Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 21-10-08, 17:38   #76
scuterica

Stage 2
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 26
Default Re: Omologare RAR

Salutare!
Ca tot suntem la capitolul omologari,stie cineva ce acte imi sunt necesare pentru omologarea unor scutere?Ca la RAR am sunat si se balbaie.

Multumesc anticipat
scuterica is offline   Reply With Quote
Old 22-10-08, 22:39   #77
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Omologare RAR

Omologare? de omologare se ocupa fabricantul, tu cred ca ar trebui sa ceri la RAR sa ti se elibereze o carte de identitate a scuterului in baza careia, + alte acte, ceri la politie inmatricularea acestuia. Asa e la masini.
__________________
Traim in Romania si asta ne mananca toti banii!!!
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 06-11-08, 22:10   #78
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: Omologare RAR

Da chiar nu putem sa facem nimic sa scapam dracu de omologarile astea fara sens.Numai la noi ne trebuie o suta de mii de teste dinamice si o caruta de bani sa putem sa circulam in legalitate,altfel ne leaga astia.Cand o sa fie si la noi ca dincolo,unde motoru este piesa de schimb si unde toate omologarile asta sunt doar o formalitate.
Chiar sunt curios nu putem face nimic sa intram si noi in rand cu lumea?
__________________
TEAM 4 MOTORSPORT-founder
http://www.rtoc.org-member
https://www.facebook.com/pages/Car-Ma...86?ref=tn_tnmn-Like This
andy_wpo is offline   Reply With Quote
Old 07-11-08, 20:09   #79
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Omologare RAR

Sigur ca putem, din pacate suntem delasatori. Fiecare se descurca cum poate. Vezi taxa de poluare pe care toti au lasat-o balta, de ce? pai pentru ca pt majoritatea taxa a devenit suportabila chiar daca este incorecta. In curand am sa-mi bag masina in circulatie si am sa ma duc ca un nesimtit la RAR cu un bodylift de 50mm si cu niste distantiere de 3 cm, sa vedem ce zic.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 08-11-08, 19:11   #80
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: Omologare RAR

Asta ii problema.Dar daca ne-am unii toti eu cred ca s-ar putea face ceva.Eu sincer as vrea sa fiu cat mai legal,sa nu imi tzatzaie curu la fiecare politist pe care il vad pe strada,ca ma lasa fara talon.Ii nasol si ar fii mult mai bine pt toti daca am putea sa circulam legal.Acuma poate is eu tampit si numai eu am ideii din astea,dar ce bine ar fii daca mi-as putea tranti ce motor as vrea pe masinuta,mas duce la RAR si sa plec de acolo cu dreptul de a circula si asta fara sa dau spaga sau o caruta de banii.Eu propun sa facem ceva in sensul asta.Poate stie cineva mai mult despre ce sar putea face,legii,etc.
andy_wpo is offline   Reply With Quote
Old 08-11-08, 19:28   #81
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Omologare RAR

Da ar fi o treaba! Ar fi foarte bine sa putem face aceste modificari legal. Evident trebuie ca aceste modificari sa fie facute intr-o anumita limita astfel ca masina rezultata sa nu fie un pericol pentru alti participanti la trafic. Spre exemplu in cazul montarii unor distantiere sa existe un certificat de calitate pentru prezoanele folosite. Problema e ca la noi legislatia este rigida, netransparenta si de foarte multe ori interpretabila de catre agentii RAR sau de politie in sensul cel mai defavorabil pentru noi. Vedem ca in WEST se fac tot felul de modificari si nu cred ca se platesc cine stie ce super taxe pentru omologare. Cred ca un bun inceput pt a putea face ceva este sa facem rost de informatii cu privire la ce prevederi au alte legislatii europene in acest sens.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 08-11-08, 23:00   #82
andy_wpo

Stage 5
 
andy_wpo's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 1,162
Member of:
[RENAULT]
[Freehand Design Usergroup]
[DACIA]
Default Re: Omologare RAR

Exact.Sa vedem in primul rand cum putem sa abordam problema,de aia as vrea sa isi mai dea si alti cu parerea.Poate reusim sa facem si noi ceva incat sa primim aprobari mult mai usor.Adica masina sa fie verificata sa raspunda standardelor de siguranta,sa nu fie un pericol pt ceilalti.
Astept pareri despre treaba asta.
andy_wpo is offline   Reply With Quote
Old 21-11-08, 08:58   #83
ruller

Stage 5
 
ruller's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 1,515
Default Re: Omologare RAR

am si eu o mica problema....este vb de un golf 2...initial avea motor 1.3...dar s-a pus 1.8 gti.....totul a fost facut in germania..am acte de la motor...briefu intreg..+ foaie de la service autorizat germania...am frane schimbate tot..problema e ca depasesc un pic cele 40 %....sunt programat la rar ...dar mie tarsa sa nu ma respinga..pareri? am sanse sa trec?
ruller is offline   Reply With Quote
Old 28-11-08, 08:45   #84
D o n n

Stage 5
 
D o n n's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,971
Default Re: Omologare RAR

sanse sunt dar stii tu ca in romania...($)
D o n n is offline   Reply With Quote
Old 01-12-08, 20:28   #85
madicioco


Stage 5
 
madicioco's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 900
Member of:
[4Tuning International]
[Opel]
[Fiat]
[Nissan]
[Mitsubishi]
Default Re: Omologare RAR

salut eu daca vin de afara cu masina omologata jenti body kit amortizoare si tot ce mai am ,cand vin in tara sa o inmatriculez am vreo problema mai imi fac ei alte omologari sau sunt valabile astea
madicioco is offline   Reply With Quote
Old 27-12-08, 09:00   #86
Sindrom

Stage 5
 
Sindrom's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 1,744
Member of:
[PEUGEOT]
[FORD]
Default Re: Omologare RAR

Salut, vreau sa schimb motorul la un T2, cu unul de golf 2, stiti cumva ce pasi trebuie urmati.
Sindrom is offline   Reply With Quote
Old 28-12-08, 07:44   #87
avolocaru

Stage 4
 
avolocaru's Avatar
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 252
Default Re: Omologare RAR

Quote:
Originally Posted by Sindrom View Post
Salut, vreau sa schimb motorul la un T2, cu unul de golf 2, stiti cumva ce pasi trebuie urmati.
Asa cum ai sa vezi daca studiezi putin diverse discutii pe forum, nu are nimeni o reteta de succes din 2 motive: 1 legile la noi in tara sunt alambicate, au multe lacune, ascunzisuri si tot felul de deficiente; 2 functionarii diverselor institutii, fie nu cunosc legile suficient de bine fie ca "nu vrea el", nu te ajuta cu sfaturi cu trebuie sa faci.
Solutie: Mergi la RAR si vezi ce-ti spun cei de acolo; daca primesti un raspuns negativ solicita si motivatia legala pentru care nu ti se permite modificarea solicitata; studiaza legea si vezi daca ai vreo portita.
Indiferent de rezultat scrie aici pe forum cei ai facut si ce dificultati ai intampinat sa stim si noi.
avolocaru is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 11:08   #88
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Omologare RAR

Detine cineva certificat de inmatriculare tipul nou? Am auzit ca nu mai exista rubrica pentru dimensiunile anvelopelor
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 05-01-09, 11:17   #89
nanutzu


Stage 5
 
nanutzu's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 1,266
Member of:
[4Tuning International]
Default Re: Omologare RAR

asa stiu si eu... am auzit de la cineva dar... sa vedem!!
nanutzu is offline   Reply With Quote
Old 26-03-09, 19:05   #90
BULLDOG

Stage 5
 
BULLDOG's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 2,211
Member of:
[VW]
[Old School Cars]
Default Re: Omologare RAR

Stie cineva cat e taxa de schimbare de motor daca acesta e inlocuit de unuil identic?
BULLDOG is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -