Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Colt Legislativ

Reply
 
Thread Tools
Old 04-04-11, 00:54   #61
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by cosmin300 View Post
am si eu o intrebare
chiar daca e un pic pe langa subiect, ideea e aceeasi.
Daca schimb culoarea la masina, cand ma duc la R.A.R sa-mi omologheze culoarea
vor baga masina prin tot circuitul, sau pur si simplu se vor axa strict la culoare?!
PRIETENE am trecut eu prin RAR din VOLUNTARI cu problema care ai tu !!! am BAGAT 1 masina la RAR pentru OMOLOGARE CULOARE !!!

Daewoo Nexia culoare BEJ auriu in carte (GALBEN in TALON) sa o trec GRI metalizat deoarece am vopsit masina in 2010 intro alta culoare mai frumoasa !

1, Prima oara NE-A RESPINS desi eu vroiam sa omologhez DOAR culoarea ...care totusi era VIZIBIL !!! (jante 15 pe masina masina , normal in carte pe 13 , geamuri IONIZATE , xenoane , fise sport bujii skimbate , masina prea JOASA (arcuri sport etc) , toba finala si lista continua)

2 Dupe 1 saptamana de munca ...skimbat dat jos geamuri jante puse altele dupe un Cielo STOCK pus alta toba si etc TOTUL pentru OMOLOGAREA culorii nicidecum IDENTIFICARE pentru skimbare PROPIETAR !!! am avut SURPRIZA sa intram cu ea la ITP sa ii faca o VERIFICARE pentru ca nu dadea de culoarea ORIGINALA a MASINII !!!

mai exact SUS pe plafon ca orice masina are acele PLASTICE ....sa pui portbagaju ...noi nu am mai apus acele plastice pentru ca unu era spart si unu numai era deloc si am renuntat la ele .......OMUL ACELA inspector MARE INSPECTOR a ajuns la CONCLUZIA ca acea masina a FOST RASTURNATA si REPARATA fara fisa de SERVICE !!!!

cu noi era si propietarul masiniii si ACEL BAIAT a ramas PROST fiind masina lui PERSONALA sa auda din gura unui MARE INSPECTOR RAR ROMANIA ca masina lui a fost RASTURNATA )) =))) IMAGINATIVA SI VOI ACUMA !!!

NOI am ramas cu gura cascata acel baiat fiind vecin de BLOC cu noi si stiind tot despre acea masina !!!

Bineinteles intrun final ..dupe lungi discutii si cum e in Romania ....cateva TELEFOANE ...sa rezolvat adica ni sa acceptat CULOAREA la masina !!!

DOMNILOR mare atentie cu ...RAR din VOLUNTARI !!! te duci cu clientu sa ii vinzi masina si moare ala de INIMA ACOLO !!!

acum sunt 3 culori la aceasta masina : Galben in TALON , Bej Auriu in CARTE si Gri Metalizat la observatii !!!

DACA VREI SA TE DUCI SA II OMOLOGHEZI CULOAREA , COLANTU , ORICE fa bine si ....sa fie ca in FABRICA !!!
__________________

anvelope IARNA import Germania Elvetia 13"-22" tel: 0768 885511 , 0762 333322

Last edited by rover_cabrio; 04-04-11 at 00:56.
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 00:58   #62
rover_cabrio

Stage 5
 
rover_cabrio's Avatar
 
Join Date: May 2009
Posts: 6,899
Cool Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by capricosti View Post
In momentul cand ajungi la ei vor verifica automat seriile de motor si caroserie, aspectul general al masinii (roti -jante, cauciucuri, folii pe geamuri, starea parbrizului -sa nu fie fisurat), si daca mai este valabil ITP. In caz ca ITP-ul e valabil, ar trebui sa scapi fara alte verificari (gaze esapament, eficienta franare, suspensii, bucse,etc)...
NU II INTERESEAZA ITP masinii deoarece masina daca are O ALTA CULOARE nu poate sa ii dea ITP pana nu este OMOLOGATA CULOAREA !!!

iti spun 100% sigur asta pentru ca am trecut prin asta .... !!!!
rover_cabrio is offline   Reply With Quote
Old 04-04-11, 13:22   #63
tigermotorsport
Cluj Street Racing Member

Stage 5
 
tigermotorsport's Avatar
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 567
Member of:
[Opel]
[CSR]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

azi am fost oprit de ctt (control tehnic in trafic). desi am talon vechi in care scrie dimensiunile anvelopelor au verificat prin telefon daca corespunde... deci daca va opreste rar-u degeaba aveti talon nou...
__________________
I will rest when i am dead.
tigermotorsport is offline   Reply With Quote
Old 07-09-11, 13:53   #64
BlauSchwarz

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by X-Ray-Eyes View Post
Din Decembrie 2008 au fost introduse noile modele de taloane auto care NU MAI AU PREVAZUTA SECTIUNEA CU DIMENSIUNEA CAUCIUCURILOR !

Prin urmare , toti cei care au probleme sau au avut in trafic cu organele de ordine priviind dimensiunea cauciucurilor pot opta pentru aceasta varianta : DECLARATIE LA POLITIE PRECUM CA S-A PIERDUT TALONUL MASINII RESPECTIVE SI OBTINEREA ALTUIA NOU CE NU MAI ARE INSCRISA DIMENSIUNEA CAUCIUCURILOR !

Costuri : maxim 500.000 lei si 30 minute pierdute intr-o zi .
Beneficii : evitarea suspendarii talonului , alergatura la rar , montarea altor roti echivalente cu dimensiunile trecute in talon , nervi , etc.

MERITA ?
Eu zic ca da !
PENTRU TOTI interesatii despre omologarea de jante , anvelope ( roti ) pot sa va spun ca eu am cerut la RAR intr-o adresa email detalii cu privire la ce pot face sa pun alte jante pe masina mea. Am un renault megane coupe coach DAOF din 97. Constuctorul a pus dimensiunile originale 175/70 R13, acum am pe masina 175/65 R14
Am intrebat daca pot sa pun 195/50 R15 sau altele mai mari R16, sau mai late dar pe R15.
Dupa o saptamana am primit raspuns de pe siteul RAR-ului astfel..:
- SE POT MONTA PE ASINA JANTE SI ANVELOPE PE CARE PRODUCATORUL , CONSTRUCTORUL MASINI LE-A PREVAZUT IN CARTEA TEHNICA A ACESTEIA.
Daca prin intamplare cele admise de producator in cartea masinii nu au fost trecute toate de RAR in CIV-UL emis la inmatriculare in Romania trebuie doar sa te prezinti la RAR sa ceri sa iti completeze in CIV si celelalte dimensiuni pe care constructorul le admite. COSTA 100 roni pt fiecare dimensiunie trecuta in CIV. - fara ca masina sa mai fie supuse la teste de laborator.
Daca constructorul masinii nu a echipato cu alte dimensiunui , nu e nimic trecut in actele originale ale masini si vrem noi jante pe 16 , 17 , 18 sau mai stiu eu ce ... RAR poate face omologari individuale insa aici discutia e ca costa de la 600 roni in sus in funcite de testele de laborator la care va fi supusa masina pe sistem de directie tractiune suspensie, siguranta la franare. etc... Au zis ca poate sa coste de la 600 roni la 1 000 si chiar mai mult o astfel de omologare. Ba mai mult daca la sfarsitul testului daca raspunsul lor e negativ se pierd niste bani. Nu stiu cat dar nimeni nu face teste moca!!!!
ASA CA.... eu am renuntat la idee mai ales ca anvelope si jante mai mari cosyta foarte mult si nu se merita investitia la masina mea de 2 500 euro costul masinii. si eu nu sunt adeptul cauciucurilor la mana a doua care sunt vechi uzate si fizic si moral.

IN PLUS cei ce spun ca in noile taloane nu mai e trecuta valoarea cauciucurilor si jentilor ii informez ca daca ai ghinionul sa te opreasca ARR-UL lor le trebuie doar certificatul in care e trecuta seria CIV-ului si din acea serie vor vedea automat cu ce e echipata omologat masiona respectiva. DECI DIN CERTIFICATUL DE INMATRICULARE AUTORITATEA RUTIERA stie totul despre masina respectiva. Asa ca daca va stiti cu musca pe caciula refuzati controlul RAR si loati doar amenda, asta pna cand or schimba legea si refuzul controlului ARR sa se pedepseasca prin ridicarea certificatului masini...

Cu noile certificate aveti scapare doar in fata militienilor de la comuna , sate orase... dar poate incurand nici de ei nu mai avem scapare mai ales ca se infiinteaza o noua politie a strazilor impreuna cu ARR din ce am auzit eu!!!
BlauSchwarz is offline   Reply With Quote
Old 07-09-11, 15:05   #65
BlauSchwarz

Stock
 
Join Date: Sep 2011
Posts: 5
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by Rih85 View Post
Ma bag si eu in seama pe acest subiect. Detin o Nubira 1 din 99 la care am schimbat culoarea recent plus mici modificari estetice. M-am prezentat la R.A.R Iasi pentru identificare la schimbarea culorii. Cu ceva emotii legate de folie am trecut destule de repede. In CIV am doar 2 dimensiuni la anvelope 185/65/14 sau 195/55/15. Pe masina am jante de 15 195/55/15 dar recent mi-am luat un set de jante de 16 pe care le-am si vopsit. Am vorbit cu inginerul de acolo in legatura cu omologarea jantelor si trecerea dimensiunilor anvelopelor pe CIV. A spus asa:" Veniti la noi cu o foaie de la reprezentanta in care sa fie specificat faptul ca pe masina se pot pune jantele de 16 cu dimensiunile respective (deci au fost testate) si noi le vom trece in CIV fara probleme". I-am spus ca la mine e mai greu de vreme de Daewoo practici nu mai exista in tara. A spus ca pot sa iau aceasta hartie si de la dealeri."

In concluzie...daca aveti aceasta adeverinta, hartie nu o sa aveti probleme. Datele vor fi trecute fara probleme in CIV, daca nu... puteti opta pentru omologarea lor la RAR unde se vor face teste de directie si frane si reglarea vitezometrului...etc. Costul unei astfel de operatii este astronomic (parerea mea)....

Intrebarea mea este urmatoarea... daca vin totusi cu o astfel de hartie de la vre-o statie ITP este oare luata in considerare?

citeste aici : http://www.rarom.ro/RO/article--Ment...nale--204.html
BlauSchwarz is offline   Reply With Quote
Old 02-06-12, 19:09   #66
vlad300

Stage 5
 
vlad300's Avatar
 
Join Date: May 2010
Posts: 378
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Am talon 2011 si am scris pe el dimensiunea gumelor.Ce pasi trebuie sa parcurg ca sa am pe talon si dimensiunea lotului de iarna care este total diferita fata de cel de vara.
Respect
vlad300 is offline   Reply With Quote
Old 08-06-12, 11:22   #67
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by vlad300 View Post
Am talon 2011 si am scris pe el dimensiunea gumelor.Ce pasi trebuie sa parcurg ca sa am pe talon si dimensiunea lotului de iarna care este total diferita fata de cel de vara.
Respect
Nu este bătut în cuie acest lucru!

Mergi la RAR şi vezi ce dimensiuni sunt valabile pentru tipul tău de autoturism!
Când îţi vei omologa noile repere, ai grijă să-ţi treci cât mai multe dimensiuni!

Cei de la RAR îţi vor da toate informaţiile!
__________________
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬~ஜ۩۞۩ஜ~▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬▬
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 18-11-12, 05:25   #68
Sookylla

Stage 4
 
Sookylla's Avatar
 
Join Date: Feb 2010
Posts: 219
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

salut, stiti cumva daca cei de la rar au o baza de date cu fiecare tip de vehicul?mi-am omologat niste jante de curand, si totusi nu imi vine sa cred ca este legal
Sookylla is offline   Reply With Quote
Old 17-01-13, 16:24   #69
al3xino

Stage 2
 
al3xino's Avatar
 
Join Date: Dec 2012
Posts: 41
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Schimarea talonului nu rezolva nimic in cazul in care esti oprit de RAR sau ai o masina mai noua iar pe stalpi sunt trecute dimensiunile cauciucurilor omologate de producator
al3xino is offline   Reply With Quote
Old 03-02-13, 02:12   #70
Bong
Suzuki Driver

Stage 5
 
Bong's Avatar
 
Join Date: Jul 2009
Posts: 876
Member of:
[Suzuki]
[PARTICIPANT CURSE]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

pe mine m-a oprit poliția prin vară...eu având de fabrică pe mașină 185 60 15, și pe mașină 205 40 17. m-a luat direct...roțile sunt conform certificatului? eu am zis da. s-a uitat la talon, a văzut că-i nou, a pus mâna pe stație...și a zis atât : vreau dimensiunile prevăzute în carte pentru autoturismul cu numărul de înmatriculare .... . pe partea ailaltă „un Suzuki Swift roșu, da?”. și le-a zis pe cele pe care le am în carte...și abia abia am scăpat să nu-mi ia talonul.
__________________

If you gotta go down...GO LOUD!
GO STRONG!
GO PROUD!
GO ON!
GO HARD OR GO HOME!
Bong is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 00:25   #71
Sandpaper Condom

Stage 1
 
Sandpaper Condom's Avatar
 
Join Date: Apr 2012
Posts: 22
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
pe mine m-a oprit poliția prin vară...eu având de fabrică pe mașină 185 60 15, și pe mașină 205 40 17. m-a luat direct...roțile sunt conform certificatului? eu am zis da. s-a uitat la talon, a văzut că-i nou, a pus mâna pe stație...și a zis atât : vreau dimensiunile prevăzute în carte pentru autoturismul cu numărul de înmatriculare .... . pe partea ailaltă „un Suzuki Swift roșu, da?”. și le-a zis pe cele pe care le am în carte...și abia abia am scăpat să nu-mi ia talonul.
exact asta am patit si eu saptamanile trecute. am avut noroc ca aveam rotile de iarna care erau cu doar 5mm mai inguste decat cele de fabrica (ca alea de vara ies din caroserie) si dupa vreo jumatate de ora de palavrageala, mi-au zis sa ma duc la rar sa le trec in talon si mi-au dat drumul... si la urmatoarea intersectie m-a oprit alt echipaj din cauza farurilor. tot asa, mi-au zis sa ma duc la rar sa le treaca in talon si dupa inca trei sferturi de ora m-au lasat sa plec. inca o intersectie, inca un echipaj care ma opreste. am deschis geamul, le-am zis ca m-au mai oprit alte 2 echipaje in ultimii 200m si ultimele 2 ore, m-au intrebat de ce, le-am explicat, dupa care mi-au zis ca toba e prea galagioasa. iar cearta, iar nervi, ficati, morti, raniti, iar am mai pierdut aproape 1 ora. printr-o minune mi-au dat si astia drumul. la urmatoarea intersectie, am tras pe dreapta cu destul de mult inaite sa intru in ea, am pus avariile, am coborat si m-am dus sa ma asigur ca nu ma mai astepta nimeni. am trecut frumos, si cum am gasit un loc liber am bagat-o frumos si am lasat-o acolo pana a doua zi cand m-am intors s-o recuperez. era deja 3 si ceva ceasul, pierdusem toata noaptea cu 'tovarasii' in intersectii si am ajuns acasa fara bani, nici macar de taxi... dale-as foc
Sandpaper Condom is offline   Reply With Quote
Old 20-03-13, 08:50   #72
RD-Woo

Stage 5
 
RD-Woo's Avatar
 
Join Date: Dec 2007
Posts: 2,571
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Quote:
Originally Posted by Sandpaper Condom View Post
la urmatoarea intersectie, am tras pe dreapta cu destul de mult inaite sa intru in ea, am pus avariile, am coborat si m-am dus sa ma asigur ca nu ma mai astepta nimeni.
Maxim asta!! foarte tare! nu cred ca ma gandeam la asa ceva.. )

Quote:
Originally Posted by Bong View Post
...și abia abia am scăpat să nu-mi ia talonul.
Cum ai scapat pana la urma?? ca dimensiunile anvelopelor nu corespundeau..
RD-Woo is offline   Reply With Quote
Old 10-06-14, 17:21   #73
Alyn93

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 474
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Salut tuturor!

Deci am o astra G Jante Borbet T 9j 16' toate 4 215 40 16 anvelope!

Talon nou! Aseara un echipaj de Militie ne-a gonit dintr-un loc pe mine si alti cativa tovarasi inainte sa plec unul dintre ,,organe'' m-a amenintat ca te fac eu...data viitoare sa-mi prezinti omologarea pentru jante si toba!

Intrebarea mea este daca ma opresc tot un echipaj asemanator exclusiv ARR-ul si incep iar despre dimensiunea Jantelor sau anvelopelor ce ar trebui sa le spun..?

Si daca stie cineva in legatura cu toba ce sa le raspuns? Din cate am inteles trebuie masurati Db emisi de catre toba! Multumesc anticipat

Last edited by Alyn93; 10-06-14 at 17:23.
Alyn93 is offline   Reply With Quote
Old 10-06-14, 19:00   #74
andi_cimpean

Stage 5
 
andi_cimpean's Avatar
 
Join Date: May 2008
Posts: 9,889
Member of:
[Moderators]
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

ARR-ul este pe camioane, nu are treabă cu turismele.
Pe noi, ăştia cu turisme, ne opreşte RAR-ul, însoţit bineînţeles de către un echipaj de poliţie.

Dacă vor să te facă, da, există posibilitatea să te facă, chiar dacă ai
talon nou, în care nu-s înscrise reperele anvelopelor.

Trebuie să mergi să-ti omologhezi noile anvelope.
Dimensiunea pe care o ai, se încadrează în alea aprobate de Opel pentru Astra G.
Vezi că odată ce merg să-ţi adaugi un alt reper în carte, vei putea să-ţi
adaugi şi toba, dacă aceasta se încadrează în limitele dB-ilor.
Taxa era parcă de vreo 150 de lei şi faza este că o poţi plăti o singură
dată, dar îţi poţi omologa mai multe rahaturi în acelaşi timp, cum ar fi:
vopsea, anvelope (jante), muzică (dacă eşti în genul Dubei din IL),
suspensie, evacuare.

P.S. Nu este bine niciodată să ieşi în evidenţă în faţa poliţiştilor pentru
că sunt ranchiunoşi, mai ales dacă eşti într-un oraş mai mic.
andi_cimpean is offline   Reply With Quote
Old 11-06-14, 03:22   #75
Alyn93

Stage 5
 
Join Date: Jan 2011
Posts: 474
Default Re: OMOLOGARE JANTE !

Da inteleg...asa e mai ales ca la mine este orasul mic...chiar nu am iesit in evidenta nu fac haos etc..sa sa ma alerg cu altii..pur si simplu o parcasem mai la vedere...Interesant ca as putea omologa 215 40 16 chiar o sa ma interesez multumesc frumos numai bine
Alyn93 is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -