Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 15-04-11, 14:52   #91
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

daca platesti dovedesti ca esti de buna credinta, din moment ce ai castigat procesul (sanse mai mici de 50%), banii iti vor fi restituiti.

tocmai de asta este indicat sa platesti in 48h, deoarece ai posibilitate sa platesti doar jumatate. mai tarziu, daca ai pierdut procesul, achiti integral.

acum vin si eu cu o intrebare la care nu am reusit sa gasesc raspunsul.

am permisul suspendat, a fost a2a oara in 6 luni. se mai adauga o luna la suspendare, asa ca bonus ?
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 14:54   #92
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Quote:
Originally Posted by amber2joker View Post
ti-ai gasit sa-l intrebi pe politist daca poti sa-i contesti amenda?
E chiar obligat sa iti spuna si sa mentioneze in pv ca amenda se poate contesta ja judecatoria x in termen de 15 zile. altfel este motiv de nulitate a pv in cauza.
Mai cititi mai baieti si nu mai credeti si voi tot ce auziti pe strada, ca uneori auziti prostii.
__________________
VW - Das Auto - Golf - H.H. The black beast.
Are you GTI enough?

Smile or die sofer premiat
Stiu ca sunt rau, dar excelez in asta, deci sunt bun
Atentie la motociclisti in trafic.Pot sa dea peste voi.
فولكس فاجن هي أروع سيارة
ondin is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 15:01   #93
phaeton
PARTICIPANT CURSE

Stage 5
 
phaeton's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 954
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SKODA]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

de la organ doar prostii ai sa auzi, fii sigur de asta.
pot sa dau nenumarate exemple
phaeton is offline   Reply With Quote
Old 15-04-11, 15:15   #94
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Quote:
Originally Posted by phaeton View Post
daca platesti dovedesti ca esti de buna credinta, din moment ce ai castigat procesul (sanse mai mici de 50%), banii iti vor fi restituiti.

tocmai de asta este indicat sa platesti in 48h, deoarece ai posibilitate sa platesti doar jumatate. mai tarziu, daca ai pierdut procesul, achiti integral.

acum vin si eu cu o intrebare la care nu am reusit sa gasesc raspunsul.

am permisul suspendat, a fost a2a oara in 6 luni. se mai adauga o luna la suspendare, asa ca bonus ?
suspendarea permisului de conducere
Suspendarea carnetului de conducere pentru o perioada de 30 de zile are loc in momentul in care soferul a acumulat 15 puncte de penalizare. Permisul se suspenda pe o perioada de 60 de zile in cazul in care soferul acumuleaza 15 puncte de penalizare intr-un interval mai mic de 12 luni fata de data ultimei suspendari.

Hotarararea de suspendarea este comunicata de catre Politia Rutiera in termen de 10 zile de la constatarea contraventiei, posesorul permisului avand obligatia de a-l depune la Politie in termen de 5 zile. Soferii vor scapa de povara punctelor de penalizare la un interval de 6 luni de la constatarea contraventiei. Permisul de conducere se suspenda automat in urmatoarele situatii:

Pentru 30 de zile:

•Soferul depaseste coloanele de vehicule oprite la semafor sau la trecerile la nivel cu calea ferata
•Neacordarea de prioritate de trecere pietonilor ce traverseaza regulamentar
•Neacordare de prioritate autovehiculelor care au acest drept
•Nerespectarea regulilor privind depasirea
•Nerespectarea indicatiilor agentului de circulatie
Pentru 60 de zile:

•Nerespectarea regulilor privind prioritatea, depasirea sau trecerea la culoarea rosie a semaforului, una dintre acestea avind ca rezultat producerea unui accident
•Nerespectarea interdictiei temporare de circulatie pe un anumit segment
•Nerespectarea regulilor de circulatie la trecerea unei coloane oficiale sau intercalarea intr-o astfel de coloana
•Circulatia pe sens opus, cu exceptia cazurilor in care se efectueaza regulamentar manevra de depasire
Pentru 90 de zile:

•Daca soferul conduce sub influenta alcoolului
•Daca autovehiculul prezinta defectiuni majore la sistemul de franare
•La depasirea cu mai mult de 50 km/ora a vitezei regulamentare
În cazul în care conducatorul de autovehicul sau tramvai savârseste, întrun interval de 6 luni de la data restituirii permisului de conducere, din nou o fapta care atrage suspendarea, perioada de suspendare se majoreaza cu înca 30 de zile.

Hotarârea de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se comunica titularului de catre serviciul politiei rutiere, care îl are în evidenta contravenientul, în termen de 10 zile de la data constatarii ultimei contraventii.

Punctele de penalizare se anuleaza la împlinirea termenului de 6 luni de la data constatarii contraventiei.

Suspendarea exercitarii dreptului de a conduce anuleaza toate punctele de penalizare acumulate pâna în acel moment.

Contravenientul este obligat sa se prezinte la unitatea de politie pe raza careia domiciliaza sau, dupa caz, are resedinta, în termen de 5 zile de la primirea înstiintarii scrise, pentru a preda permisul de conducere.

Neprezentarea contravenientului în termenul prevazut la alin.precedent, în mod nejustificat, atrage majorarea cu 30 de zile a duratei de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce.

La cererea motivata a titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de catre seful politiei rutiere al judetului sau al municipiului Bucuresti pe raza careia a fost savârsita fapta ori de catre seful politiei rutiere din Inspectoratul General al Politiei Române, dar nu mai putin de 30 de zile, în conditiile prevazute în regulament.

Precizam ca sanctiunea contraventionala complementara de suspendare a exercitarii dreptului de a conduce se aplica si instructorului auto atestat aflat în procesul de instruire practica a persoanelor pentru obtinerea permisului de conducere ori examinatorului aflat în timpul desfasurarii probei practice a examenului pentru obtinerea permisului de conducere.

O prevedere noua ii va face sa rasufle usurati pe cei care nu au foarte mult timp la dispozitie: amenzile in cuantum de pana la 20 de puncte-amenda se pot achita pe loc politistului care a constatat contraventia. Un punct-amenda inseamna circa 35 RON, deci se pot plati la politist amenzile de pina la 700 RON.


Dupa mine, cine are suspendat pe buna dreptate permisul de 3 ori intr-un an, merita vreo 3 ani de repaus si aprofundare temenica a legislatiei rutiere si a codului de bune maniere, pentru ca unele dispozitii legale tin si de bunul simt.

Dupa acesti 3 ani sigur nu va mai ajunge cu permisul suspendat.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 08-07-11, 17:17   #95
maritatita

Stage 3
 
maritatita's Avatar
 
Join Date: Dec 2010
Posts: 118
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

foarte interesant acest articol
maritatita is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 18:42   #96
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

cine stie daca este ceva problema atunci cand radarul este chiar langa peco? credeti ca electronica de la pompe si casele de marcat pot influenta cumva radarul? in sensul ca tu ai 50 si asta arata 80 din cauza undelor/campurilor electromagetice, etc. si iei amenda degeaba. stiu ca era ceva cu statile electrice si liniile de inalta tensiune.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 19:21   #97
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Quote:
Originally Posted by ondin View Post
cine stie daca este ceva problema atunci cand radarul este chiar langa peco? credeti ca electronica de la pompe si casele de marcat pot influenta cumva radarul? in sensul ca tu ai 50 si asta arata 80 din cauza undelor/campurilor electromagetice, etc. si iei amenda degeaba. stiu ca era ceva cu statile electrice si liniile de inalta tensiune.
In normele metrologice numai e specificat acest lucru , in realitate nu stiu daca influenteaza in vreun fel . Ti ai luat radar?
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 19:27   #98
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

yeap. azi. cica 70 in localitate. si stiam ca sunt pe undeva in zona insa nu mergeam deloc cu viteza, mergeam super incet, dar m-au oprit si au zis ca am avut 70.vedem acum in instanta ce si cum, ca doar contestatia e gratis.




stiu ca toate detectoarele fac urat pe langa peco, la fel ca si cum ar fi radar, ceea ce denota ca sunt ceva interferente, de aia intrebam daca este corect ce inregistreaza ele in conditiile alea.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 19:53   #99
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Click pe link sa vezi ce sa modificat in normele metrologice si pe prima pagina gasesti un formular tip de contestatie . Bafta


http://www.juridice.ro/108161/scurte...nemometre.html
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 20:01   #100
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

oricum e ciudat cazul asta pentru ca stiu sigur un fapt, in conditiile in care pe bord ai 70, sa zicem, viteza reala este mai mica, undeva la 67-68 iar daca radarul zice ca ai ce scrie si pe bord inseamna ca inregistreaza clar cu eroare, asa cum l-au prins la tv si pe ala cu renault din '80 toamna cu 200 la ora.

iar daca dovedesti ca aparatu lor 'exact', singura lor dovada este o pocnitoare, chiar si din cauze externe, atunci ai scapat de amenda.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 20:52   #101
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Radaru nu zice ca ai cat scrie pe bord , radaru (teoretic) citeste exact si iti dau 10 km/h marja de eroare pt eroarea din bord , daia daca e zona de 50 esti oprit de la 60 in sus .

E greu daca nu imposibil sa dovedesti "tehnic" in instanta ca aparatul lor nu inregistreaza corect viteza din cauza interferentelor undelor magnetice sau linii de inalta tensiune etc ....atata timp cat ei au verificarea periodica aparatului in termen ... daca nu e in termen atunci ai noroc .

Daca tu stii sigur 100% ca nu ai avut viteza posibil aia care te au oprit sa fi fost niste muisti si sa minta , ei mai obisnuiesc sa faca si d astea, se bazeaza pe faptul ca nu vei face contestatie pt o amenda de 70 .Posibil daca faci contestatie ei sa nu trimita nici un fel de poza pt ca tu ai avut 50 si pt asta nu o sa i traga nimeni la raspundere, tie iti anuleaza pv si aia e . Eu am patit invers situatiei tale , aveam viteza destul de mare (peste 100 in oras ) am trecut pe liniile de tamvai pe langa radar , pe banda 1 si 2 erau masini care mergeau incet si la urmatoarea intersectie am fost oprit de politie .M am schimbat la fata un pic ca stiam ce viteza am avut , dupa cateva secunde mi a comunicat viteza 67 km/h . Am lasat o asa ca oricum gresisem ,dar in realitate aparatu ala radar nu mi a inregistrat mie nici o viteza din cauza traficului .

Eu unu nu as da vina din prima pe aparatul radar , de obicei ala nu minte , m am lovit de multe radare si saracu aparat a fost corect de fiecare data, mai necinstiti suntem noi oamenii
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 21:03   #102
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

pai 10 e enorm, ca ei seteaza de regula buzzerul la 61 in localitate si daca aveam 60 sa zicem atunci nu trebuiau sa ma opreasca. eu de regula asa circul mai ales ca azi era cer inchis, ploaie si lapovita cata vrei, o vreme de cosmar, deci sigur nu aveam cine stie ce viteza, plus ca stiam ca sunt si ei undeva in zona.
ma risc clar cu instanta, vedem ce poze si probe depun, ca daca imi aratau pe aparat 70 asta era, insa asa, bine ca nu au zis ca aveam 100.
ondin is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 21:24   #103
raduku

Stage 5
 
raduku's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 384
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

Quote:
Originally Posted by ondin View Post


stiu ca toate detectoarele fac urat pe langa peco, la fel ca si cum ar fi radar, ceea ce denota ca sunt ceva interferente, de aia intrebam daca este corect ce inregistreaza ele in conditiile alea.
Detectoarele in zona statiilor PECO fac urat din cauza usilor din benzinarii care sunt prevazute cu senzori de miscare.
raduku is offline   Reply With Quote
Old 26-02-12, 22:16   #104
ondin

Stage 5
 
ondin's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 2,981
Member of:
[VW]
Default Re: Prins de aparatul radar? Iata un ghid de anulare a amenzilor radar!

si atunci acei senzori nu influenteaza chiar deloc un aparat banuiesc de ceva precizie a politiei cu care masoara ei viteza in trafic, daca orice amarat de detector ii simte imediat?
ondin is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -