !

@Google:

Atunci cand iti cumperi o masina pe care nu doresti sa o tii, de obicei din strainatate, legea iti da dreptul sa circuli cu ea o luna cu numere rosii.
Iata care sunt pasii daca vrei sa obtii numere provizorii pentru masina ta:
Procedura e simpla si se poate termina intr-o singura zi [daca esti din Bucuresti].
Ai nevoie de actul de proprietate asupra masinii [iar daca masina e cumparata din strainatate, iar tu nu esti primul cumparator, ai nevoie de tot sirul de acte de proprietate de la proprietarul strain pana la tine-deci si actele de proprietate ale intermediarilor-].
1. Ia actul de proprietate la tine impreuna cu buletinul si mergi la cineva care face asigurari. Asigurarea pentru numere provizorii e destul de ieftina [20 - 30 lei], prin urmare mergi la prima societate de asigurari care-ti iese in cale. Daca esti din Bucuresti du-te la Udristei, ca sa mergi la sigur.
2. Fa-ti o asigurare pentru numere provizorii dupa care mergi la un xerox si ia o cerere pentru numere provizorii[0,5 lei], pe care trebuie sa o completezi cu toate actele [la Udristei se gasesc acolo unde faci asigurarea, iar fetele ti-o si completeaza pentru 1 leu.
3. Fa copie xerox la toate actele pe care le ai inlusiv buletin si asigurare.
4. Mergi la un CEC din sectorul tau [daca esti din Bucuresti] sau orasul tau unde achita 2 taxe [taxa de autorizare provizorie si contravaloarea autorizatie], nu trebuie sa le tii minte numele pentru ca functionara de acolo va sti pe ce sa-ti ia banii. Aici vei da din buzunar aproximativ 25 de lei.
Nu mai este necesar sa traduci actele de proprietate daca ai cumparat masina din tarile deja consacrate [Germania, Olanda, Franta, Italia], cel putin in Bucuresti.
5. Asa ca nu mai e nevoie decat sa mergi cu toate actele la Inmatriculari Auto. Daca esti din Bucuresti ai grija ca biroul de inmtariculari s-a mutat din Udristei in Pipera, Sos.Pipera nr.49, sector 2, tel: 021.301.95.88 [putin mai sus de statia de metrou Aurel Vlaicu].
6. Ajuns la Inmatriculari inarmeaza-te cu rabdare, in Bucuresti trebuie sa iei un bon de ordine care te va ajuta sa stii cat mai ai de asteptat, prin urmare vei stii daca ai timp de un suc [de obicei ai timp de 10 sucuri si 6 cafele].
7. La biroul de inmatriculari vei mai plati 40 de lei contravaloarea placutelor, pe care le vei lua pe loc [cel putin daca esti din Bucuresti].

Atentie: Numerele rosii se dau de maxim trei ori , adica maximum 3 luni, caz in care pentru a doua luna in care vei dori sa le obtii trebuie sa mai aduci in plus "copia declaratiei vamale pentru vehiculele de provenienta straina pentru care se solicita inmatricularea in Romania".- --Cu numerele provizorii nu poti parasi teritoriul Romaniei.
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 15:29   #3
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Acte Achizitionare auto !

Quote:
Originally Posted by maverick1508 View Post
@Google:

Atunci cand iti cumperi o masina pe care nu doresti sa o tii, de obicei din strainatate, legea iti da dreptul sa circuli cu ea o luna cu numere rosii.
Iata care sunt pasii daca vrei sa obtii numere provizorii pentru masina ta:
Procedura e simpla si se poate termina intr-o singura zi [daca esti din Bucuresti].
Ai nevoie de actul de proprietate asupra masinii [iar daca masina e cumparata din strainatate, iar tu nu esti primul cumparator, ai nevoie de tot sirul de acte de proprietate de la proprietarul strain pana la tine-deci si actele de proprietate ale intermediarilor-].
1. Ia actul de proprietate la tine impreuna cu buletinul si mergi la cineva care face asigurari. Asigurarea pentru numere provizorii e destul de ieftina [20 - 30 lei], prin urmare mergi la prima societate de asigurari care-ti iese in cale. Daca esti din Bucuresti du-te la Udristei, ca sa mergi la sigur.
2. Fa-ti o asigurare pentru numere provizorii dupa care mergi la un xerox si ia o cerere pentru numere provizorii[0,5 lei], pe care trebuie sa o completezi cu toate actele [la Udristei se gasesc acolo unde faci asigurarea, iar fetele ti-o si completeaza pentru 1 leu.
3. Fa copie xerox la toate actele pe care le ai inlusiv buletin si asigurare.
4. Mergi la un CEC din sectorul tau [daca esti din Bucuresti] sau orasul tau unde achita 2 taxe [taxa de autorizare provizorie si contravaloarea autorizatie], nu trebuie sa le tii minte numele pentru ca functionara de acolo va sti pe ce sa-ti ia banii. Aici vei da din buzunar aproximativ 25 de lei.
Nu mai este necesar sa traduci actele de proprietate daca ai cumparat masina din tarile deja consacrate [Germania, Olanda, Franta, Italia], cel putin in Bucuresti.
5. Asa ca nu mai e nevoie decat sa mergi cu toate actele la Inmatriculari Auto. Daca esti din Bucuresti ai grija ca biroul de inmtariculari s-a mutat din Udristei in Pipera, Sos.Pipera nr.49, sector 2, tel: 021.301.95.88 [putin mai sus de statia de metrou Aurel Vlaicu].
6. Ajuns la Inmatriculari inarmeaza-te cu rabdare, in Bucuresti trebuie sa iei un bon de ordine care te va ajuta sa stii cat mai ai de asteptat, prin urmare vei stii daca ai timp de un suc [de obicei ai timp de 10 sucuri si 6 cafele].
7. La biroul de inmatriculari vei mai plati 40 de lei contravaloarea placutelor, pe care le vei lua pe loc [cel putin daca esti din Bucuresti].

Atentie: Numerele rosii se dau de maxim trei ori , adica maximum 3 luni, caz in care pentru a doua luna in care vei dori sa le obtii trebuie sa mai aduci in plus "copia declaratiei vamale pentru vehiculele de provenienta straina pentru care se solicita inmatricularea in Romania".- --Cu numerele provizorii nu poti parasi teritoriul Romaniei.

Mersi, pe google am gasit si eu ceva informatii !

Ma intereseaza in special cat costa traducere si legalizarea actelor si cu ce as putea fi inselat de catre vanzator, la ce trebuie sa fiu atent, etc ... !
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 22:36   #4
maverick1508

Stage 5
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 4,315
Member of:
[Fiat]
[RENAULT]
[2 Roti]
[SEAT]
Default Re: Acte Achizitionare auto !

Pai exact ca acolo am facut si eu, si nu mi-au trebuit actele legalizate.
PS. Pentru asigurare de 1800cmc la Carpatica am platit vreo 55 lei, pe o luna evident. Iar la ghiseu la numere am avut vreo 5 persoane (la Pipera, dupamasa).
maverick1508 is offline   Reply With Quote
Old 06-10-11, 23:10   #5
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Acte Achizitionare auto !

Daca e din Germania are brief mare si mic .

Vezi sa fie radiata , daca e radiata e o stampila peste date dar nu-mi aduc aminte cuvantul.


Eu am scos numere rosii la o masina de germania fara sa traduc nimic dar am mers la o firma de intermedieri ...


Oricum traducerile nu costa mult dar nu cred ca se fac pe loc .


Mai multe nu stiu
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-11, 00:27   #6
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Acte Achizitionare auto !

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Daca e din Germania are brief mare si mic .

Vezi sa fie radiata , daca e radiata e o stampila peste date dar nu-mi aduc aminte cuvantul.


Eu am scos numere rosii la o masina de germania fara sa traduc nimic dar am mers la o firma de intermedieri ...


Oricum traducerile nu costa mult dar nu cred ca se fac pe loc .


Mai multe nu stiu
la mine a durat 2 ore tradusul actelor ....si m-a costat undeva la 100 ron daca bine tin minte + asigurre pe o luna + 70 de lei parca numerele rosii ...oricum 300 ron eu cred ca sunt deajuns
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 14:11   #7
Velse112

Stage 2
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 42
Default Re: Acte Achizitionare auto !

Ma indoiesc cat de sigur e sa iti iei BMW pentru iarna ) . Si din ala vechi !
Velse112 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 14:15   #8
RideTheRiddle

Stage 5
 
RideTheRiddle's Avatar
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 3,133
Member of:
[VW]
Default Re: Acte Achizitionare auto !

Quote:
Originally Posted by Velse112 View Post
Ma indoiesc cat de sigur e sa iti iei BMW pentru iarna ) . Si din ala vechi !
Daca e echipat corespunzator nu ai nici o treaba cu el iarna...
RideTheRiddle is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 14:55   #9
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Acte Achizitionare auto !

Quote:
Originally Posted by Velse112 View Post
Ma indoiesc cat de sigur e sa iti iei BMW pentru iarna ) . Si din ala vechi !
DA!!!!!!!!! Noi astaia cu bmw uri vechi nu iesim iarna deloc .... Toata lumea stie asta ....
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 16:02   #10
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Acte Achizitionare auto !

SAX1987 - Mersi, o sa merg saptamana asta dupa masina si vad ce fac !
RIcKO - Ma gandeam ca o sa coste mai mult tradusul ...

Pana la urma o sa ii propun sa scoata el primul rand de numere rosii si sa ne intalnim undeva la jumatatea drumului ( ex. Alba ) !

Velse112 - Mda.... o sa imi iau o Toyota Supra ... din Africa =)) !
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 16:10   #11
plictisit

Stage 5
 
plictisit's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 5,135
Member of:
[Moderators]
[Observator 4tuning]
[PARTICIPANT CURSE]
[Inferno Motorsport]
[Echipa de sprijin]
[4Rally]
Default Re: Acte Achizitionare auto !

sax, pai tu cum mergi frate fara sisteme d-alea high tech iarna ? poti sa tii masina dreapta ?! eu am inteles ca nici nu poti sa pleci de pe loc fara lanturi si cel putin 3-4 sisteme .. si in prima curba te-ai intors cu masina
__________________
There's a simple rule when buying a car. If it's been modified, especially lowered, walk away.
plictisit is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 20:15   #12
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Acte Achizitionare auto !

Quote:
Originally Posted by crysty.bobok View Post
SAX1987 - Mersi, o sa merg saptamana asta dupa masina si vad ce fac !
Bine bine dar cum o inmatriculezi ?

Quote:
Originally Posted by plictisit View Post
sax, pai tu cum mergi frate fara sisteme d-alea high tech iarna ? poti sa tii masina dreapta ?! eu am inteles ca nici nu poti sa pleci de pe loc fara lanturi si cel putin 3-4 sisteme .. si in prima curba te-ai intors cu masina

Eu am si 4 saci de ciment in portbagaj ....
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 21:04   #13
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Acte Achizitionare auto !

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Bine bine dar cum o inmatriculezi ?




Eu am si 4 saci de ciment in portbagaj ....

Pai o tin 3 luni pe numere rosii si daca sunt multumit o bag pe bulgaria, daca nu o dezmembrez, cred ca masina are suficiente dotarii incat sa imi scot o mare parte din banii din dezmembrat !
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 21:26   #14
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Acte Achizitionare auto !

Foarte buna idea !!


P.S. vezi sa pui 4 saci de ciment in ea ca sa poti merge iarna
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 08-10-11, 21:32   #15
crysty.bobok

Stage 5
 
crysty.bobok's Avatar
 
Join Date: Apr 2009
Posts: 3,948
Default Re: Acte Achizitionare auto !

Quote:
Originally Posted by SAX1987 View Post
Foarte buna idea !!


P.S. vezi sa pui 4 saci de ciment in ea ca sa poti merge iarna
De ce crezi că iau touring ?
crysty.bobok is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -