Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 25-04-10, 10:42   #1
laurentiufarin

Stock
 
laurentiufarin's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 7
Default Un mic ajutor...

Buna Ziua,imi cer scuze ca am deschis un topic nou dar nu am gasit ce m-a interesat.In 22.10.2009 am luat Categoria B si mai am si in zi de azi de luat Cat C,C+E,si nu mi-am scos permisul.Pot circula asa?Am mai circulat dar nu ma oprit nimeni pana acum.Am intrebat cativa instructori si mi-au spus ca pot,dar na nu ma pot increde in ce spun ei ca doar nu ii doare gura sa zica ceva...Multumesc anticipat.
laurentiufarin is offline   Reply With Quote
Old 28-04-10, 11:46   #2
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Un mic ajutor...

Cum mă să nu īţi scoţi permisul?
Este după tine? Permisul este oricum emis.

Permisul īţi este trimis prin poştă şi ulterior este trimis la srpciv din judeţul tău.

Dacă eşti oprit şi le spui ceea ce ne-ai spus nouă nu numai că vei primi amendă pentru faptul că nu ai la tine documentele, dar vor mai rāde şi de tine.

Costă 80 de lei schimbarea permisului, asta īn caz că vei promova şi pentru celelalte categorii.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 28-04-10, 14:53   #3
laurentiufarin

Stock
 
laurentiufarin's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 7
Default Re: Un mic ajutor...

eu cand am luat B. mi-a spus politaiul respectiv ca nu imi vine permisul pana nu iau si celelalte grade,eu cand m-am apucat de scoala am dat ptr gradele B,C,C+E. si am luat doar B inca nu mi-a expirat scoala.
laurentiufarin is offline   Reply With Quote
Old 29-04-10, 08:01   #4
andreimp3

Stage 5
 
andreimp3's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 567
Member of:
[Mitsubishi]
Default Re: Un mic ajutor...

ti-a spus prost...
din cate stiu (poate nu stiu eu bine), dar pentru categoria E de exemplu nu ai voie sa dai decat dupa varsta de 21 ani...
andreimp3 is offline   Reply With Quote
Old 29-04-10, 09:09   #5
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: Un mic ajutor...

Nu mai vorbi in necunostinta de cauza...
E nu exista, exista C+E care inseamna mai pe romaneste TIR si D+E care inseamna vehicul ce transporta mai mult de 8 persoane+remorca mai mare de 750kg.
Categoria D se poate lua abia de la 21 ani.

On topic: eu am avut unii prieteni care au dat de B, C, C+E si chiar daca au luat decat B-ul, stiu ca au primit asa permisul, restul ramanand sa le dea mai tarziu.
22VIN is offline   Reply With Quote
Old 29-04-10, 09:21   #6
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Un mic ajutor...

Quote:
Originally Posted by amphetamine View Post
Nu mai vorbi in necunostinta de cauza...
E nu exista, exista C+E care inseamna mai pe romaneste TIR si D+E care inseamna vehicul ce transporta mai mult de 8 persoane+remorca mai mare de 750kg.
Categoria D se poate lua abia de la 21 ani.

On topic: eu am avut unii prieteni care au dat de B, C, C+E si chiar daca au luat decat B-ul, stiu ca au primit asa permisul, restul ramanand sa le dea mai tarziu.
Bineīnţeles. Dar aşa este şi normal.
Poliţistul ăla o fi făcut mişto de tine şi tu ai luat de bună ceea ce a spus el.

Du-te la srpciv, să īţi iei permisul. Spune că ai fost ieşit din localitate, că mai rād şi ăia de tine dacă te aud că nu te-ai dus să īţi iei permisul pentru că ţi-a spus un nene cu cascheta (care făcea mişto de tine).
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 29-04-10, 12:40   #7
laurentiufarin

Stock
 
laurentiufarin's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 7
Default Re: Un mic ajutor...

mai am si prietenii si colegi care au dat la fel grade cu mine si nu le-a venit permisul pana nu ia ultimul grad care il are pe dosar,si E inseamna remorca mai mare de 750kg.deci nu imi emite permisul pana nu iau ultimul grad,mi-l pot scoate doar cu gradul B,dar cand i-au C+E trebuie sa merg sa mi-l schimb.

Last edited by laurentiufarin; 29-04-10 at 12:47.
laurentiufarin is offline   Reply With Quote
Old 29-04-10, 12:45   #8
laurentiufarin

Stock
 
laurentiufarin's Avatar
 
Join Date: Apr 2010
Posts: 7
Default Re: Un mic ajutor...

ce nu poti da pana la 21 de ani este D-ul.si politia nu emite permisul fara sa mergi sa platesti 65 lei pana nu iei si celelate grade care le ai pe dosar,daca le-ai luat toate atunci ti-l trimite.E-ul e remorca mai mare de 750kg.si am prieteni si colegi care sau inscris la scoala de soferi cu B,C,C+E si degeaba au luat B-ul ca nu l-au primit pana nu au luat toate gradele...
laurentiufarin is offline   Reply With Quote
Old 29-04-10, 23:26   #9
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Un mic ajutor...

Toate taxele se plătesc īnainte ca tu să dai măcar sala.

Aşa se procedează acum şi aşa se proceda şi cānd ai dat tu.
Deci permisul tău trebuia să fie, sau a fost emis, pentru că tu ai achitat toate taxele īncă dinainte să te apuci de proba teoretică.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 01-05-10, 17:33   #10
machupicchu

Stage 5
 
machupicchu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 487
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Un mic ajutor...

Da-mi voie sa te lamuresc. Abia am terminat scoala de soferi si pot sa iti spun sigur ce ai facut tu. Pe foaia de scolarizare in dosar( pentru ca tu faci B, C, CE) este urmatoarea chestie : Solicit[ ], nu solicit[ ] editarea permisului de conducere, tu probabil ai dat nu solicit, asa ca el va fi eliberat dupa ce ai luat toate categoriile pentru care te-ai inscris.
__________________
Unii considera masina ca pe un mijloc de transport insa pentru mine inseamna mult mai mult!
machupicchu is offline   Reply With Quote
Old 03-05-10, 13:17   #11
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Un mic ajutor...

Quote:
Originally Posted by machupicchu View Post
Da-mi voie sa te lamuresc. Abia am terminat scoala de soferi si pot sa iti spun sigur ce ai facut tu. Pe foaia de scolarizare in dosar( pentru ca tu faci B, C, CE) este urmatoarea chestie : Solicit[ ], nu solicit[ ] editarea permisului de conducere, tu probabil ai dat nu solicit, asa ca el va fi eliberat dupa ce ai luat toate categoriile pentru care te-ai inscris.
Ok...

Dar el toată perioada asta are dreptul de a conduce autovehicule din categoria B?
Ce face el? pentru că nu are permisul nici măcar emis, dacă este aşa cum spui tu.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 07-05-10, 10:44   #12
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Un mic ajutor...

din cate stiu eu in momentul in care iei permisul, iti emite o dovada de circulatie valabila 15 zile, pana iti vine permisul de conducere prin posta !! ti-a eliberat asa ceva cei de la drpciv?
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 15:48   #13
machupicchu

Stage 5
 
machupicchu's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 487
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Un mic ajutor...

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Ok...

Dar el toată perioada asta are dreptul de a conduce autovehicule din categoria B?
Ce face el? pentru că nu are permisul nici măcar emis, dacă este aşa cum spui tu.
I se emite o dovada, probabil pentru ca el cum am spus a scris in dosar la B ca nu doreste permisul, asta insemnand ca a platit doar odata taxa de 68 de lei pentru permis, si i se va emite doar dupa ce i-a CE. Eu am luat permisul la B, si am mai platit odata taxa de 68 de lei pentru schimbarea permisului, care mi se va schimba dupa ce voi lua CE nu acum dupa ce am luat C'ul.
Dar traim in Romania si orice e posibil.
machupicchu is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -