Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 27-07-08, 12:56   #16
1nsane

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

Bineinteles,parerile sunt impartite ... eu nu am zis ca exclud 407-le dar era treaba ca nu stiu atat de multe despre aceasta masina ... sincer m-ar tenta sa iau mai mult 407 in vreo 10,11 mii din afara ,poate si cu km mai putini (poate) si care e mult mai noua .. ideea la mine sta in felul urmator : vreau o masina care sa nu o schimb in urmatorii cel putin 3 ani de zile ! totusi ... a nu se intelege gresit , imi place 407 dar nu stiu multe despre aceasta masina si nu stiu ce ar putea sa ma astepte cu o asemenea marca...
cat despre 206 , frate bafta la cumparat...si ms pt.sfat dar no way ... am nevoie de ceva care sa inspire eleganta , nu vreau sa ma bag la raliuri sau mai stiu eu ce ...
cat despre culoarea gri , ionut_cluj , parerea mea este ca aceasta culoare nu merge decat pe mercedes ...adica da bine .... insa eu sunt adeptul culorii negre ... so....
oricum ... sa imi dai add pe mess (mantarau86)ca vreau sa discutam unele lucruri in vederea achizitionarii unei masini din afara.
1nsane is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 14:25   #17
manumeciu

Stage 5
 
manumeciu's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 648
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

Quote:
Originally Posted by 1nsane View Post
cat despre culoarea gri , ionut_cluj , parerea mea este ca aceasta culoare nu merge decat pe mercedes ...adica da bine .... insa eu sunt adeptul culorii negre ... so....
Adica masina mea e urata sau cum ? BMW ai putea sa iti gasesti facelift la banii astia ... Dar mare atentie in ce stare o iei. Este adevarat ca piesele sunt un pic cam piperate dar nu prea cad(am schimbat dupa 2.6 ani articulatia pe fata). Benzinarul consuma cam mult dupa parerea mea (cel putin la 318i-320i). Pe langa pretul autoturismului mai pune aproape de 1000 pt numere, drum dus-intors, etc.
Mie unul imi place 407 dar....daca de BMW zici ca e scump la piese Peugeot e cam de 2 ori mai al dracu .
Mercedes nu gasesti la banii astia in mintile ei (parerea mea) plus ca taxele sunt mai mari ( taxa de mediu, impozit, asigurare) intrucat dieselul are motor 2200 cmc (indiferent daca e 200cdi sau 220cdi).Piesele sunt cam ca la BMW...poate un pic mai scumpe.
__________________
NU TE LAUDA CU CE NU-TI APARTINE !! CINE ARE STIE .
manumeciu is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 15:50   #18
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

cand am zis gri m-am referit la gri peste tot. Cat despre intretinerea la peugeot, eu am avut 2, din care unul e tot in familie si nu vad cu ce e mai scumpa decat renault, sa zicem.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 18:24   #19
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

Quote:
Originally Posted by 1nsane View Post

Salut.Ideea sta in felul urmator..."proaspat" scapat de o masinuta mai veche putin , m-am decis sa trec la "treburi serioase"si sa imi cumpar ceva pe masura...cu un buget de maxim 10000 de euro(nu e mult,dar tot e ceva),m-am gandit la cateva marci de autoturisme care cred ca mi-ar satisface gusturile ... si anume ...
1.BMW 320i face lift ,evident dupa 2002 ...
2.Mercedes C klasse dupa 2001 cel cu farurile unite ...
3.VW passat (normal dar numai dupa 2001
4.Opel Vectra C si aceasta din urma dupa 2003.

Achizitionarea uneia dintre acestea se va face dupa cum bine v-ati dat seama din Germania(am considerat eu),iar acestea fiind optiunile mele ,va las pe voi,"mesteri"in domeniu si care aveti mai multa experienta decat mine sa ma indrumati ,zic eu,pe drumul cel bun.
Si nu in ultimul rand,uitam sa mentionez ca se vor face modificari pe aceasta masina,incepand de la jante,body-kit etc(cu timpul)..
In banii astia nu intra taxa de inmatriculare,astia sunt banii strict pentru masina.
va multumesc pt.atentie si poate reusiti sa imi dati niste sfaturi care sa ma apropie cat de cat de o alegere finala.
ooof oooof, si tu ? 90% din populatia noastra, cum a pus mana pe 10 - 11- 12 mii de euro pac : bmw, passat , fratilor, exista masini mult mai bune la aceeasi bani si muult, dar muult mai noi!
1 la mana nu stiu unde o sa gasesti tu C-KLASSE in 10.000 ADUS
2 la mana sa presupunem ca iti iei 320 / passat, maxim 10.000 , ai avea bani sa le intretii? stii cat de costisitoare sunt? cat de mult de storc de bani?! eu am o masina din 2005, DIESEL , nu spun de care, intacta si perfecta si ma rupe la consum de carburant/ consum de ulei / revizie ( ca fac 10.000 de km in 2 luni ) plus alte piese , ca nah suntem in romania totusi! insa sunt multumit de ea ca este peste astea mentionate mai sus LA ORICE CAPITOL! Am un prieten care abia si-a luat un 320 din 2003 de vreo 2 luni jumate si l-am vazut cu afise in geam , il intreb de ce ? imi raspunde: frate sunt PREA COMUNE !

ONTOPIC: ai putea incerca

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sh...en&tabNumber=2

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/sh...n&pageNumber=1
( 8400 euro daca e luata d.p. firma )

http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/se...on=&usageType=
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 18:50   #20
1nsane

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

dolb .... sincer multumesc ca ti-ai facut timp pt.a cauta ceva pt.mine,sicner ,apreciez.Intr-adevar,skoda aceea ..am ramas masca...totusi..tind sa cred ca are ceva...mi se pare prea ieftina ... oricum...e super masina ... iar la capitolul marca de masina pe care ai spus ca te stoarce de bani ..mercedes,nu?
1nsane is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 19:04   #21
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

Quote:
Originally Posted by 1nsane View Post
dolb .... sincer multumesc ca ti-ai facut timp pt.a cauta ceva pt.mine,sicner ,apreciez.Intr-adevar,skoda aceea ..am ramas masca...totusi..tind sa cred ca are ceva...mi se pare prea ieftina ... oricum...e super masina ... iar la capitolul marca de masina pe care ai spus ca te stoarce de bani ..mercedes,nu?
nu, mercedes are tata, eu am golf 5, 2.0

PS: skoda e reala

PS2: http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/se...chRequest=true

Last edited by dolb; 27-07-08 at 19:08.
dolb is offline   Reply With Quote
Old 27-07-08, 19:54   #22
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

skoda super masina????? haaaaaai bre
Eu in banii astia mi-as lua Saab 9-3 2,0 Turbo sau Peugeot 407 2,0 HDI
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 09-08-08, 18:08   #23
Pugralph

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

Sau un Volvo,eu iti recomand 407!Am avut unu in familie pacat ca l-am vandut dar asta e,acuma tot un Peugeot am dar un 307 sw tot 2.0 hdi tot 136 cp!Deci dintre toate eu iti recoman 407!Nu e fumigena ca vw sau alte masini obosite de prin afara!
Pugralph is offline   Reply With Quote
Old 09-08-08, 18:38   #24
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

Quote:
Originally Posted by Pugralph View Post
Sau un Volvo,eu iti recomand 407!Am avut unu in familie pacat ca l-am vandut dar asta e,acuma tot un Peugeot am dar un 307 sw tot 2.0 hdi tot 136 cp!Deci dintre toate eu iti recoman 407!Nu e fumigena ca vw sau alte masini obosite de prin afara!
corect..nu e fumigena dar eu cu o masina de clasa mai mica .. intru intr-o curba grea cu 150 si ies din ea fara probleme .. in timp ce tu cu 407-le te duci in sant sau pui frana si pierzi ceva timp
dolb is offline   Reply With Quote
Old 10-08-08, 14:30   #25
Pugralph

Stage 4
 
Join Date: Apr 2008
Posts: 210
Member of:
[PEUGEOT]
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

Quote:
Originally Posted by dolb View Post
corect..nu e fumigena dar eu cu o masina de clasa mai mica .. intru intr-o curba grea cu 150 si ies din ea fara probleme .. in timp ce tu cu 407-le te duci in sant sau pui frana si pierzi ceva timp
Ai intrat tu vreodata nr-o curba cu 150 cu un 407? NU cred hai sa lasam comentariil astea la o parte ca daca intri intr-o curba stransa cu 150 si cu bmw si cu orice te duci dup mine!
Pugralph is offline   Reply With Quote
Old 10-08-08, 15:52   #26
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

https://www.youtube.com/watch?v=zON4bWsl2Ek

uita-te la filmuletul asta si apoi mai vorbim ! sa vezi ce frumos e clasamentul mai ales ca peugeot este clasat dupa honda accord.. si sa vezi ce bine se comporta honda accord fata de 407
dolb is offline   Reply With Quote
Old 11-08-08, 05:24   #27
vladdaman

Stage 5
 
vladdaman's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,374
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[PEUGEOT]
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

salut cred ca pot sa iti dau un sfat pentru ca am avut cateva din masinile pe care le-ai mentionat, bmw seria 3 este o masina foarte buna dar modificarile daca vrei sa le faci calumea o sa te coste foarte mult, passat nu am avut dar am avut audi care mi se par niste masini foarte rigide, mercedes c scoate-l din lista din cauza ca pica multe de pe el si totul costa foarteee mult, peugeot este firma frantuzeasca deci si asta iese din lista de optiuni, opel vectra am acum...intotdeauna am fost anti opel suna urat si nu imi placeau deloc masinile astea pana mi-am luat una, merge foarte bine cu niste roti decente pe ea are super handling, intretinerea este foarte ieftina, si modificarile sunt foarte usor de facut fara sa primesti sute de erori chiar si de la cea mai mica chestie, eu momentan pe a mea am pus o turbina de aproape 3 ori mai mare si nu am nici o problema, inca nu i-am facut softul si masina totusi trage destul de bine, consumul este cred ca cel mai mic pe care l-am vazut vreodata...maxim 7 in oras :O motor de 2.2 sincer zic ca e ceva, masina are acum 145 000km si nu are absolut nici o problema, chestie pe care nu o vezi la prea multe masini...deci daca nu vrei sa ai probleme cu masina pe care o vei cumpara si daca vrei sa faci treaba eficient si economic te-as sfatui sa incerci o vectra...
__________________
the cars i've owned: audi a4 1.8i, audi a4 2.5 tdi quattro, bmw 316i e46, bmw 323ci e46, bmw 725 tds, fiat brava 1.8 16v, mitsubishi 3000gt mk1, mitsubishi 3000gt mk3, nissan 200sx s14a, opel vectra 2.2dti, peugeot 205 1.3i, peugeot 406 coupe 3.0, peugeot 607 3.0 v6, volvo s60t5 2.3t, clio sport...still here:kia pro ceed, infiniti fx35, bora VR6 4M, audi a3
vladdaman is offline   Reply With Quote
Old 11-08-08, 07:31   #28
teddy

Stage 5
 
teddy's Avatar
 
Join Date: Feb 2004
Posts: 1,804
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

VW Passat. Pentru ca:
320i facelift la 10.000 nu exista, daca exista, e probabil chel si in stare... sa zicem medie.
C klasse bun nu exista sub 11-12.000.
Vectra C are un interior nasol si majoritatea care sunt aduse de afara sunt f calarite (vectra e oricum masina exclusiv de facut treaba pt neamt).
teddy is offline   Reply With Quote
Old 11-08-08, 09:06   #29
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

1. bravo vladdaman.. mi-a placut raspunsul tau obiectiv! si eu am detinut un opel si am fost foarte multumit de el! sunt foarte fiabile si simple
2. teddy opel vectra c in nici un caz nu e mai calarit decat 320, passat sau c-klasse ( mai ales c-klasse care il gasesti taxiu mereu ...... 320 i cu facelift la 10.000 euro se gaseste dar f f greu ! si sunt 10.000 acolo! insa eu nu va inteleg de ce vreti sa strangeti din buci sa va scremeti pt 10.000 de euro ca sa va luati rebuturi din 2000-2002 cand puteti sa va luati o masina f f buna si din 2005 si cu niste dotari decente si cu un motor bun!
dolb is offline   Reply With Quote
Old 13-08-08, 11:29   #30
1nsane

Stock
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 4
Default Re: Cea mai mare dilema posibila !!!

Bineinteles,ca de obicei parerile sunt impartite ... insa ... sa zicem ca din acele optiuni au mai disparut unele ...au mai ramas ... passat bmw 320 (nu neaparat face lift) si mai nou peugeot 407 ... acestea le pot lua si din tara(nu stiu daca e o idee buna dar m-ar duce mai ieftin ),zic eu.Ideea este ca odata achizitionata masina,vor incepe modificarile ... indiferent ce masina va fi...insa nu ma grabesc,mai studiez putin optiunile,dar asa in mare ...parca m-as baga la un 407 cu motor 2.0 hdi.Nu stiu daca o sa cada masina prea curand dar macar e destul de noua ... naspa insa ca se modifica greu si cu bani multi ....
1nsane is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -