Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 16-05-09, 20:22   #106
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Omologare RAR

codul de motor e identic? adica e c16 nz sau nu ? daca nu cred ca ai nevoie de testele prin care a trecut si mc mate
BULLDOG is offline   Reply With Quote
Old 16-05-09, 20:39   #107
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: raspunsuri

Quote:
Originally Posted by MC Mate View Post
Nus cine ti-a luat banii astia insa eu urmeaza sa ma duc la RAR cu un motor de acelasi tip, alta serie si taxa e undeva in jurul 100 RON pt a imi trece seria noua, dak aveam ITP valabil nu trea sa mai refac ITP insa ne avand din 2005 pe masina asta va trebui sa fac si ITP la el, in cazul celeilalte masini unde am schimbat de la 1.8 is la 2.5 24v ( schimbare facuta dupa ce am vb cu cei de la RAR ) taxa este de 6 mil si ceva + ITP , deci sumele de mai sus de 700 ron sau ce ai zis u pentru ACELASI MOTOR este din pom sau ti-ai luat mare teapa iar ceea ce ai zis cu service autorizat este o ABERATIE si siti zic asta dupa ce am stat de vb cu Seful de la OMOLOGARI Grivita , nu ii intereseaza pe ei unde ai pus motoru sau ce ai facut, pe ei ii intereseaza sa iasa la norme, ce spui u de serviceuri pe site rar sunt serviceuri care pot face ITP si alte teste RAR

E NEVOIE SA SCANEZ CHITANTELE CUM AM PLATIT LA RAR ?
nu sunt deloc plictisit si nici nu cred ca am imaginatie atat de mare ca sa inventez o poveste de asa anvergura. eu am schimbat motorul cu altul de alt tip, nu identic si m-a costat 700 lei ( cu tot cu itp ), cand eram acolo se vorbea ca atat va costa schimbarea de motor cu acelasi tip in viitorul apropiat. eu am furnizat informatiile pe care le-am avut la data cand am facut schimbarea de motor, si DA sunt sigur ca trebuie deviz de la serrvice autorizat, poate la voi o fii mai lejera treaba, aici asta s-a cerut. Cu sefu de la omologari am vorbit si eu la telefon fiind revoltat de taxele exorbitante, l-am intrebat si ce se intampla daca iau o caroserie de masina si fac vehicul electric, mi-a spus ca omologarea costa 200 mil lei vechi , etc etc , dupa discutia asta schimbarea de motor cu 700 lei mi-i s-a parut ieftina.
__________________
2006 Mitsubishi Outlander 2.0L 4x4
2002 BMW E39 2.0L
1980 Fiat X1/9 1.3L-UT
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
Old 17-05-09, 22:44   #108
emperor5k

Stage 2
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 39
Default Re: Omologare RAR

cum o fii pentru aia care intind limuzine...ce omologari or trebui pentru ele
emperor5k is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 22:25   #109
Vlad_BMW
BMW Driver

Stage 5
 
Vlad_BMW's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 665
Default Re: Omologare RAR

De ex: am un BMW E30 323 diesel si vreau sa ii pun motor 320 benzina se poate ? si daca da cam cat mar costa ?
Vlad_BMW is offline   Reply With Quote
Old 18-05-09, 22:51   #110
MC Mate

Stage 5
 
MC Mate's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 3,358
Member of:
[Moderators]
[NoSpeedLimit Romania Club]
[Nissan]
Default Re: raspunsuri

Quote:
Originally Posted by ovidiuaproporo View Post
E NEVOIE SA SCANEZ CHITANTELE CUM AM PLATIT LA RAR ?
nu sunt deloc plictisit si nici nu cred ca am imaginatie atat de mare ca sa inventez o poveste de asa anvergura. eu am schimbat motorul cu altul de alt tip, nu identic si m-a costat 700 lei ( cu tot cu itp ), cand eram acolo se vorbea ca atat va costa schimbarea de motor cu acelasi tip in viitorul apropiat. eu am furnizat informatiile pe care le-am avut la data cand am facut schimbarea de motor, si DA sunt sigur ca trebuie deviz de la serrvice autorizat, poate la voi o fii mai lejera treaba, aici asta s-a cerut. Cu sefu de la omologari am vorbit si eu la telefon fiind revoltat de taxele exorbitante, l-am intrebat si ce se intampla daca iau o caroserie de masina si fac vehicul electric, mi-a spus ca omologarea costa 200 mil lei vechi , etc etc , dupa discutia asta schimbarea de motor cu 700 lei mi-i s-a parut ieftina.
tu ai zis mai sus k ai schimbat cu un motor de acelasi tip sau asa am inteles eu, da stiu k la schimbare de cilindree sau care sa fi fost pus pe acel sasiu, costa 6 mil si ceva k atat ma costa la bmw sa omologhez 2,5 24v vanos, dar la nissan e in jur de 1 mil pt k e acelasi motor identic numai seria difera, iar cu service kiar nu iti cere
__________________
SABLARE SI POWDERCOATING

EX BMW E30 325i 175 CP || EX posesor BMW E36 COUPE 2.5 24v 193 cp
MC Mate is offline   Reply With Quote
Old 19-05-09, 08:06   #111
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: raspunsuri

Quote:
Originally Posted by MC Mate View Post
tu ai zis mai sus k ai schimbat cu un motor de acelasi tip sau asa am inteles eu, da stiu k la schimbare de cilindree sau care sa fi fost pus pe acel sasiu, costa 6 mil si ceva k atat ma costa la bmw sa omologhez 2,5 24v vanos, dar la nissan e in jur de 1 mil pt k e acelasi motor identic numai seria difera, iar cu service kiar nu iti cere

exact, am schimbat motor de alt tip, dar mai am o masina la care as fii pus inauntru un alt motor de acelasi tip, si cand am intrebat de procedura costuri mi-i s-a spus exact ce ti-am zis , asa ca am renuntat !
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 10:31   #112
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Omologare RAR

Baieti am si eu o nelamurire.
Am avut 1.6 pe Pisica si i'am pus 2.0, dar am skimbat TOT, frane, discuri fata de 2.0, punte spate cu discuri, motor, cutie, cardan, grup, sunt toate de 2.0, pertotal a ramas doar caroseria de 1.6, si azi am fost la RAR si mi s'a spus k e taxa de 20mil lei veki, si ca sa fie treaba completa, am skimbat motoru' si imediat am si vopsit masina, din albastra am facut'o alb perla, si nici culoarea n'o pot skimba pana nu omologhez motoru', adik intr'un cuvant........sunt c'am cu masina furata pe strada.
Stie cineva? Atat de mult tre'sa platesc? 20mil lei ?
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 12:59   #113
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Omologare RAR

ce diferenta de putere este intre motorul vechi si cel nou? te incadrai in 40%?
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 13:02   #114
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Omologare RAR

pai 1.6 avea 101cp si 2.0 are 150cp......
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 14:19   #115
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Omologare RAR

ai depasit 40%, daca tin minte bine, asta inseamna teste dinamice, alte prostii. probabil in cazul asta te puteai duce si cu un motor mai mare, tot atat iti cereau
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 17:19   #116
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Omologare RAR

Quote:
Originally Posted by cosmin_cosmin_1 View Post
ai depasit 40%, daca tin minte bine, asta inseamna teste dinamice, alte prostii. probabil in cazul asta te puteai duce si cu un motor mai mare, tot atat iti cereau
Sa'nteleg k or sa'mi ia 20mil ?
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 17:35   #117
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Default Re: Omologare RAR

asta in cel mai fericit caz,,,fara sa te mai bage in tunelul ala de probe etc...sa-ti ia numai banii si sa faci un itp..parerea mea
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 17:36   #118
GOGU_VL
BMW Driver

Stage 5
 
GOGU_VL's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 5,384
Member of:
[BMW]
Default Re: Omologare RAR

Quote:
Originally Posted by Victor_Is View Post
asta in cel mai fericit caz,,,fara sa te mai bage in tunelul ala de probe etc...sa-ti ia numai banii si sa faci un itp..parerea mea
Pai sa'i ia dreaq cu iptu' lor, k am itp pana in noiembrie 2010
GOGU_VL is offline   Reply With Quote
Old 03-06-09, 17:39   #119
Victor_Is

Stage 5
 
Victor_Is's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 477
Smile Re: Omologare RAR

daca vrei sa iti scrie in carte noile modificari, atunci 100% iti face un alt itp...cel vechi nemai fiind valabil automat...asta stiu sigur
restul? depinde cum te invarti pe acolo..poate scapi numa cu taxa aia..fara sa te mai puna pe banda de teste si alte minuni..sa te ia la puricit...
cat despre calculul cu cei 40% eu stiu ca rar-ul calculeaza dupa nr de kw ca aia reprezinta puterea motorului.
oricum..e belea ce ai facut cu masina ...eu unul nu as avea curajul sa ies cu ea
__________________

Nu alerga mai tare decat poate ingerul tau zbura.
Glumeste in iubire dar nu iubi in gluma.
- Cumpar Trabant 1.1 (sau doar actele) pm , mail sau topic [click]

Jucarie pentru oameni mari - prezentare

Last edited by Victor_Is; 03-06-09 at 17:47.
Victor_Is is offline   Reply With Quote
Old 04-06-09, 16:04   #120
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Omologare RAR

La modificarea datelor din carte NU se face alt itp. Eu mi-am trecut alt motor in acte si itp-ul a ramas valabil.
BULLDOG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -