Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 02-04-07, 01:44   #1
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Ce-as putea sa patesc?

Vineri, grabindu-ma ... am atins usor un ford mondeo care era la stop. L-am atins cam cu jumatate din usa din fata si jumatate din usa din spate... pe bara din spate, la mine e putin zgariata, iar la el e putin zgariata si sarita foarte putina vopsea. Acum am ajuns la politie cu el, pregatit sa-i dau asigurarea, sa-mi primesc punctele, dar omul neavand actele la el, fiind si aglomerat acolo la politie mi-a spus ca sa o lasam pe luni ca ne intalnim vorbim si mergem sa cautam un vopsitor sa ne reparam masinile. Eu acum ma gandesc sa merg cu el sau sa-i dau vreo 100RON ca mai mult nu cred ca-l costa. Dar daca prin absurd sa zicem ca el s-ar duce la politie si ar spune ca l-am lovit si ca am fugit de la locul faptei eu cum as putea sa ma apar? Eu m-am gandit ca as putea spune chiar ca nici nu l-am lovit, si zgarieturile de pe masina mea sa fie de la cu totul altceva sau pur si simplu sa ma fac ca nu stiu de zgarieturi si ca le vad si eu acum pt. prima data. Eu oricum o sa-l sun maine sa-i spun sa ne intalnim si sa vb ... si ii dau 100ron si sa se duca sa-si repare masina si eu ma duc sa mi-o repar pe a mea... dar nu maine. Dar cum ar decurge lucrurile daca el s-ar duce la politie si ar spune ca l-am lovit si am fugit sau n-am vrut sa-i dau asigurare? Astept un raspuns cat mai curand posibil.
__________________
http://www.romanianews.net/petitie-taxa-auto.html
Semnati petitia pt. a se renunta la taxa aceea... facuta de guvernul nostru infect....
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 02-04-07, 02:44   #2
adiv

Stage 5
 
adiv's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 406
Default Re: Ce-as putea sa patesc?

In momentul in care el se duce la politie si declara accidentul, pe loc politistul care face constatarea te va cauta, indiferent de ora. La mine s-a intamplat asta la 2 dimineata. Au sunat dupa cel care m-a lovit (la RATB in cazul meu). Dupa ce l-au invitat sa vina la politie pt ca are o reclamatie am plecat acasa. Mi-a scris pe dovada de constatare a pagubelor "Revine" apoi m-au sunat sa vin sa semnez procesul verbal care s-a intocmit cand a venit si cealalta parte. Eu nici nu l-am vazut pe cel care m-a lovit. A doua zi am venit la politie si mi-au dat PV si copie dupa asigurarea RCA a celuilalt.

Concluzie : nu trebuie sa-ti faci nicio grija, te suna de la politie in cazul in care ai vreo reclamatie (te gasesc dupa numarul de inmatriculare). Daca omul nu accepta 100 ron si vrea mai mult du-te la politie si isi face masina pe RCA-ul tau nu are rost sa cheltui aiurea bani, pt 2-4 puncte...

Bafta !
adiv is offline   Reply With Quote
Old 02-04-07, 11:48   #3
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Ce-as putea sa patesc?

ok.. merci mult!
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
Old 02-04-07, 15:42   #4
Geo_ZGA
Daewoo Driver

Stage 5
 
Geo_ZGA's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 6,820
Member of:
[Moderators]
[DAEWOO]
Default Re: Ce-as putea sa patesc?

Azi e luni, vezi ce faci...orice accident trebuie declarat in maxim 48 ore. Altfel ti se suspenda permisul si iti da amenda. Daca va duceti acum, punet-va amandoi de acord, si declarati o data ulterioara, sa nu depaseasca 48 ore. va ia la amandoi permisul altfel

fuga de la locul accidentului e infractiune si ti se face dosar penal. e grav!
__________________
"Stiu ca sunt prost...dar cand ma uit in jurul meu, ma simt mult mai bine" (Ion Creanga)
Geo_ZGA is offline   Reply With Quote
Old 02-04-07, 20:40   #5
PH-04-WPD

Stage 5
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 660
Default Re: Ce-as putea sa patesc?

Stiu asta, dar am plecat amandoi. Oricum am vb cu baiat si i-am dat astazi 150ron si gata am rezolvat problema. Si oricum de vineri pana azi au trecut mai mult de 48 de ore. Si oricum, sta pe langa mine, si are si magazin langa mine. Nu-i problema daca face ceva urat acum, rezolvam prin alte metode
PH-04-WPD is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -