Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Closed Thread
 
Thread Tools
Old 28-07-08, 04:09   #1
sandrin

Stage 5
 
sandrin's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 1,303
Member of:
[SEAT]
Default pareri astra classic

am aproape 19 ani si ma gandesc la achizitonarea unui opel astra classic nou, la o evaluare cu o motorizare 1.4 16v 90 CP, dotari strict necesar: ac, abs, proiectoare oglinzi electrice incalzite, geamuri electrice fata, inchidere centralizata, volan pe inaltime, reglaj scaun inaltime pretul ar fi de 11100E. Mi se o pare masina foarte bine inchegata atat ca motorizare cat si ca design exterior (care nici nu se compara cu alte modele cu an de fabricatie recent), cat si interior(cu toate ca este un pic cam invechit, asa clasic cum e imi place . Mentionez ca vin de pe o solenza 1.4 de care sunt multumit.
As dori cateva pareri despre aceasta masina in special de la posesori si nu numai, precum si alte variante care se incadreaza in pretul pe care l-am precizat (nu sh).
Multumesc
__________________

Old : Cordoba 6l Cupra look
New project soon

Last edited by sandrin; 05-08-08 at 15:45.
sandrin is offline  
Old 28-07-08, 11:50   #2
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: pareri astra classic

in banii tai nu gasesti prea multe masini noi si mari. numai pitici .

In legatura cu masina de care ne-ai spus iti recomand sa tii cont de faptul ca este un model vechi, chiar si ultimul model de astra este lansat de ceva vreme.

Vei avea ceva nou dar vechi.
apache is offline  
Old 28-07-08, 19:12   #3
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: pareri astra classic

oricum este o masina ok, fiabila, este uzata moral dar totusi este lucru nou.Pacat ca nu cumperi cu motorul 1.7 DTI
_anaconda_ is offline  
Old 29-07-08, 22:14   #4
Neon Biker

Stage 2
 
Neon Biker's Avatar
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 73
Default Re: pareri astra classic

Mie mi se pare cam aiurea sa cumperi de nou un model vechi de 10 ani. Daca tot dai un ban ca sa fie masina noua, atunci sa fie intr-adevar noua: model lansat de maxim 1-2 ani, nu sa arate fix ca un milion de harburi cu 300.000 Km la bord. Si nu e vorba numai de aspect. Modelele mai noi sunt mai avansate tehnologic: siguranta, tinuta de drum, motorizare etc. De fapt GM a anuntat deja ca la anu' va fi oprita de tot productia de Astra G. Era si vremea, ca nu mai e mult pana apare Astra I.
Neon Biker is offline  
Old 29-07-08, 22:29   #5
apache

Stage 5
 
apache's Avatar
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 1,150
Default Re: pareri astra classic

exact asta am vrut si eu sa zic,numai ca nu mi-a iesit exprimarea chiar ok.

Iti zic sa te gandesti bine pentru ca la banii aia iti iei un astra H de dincolo care are pana in 40-50 mii km (adica aproape noua) , de prin 2006 .SI CREDE-MA ca este mult peste astra clasic.
apache is offline  
Old 29-07-08, 22:32   #6
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: pareri astra classic

Quote:
Originally Posted by _anaconda_ View Post
oricum este o masina ok, fiabila, este uzata moral dar totusi este lucru nou.Pacat ca nu cumperi cu motorul 1.7 DTI
1.7 DTI 75cp nu se mai fabrica de ceva timp. Poate ai vrut sa zici 1.7 CDTI de 80cp.

Si eu sunt adeptul diesel-ului. Are tatal meu o Astra G din 2002 1.7 DTI. E cam lenesa dar consuma putin (5%)
Sonny is offline  
Old 30-07-08, 11:24   #7
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: pareri astra classic

1.7DTI/CDTI sunt bune ca si consum, dar in rest daca il lasi stock e cam puturica... eu cu 1.4 twinport (acelasi motor despre care intreaba si sandrin) am dat fum la dti-uri. cdti-uri nu am incercat, nu am gasit cu cine sa ma dau.
1.4 twinport este un motor echilibrat, "civilizat", putin subdimensionat, lucru care se observa cand masina este plina cu oameni si bagaje. poti sa mergi cu el cu 160-180 fara sa-ti faci probleme, nu ai impresia ca se "dezmembreaza".
ce imi place la acest motor este faptul ca spre deosebire de multe 1.4 (cel renault, cel 75cp vw) , acesta pare viu, simti ca masina are "viata" in ea.
momentul de cuplu maxim e la 4000rpm si turatia maxima cam la 6200rpm (ce scrie in cartea tehnica), deci sa nu te astepti ca acest motor sa fie de turatii joase. eu unul iti recomand ca la un mers cuminte sa schimbi undeva intre 2500-3000 si vei obtine consum optim. pentru inscriere in depasire pe care trebuie s-o faci repede sa pleci de la minim 3000rpm, dar daca ai drumul liber pe contrasens, se descurca bine si de la 2000...
eu am 40k km cu acest motor si absolut nici o problema pana acum, s-au schimbat doar consumabilele la revizii...
orice intrebare legata de comportamentul masinii poti sa mi-o adresezi, pentru ca doar am una si stiu cum se comporta in absolut orice conditii (mai putin zbor))
22VIN is offline  
Old 30-07-08, 11:24   #8
22VIN
Opel Driver

Stage 5
 
22VIN's Avatar
 
Join Date: Mar 2007
Posts: 5,134
Member of:
[Opel]
[4Rally]
Default Re: pareri astra classic

a, da, si sa nu crezi in acele 13sec date de producator pana la 100km/h. e mai putin
22VIN is offline  
Old 04-08-08, 19:52   #9
JunKer_hP
Old School Cars

Stage 5
 
JunKer_hP's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 1,343
Member of:
[VW]
[2 Roti]
[Old School Cars]
Default Re: pareri astra classic

de 11.000 de euro eu zic parerea mea sa nu iti iei opel ca noah ...am avut un 1.7 dti vreo 2 ani si era praf deci masini mai proaste ca opeluurile nu am mai vazut ! (scz de limaj)
__________________
PLM Games
JunKer_hP is offline  
Old 04-08-08, 19:58   #10
~ EWN ~

Stage 5
 
Join Date: Mar 2008
Posts: 811
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: pareri astra classic

Quote:
Originally Posted by JunKer_hP View Post
de 11.000 de euro eu zic parerea mea sa nu iti iei opel ca noah ...am avut un 1.7 dti vreo 2 ani si era praf deci masini mai proaste ca opeluurile nu am mai vazut ! (scz de limaj)
De curiozitate....cati km avea cand ai luat-o? Nu ma indoiesc ca era din Germania oricum....
~ EWN ~ is offline  
Old 04-08-08, 22:49   #11
Sonny
Peugeot Driver

Stage 5
 
Sonny's Avatar
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 2,680
Member of:
[PEUGEOT]
[4Rally]
Default Re: pareri astra classic

Quote:
Originally Posted by JunKer_hP View Post
de 11.000 de euro eu zic parerea mea sa nu iti iei opel ca noah ...am avut un 1.7 dti vreo 2 ani si era praf deci masini mai proaste ca opeluurile nu am mai vazut ! (scz de limaj)
Defineste un pic cuvantul "praf"...

Lenesa este. Sunt doar 75 de cai dar cu care obtii un consum extraordinar. Tatal meu are o Astra G 1.7 DTI din 2002; luata second pe la 80.000 km acu vreo 2 ani. Acuma are 160.000 km. Inafara de consumabile nu a schimbat nimica. Masina este stabila in curbe multumita unor amortizoare Sachs Sport Performance rosii pe gaz primite cadou. In rest numa vorbe de lauda. Sunt foarte fiabile.
Sonny is offline  
Old 05-08-08, 03:46   #12
tox

Stage 5
 
tox's Avatar
 
Join Date: Mar 2004
Posts: 846
Member of:
[Observator 4tuning]
[Opel]
[Street Zone]
Default Re: pareri astra classic

veniti voi cu masinile voastre sa va arat ce poate astra G modelu vechi de 10 ani ... si sa-mi aratati bmw de 10 ani care nu fierbe cand dai cercuri sa nu mai zic ca iau si foc (vezi tuning days 200 ar trebui sa aveti o masina din asta cel putin 2 ani ca puteti da cu parerea obiectiv si nu din auzite de la oameni ghinionisti sau care au luat tzepe. Da, eu vorbesc de bertone turbo, nu e astra classic, dar platforma e aproape aceeasi.
__________________
Opel Vectra GTS 2005 Z 19DT
Lexani LX6 Luxury Wheels
ToX Photography
tox is offline  
Old 05-08-08, 21:46   #13
criss_cars
NoSpeedLimit Romania Club Member

Stage 5
 
criss_cars's Avatar
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 892
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[FORD]
[Echipa de sprijin]
Default Re: pareri astra classic

Fiat Linea atat iti spun alegerea e a ta. Mai dotata 5 ani garantie in loc de 2 model 2007 nu antic vechi si de demult.
criss_cars is offline  
Old 05-08-08, 22:37   #14
peter

Stage 5
 
peter's Avatar
 
Join Date: Nov 2005
Posts: 2,588
Member of:
[Xtreme Club Emotion]
[Hyundai]
[VW]
[SKODA]
Default Re: pareri astra classic

vezi ca este o oferta la noul Ford Focus 10.500 euro si are destul dotari...gameuri electrice..AC..etc..

daca nu mai e oferta la vechiul Seat Ibiza si mai e Opel Corsa asta nou.

salut..
__________________
Consiliere achizitie auto
peter is offline  
Old 06-08-08, 00:03   #15
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: pareri astra classic

La banii astia, impart aceasi parere...fiat linea...mare, garantie cu gramada, arata destul de bine, dotari suficiente, etc
_anaconda_ is offline  
Closed Thread



- Copyright 2024 4Tuning -