Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 09-02-11, 15:38   #1
Paul_ToNy

Stage 5
 
Paul_ToNy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 305
Post Costuri intretinere : Masina

Am tot cautat un thread despre asta dar nu prea am gasit , poate mai trebuia sa caut dar sunt mi de pagini .

Nu am o masina si nu prea stiu multe despre toate taxele care se platesc cand ai o masina , vreau sa imi iau o masina dar nu stiu ce taxe se platesc ca sa pot sa imi fac un calcul si sa vad daca imi permit o anumita masina nu numai dupa pretul de achizitie .

Vreau sa stiu cam ce taxe se platesc la cumpararea unei masini noi , sau second-hand pe urma ce taxe sunt ca sa o inmatriculezi , si pe urma ce costuri sunt pe an , in timp . cam tot ce tine de costuri de intretinere .

V-as multumi daca mi-ati da raspunsuri concrete. si la obiect . multumesc mult
__________________

My Car
Paul_ToNy is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 15:59   #2
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Costuri intretinere : Masina

Quote:
Originally Posted by Paul_ToNy View Post
Am tot cautat un thread despre asta dar nu prea am gasit , poate mai trebuia sa caut dar sunt mi de pagini .

Nu am o masina si nu prea stiu multe despre toate taxele care se platesc cand ai o masina , vreau sa imi iau o masina dar nu stiu ce taxe se platesc ca sa pot sa imi fac un calcul si sa vad daca imi permit o anumita masina nu numai dupa pretul de achizitie .

Vreau sa stiu cam ce taxe se platesc la cumpararea unei masini noi , sau second-hand pe urma ce taxe sunt ca sa o inmatriculezi , si pe urma ce costuri sunt pe an , in timp . cam tot ce tine de costuri de intretinere .

V-as multumi daca mi-ati da raspunsuri concrete. si la obiect . multumesc mult
In primul rand trebuie sa stii cati bani esti dispus sa dai pe o masina,cat de des folosesti masina si in ce scop.Apoi se pot face calcule,nu de alta dar e pierdere de vreme sa-ti fac un calcul pentru o Dacia Logan de exemplu,si tu dispui de 30.000 de euro si vrei o decapotabila.
__________________
Proud Suzuki owner.
Future owner of Lancia Delta-Meravigliosa Creatura.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 16:08   #3
Paul_ToNy

Stage 5
 
Paul_ToNy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 305
Post Re: Costuri intretinere : Masina

eu nu ziceam sa imi faci un caclul la o anumita masina , ci in general ce taxe se platesc cand ai o masina , nu ca sa stricat distributia la dacie si costa mai ieftin ca la un bmw , eu ziceam ce taxe platesti la stat cant iti cumperi o masina , in afara de impozite , asigurari . ca sa stiu cat ma costa pe an ,de exemplu tu imi zici ce taxe platesti tu la masina ta ,vreau sa stiu ce taxe se platesc la inceput si pe an .
Paul_ToNy is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 16:33   #4
cipi_SKG

Stage 5
 
cipi_SKG's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 320
Default Re: Costuri intretinere : Masina

baiatu vrea sa stie ... rovinieta.. asigurare rca ..casco..impozitul depinde de motor .. pana la 2000cmc e 4 mil din cate situ si ami sus creste daca gresesc corectatima va rog s anu inteleaga baiatu gresit ...
cipi_SKG is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 16:47   #5
Paul_ToNy

Stage 5
 
Paul_ToNy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 305
Smile Re: Costuri intretinere : Masina

da , eu o sa imi iau o masina cu motor intre 1599(1.6) si 1900 cm3 , an fabricatie dupa 2000 , da ai dreptate , impozite si cum ai zis u , dar nu stiu daca mai sunt si alte taxe in afara de :

Taxa de prima inmatriculare - o singura data
Asigurarea auto obligatorie (RCA) - la (Omniasign, Allianz, etc.)
Asigurarea auto facultativa (CASCO ,etc) - la o firma care incheie asigurari de genu
taxa de drum(rovignieta) - la oficiile postale
Impozit pe an - la CEC

astea le stiu pana acuma , dar daca mai sunt si altele in afara de astea , taxa de poluare cum e cu ea , stiu ca pretul difera in functie de masnina si de capacitate , dar am precizat mai sus cam ce motor as vrea , vreau sa stiu cat ma costa pe langa achizitie , nu vreau sa imi spuneti la o anumita masina , ci niste criteri , de ex la euro 3 de 1600 cm3 , taxa de poluare e 1800 euro , un tabel cu preturi , am tot gasit tabele dar nu le inteleg care sunt cele noi .

Stiu ca costurile sunt cam asa la o masina :

Taxele pana o aduci in circulatie , pe urma taxele care le platesti la stat pe an , apoi costurile de intretinere - anvelope , bucsi , ulei , benzina sunt alte cheltuielei , dar eu vreau sa stiu ce taxe in afara de care le stiu se platesc nu stiu daca m-am facut inteles dar nu pre stiu multe despre statu asta si cum ia el bani soferilor
Paul_ToNy is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 17:16   #6
cipi_SKG

Stage 5
 
cipi_SKG's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 320
Default Re: Costuri intretinere : Masina

tu vrei masina diesel sau benzina? .. din cate stiu eu este mai scumpa taxa de inmatriculare la cele diesel... te rog specifica

taxa auto 2011
cipi_SKG is offline   Reply With Quote
Old 09-02-11, 17:39   #7
Paul_ToNy

Stage 5
 
Paul_ToNy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 305
Default Re: Costuri intretinere : Masina

as prefera diesel , pentru ca au consumul mai mic ,ca benzina iar pretul este la fel .

Conteaza daca masina e break sau coupe , la taxe ma refer , daca conteaza , ma intereseaza cele cu 2 usi (coupe)

Last edited by Paul_ToNy; 09-02-11 at 18:00.
Paul_ToNy is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 15:42   #8
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: Costuri intretinere : Masina

daca iti cumperi o masina deja inmatriculata in Ro, nu va mai trebui sa platesti acea taxa de prima inmatriculare/taxa de poluare.

Ci doar te duci si o inscrii pe numele, platind o taxa ( substantial mai mica decat cea de prima inmatriculare).

Si taxele pentru masina sunt cam cele enumerate de tine:

-taxa prima inmatriculare/taxa poluare ( daca nu este inca inmatriculata pe Ro)
- impozit (anual)
-asigurare rca
-asigurare casco (optional) - asta daca iti cumperi o masina mai noua de 10 ani.
-rovigneta ... + consumabilele masinii, care dupa parerea mea este o parte subiectiva.
Benzina platesti atat cat mergi, la fel si cu uleiul/distributie/bucsi etc.
__________________


cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 17:19   #9
Paul_ToNy

Stage 5
 
Paul_ToNy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 305
Default Re: Costuri intretinere : Masina

@cosmin300 multumesc , am crezut ca mai sunt si alte taxe ,in afara de cele spuse .
Paul_ToNy is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 19:21   #10
Paul_ToNy

Stage 5
 
Paul_ToNy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 305
Default Re: Costuri intretinere : Masina

apropo , in legatura de revizie , cum e , cum se face , o data pe an , sau cum , cat costa la o masina cu motor de 1.6 - 1.9 diesel daca ar fi? an din 2000 in coace , ca ma gandesc ca trebuie sa o duci si in revizie periodic dar nu stiu cum e , oare mai e ceva ? in afara de cele spuse?
Paul_ToNy is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 19:24   #11
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: Costuri intretinere : Masina

Quote:
Originally Posted by Paul_ToNy View Post
apropo , in legatura de revizie , cum e , cum se face , o data pe an , sau cum , cat costa la o masina cu motor de 1.6 - 1.9 diesel daca ar fi? an din 2000 in coace , ca ma gandesc ca trebuie sa o duci si in revizie periodic dar nu stiu cum e , oare mai e ceva ? in afara de cele spuse?
pai duce ce cumperi o masina... trebuie sa o duci la rar.. si da costa, dar nu stiu exact cat.
Cat despre ITP ( inspectie tehnica periodica), se face o data la 2 ani, si costa aprox 100 ron pentru orice fel de masina.
cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 19:34   #12
Paul_ToNy

Stage 5
 
Paul_ToNy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 305
Exclamation Re: Costuri intretinere : Masina

Raru se face o singura data , adica cand o inmatriculezi , asta nu e in taxa de prima inmatriculare , sau dupa ce platesti inmatricularea tre sa platesti si raru , si pe urma celelalte taxe? tarifele la rar unde se pot gasi in afara de a merge cu masina , adica daca se gaseste un tabel cu tarife aproximative

Apropo , raru se face inainte de prima inmatriculare sau dupa , ca am auzit ca raru iti zice ce Euro e si ce norma de poluare are si la taxa de prima inmatriculare tre sa le sti . sa sti ce euro e si ce emisie de poluare are

Last edited by Paul_ToNy; 10-02-11 at 19:43.
Paul_ToNy is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 19:55   #13
cosmin300
VW Driver

Stage 3
 
cosmin300's Avatar
 
Join Date: Jun 2010
Posts: 141
Member of:
[VW]
Default Re: Costuri intretinere : Masina

Quote:
Originally Posted by Paul_ToNy View Post
Raru se face o singura data , adica cand o inmatriculezi , asta nu e in taxa de prima inmatriculare , sau dupa ce platesti inmatricularea tre sa platesti si raru , si pe urma celelalte taxe? tarifele la rar unde se pot gasi in afara de a merge cu masina , adica daca se gaseste un tabel cu tarife aproximative

Apropo , raru se face inainte de prima inmatriculare sau dupa , ca am auzit ca raru iti zice ce Euro e si ce norma de poluare are si la taxa de prima inmatriculare tre sa le sti . sa sti ce euro e si ce emisie de poluare are
ca sa poti fi trecut tu in talonul masinii, trebuie mers la rar cu masina pentru identificare.
si nu cred ca exista un tabel cu tarife.
cel mai sigur ar fi sa mergi la ei, si sa pui un set de intrebari.
cosmin300 is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 20:18   #14
Paul_ToNy

Stage 5
 
Paul_ToNy's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 305
Exclamation Re: Costuri intretinere : Masina

am inteles , in legatura de asigurarea RCA , de ce sunt preturi diferite , care este diferenta intre ce-a mai ieftina si ce-a mai scumpa ca doar nu e Casco ca sa iti skimbe bania , e de bani sau cum ? daca iti paleste masina parca cel care ti-o plateste iti da asigurarea nu tu , adica daca el are la Ardaf (ce-a mai scumpa cred ) si u ai la astra care e diferenta ? explicami putin treaba cu RCA-ul ca cealalta stiu ca daca iti faci casco iti skimba masina ia la celelalte nu situ cum e !! adica daca ai RCA la Astra si inca una la Astra ce inseamna daca intri cu masina in pom din cauza ploi de ex!!
Paul_ToNy is offline   Reply With Quote
Old 10-02-11, 21:53   #15
dreaq

Stage 5
 
dreaq's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 500
Default Re: Costuri intretinere : Masina

Prietene ne-ai omorat cu stilul tau de exprimare. Daca iti faci casco nu-ti schimba masina , te despagubesc in functie de dauna partiala /totala. Rca-ul il cauti unde e mai ieftin , diferente pentru tine nu`s , probabil pentru ala care-l pocnesti, unele companii platesc mai repede, altele mai incet , altele deloc.
__________________
Drifting with the wind..
dreaq is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -