Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 16-06-10, 09:28   #121
cavaliere

Stage 5
 
cavaliere's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 475
Member of:
[MERCEDES]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Nulitatea absoluta poate fi invocata decat in cazul unei contestatii.Pana atunci daca nu faci contestatie pv-ul este valabil si o sa iti aplice amenda. Daca inscrii masina pe numele tau o sa iti vina la taxe si impozite la sfarsitul exercitiul financiar adica anul 2010. In cazul unei contestatii procesul poate fi castigat insa contrar a ce spun multi din auzite , dureaza mult de regula si nu intotdeauna e asa simplu cum se aude. O zi placuta
cavaliere is offline   Reply With Quote
Old 16-06-10, 17:19   #122
ioan_francezu

Stage 3
 
ioan_francezu's Avatar
 
Join Date: Nov 2007
Posts: 119
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by B39738 View Post
Acu', mosu, fara suparare, dar esti un fel de catastrofa la volan dupa cate ne povestesti chiar cu mandrie, si te cam incadrezi in categoria indivizilor de care merita sa te feresti pe strada. Se cam bate cap in cap atitudinea ta pe strada cu scopul si directiile promovate de acest forum. No offense, dar viata are prioritate!
Mosu! Fara suparare ...dar toti mai gresim, si unele masini cer sa fie conduse ca si cum ar fi furate. Atat timp cat atitudinea mea la volan nu face victime, sau nu incurca restu participantilor la trafic - nu vad de ce m-ar judeca cineva. Sunt de aceasi parere cu tine ca viata are prioritate dar din cand in cand mai e nevoie si de adrenalina - btw - am fost ieri la circa financiara si am platit amenda de 360 RON care imi venise acasa, si mi-au zis ca nu mai figurez cu alte amenzi neplatite. he he he

Cu stima
Ioan
ioan_francezu is offline   Reply With Quote
Old 18-06-10, 01:59   #123
Dodo_998

Stage 5
 
Dodo_998's Avatar
 
Join Date: Jun 2007
Posts: 1,353
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by mrkane View Post
Orice preoces verbal care contine greseli cum ar fi numarul masinii scris gresit, numele amendatului, datele acestuia din buletin, atrag dupa sine NULITATEA procesului verbal !!!
Da, dar din pacate m-am internat in spital pe o perioada de 6 luni imediat dupa incident si nu am mai avut cum sa fac contestatie si sincer nici nu mai ma preocupa amenda aia.. Multumesc de raspuns , te salut
__________________
No Romance Without Finance
Dodo_998 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 22:10   #124
gelu0000

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 7
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Azi am luat si eu o amenda de parcare care mie mi se pare destul de mare.Masina parca in regulamentar...dar fara tiket amenda da la 200-400 de lei....am 100 de lei de platit in 48 de ore.Asta in inseamna 100 de lei in intregime sau jumate.inca ceva...eu am luat masina de cateva zile, iar masina nu este pe numele meu.Proprietarul urmeaza in max 2 zile sa imi trimita fisa fiscala.dupa aia cand merg eu sa platesc impozit se inregistreaza pentru mine plata aceasta sau se pierde intre...deoarece4 eu o sa o imatriculez in cateva zile pe mine...deci amenda este pe proprietar,...dar eu o sa fiu viitorul proprietar cu alte numere deci alta masina....cum se face oare cu aceasta amenda?
si in final: daca aceasta amenda de 100 de lei in 48 de ore nu se achita ea devine 200 de lei? Multumesc
gelu0000 is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 22:42   #125
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by gelu0000 View Post
Azi am luat si eu o amenda de parcare care mie mi se pare destul de mare.Masina parca in regulamentar...dar fara tiket amenda da la 200-400 de lei....am 100 de lei de platit in 48 de ore.Asta in inseamna 100 de lei in intregime sau jumate.inca ceva...eu am luat masina de cateva zile, iar masina nu este pe numele meu.Proprietarul urmeaza in max 2 zile sa imi trimita fisa fiscala.dupa aia cand merg eu sa platesc impozit se inregistreaza pentru mine plata aceasta sau se pierde intre...deoarece4 eu o sa o imatriculez in cateva zile pe mine...deci amenda este pe proprietar,...dar eu o sa fiu viitorul proprietar cu alte numere deci alta masina....cum se face oare cu aceasta amenda?
si in final: daca aceasta amenda de 100 de lei in 48 de ore nu se achita ea devine 200 de lei? Multumesc
Fii mai explicit!
Cât ai primit amendă? 200 de lei?
Dacă da, atunci în 48 de ore poţi plăti pe jumătate.
În procesul verbal este trecut numele tău? Dacă da, tu ai primit amenda şi nu contează că vei schimba plăcuţele de înmtriculare.
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 12-07-10, 22:46   #126
gelu0000

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 7
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Fii mai explicit!
Cât ai primit amendă? 200 de lei?
Dacă da, atunci în 48 de ore poţi plăti pe jumătate.
În procesul verbal este trecut numele tău? Dacă da, tu ai primit amenda şi nu contează că vei schimba plăcuţele de înmtriculare.
nu nu este numele meu si scrie cu pixul 100 de lei in 48 de ore.Iar daca nu este numele meu nu afecteaza la imatricularea masini pe numele meu?
gelu0000 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 11:14   #127
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by gelu0000 View Post
nu nu este numele meu si scrie cu pixul 100 de lei in 48 de ore.Iar daca nu este numele meu nu afecteaza la imatricularea masini pe numele meu?
Ba da, dar nu cred că va fi procesată în timp real astfel încât să îl oblige pe vânzător achitarea amenzii, pentru a putea scoate fiscalul.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 11:16   #128
gelu0000

Stock
 
Join Date: Jul 2010
Posts: 7
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by andi_cimpean View Post
Ba da, dar nu cred că va fi procesată în timp real astfel încât să îl oblige pe vânzător achitarea amenzii, pentru a putea scoate fiscalul.
a scos azi fisclalu si stampila de la primarie...deja mi le-a pus la posta..dar acum cand ma duc sa o trec pe numele meu o sa aiba ceva?
gelu0000 is offline   Reply With Quote
Old 13-07-10, 11:18   #129
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by gelu0000 View Post
a scos azi fisclalu si stampila de la primarie...deja mi le-a pus la posta..dar acum cand ma duc sa o trec pe numele meu o sa aiba ceva?
Nu cred, pentru că el a primit fiscalul, dovadă a faptului că maşina este grevată de datorii.
Deci cred că poţi sta liniştit!
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 08-02-11, 01:01   #130
andrei.badea

Stage 4
 
andrei.badea's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 232
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Asta am incercat-o pe propria piele.

Daca nu ai pe numele tau, conturi, carduri firme, bunuri - ABSOLUT NIMIC - Iti trimit citatii pe care le arunci la gunoi.

Daca ai cont/card - iti blocheaza toata suma daca nu acopera contravaloarea amenzilor, si iti retrage automat contravaloarea amenzilor daca suma din cont este mai mare decat cea datorata.

Daca ai bunuri (casa/masina) - iti baga la impozit si tot ajungi sa o platesti, altfel nu iti poti plati impozitele, nu iti poti vinde/cumpara masini, case etc.

La firme e mai nasol ca iti poate bloca activitatea si dai in alte alea - aici poate sa te atace si la impozite si la conturi, e mai complicat - un contabil va poate lamuri cu exactitate cum va obliga sa platiti.
__________________
andrei.badea is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 20:32   #131
bobby9635
Opel Driver

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Member of:
[Opel]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

daca tot vorbim de amenzi...am auzit ca in lege scrie ca in 48 de ore se plateste jumatate din minimul amenzii :
sa zicem ca amenda pentru fapta savarsita este cuprinsa intre 100 si 1000 RON
deci in 48 de ore platesti (100/2=)50RON chiar daca politistul (sau oricare altu) ti-a dat 500RON ???

Last edited by bobby9635; 11-02-11 at 20:34.
bobby9635 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 20:42   #132
Spark
Suzuki Driver

Stage 5
 
Spark's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,139
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[4Rally]
[Suzuki]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by bobby9635 View Post
daca tot vorbim de amenzi...am auzit ca in lege scrie ca in 48 de ore se plateste jumatate din minimul amenzii :
sa zicem ca amenda pentru fapta savarsita este cuprinsa intre 100 si 1000 RON
deci in 48 de ore platesti (100/2=)50RON chiar daca politistul (sau oricare altu) ti-a dat 500RON ???
jumate din cat ti-a dat politistul.
daca ai luat 100 atunci e 100/2 =50
daca e 500 atunci e 500/2 = 250
daca e 1000 atunci e 1000/2 = 500

sau oricare alta combinatie. jumate din cat ti-a scris politistul pe procesul verbal.
Spark is offline   Reply With Quote
Old 11-02-11, 21:18   #133
bobby9635
Opel Driver

Stage 2
 
Join Date: Nov 2010
Posts: 59
Member of:
[Opel]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Ordonanta de urgenta a Guvernului nr.195/2002 privind circulatia pe drumurile publice a fost aprobata, cu modificari si completari, prin Legea nr.49/2006 si republicata în Monitorul Oficial al României, Partea I, nr.670/03.08.2006.
D
Amenzile contraventionale



Amenzile contravenţionale se stabilesc în cuantumul determinat de valoarea numărului punctelor-amendă aplicate. Un punct amendă reprezintă valoric 10% din salariul minim brut pe economie, stabilit prin hotărâre a Guvernului.

Contravenţiilor prevăzute în prezenta ordonanţă de urgenţă li se stabilesc clase de sancţiuni cărora le corespunde un număr de puncte-amendă, în funcţie de gravitatea faptelor şi de pericolul social pe care acestea îl prezintă.

Clasele de sancţiuni sunt următoarele:
a. clasa I de sancţiuni - 2 sau 3 puncte-amendă;
b. clasa a II-a de sancţiuni - 4 sau 5 puncte-amendă;
c. clasa a III-a de sancţiuni - de la 6 la 8 puncte-amendă;
d. clasa a IV-a de sancţiuni - de la 9 la 20 puncte-amendă;
e. clasa a V-a de sancţiuni - de la 21 la 100 puncte-amendă.

Contravenţiile prevăzute la clasa a V - a de sancţiuni se aplică persoanelor juridice.

Constatarea contravenţiilor şi aplicarea sancţiunilor se fac direct de către poliţistul rutier, iar în punctele de trecere a frontierei de stat a României de către poliţiştii de frontieră.

Constatarea contravenţiilor se poate face şi cu ajutorul unor mijloace tehnice certificate, consemnându-se aceasta în procesul-verbal de constatare a contravenţiei.


Intrarea în România a cetăţenilor străini sau a cetăţenilor români cu domiciliul în străinătate este condiţionată de prezentarea dovezii achitării amenzilor datorate bugetului de stat sau local pentru contravenţii săvârşite pe teritoriul României, la regimul circulaţiei. În cazurile constatării faptei cu un mijloc tehnic certificat sau mijloc tehnic omologat şi verificat metrologic, procesul-verbal se poate încheia şi în lipsa contravenientului, după stabilirea identităţii conducătorului de vehicul, menţionându-se aceasta în procesul-verbal, fără a fi necesară confirmarea faptelor de către martori.

Contravenientul, cu excepţia persoanei juridice, poate achita, în termen de cel mult 48 de ore de la data primirii procesului-verbal de constatare a contravenţiei, jumătate din minimul amenzii prevăzute de lege.

Pentru amenzile contravenţionale în cuantum de până la 20 puncte - amendă, contravenientul poate achita pe loc agentului constatator jumătate din minimul amenzii prevăzute de lege.

Amenzile privind circulaţia pe drumurile publice se fac venit integral la bugetele locale. Amenzile cuvenite bugetelor locale se achită la Casa de Economii şi Consemnaţiuni – CEC S.A. sau la casieriile autorităţilor administraţiei publice locale ori a altor instituţii publice abilitate să administreze veniturile bugetelor locale; indiferent de localitatea pe a cărei rază acestea funcţionează, de cetăţenia, domiciliul sau de reşedinţa contravenientului ori de locul săvârşirii contravenţiei, precum şi la ghişeul unic din punctele de trecere a frontierei de stat a României.

O copie de pe chitanţă se predă de către contravenient agentului constatator sau se trimite prin poştă organului din care acesta face parte, în termenul prevăzut de lege.
bobby9635 is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 05:09   #134
91-GRS

Stage 5
 
91-GRS's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 311
Member of:
[VW]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

acum 3 ore m-a luat radaru, amenda e 402 lei sau 201 lei in 48 de ore. n-am de unde sa fac rost de bani in 48 ore si ma gandeam s-o la impozit s-o plates o data cu impozitul.
ma intereseaza daca amenda se baga la impozitul pe masina sau la impozitul pe locuinta unde am domiciuliul in buletin.
__________________
nu ma injurati daca spun vreo tampenie , corectati-ma Multumesc de intelegere.
MK3 1Z 1.9 TDI (te depasesc impresile) 90hp 202nm 12.8-100km/h


91-GRS is offline   Reply With Quote
Old 29-10-11, 09:31   #135
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by 91-GRS View Post
acum 3 ore m-a luat radaru, amenda e 402 lei sau 201 lei in 48 de ore. n-am de unde sa fac rost de bani in 48 ore si ma gandeam s-o la impozit s-o plates o data cu impozitul.
ma intereseaza daca amenda se baga la impozitul pe masina sau la impozitul pe locuinta unde am domiciuliul in buletin.
Fix acolo ajunge . Vezi ca zilele de vineri sambata si duminica nu se iau un calcul ,adica daca iei joi amenda o poti plati pana marti inclusiv .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -