Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 11-02-09, 15:42   #16
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Numere germania ? intrebari...

Quote:
Originally Posted by tipy1987 View Post
salut. am venit cu masina firmei din germania si mia expirat verificarea. pot sa fac cumva verificare aici la noi sau trebuie sa duc masina pe remorca pana in germania? si de unde pot sa fac rost de remorca sa o duc pana acolo? va multumesc mult
Despre ce verificare e vorba? Sau la ce te referi? Pe numele cui este masina? Asigurarea mai e valabila?
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 15:57   #17
tipy1987
 
Join Date: Feb 2009
Posts: 0
Default Re: Numere germania ? intrebari...

ma refer la tuv.asigurare mai are.
tipy1987 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 16:53   #18
SAX1987
4Tuning International Member


Stage 5
 
SAX1987's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 2,804
Member of:
[4Tuning International]
[2 Roti]
[BMW]
Default Re: Numere germania ? intrebari...

Buna, cine imi poate spune ce acte trebuie sa primesc cand cumpar o masina provenita din germania? Unde scie ca e radiata? Mentionez ca masina are deja nr rosii. Multumesc
SAX1987 is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 20:45   #19
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Numere germania ? intrebari...

Quote:
Originally Posted by tipy1987 View Post
ma refer la tuv.asigurare mai are.
Bun...deci masina aia are numere si asigurare germana pe numele tau sau pe numele unei persoane pe care o cunosti...iar tu ii platesti asigurarea in fiecare luna sau pe trimestru...corect? numerele sunt valabile iar masina nu este radiata in germania numai ca i-a trecut tüv-ul si bineinteles si stampila din fata adica AU.
1.In moment ce masina e inregistrata in germania nu iti face nimeni tüv si au in romania.
2.Daca masina nu mai e inregistrata si a fost radiata de mult din circulatie de fostul proprietar atunci circuli fara drepturi iar in germania daca vei fi prins te poti orienta la o amenda intre 2 si 5 mii de euro.

Acestea fiind spuse iti propun sa nu mai faci economie la explicatii ... spune clar cum sta treaba ca sa inteleaga omul si sa te poata ajuta...nu in 3 cuvinte
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 15-05-11, 23:21   #20
plsx

Stage 5
 
plsx's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 426
Default Re: Numere germania ? intrebari...

cine ma poate ajuta si pe mine cu niste sfaturi?
momentan sunt afara si vin in tara in 3 luni..
normal ma gandeam sa cumpar masina cand vin acasa dar ma gandesc ca poate am norocul sa pot circula cu ea astea 3 luni in care mai stau aici?ce trebuie facut pt a se putea circula cu ea in continuare?se poate face aceiasi chestie si daca masina e luata de la un garaj si nu de la vanzator particular?
si inca o chestie..cum fac sa ii dau banii neamtului daca ei sunt in banca in romania?Banca despre care vb e transilvania si am cont in euro deschis la ei cu internet banking activat(dar din cate stiu dureaza ceva timp pana faci plata prin internet banking)ma poate lamuri si pe mine cineva in legatula cu chestia asta?Multumesc!
__________________
plsx is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 00:09   #21
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Numere germania ? intrebari...

Quote:
Originally Posted by plsx View Post
cine ma poate ajuta si pe mine cu niste sfaturi?
momentan sunt afara si vin in tara in 3 luni..
normal ma gandeam sa cumpar masina cand vin acasa dar ma gandesc ca poate am norocul sa pot circula cu ea astea 3 luni in care mai stau aici?ce trebuie facut pt a se putea circula cu ea in continuare?se poate face aceiasi chestie si daca masina e luata de la un garaj si nu de la vanzator particular?
si inca o chestie..cum fac sa ii dau banii neamtului daca ei sunt in banca in romania?Banca despre care vb e transilvania si am cont in euro deschis la ei cu internet banking activat(dar din cate stiu dureaza ceva timp pana faci plata prin internet banking)ma poate lamuri si pe mine cineva in legatula cu chestia asta?Multumesc!
Pentru a putea circula in legalitate, cumpara-ti numere provizorii pe 3 luni. Costa undeva la 200 de euro. Se poate face asta indiferent de unde e luata masina, dar trebuie sa aiba TUV valabil pe toata perioada pe care scoti numerele, si trebuie sa platesti impozitul la Sparkasse.
Poti face plata prin transfer bancar direct cumparatorului, iti spun maine exact cat dureaza.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 00:25   #22
plsx

Stage 5
 
plsx's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 426
Default Re: Numere germania ? intrebari...

Quote:
Originally Posted by ionut_cluj View Post
Pentru a putea circula in legalitate, cumpara-ti numere provizorii pe 3 luni. Costa undeva la 200 de euro. Se poate face asta indiferent de unde e luata masina, dar trebuie sa aiba TUV valabil pe toata perioada pe care scoti numerele, si trebuie sa platesti impozitul la Sparkasse.
Poti face plata prin transfer bancar direct cumparatorului, iti spun maine exact cat dureaza.
Chiar is curios cat tine chestia astastiu ca am avut de desfiintat niste depozite la ei si a durat 5 zile pana au aprobat desfiintarea..
niste detalii despre cum se cumpara numerele provizorii si ce trebuie sa faci poti da?Multumesc
plsx is offline   Reply With Quote
Old 16-05-11, 00:57   #23
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Numere germania ? intrebari...

Quote:
Originally Posted by plsx View Post
Chiar is curios cat tine chestia astastiu ca am avut de desfiintat niste depozite la ei si a durat 5 zile pana au aprobat desfiintarea..
niste detalii despre cum se cumpara numerele provizorii si ce trebuie sa faci poti da?Multumesc
In mod normal ar trebuis a dureze 24 de ore, dar n-as vrea sa-ti zic ceva ce sa nu fie adevarat.
Numerele provizorii le cumperi de la Zullasungstelle, trebuie sa mergi cu actele masinii si iti vor face un nou brief, pe numele tau.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 18-05-11, 15:10   #24
valib
Banned

Stage 5
 
valib's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 3,348
Default Re: Numere germania ? intrebari...

3-4 zile dureaza transferul bancar....
(am facut recent asa ceva la brd)
valib is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -