Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 12-06-14, 18:22   #76
giubau_v8


Stage 5
 
giubau_v8's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,787
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[MACS]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by Alyn93 View Post
Da inteleg...asa e mai ales ca la mine este orasul mic...chiar nu am iesit in evidenta nu fac haos etc..sa sa ma alerg cu altii..pur si simplu o parcasem mai la vedere...Interesant ca as putea omologa 215 40 16 chiar o sa ma interesez multumesc frumos numai bine
Daca au fost puse dimensiunile astea din fabrica pe modelul tau de masina ar trebui sa fie simplu parca. Platesti doar o taxa de modificare civ.

De ce nu dai o fuga pana la RAR sa intrebi acolo? Cred ca e cel mai simplu si cel mai sigur.
giubau_v8 is offline   Reply With Quote
Old 13-06-14, 00:45   #77
Alyn93

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 474
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Nu cred ca au fost puse 215 40 da o sa dau o fuga ar fi cel mai bine multumesc frumos
Alyn93 is offline   Reply With Quote
Old 16-06-14, 21:44   #78
capricosti

Stage 5
 
capricosti's Avatar
 
Join Date: Mar 2009
Posts: 1,190
Member of:
[FORD]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Depinde de model si de motorizare. Pe modele cu 4/5 usi putin probabil sa se fi pus, dar pe coupe-ul cu motor 2.0 turbo au fost puse din fabrica roti 215/40/17
http://www.ultimatespecs.com/car-spe...upe-Turbo.html

Vezi in cartea masinii pagina cu dimensiunile de roti puse pe motorizarea ta, sau uita-te pe capacul de la busonul de benzina ce dimensiuni de roti sunt trecute acolo...
capricosti is offline   Reply With Quote
Old 17-06-14, 10:45   #79
Alyn93

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 474
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Interesant! Nu stiam aceste date..multumesc mult pentru detalii
Alyn93 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-14, 00:11   #80
danyel88

Stage 2
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 36
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

buna seara, recent am achizitionat un ford mondeo , lam cumparat direct cu jante de 15, eu nu mam uitat nici in talon nici in cartea masini cand am cumparato, cand am ajuns acasa de unde am cumparato adica 100 km , ma uit linistit in talon si carte si am observat ca in cartea masini si talon scrie ca e dimensiunea 185/60 R14, cum as putea sa omologhez jantele de 15 din aliaj ? ca acuma am jante de tabla cu dimensiunea din talon ... help pls
danyel88 is offline   Reply With Quote
Old 21-08-14, 06:40   #81
ekofresh

Stage 4
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 250
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Singura varianta e la rar ca ei sa verifice lista de cauciucuri disponibile si care sunt recomandate de producator. Pe talonul vechi erau trecute toate dimensiunile cauciucurilor ce se puteau monta.
O alta idee ar fi cu notificare de la reprezentanta Ford unde sa specifice dimensiunile de cauciucuri pe model.
O alta idee e sa imprumuti un set de jante cu cauciuc de la vreun amic si sa treci identificarea sau inspectia sau ce ai nevoie.
Mondeo e o masina mare, pur si simplu nu cred ca a existat doar cu jante pe 14, trebuie sa se poata la rar sa iti faca o adaugare pentru tipul de cauciucuri.
ekofresh is offline   Reply With Quote
Old 21-08-14, 09:12   #82
danyel88

Stage 2
 
Join Date: Oct 2012
Posts: 36
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

pai culmea ca itp-ul lam facut cu setu de jante de 15 si nu au zis nimic ...
danyel88 is offline   Reply With Quote
Old 18-05-17, 16:33   #83
danpulea

Stock
 
Join Date: Jan 2014
Posts: 2
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by BlauSchwarz View Post
PENTRU TOTI interesatii despre omologarea de jante , anvelope ( roti ) pot sa va spun ca eu am cerut la RAR intr-o adresa email detalii cu privire la ce pot face sa pun alte jante pe masina mea. Am un renault megane coupe coach DAOF din 97. Constuctorul a pus dimensiunile originale 175/70 R13, acum am pe masina 175/65 R14
Am intrebat daca pot sa pun 195/50 R15 sau altele mai mari R16, sau mai late dar pe R15.
Dupa o saptamana am primit raspuns de pe siteul RAR-ului astfel..:
- SE POT MONTA PE ASINA JANTE SI ANVELOPE PE CARE PRODUCATORUL , CONSTRUCTORUL MASINI LE-A PREVAZUT IN CARTEA TEHNICA A ACESTEIA.
Daca prin intamplare cele admise de producator in cartea masinii nu au fost trecute toate de RAR in CIV-UL emis la inmatriculare in Romania trebuie doar sa te prezinti la RAR sa ceri sa iti completeze in CIV si celelalte dimensiuni pe care constructorul le admite. COSTA 100 roni pt fiecare dimensiunie trecuta in CIV. - fara ca masina sa mai fie supuse la teste de laborator.
Daca constructorul masinii nu a echipato cu alte dimensiunui , nu e nimic trecut in actele originale ale masini si vrem noi jante pe 16 , 17 , 18 sau mai stiu eu ce ... RAR poate face omologari individuale insa aici discutia e ca costa de la 600 roni in sus in funcite de testele de laborator la care va fi supusa masina pe sistem de directie tractiune suspensie, siguranta la franare. etc... Au zis ca poate sa coste de la 600 roni la 1 000 si chiar mai mult o astfel de omologare. Ba mai mult daca la sfarsitul testului daca raspunsul lor e negativ se pierd niste bani. Nu stiu cat dar nimeni nu face teste moca!!!!
ASA CA.... eu am renuntat la idee mai ales ca anvelope si jante mai mari cosyta foarte mult si nu se merita investitia la masina mea de 2 500 euro costul masinii. si eu nu sunt adeptul cauciucurilor la mana a doua care sunt vechi uzate si fizic si moral.

IN PLUS cei ce spun ca in noile taloane nu mai e trecuta valoarea cauciucurilor si jentilor ii informez ca daca ai ghinionul sa te opreasca ARR-UL lor le trebuie doar certificatul in care e trecuta seria CIV-ului si din acea serie vor vedea automat cu ce e echipata omologat masiona respectiva. DECI DIN CERTIFICATUL DE INMATRICULARE AUTORITATEA RUTIERA stie totul despre masina respectiva. Asa ca daca va stiti cu musca pe caciula refuzati controlul RAR si loati doar amenda, asta pna cand or schimba legea si refuzul controlului ARR sa se pedepseasca prin ridicarea certificatului masini...

Cu noile certificate aveti scapare doar in fata militienilor de la comuna , sate orase... dar poate incurand nici de ei nu mai avem scapare mai ales ca se infiinteaza o noua politie a strazilor impreuna cu ARR din ce am auzit eu!!!
Ce adresa de email are rar-ul ?
danpulea is offline   Reply With Quote
Old 29-11-18, 04:08   #84
Tebet19

Stock
 
Join Date: Nov 2018
Posts: 2
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

azi am fost oprit de ctt (control tehnic in trafic). desi am talon vechi in care scrie dimensiunile anvelopelor au verificat prin telefon daca corespunde... deci daca va opreste rar-u degeaba aveti talon nou...
__________________
I will rest when i am dead.
Tebet19 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -