Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 26-06-09, 20:10   #46
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Quote:
Originally Posted by DOHC16 View Post
man , contractu ala e valabil 1 an , citeste pe el unde scrie mic ca specifica acolo , si daca a expirat , faci fara nici o problema alt contract cu datele lui si semnezi in locu lui .masina se inregistreaza la inmatriculare la finante , nu e nici o amenda pt ca nu a mai fost inamatriculata in tara .


este intradevar cu amenda daca era masina inmatriculata si vanduta tie si tu nu ai declarat o la ei ....etc alta mancare de pesti .
asa am auzit si eu .......insa am mai auzit si varianta cu amenzi....oricum am copie dupa buletinul lui si o sa ma descurc...merci pt raspuns
RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 19-07-09, 16:32   #47
aleyx_oltcit
Fiat Driver

Stage 5
 
aleyx_oltcit's Avatar
 
Join Date: Jan 2008
Posts: 785
Member of:
[Fiat]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

am o amenda de 50 ron neplatita de 2 luni..am mai luat una in circulatie ( de 120 ron in 48 ore ... cand ma duc sa o platesc pe asta ma obliga s ao platesc si pe cea de 50 ron?
aleyx_oltcit is offline   Reply With Quote
Old 20-07-09, 16:40   #48
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

nu...........
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 23-09-09, 23:35   #49
VASILE88

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 63
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

SAL BAETII AM O MARE PROBLEMA ACUM UN AN DE ZILE AM CUMPARAT MASINA DE LA UN PRIETEN EAR EL LA RANDUL LUI A CUMPARATO DE LA CONSTANTA DE LA PROPRIETAR;ASA ACUM TREI ZILE MA OPRIT POLITIA SI MEA LUAT TALONUL SI MILA RUPT MEA MAI DAT SI 360RON AMENDA SI DOUA PUNCTE DUPA PERMIS PE MOTIV CA NU AM INSCRIS MASINA PE NUMELE MEU ACUM MEA DAT DOVADA 15 ZILE SA POT SA CIRCUL CU EA CE TREBUE SA FAC CASA O INSCRIU PE NUMELE MEU TREBUE SA AJUNG LA CT.SA EAU TALONUL DE LA PROPRIETAR EU SUNT DIN BRAILA OSA AM SURPRIZE ACOLO VA ROG AJUTATIMA DACA ATI TRECUT PAN DESTEA CA NU STIU MULTUMESC.SI ASTEPT SFATURILE VOASTRE
__________________
VASILE88 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 08:12   #50
RIcKO
BMW Driver

Stage 5
 
RIcKO's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 4,186
Member of:
[BMW]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Da man trebuie sa dài de propietar sa o radieZe de p el si sa o pui pe tine .... O sa fie cam complicat pt ca vor trebuii platitte impozite restante si alea nu cred ca o sa le plateasca omul din CT mare greseala ai facut ca ai luat o masina asa in situatia asta ..... Bafta cu transcrierea
__________________
BMW E36 Darth Vader ------>>>>> https://forum.4tuning.ro/643-masina-m...-by-ricko.html

RIcKO is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 12:27   #51
VASILE88

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 63
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

de exemlpu daca proprietarul a decedat doamne fereste cine poate sami restitue talonul sau eu stiu am auzit ca trebue sa faca familia succesiune iar eu sai dau in judecata cred cam sa inebunesc inainte de termen.oricum mai am de asteptat inca 10 zile casa ajunga talonul la proprietar si ma duc dupa el sunt foarte curios de ce osa gasesc acolo.
VASILE88 is offline   Reply With Quote
Old 24-09-09, 19:18   #52
coco_stancu

Stage 5
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 767
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

@VASILE88
de exemlpu daca proprietarul a decedat doamne fereste cine poate sa-mi restitue talonul sau eu stiu am auzit ca trebuie sa faca familia succesiune iar eu sa-i dau in judecata cred cam sa innebunesc inainte de termen.oricum mai am de asteptat inca 10 zile ca-sa ajunga talonul la proprietar si ma duc dupa el sunt foarte curios de ce-o sa gasesc acolo.

Te ai suparat ca magaru pe caruta cand cineva te-a corectat zicandu-ti ca esti (AGRAMÁT adj., s. v. ignorant, incult, necultivat, neinstruit, neînvățat, prost, simplu).
Te am corectat nu ca sa-ti dovedim cat de destepti suntem noi, ci pentru ca ne este f greu sa citim un astfel de scris.
Din cauza asta nici nu cred ca o sa ai parte de prea mult ajutor.
Dar hai sa-ti spun cum sta treaba: mergi frumos la proprietar care probabil nu o sa aiba chef de tine nici in ruptul capului, apoi o sa mergeti sa radiati masina unde trebuie sa platiti impozit si amenzile restante trecute la impozitul masinii (roaga-te sa nu fie multe amenzi). Dupa ce ai radiat masina si platit toate cele vei merge sa faci actul de vanzare cumparare si abia apoi vei ajunge sa inmatriculezi si tu masina pe numele tau, asta binenteles daca nu ai de platit la impozit vre-o amenda.
BAFTA.
__________________
coco_stancu is offline   Reply With Quote
Old 25-09-09, 20:23   #53
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

@Vasile , cauta proprietaru din acte , dupa adresa, poate gasesti nr de tel etc....explicai ce sa intamplat si fa direct act de vanzare cumparare cu el , mergi cu el sa scoata stampila fiscala ,platesti impozit la masina pe perioada care masina a stat la tine si ti o inmatriculezi pe numele tau .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 12:27   #54
sergiuhusca

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Uite ce poti face daca nu platesti o amenda: http://www.libertatea.ro/stire/cum-s...sc-257826.html
sergiuhusca is offline   Reply With Quote
Old 28-09-09, 18:36   #55
VASILE88

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 63
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

mersi bossilor asa am sa fac ca azi am vrut sa merg la parchet sa fac contestatie dar avocata mea spus ca trebue sai dau 5 milioane plus de asta nu eram sigur ca osa castig ca nu te poti judeca cu politia romana parerea mea.
VASILE88 is offline   Reply With Quote
Old 29-09-09, 12:21   #56
sergiuhusca

Stage 5
 
Join Date: Aug 2007
Posts: 632
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Boss gresesti...Eu am 3 procese castigate cu S.P.R.!!!
sergiuhusca is offline   Reply With Quote
Old 29-09-09, 20:51   #57
VASILE88

Stage 2
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 63
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

da boss dar din ce cauza aici iti spun ca este vina mea si nustiu me frica daca pierd poti pune si varianta asta stii ce inseamna nu.mersi de sfat boss
VASILE88 is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 13:09   #58
LordCaddy

Stage 5
 
LordCaddy's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 561
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

sorry ca ma bag pe topicul asta dar consider ca n`are niciun rost sa deschid eu pt asa ceva...

Azi pe o strada cu sens unic(2 benzi ) am trecut pe langa un radar mobil(una bucata logan galben) cu 75..80 km/h...de la locul unde era radarul pana la echipajele care opreau masinile era o distanta de 300m,ajung in intersectia respectiva(erau echipaje pe ambele parti) opresc la semafor...si nu ma baga nimeni in seama...precizez ca dupa ce am trecut de radar am tras pe dreapta intr`o parcare sa savurez o tzigara ca m`au apucat nervii sa fiu calm cand ma opresc baietii...dar cand colo...cand am ajuns in intersectie un echipaj a plecat de acolo.Imi pun problema....m`a dat nenea prin statie si ala a plecat sa vada unde am disparut....??Dar dc nu am fost oprit de celalalt echipaj ramas acolo? Cam la ce sa ma astept??

Pareri!
__________________
LordCaddy is offline   Reply With Quote
Old 24-11-09, 13:35   #59
KAY_

Stage 5
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 2,029
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Style in Motion]
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

Probabil ca i ai nimerit exact cand isi strangeau jucariile si oprise radaru .
KAY_ is offline   Reply With Quote
Old 08-12-09, 00:51   #60
friky

Stage 5
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 622
Default Re: Nu platesc amenda, ce se poate intampla?

scuze ca ma bag in topicul altuia, dar as dori sa stiu ce se poate intampla daca nu platesc o amenda luata in cehia, pt radar pe autostrada (160 km/h), precizez ca am fost oprit si mi s-a intocmit proces verbal si mi s-a dat asa ceva (vezi poza...)
ca sa il platesc unde pot merge? la posta e ok? ms
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	999-3_l.jpg
Views:	199
Size:	70.4 KB
ID:	1210000  
friky is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -