Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 14-02-13, 15:37   #31
octaviam

Stock
 
Join Date: Feb 2013
Posts: 2
Default Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto

vreau sa imi cumpar o masina second hand , ma poate lamuri cineva cum e cu inmatricularea asta?
pe site-ul *********** este calculator taxa poluare si dupa ce am introdus datele masinii mi-a dat valoarea de 1222 euro, iar pe 4tuning la calculatorul de timbru de mediu a iesit valoarea de 560 euro.
daca vreau sa o inmatriculez luna aceasta care din valori o voi plati?
Multumesc!
octaviam is offline   Reply With Quote
Old 14-02-13, 20:06   #32
mihai88


Stage 5
 
mihai88's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 1,590
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto

am si eu o intrebare legata de taxa de inmatriculare:
tata a vandut o autoutilitara,tipul care a cumparat-o spune ca nu o poate inmatricula pana nu primeste dovada de la tata ca nu a recuperat taxa de inmatriculare(banii nu au fost recuperati)
treaba e ca a fost si a intrebat la finante,udriste etci,si nimeni se pare ca nu stie nimic
si am obs ca in majoritatea anunturilor auto se specifica ca iti poate da dovada ca taxa nu a fost recuperata

cine ma poate lamuri cu aceasta prb?
Multumesc
mihai88 is offline   Reply With Quote
Old 03-03-13, 22:58   #33
albei

Stock
 
Join Date: Mar 2013
Posts: 1
Default Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto

Anul trecu in Iunie am achizitionat o masina noua la care am plati taxa auto iar acum ma gandeam sa o recuperez . Aveti idee daca mai pot sa incep demersurile in vederea recuperarii iar daca nu e favorabila decizia instantei platesc eu taxele de judecata.Locuiesc in Bucuresti si am citit pe undeva ca prin Bucuresti sunt rare decizile favorabile recuperarii taxei.
albei is offline   Reply With Quote
Old 15-07-13, 15:42   #34
HerrDoc

Stock
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 9
Default Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto

Valoarea dobanzii/zi de la initierea procesului si pana la restituirea taxei stie cineva cat e? Multumesc
HerrDoc is offline   Reply With Quote
Old 24-08-13, 00:14   #35
iBluBear

Stage 1
 
Join Date: Jul 2013
Posts: 18
Default Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto

Buna ziua,

Va rog ajutati`ma intr`o problema:

Am actionat in instanta ilegalitatea taxei auto in 2011, la care am primit instiintare ca taxa platita imi va fi restituita + dobanda.
Opozitia a facut desigur recurs asupra dobanzii (fiind destul de mare) si a castigat.
Din pacate am avut un avocat ce nu s`a ocupat deloc de dosar, si nu am mai facut recurs in privinta dobanzii.
Am sunat la tribunal pt a cere detalii asupra dosarului si am fost instiintat sa astept rescrierea dosarului, ce inca nu a fost efectuata. Am prins astfel o pasa proasta, deoarece toata lumea de la tribunal, inclusiv curtea de apel este in concediu, aparent.
Va rog daca ma puteti lamuri cum pot grabi procesul de a`mi recupera suma platita.
Sunt cam urgentat de faptul ca intr`o luna voi parasi tara.
iBluBear is offline   Reply With Quote
Old 31-10-13, 11:03   #36
HitmanDMC

Stock
 
Join Date: Nov 2009
Posts: 3
Default Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto

Salut! Am achizitionat in 2010 o masina deja inscrisa si nu imi aduc aminte de nicio taxa. Acum m-am hotarat sa o vand si nu stiu exact daca va trebui sa platesc taxa, daca se poate recupera sau ce se intampla mai exact. Masina este un BMW e46 din 2004, adusa si inscrisa in Romania in decembrie 2006. Multumesc anticipat!
HitmanDMC is offline   Reply With Quote
Old 16-02-14, 21:48   #37
onymen

Stage 5
 
Join Date: Dec 2011
Posts: 453
Default Re: Do It Yourself: cum sa recuperezi taxa auto

Nu are taxa,deci va trebui platita
onymen is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -