Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 19-04-07, 14:32   #76
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by AnduGTR View Post
Mie mi-a luat permisul in Voluntari, Buc., pe 15.04.2007 si nu mi-a dat convocator! eu sunt din bz....trebuie sa ma duc pana in voluntari ca sa imi dea convocator, sau cum?
La fel ca cel de mai jos...Nerespectare de procedura.Mergi pana la Udristei si intreaba.
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 19-04-07, 21:41   #77
sticla_betiva

Stage 3
 
sticla_betiva's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 81
Unhappy Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by car_addict View Post
Contestatie pentru nerespectare de procedura. Detaliaza mai mult...Permisul l-au luat sigur?
cum draq ... ) ... l-au luat ... mi-a dat ... dovada ... amenda ... proces verbal si Convocare NU ... ( ... aaa ... si amenda un bulion jumate in 48 de ore ... !!!
sticla_betiva is offline   Reply With Quote
Old 20-04-07, 14:29   #78
swatsledverbspunpaysdyer

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 2
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Sunt si eu in aceeasi situatie, am ramas fara permis pe 30 de zile. In plus nu am primit convocatorul.

Eu macar stiu ca am calcat pe bec constient, nu pot contesta sanctiunea.
swatsledverbspunpaysdyer is offline   Reply With Quote
Old 21-04-07, 12:32   #79
car_addict

Stage 5
 
car_addict's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 379
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by swatsledverbspunpaysdyer View Post
Sunt si eu in aceeasi situatie, am ramas fara permis pe 30 de zile. In plus nu am primit convocatorul.

Eu macar stiu ca am calcat pe bec constient, nu pot contesta sanctiunea.

Pt ambii.Mergeti frumos la politie cu procesul verbal + dovada si cand va expira dovada va programati pentru examen. Simplu. Bafta la examen.
car_addict is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 14:40   #80
mig1907

Stock
 
mig1907's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Acum am terminat si eu cu testul.
E chiar decent, in sensul ca nu ai intrebari cu boi, magari, mopede, biciclisti, etc. Strict despre categoria ta. Importante sunt prioritatile, vitezele, opriri/stationari si cai ferate. Cel putin mie nu mi-a picat nimic din amenzi, puncte, etc.
Si intrebarile sunt toate cu o singura varianta corecta de raspuns- asta ne-a spus-o chiar politistul care facea examinarea.

Din cate imi amintesc, am dat peste asa ceva (scuzati exprimarile):

1. Politist cu spatele la tine si cu mana stanga orizontal. Ce faci? (treci)
2. intersectie unul cu stop, celalalt cu cedeaza trecerea, care are prioritate (se aplica prioritatea de dreapta)
3. ce faci cand te opreste politistul (iesi din masina si ii dai actele, stai in masina si ii dai actele, stai in masina cu mainile pe volan si urmezi indicatiile- ultima varianta)
4. viteza maxima in afara localitatii (130- 100- 90)
5. unde poti intoarce? (Pe zebra nu; mai era pe strazi mai inguste de 6 metri si inca ceva)
6. cand ai prioritate (drum cu prioritate, prioritate pt sensul opus, sau nu mai stiu ce- prima varianta)
7. viteza maxima in zona pietonala pt riverani si cei care presteaza servicii publice din usa in usa. (5 km/h)
8. ce inseamna lampa de culoare verde, pe fond negru, in forma de sageata spre dreapta, care e langa un semafor (poti sa treci daca virezi dreapta)
9. cand se reduce viteza la 30 in localitate si 50 afara (conditii atmosferice care reduce vizibilitatea sub 100 de metri)
10. unde opresti cad vezi indicatorul trecere la nivel fara bariere (unde ai vizibilitate maxima, fara sa depasesti semnul)

Sper sa va ajute cu ceva.
mig1907 is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 15:27   #81
RicaFlo
Sun Racers Member

Stage 4
 
RicaFlo's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 190
Member of:
[Sun Racers]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

doar 10 intrebari sunt in testul asta?....... ca trebe sa il dau si eu din pacate
si daca iei testul in cat timp iti dau permisu inapoi?
daca nu il iei poti da in fiecare zi,,,, trebe sa te programezi iara si iara?
scuze de intrebari idioate da chiar nu stiu cum se procedeaza
__________________
RIK
RicaFlo is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 15:59   #82
RicaFlo
Sun Racers Member

Stage 4
 
RicaFlo's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 190
Member of:
[Sun Racers]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

imi cer scuze dar nu am fost atent la posturile anterioare........deci inttrebarile de mai sus nu isi au rostu....
si daca nu am convocatorul ala ma duc si ma programeaza ei asta la 2 zile dupa ce imi espira dovada?
RicaFlo is offline   Reply With Quote
Old 24-04-07, 18:18   #83
shadow

Presedinte AfterDark Racing

Stage 5
 
shadow's Avatar
 
Join Date: Jul 2004
Posts: 1,876
Member of:
[Moderators]
[AfterDark Racing]
[PARTICIPANT CURSE]
[Honda]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Daca nu ma insel, te duci exact in aceasi zi cand iti expira.
shadow is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 21:37   #84
mig1907

Stock
 
mig1907's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by RicaFlo View Post
doar 10 intrebari sunt in testul asta?....... ca trebe sa il dau si eu din pacate
si daca iei testul in cat timp iti dau permisu inapoi?
daca nu il iei poti da in fiecare zi,,,, trebe sa te programezi iara si iara?
scuze de intrebari idioate da chiar nu stiu cum se procedeaza
15 intrebari, dar nu mi-am mai amintit decat 10. Din ele trebuie sa nimeresti cel putin 13. De dat poti da pana ti se face rau. Eu am vazut unul care era la a 10-a incercare. Trebuie doar sa te interesezi unde trebuie sa dai examenul si ce program au acolo. Dai examenul in resedinta judetului unde ai carnetul.
Ideea e ca, in timpul suspendarii, sa iei examenul, pt ca nenii de la politie sa ti-l dea inapoi la timp. Daca nu treci examenul, ti se prelungeste suspendarea pana il iei. A, si nu trebuie sa te programezi. Te duci cu convocatorul, dovada si bolentinul.
Oricum nu te stresa, intrebarile sunt relativ simple.
Bafta.

EDIT: scuze, nici eu nu am vazut postul al doilea.
Oricum, cel mai sanatos e sa dai si tu un telefon la politie, sa intrebi ce si cum.

Last edited by mig1907; 25-04-07 at 21:40.
mig1907 is offline   Reply With Quote
Old 25-04-07, 22:42   #85
RicaFlo
Sun Racers Member

Stage 4
 
RicaFlo's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 190
Member of:
[Sun Racers]
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

ms frate sa fie da nu am convocator dinala da am auzit ca se poate si fara dinala doar cu buletinu
RicaFlo is offline   Reply With Quote
Old 27-04-07, 23:09   #86
sticla_betiva

Stage 3
 
sticla_betiva's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 81
Thumbs up Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
Originally Posted by mig1907 View Post
Acum am terminat si eu cu testul.
E chiar decent, in sensul ca nu ai intrebari cu boi, magari, mopede, biciclisti, etc. Strict despre categoria ta. Importante sunt prioritatile, vitezele, opriri/stationari si cai ferate. Cel putin mie nu mi-a picat nimic din amenzi, puncte, etc.
Si intrebarile sunt toate cu o singura varianta corecta de raspuns- asta ne-a spus-o chiar politistul care facea examinarea.

Din cate imi amintesc, am dat peste asa ceva (scuzati exprimarile):

1. Politist cu spatele la tine si cu mana stanga orizontal. Ce faci? (treci)
2. intersectie unul cu stop, celalalt cu cedeaza trecerea, care are prioritate (se aplica prioritatea de dreapta)
3. ce faci cand te opreste politistul (iesi din masina si ii dai actele, stai in masina si ii dai actele, stai in masina cu mainile pe volan si urmezi indicatiile- ultima varianta)
4. viteza maxima in afara localitatii (130- 100- 90)
5. unde poti intoarce? (Pe zebra nu; mai era pe strazi mai inguste de 6 metri si inca ceva)
6. cand ai prioritate (drum cu prioritate, prioritate pt sensul opus, sau nu mai stiu ce- prima varianta)
7. viteza maxima in zona pietonala pt riverani si cei care presteaza servicii publice din usa in usa. (5 km/h)
8. ce inseamna lampa de culoare verde, pe fond negru, in forma de sageata spre dreapta, care e langa un semafor (poti sa treci daca virezi dreapta)
9. cand se reduce viteza la 30 in localitate si 50 afara (conditii atmosferice care reduce vizibilitatea sub 100 de metri)
10. unde opresti cad vezi indicatorul trecere la nivel fara bariere (unde ai vizibilitate maxima, fara sa depasesti semnul)

Sper sa va ajute cu ceva.

bhai vere ... asta cred ca mi-a picat si mie draq ... era Chestionarul cu Nr 4 ??? ... oricum am luat ... !!!


Am scapat draq !!! Acuma sa vedem cat tzine ... )
sticla_betiva is offline   Reply With Quote
Old 27-04-07, 23:10   #87
sticla_betiva

Stage 3
 
sticla_betiva's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 81
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

app ... cei care nu avetzi convocator ... va ducetzi si va programatzi ... nu e nici o belea daca nu va da convocator !!! ...
sticla_betiva is offline   Reply With Quote
Old 28-04-07, 07:14   #88
pvluci

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 5
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Quote:
mig1907


Acum am terminat si eu cu testul.
E chiar decent, in sensul ca nu ai intrebari cu boi, magari, mopede, biciclisti, etc. Strict despre categoria ta. Importante sunt prioritatile, vitezele, opriri/stationari si cai ferate. Cel putin mie nu mi-a picat nimic din amenzi, puncte, etc.
Si intrebarile sunt toate cu o singura varianta corecta de raspuns- asta ne-a spus-o chiar politistul care facea examinarea.

Din cate imi amintesc, am dat peste asa ceva (scuzati exprimarile):

1. Politist cu spatele la tine si cu mana stanga orizontal. Ce faci? (treci)
2. intersectie unul cu stop, celalalt cu cedeaza trecerea, care are prioritate (se aplica prioritatea de dreapta)
3. ce faci cand te opreste politistul (iesi din masina si ii dai actele, stai in masina si ii dai actele, stai in masina cu mainile pe volan si urmezi indicatiile- ultima varianta)
4. viteza maxima in afara localitatii (130- 100- 90)
5. unde poti intoarce? (Pe zebra nu; mai era pe strazi mai inguste de 6 metri si inca ceva)
6. cand ai prioritate (drum cu prioritate, prioritate pt sensul opus, sau nu mai stiu ce- prima varianta)
7. viteza maxima in zona pietonala pt riverani si cei care presteaza servicii publice din usa in usa. (5 km/h)
8. ce inseamna lampa de culoare verde, pe fond negru, in forma de sageata spre dreapta, care e langa un semafor (poti sa treci daca virezi dreapta)
9. cand se reduce viteza la 30 in localitate si 50 afara (conditii atmosferice care reduce vizibilitatea sub 100 de metri)
10. unde opresti cad vezi indicatorul trecere la nivel fara bariere (unde ai vizibilitate maxima, fara sa depasesti semnul)

Sper sa va ajute cu ceva.
e sigur chestionarul nr. 4.
la el mai adaug:

11.peste ce nivel al alcolemiei in aerul expirat se recolteaza probe biologice (peste 0,4)

Last edited by pvluci; 28-04-07 at 07:18.
pvluci is offline   Reply With Quote
Old 28-04-07, 23:07   #89
mig1907

Stock
 
mig1907's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

Ce tare!
Era chestionarul 4, si mi-a picat si faza cu alcoolul in aerul expirat. Inseamna ca sunt chestionare comune in toata tara.
PS: 15 din 15, hehe
mig1907 is offline   Reply With Quote
Old 01-05-07, 07:33   #90
pvluci

Stock
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 5
Default Re: Reexaminare pt recuperare permis: Sfaturi, intrebari, teste

si a 12 intrebare de la chestionarul 4 este:

12. cand inceteaza o restrictie de genul stationare interzisa sau oprirea interzisa (la prima intersectie)
pvluci is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -