Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 15-07-12, 16:46   #1
three.dee

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 4
Default Cum poti detine o masina cu motor mare in Romania?

Buna!

Ma bucur sa vad ca exista un forum pentru pasionatii de masini din Romania si ca exista si un colt legislativ in care poti sa primesti informatii diverse.

E prima oara cand scriu pe acest forum si practic intrebarea mea e simpla:
Vreau sa imi cumpar o masina cu motor mare (de fapt peste medie) si nu inteleg cum poti face acest lucru in Romania din punct de vedere al taxelor!?

Si pentru a evita alt gen de discutii, un om care vrea o masina cu motor mare nu este neaparat un om ce conduce agresiv, un om ce e periculos in trafic sau un pilot de curse. Sunt un om normal, am un buget decent, nu sunt bogat, nu sunt pilot, nu sunt agresiv, nu sunt nebun, ci pur si simplu pasionat de masini. Si sunt sigur ca orice pasionat de masini stie ca un motor peste medie are multe avantaje: cum se aude, cum toarce, cum pleaca de pe loc, cat de repede executa o depasire, cat de usor schimbi treptele, etc. etc. etc.

Dilema mea este urmatoarea, sa zicem ca vreau o masina de 10000 Euro din 2003 cu motor V8 de 4.2 litri, dar constat cu stupoare ca nu poti avea asa ceva in Romania deoarece:
- taxa de inmatriculare e 2700 Euro
- impozitul anual este 1500 Euro
Mi se pare incredibil ca o masina de 10000 Euro ajunge sa coste 15000 Euro in doar 1 an. Si chiar daca as scoate 2700 Euro pentru inmatriculare (sa zic ca ii platesti doar o data), un impozit de 1500 Euro pe an e al naibii de mult pentru o masina de 10000 Euro. Pai in 7 ani o mai platesti o data doar din impozit...

Banuiesc ca pe acest forum sunt oameni care detin astfel de masini, si vin cu o intrebare simpla pentru ei: cum ati reusit?

Last edited by three.dee; 15-07-12 at 16:49.
three.dee is offline   Reply With Quote
Old 20-07-12, 13:57   #2
R1s3

Stage 5
 
R1s3's Avatar
 
Join Date: Aug 2010
Posts: 747
Default Re: Cum poti detine o masina cu motor mare in Romania?

Majoritatea le radiaza fiscal si merg cu ele asa. Nu ai nici o problema cu politia doar ca e aiurea cand vrei sa o vinzi pt. ca nu poti sa scoti certificat fiscal. Cunosc multe persoane, care dupa ce s-a marit impozitul si-au trecut masinile de pe Romania pe Bulgaria. Asta mi se pare cea mai buna solutie daca nu vrei sa donezi mii de euro la stat. In principiu te intereseaza masina care o sa functioneze la fel cu orice numere.
__________________
Ex: Opel Astra GSi
Ex: BMW 325i M Pack
Ex: Alfa Romeo 156 Sportwagon
Ex: Bmw 323iA :X
Bmw 320i - Under construction

R1s3 is offline   Reply With Quote
Old 24-07-12, 13:29   #3
three.dee

Stock
 
Join Date: Jul 2012
Posts: 4
Default Re: Cum poti detine o masina cu motor mare in Romania?

Referitor la inmatricularea in Bulgaria am vazut ca e posibil ca de la 1 Ianuarie 2013 sa fie probleme...
Referitor la partea cu radiatul, imi poti da un link sau ceva cu detalii?
three.dee is offline   Reply With Quote
Old 25-07-12, 00:22   #4
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Cum poti detine o masina cu motor mare in Romania?

"sunt probleme" de 4 ani încoace şi nimic nu s-a schimbat!

Este un băiat, aici pe forum, cu id-ul fester, cu un superb exemplar de Corvette C5, V8, 5000cm3 şi a avut-o înscrisă pe România şi a fost nevoit să o treacă pe BG, din cauza impozitului nesimţit de mare.

Încă o schemă prin care poţi evita impozitul, ar fi să o treci pe fundaţie.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 04-08-12, 14:53   #5
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cum poti detine o masina cu motor mare in Romania?

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
"sunt probleme" de 4 ani încoace şi nimic nu s-a schimbat!

Este un băiat, aici pe forum, cu id-ul fester, cu un superb exemplar de Corvette C5, V8, 5000cm3 şi a avut-o înscrisă pe România şi a fost nevoit să o treacă pe BG, din cauza impozitului nesimţit de mare.

Încă o schemă prin care poţi evita impozitul, ar fi să o treci pe fundaţie.
fundatie.... sa fie masina veche (intra la masini de epoca si nu se mai plateste) sau.. sa o inmatriculeiz pe o persoana cu handicap...
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
Old 04-08-12, 17:43   #6
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Cum poti detine o masina cu motor mare in Romania?

Quote:
Originally Posted by (!8Y_M View Post
fundatie.... sa fie masina veche (intra la masini de epoca si nu se mai plateste) sau.. sa o inmatriculeiz pe o persoana cu handicap...
Tre' să-ţi alegi o maşină care a ieşit de 30 de ani din fabricaţie, ca s-o poţi băga RCR - Retromobil Clubul Român.
La faza cu persoanele cu handicap, nu-mi este confirmată chestia.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 04-08-12, 22:53   #7
(!8Y_M

Stage 5
 
(!8Y_M's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 1,714
Member of:
[DACIA]
Default Re: Cum poti detine o masina cu motor mare in Romania?

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Tre' să-ţi alegi o maşină care a ieşit de 30 de ani din fabricaţie, ca s-o poţi băga RCR - Retromobil Clubul Român.
La faza cu persoanele cu handicap, nu-mi este confirmată chestia.
eu cautam ceva de inmatriculari masini de raliu si am dat peste chestia asta... nu sunt sigur 100% dar asa am citit pe undeva pe netul asta mare:P
(!8Y_M is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -