Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 31-08-11, 22:11   #16
alexei111

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 2
Default Re: RECAROSARE!! HELP

Salutare! Cam tarziu cu explicatii dar intervin si eu.De curind am terminat cu recarosarea masinii si pot sa va spun ca nu mi-a fost deloc usor.Trebuie sa va inarmati cu multa rabdare si aveti nevoie si de ceva bani.
referitor la acte va pot spune ce mi s-a cerut:
1)sa aduc masina veche la RAR sa-i faca identificarea si cartea caroseriei(masinii) noi,am platit taxa deidentificare de arox.90 lei si am completat o cerere de recarosare.
2)m-au trimis la un service agreat de RAR cu ambele masini sa-mi puna motorul vechi pe masina noua(asta inseamna rcarosare).mie pentri treaba asta mi s-a cerut 2000 lei.asta la un golf 3.M-am inteles cu seful service-ului si am platit doar 450 pentru deviz, iar schimbarea motorului am facut-o cu un prieten in curte
3)cu actele masinii vechi si noi si cu devizul de inlocuire m-am prezentat la RAR pentru omologare care m-a costat 700lei.Aveti grija cand va prezentati la omologare sa verificati bine masina la frane ,bucsi ,fum.Acolo mi-au facut ITP-ul,nu stiu cum e in alte parti ,,dar aici in judetul de unde sunt, domnii de la RAR sunt foarte exigenti si abia am trecut din a 2-a incercare.Dupa ,mi-au eliberat noua carte su seriile sasiului nou si un talonas cu ITP

4)am facut identificarea masini noi
5)caroseria veche am dus-o la fier vechi am obtinut ceva bani si certificatul de predare,care e foarte important.
6)cu certificatul de predare am radiat masina de la primarie
7)cu noua carte,asigurare,chitanta de talon,chitanta de inmatriculare de la primarie,actele masini noi traduse,copia dupa certificatul de predare(asta trebuie sa fie obligatoriu,altfel te pun sa platesti taxa de prima inmatriculare)m-am dus la unbirou acte auto.
Cam asta a fost,daca mai cunoasteti pe cineva care vrea sa faca recarosare le spuneti cum stau lucrurile.
Pe mine toata treaba m-a costat 5500 lei cu tot cu masina


BAFTA!!!!
alexei111 is offline   Reply With Quote
Old 31-08-11, 22:29   #17
alexei111

Stock
 
Join Date: Aug 2011
Posts: 2
Default Re: RECAROSARE!! HELP

Salutare! Cam tarziu cu explicatii dar intervin si eu.De curind am terminat cu recarosarea masinii si pot sa va spun ca nu mi-a fost deloc usor.Trebuie sa va inarmati cu multa rabdare si aveti nevoie si de ceva bani.
referitor la acte va pot spune ce mi s-a cerut:
1)sa aduc masina veche la RAR sa-i faca identificarea si cartea caroseriei(masinii) noi,am platit taxa deidentificare de arox.90 lei si am completat o cerere de recarosare.
2)m-au trimis la un service agreat de RAR cu ambele masini sa-mi puna motorul vechi pe masina noua(asta inseamna rcarosare).mie pentri treaba asta mi s-a cerut 2000 lei.asta la un golf 3.M-am inteles cu seful service-ului si am platit doar 450 pentru deviz, iar schimbarea motorului am facut-o cu un prieten in curte
3)cu actele masinii vechi si noi si cu devizul de inlocuire m-am prezentat la RAR pentru omologare care m-a costat 700lei.Aveti grija cand va prezentati la omologare sa verificati bine masina la frane ,bucsi ,fum.Acolo mi-au facut ITP-ul,nu stiu cum e in alte parti ,,dar aici in judetul de unde sunt, domnii de la RAR sunt foarte exigenti si abia am trecut din a 2-a incercare.Dupa ,mi-au eliberat noua carte su seriile sasiului nou si un talonas cu ITP

4)am facut identificarea masini noi
5)caroseria veche am dus-o la fier vechi am obtinut ceva bani si certificatul de predare,care e foarte important.
6)cu certificatul de predare am radiat masina de la primarie
7)cu noua carte,asigurare,chitanta de talon,chitanta de inmatriculare de la primarie,actele masini noi traduse,copia dupa certificatul de predare(asta trebuie sa fie obligatoriu,altfel te pun sa platesti taxa de prima inmatriculare)m-am dus la unbirou acte auto.
Cam asta a fost,daca mai cunoasteti pe cineva care vrea sa faca recarosare le spuneti cum stau lucrurile.
Pe mine toata treaba m-a costat 5500 lei cu tot cu masina


BAFTA!!!!
alexei111 is offline   Reply With Quote
Old 01-09-11, 01:10   #18
Bogdan_mb

Stage 5
 
Bogdan_mb's Avatar
 
Join Date: May 2005
Posts: 4,267
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: RECAROSARE!! HELP

Quote:
Originally Posted by alexei111 View Post
Salutare! Cam tarziu cu explicatii dar intervin si eu.De curind am terminat cu recarosarea masinii si pot sa va spun ca nu mi-a fost deloc usor.Trebuie sa va inarmati cu multa rabdare si aveti nevoie si de ceva bani.
referitor la acte va pot spune ce mi s-a cerut:
1)sa aduc masina veche la RAR sa-i faca identificarea si cartea caroseriei(masinii) noi,am platit taxa deidentificare de arox.90 lei si am completat o cerere de recarosare.
2)m-au trimis la un service agreat de RAR cu ambele masini sa-mi puna motorul vechi pe masina noua(asta inseamna rcarosare).mie pentri treaba asta mi s-a cerut 2000 lei.asta la un golf 3.M-am inteles cu seful service-ului si am platit doar 450 pentru deviz, iar schimbarea motorului am facut-o cu un prieten in curte
3)cu actele masinii vechi si noi si cu devizul de inlocuire m-am prezentat la RAR pentru omologare care m-a costat 700lei.Aveti grija cand va prezentati la omologare sa verificati bine masina la frane ,bucsi ,fum.Acolo mi-au facut ITP-ul,nu stiu cum e in alte parti ,,dar aici in judetul de unde sunt, domnii de la RAR sunt foarte exigenti si abia am trecut din a 2-a incercare.Dupa ,mi-au eliberat noua carte su seriile sasiului nou si un talonas cu ITP

4)am facut identificarea masini noi
5)caroseria veche am dus-o la fier vechi am obtinut ceva bani si certificatul de predare,care e foarte important.
6)cu certificatul de predare am radiat masina de la primarie
7)cu noua carte,asigurare,chitanta de talon,chitanta de inmatriculare de la primarie,actele masini noi traduse,copia dupa certificatul de predare(asta trebuie sa fie obligatoriu,altfel te pun sa platesti taxa de prima inmatriculare)m-am dus la unbirou acte auto.
Cam asta a fost,daca mai cunoasteti pe cineva care vrea sa faca recarosare le spuneti cum stau lucrurile.
Pe mine toata treaba m-a costat 5500 lei cu tot cu masina


BAFTA!!!!
Corect explicat. Exact aceleasi etape le-am parcurs si eu.
Bogdan_mb is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 09:31   #19
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: RECAROSARE!! HELP

Quote:
Originally Posted by alexei111 View Post
1. M-am inteles cu seful service-ului si am platit doar 450 pentru deviz, iar schimbarea motorului am facut-o cu un prieten in curte............................................. ...

2. Pe mine toata treaba m-a costat 5500 lei cu tot cu masina
Quote:
Originally Posted by Bogdan_mb View Post
Corect explicat. Exact aceleasi etape le-am parcurs si eu.
@ Alexei: 1. Deci tu i-ai dat lui 450 lei pentru acte nu? Si motorul l-ai schimbat in alta parte (mai ieftin) da?
2. 5500 Toata afacerea? Cu tot cu banii care i-ai dat pe "epava" (masina botita)? Sau aveai masina botita si pe langa aia ai mai dat 5500?
@ Bogdan: Intrebare: Am vreo restrictie daca ma duc intai la rar sa imi "vada" noxele, ma duc sa-mi calculez taxa si daca e prea mare sa incerc sa o recarosez, pentru a evita taxa de poluare?
Daca vad ca taxa "sare calul", peste 1700 E, ma gandesc tot mai serios la recarosare...
__________________
Visinica
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 11:06   #20
djlupu11

Stage 5
 
djlupu11's Avatar
 
Join Date: Sep 2009
Posts: 365
Default Re: RECAROSARE!! HELP

Quote:
Originally Posted by mihayyy2000 View Post
@ Alexei: 1. Deci tu i-ai dat lui 450 lei pentru acte nu? Si motorul l-ai schimbat in alta parte (mai ieftin) da?
2. 5500 Toata afacerea? Cu tot cu banii care i-ai dat pe "epava" (masina botita)? Sau aveai masina botita si pe langa aia ai mai dat 5500?
@ Bogdan: Intrebare: Am vreo restrictie daca ma duc intai la rar sa imi "vada" noxele, ma duc sa-mi calculez taxa si daca e prea mare sa incerc sa o recarosez, pentru a evita taxa de poluare?
Daca vad ca taxa "sare calul", peste 1700 E, ma gandesc tot mai serios la recarosare...
ce fel de masina?
Ca data mergi la rar si iti face carte atunci daca te decizi sa-l recarosezi trebuie sa anulezi cartea masini !
djlupu11 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 11:22   #21
mihayyy2000

Stage 5
 
Join Date: Mar 2011
Posts: 486
Member of:
[FORD]
Default Re: RECAROSARE!! HELP

Quote:
Originally Posted by djlupu11 View Post
ce fel de masina?
Ca data mergi la rar si iti face carte atunci daca te decizi sa-l recarosezi trebuie sa anulezi cartea masini !
Deci problema e asa. Am un bmw 318 i din fabricat in 11-1999, si inmatriculat in 2000 (in Germania). Acum am al 3-lea rand de nr rosii. Sa zicem ca ma duc acum sa ii fac identificarea si sa ii iau noxele sa vad ce taxa am. Daca taxa e mai mare de 1700 Euro eu zic ca as iesi mai ieftin sa fac o recarosare... Caut altul botit, facut zob si ma duc cu el la rar. Urmez pasii de mai sus.
mihayyy2000 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-11, 19:23   #22
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: RECAROSARE!! HELP

exact cum ti-am zis , tre sa te hotarasti dinainte, ori il inmatriculezi ori il recarosezi !!
daca tu vrei doar sa aflii norma de poluare la bmw te duci la rar la iasi cu copii dupa actele masinii faci o cerere de consultanta privind norma de poluare , e vreo 30 ron , si iti zice ce norma de poluare are !! asta cu noxele pentru norma de poluare e bullshit , n-ai treaba , nu ies noxele iti da revenire nu ca ti-o trece euro 2 !!
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 28-03-13, 18:23   #23
raffyunicatul

Stage 1
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 20
Default Re: RECAROSARE!! HELP

Salut. Am un audi 80B3 1.6D din 1988 si a cam imbatranit caroseria... dar nici nu ma lasa inima sa o vand ca e o masina care tine foarte mult cu casa. Vreau sa ii fac un UPGRADE ESTETIC adica sa o recarosez cu un audi 80 B4 de prin 1993 - 1994. Credeti ca mi se va permite? Masina "noua" trebuie sa fie tot diesel sau benzina? ...
raffyunicatul is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -