Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 27-04-06, 01:29   #31
dj01fad

Stage 5
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 630
Default Re: Omologare RAR

Leutzu: mai bine te duci la politie si le zici ca vrei sa-ti faci capota alta culoare si sa-ti treaca culoare secundara in certificat; la schimbare de culoare se trece pe la identificare, dar la culoare secundara din ce tin minte (a facut un prieten acum vreo 4 ani si a platit decit la politie o taxa) nu se trece nimic in carte si deci ramine decit treaba politiei. bafta.
dj01fad is offline   Reply With Quote
Old 17-06-06, 11:23   #32
DASCALUGABRIEL
Ford Driver

Stage 5
 
DASCALUGABRIEL's Avatar
 
Join Date: Mar 2005
Posts: 973
Member of:
[Midnight Racers]
[FORD]
Default Re: Omologare RAR

intrebare la voie fordul meu a fo motor de 90 de cai .aku ma kinui sa ridic sus un cosworth de 190.pe capriuri s-au pus inclusiv motoare de 250 de cai (v6 de 3 litri) posibil sa am probleme la rar cu omologarea?
__________________
FORD CAPRI powered by COSWORTH(200HP)
ensured by BROWNING in curind supercharged!
DASCALUGABRIEL is offline   Reply With Quote
Old 01-07-06, 03:31   #33
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: Omologare RAR

Quote:
Originally Posted by cojones
pe o masina stock, in cazul schimbarii motorului(de alta marca decat cea a masinii), jenti(cu flanse) geamuri ionizare si...altele care pot aparea pe parcursul modificarii unei masini...ce sanse sunt sa te re4spinga baietii de la rar? sau...cu CAT trebuie sa "cotizezi" ca sa nu ai probleme? daca se poate cazuri concrete, adik ce ati omologat voi
Mi-e cam lene sa raspund , dar vad ca lumea bate campii. Poti face schimbare de motor atata timp cat performantele noului motor nu scad sau cresc cu mai mult de 15-20 % (nu stiu exact, trebuie sa intrebi, da un tel la rar ca iti raspunde prin tel pe loc). Eu tocmai am facut o schimbare de motor si nu am avut nici-un fel de probleme (legate de motor). Problema este ca din 1 jan 2006 schimbarile de motor nu se mai fac in regie proprie sau unde vrei tu, decat la service-urile autorizate pentru acest lucru , lista service-urilor pe marca/mode/an fabric. o gasesti pe site la rar. mai sunt inca cateva metoda mai putin conventionale care te ajuta sa omologhezi schimbarea, dar metodele alea nu le pot posta aici. Succes !
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
Old 17-07-06, 18:15   #34
AK-ZER

Stage 5
 
AK-ZER's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 617
Default Re: Omologare RAR

din posturile de pana acuma am inteles k ba k motorul nu trebuie sa fie mai puterinc cu mai mult de 40% ba sa nu fie mai performant cu mai mult de 20-25% . La bazar am vzt trabby-uri cu motoare de golf cu 60, 90 cp etc.. shi proprietarii spun k sunt omologate RAR asta in cond. in care trabantul stock are 26 cai..sa inteleg k acei proprietari au dat spaga k sa le omologheze mashinile.. nu de alta.. dar sa imi strang bani din timp.. :P
OFFtopic: merge motor de R5 GT Turbo p trabby dk schimbi shi puntile shi cutia de viteze? sau R12 gordini de 1.6 .. sau sa inteleg k numa alea de golf se potrivesc k lumea? ..m-am gandit k e o mashina simpla shi ushor de modificat.. shi poate merita sa-mi cumpar unu..
__________________
there was a time when cars were cars, and men were men who drove cars
AK-ZER is offline   Reply With Quote
Old 22-07-06, 18:09   #35
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: Omologare RAR

in mare parte ai inteles despre ce este vorba, doar ca functionand pe principiul spaga si sclavia cetateanului roman, RAR a mai inventat o chestie prin care schimbarile de motor se fac doar in anumite service-uri autorizate, in fiecare judet, pe marca model. daca vrei sa pui un motor de vw pe un trabi o sa fie destul de greu sa gasesti service-ul care sa faca asta si nu cred ca vrei sa stii cati bani o sa-ti ceara cu nesimtire tinand cont ca au monopol in zona respectiva. http://www.rarom.ro/
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
Old 03-08-06, 09:39   #36
DISSSEL

Stage 2
 
DISSSEL's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 53
Default Re: Omologare RAR

Quote:
Originally Posted by sri spp

nu domnu e de aia vechi amarati
SHI CU CE HARTI TE A I DUS LA RAR SA OMOLOGHEZE FOLIILE.....(probleme cu politzaii dupa??)
DISSSEL is offline   Reply With Quote
Old 03-08-06, 10:19   #37
Xel'Naga

Presedinte STREET ZONE

Stage 5
 
Xel'Naga's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 3,650
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SEAT]
[Street Zone]
[Toyota]
[4Rally]
Talking Re: Omologare RAR

intrebari :
1. Stiti cumva daca VREAU sa imi fac OMOLOGARE individuala de JANTE si de body-kit ... cat ar costa ??
2. Politia face AUTOCOLANTE autorizate cu Nr de la masina ?? daca DA , cam cat costa ?? ... Cineva mi-a zis ca in jur de 150 RON ...
__________________

VW BORA NUVOLARI by Xel'Naga
SEAT LEON CUPRA by Xel'Naga

contact: 0722 805 963 or 0752 805 963
contact mail: cosmingabrielphotography@yahoo.ro
contact web: www.facebook.com/CosminGabrielPhotography
Xel'Naga is offline   Reply With Quote
Old 01-09-06, 00:20   #38
wrest

Stage 4
 
wrest's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 289
Default Salutare

Pai si daca eu cumpar o masina neinscrisa care este radiata intre timp de afara si vreau sa schimb: motorul,cutia,punte spate,instalatie electrica, roti, unde trebuie sa merg si cam cat ma costa avand in vedere ca omul nu are decat actele masinii adik brief--ul sa zicem,nu este furata sau altceva si nu are taxe nu are nimik achitat,atunci pot sa omologhez ceva?
Si alta idee,daca eu cumpar motorul de la o pers fizica din tara care sa zicem ca l-ar fi schimbat si el de pe masina, imi accepta si contract de vz-cumparare RAR-ul?
wrest is offline   Reply With Quote
Old 01-09-06, 08:25   #39
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: Omologare RAR

pentru schimbarea de motor nu iti trebuie acte, doar o factura de unde l-ai cumparat sau o copie dupa vechiul brief/ci, sau nici atata. mergi cu el pur si simplu si zici ca asta e motorul nou. nu as vrea sa te induc in eroare. dar cel mai bine ar fi sa iti notezi toate datele tehnice pe hartie si sa mergi la RAR in audienta si sa intrebi. succes !
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
Old 01-09-06, 19:51   #40
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Omologare RAR

Vezi ca mi se pare ca dupa ultimele reglementari trebuie sa ai dovada ca ai schimbat motorul intr-un service autorizat. Adica nu mai poti sa-l schimbi acasa in garaj.Mai era undeva pe aici pe forum o discutie pe tema asta,asa ca pune-te pe cautat.
__________________
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 01-09-06, 20:49   #41
ovidiuaproporo

Stage 5
 
ovidiuaproporo's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 316
Default Re: Omologare RAR

mda, daca ai motorul deja bagat in masina sau poti sa-l bagi cat de curand, da-mi mesaj sau suna-ma, poate te pot sfatui-i in vre-un fel. din pacate nu pot scrie aici pe forum toata povestea ca este lunga.
ovidiuaproporo is offline   Reply With Quote
Old 18-09-06, 17:14   #42
wrest

Stage 4
 
wrest's Avatar
 
Join Date: Jun 2006
Posts: 289
Default Re: Omologare RAR

Quote:
Originally Posted by ovidiuaproporo View Post
mda, daca ai motorul deja bagat in masina sau poti sa-l bagi cat de curand, da-mi mesaj sau suna-ma, poate te pot sfatui-i in vre-un fel. din pacate nu pot scrie aici pe forum toata povestea ca este lunga.
Salut, ovidiuaproporo da-mi si mie un PM cu nr tau de telefon sa-ti explic pe larg despre ce este vorba sau un id de mess.
wrest is offline   Reply With Quote
Old 16-03-07, 16:58   #43
Uncle-Sam

Stage 3
 
Uncle-Sam's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 94
Default Re: Omologare RAR

As vrea sa-mi pun un motor de dacie 1410 pe a mea. Motorul este pe dinafara acelasi, (intra fara modificari). A mai facut cineva ceva de genul asta? Stie ce iti trebuie, cum se procedeaza si cat costa? Vreau raspunsuri concrete ca pana acum am auzit destule...
multam fain!
Uncle-Sam is offline   Reply With Quote
Old 20-03-07, 12:23   #44
OltcitPower

Stage 5
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 565
Default Re: Omologare RAR

pai fara omologare nu ai cum sa il pui legal, caci pe dacia 1100 nu a fost pus din fabrica un astfel de motor.
pentru omologare...ai nevoie de o gramada mare mare de bani, si nu merita efortul.... (pt omologat turbo e pe la 120mil lei vechi)
OltcitPower is offline   Reply With Quote
Old 18-09-07, 15:30   #45
CT-00-DNS

Stage 5
 
Join Date: Jan 2004
Posts: 326
Member of:
[Opel]
Default Re: Omologare RAR

Daca am masina din germania cu toate actele in regula, dar tot nu sunt sigur daca e Euro 3 sau Euro 4, in caz ca fac o data omologarea si iese Euro3, pot s-o mai repet?
CT-00-DNS is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -