Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-03-06, 01:15   #31
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Hyundai accent sau Logan ?

nu cred ca-i adevarata treaba asta. hyundai face motoare (mai mult, face parte din gema), de ce sa le cumpere de la altii? iar accent 06 va avea motorul theta 1,6 (82 kw/~110 cp, 145 nm). cat despre suspensie, nu cred ca pana acum era independenta (in cel mai bun caz semi) dar o sa verific la primu accent care-mi iese in cale.
__________________
"it's of bad taste not to mod your evo"
tre is offline   Reply With Quote
Old 07-03-06, 17:34   #32
gotti

Stage 3
 
gotti's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 122
Default Re: Hyundai accent sau Logan ?

Am mers cu amandoua. Ca forma si ca prezentza pe drum iti recomand Loganul. Asta cu toate ca nu-l suport. Da' Hyundai-u' arata de zici ca a fost strivit. Ca fiabilitate insa recomand Accentu'. Eu am avut o Nubira II, tot masina coreana si am tinut-o 70.000 km si n-am schimbat decat bucsele o data
Una peste alta cred ca Loganu' e mai potrivit pentru tine. Cred ca si pretu' e mai bun. Plus ca gandeste-te si la vanzare. Loganu'-l dai imediat.
Am inteles ca vrei sa-i faci niste mici modificari. Accentu' e prea batranesc pentru modificari.
Orice ti-ai luat s-o stapanesti sanatos si fara peripetii.
gotti is offline   Reply With Quote
Old 07-03-06, 18:38   #33
tom

Stage 3
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 102
Default Re: Hyundai accent sau Logan ?

Quote:
Originally Posted by tre
nu cred ca-i adevarata treaba asta. hyundai face motoare (mai mult, face parte din gema), de ce sa le cumpere de la altii? iar accent 06 va avea motorul theta 1,6 (82 kw/~110 cp, 145 nm). cat despre suspensie, nu cred ca pana acum era independenta (in cel mai bun caz semi) dar o sa verific la primu accent care-mi iese in cale.
da ai dreptate t rog sa ma scuzi numai motorul d 1.4 benzina si cel diesel d 1.5(sau p acolo) sunt de proveninta mercedes-benz. cat despre suspensie independenta sau semi-independenta este cu mult mai buna decat cea in punte.
__________________

come to the DARK SIDE....we have cookies
tom is offline   Reply With Quote
Old 08-03-06, 23:37   #34
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Hyundai accent sau Logan ?

lol.
Quote:
hyundai face motoare (mai mult, face parte din gema), de ce sa le cumpere de la altii?
din cate stiu eu doar ssang yong luau motoare de merts.

intr-adevar, m-am uitat chiar azi sub un accent si e independenta suspensia spate spre deosebire de logan/matiz/etc. dar la fel va fi si la noul accent din cate-am citit pe saitu oficial, ar fi fost chiar absurd sa se revina la o solutie oarecum depasita.

uite aici niste linkuri:
istorie accent - http://en.wikipedia.org/wiki/Hyundai_Accent
motoare hyundai - http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Hyundai_engines
tipuri de suspensii - http://www.autozine.org/technical_sc...htm#Suspension
noul accent - http://worldwide.hyundai-motor.com/c...cent/spec.html
vechiul accent - http://www.hyundairo.ro/showroom/ind...d=154&action=3
tre is offline   Reply With Quote
Old 25-03-06, 01:46   #35
tre

Stage 5
 
tre's Avatar
 
Join Date: Jan 2005
Posts: 1,872
Default Re: Hyundai accent sau Logan ?

am vazut azi noul accent si pot spune ca e un mic regres dpdv al trenului de rulare si aspectului. calitatea materialelor e ceva mai buna dar suspensia spate e semi-independenta din pacate.
tre is offline   Reply With Quote
Old 15-04-06, 02:07   #36
BurSuk

Stock
 
BurSuk's Avatar
 
Join Date: Sep 2005
Posts: 6
Default Re: Hyundai accent sau Logan ?

Ma refer la vechiul Accent , nu la cel nou...pt k la cel nou nu prea imi place forma...nush m`i se pare aiurea.... si... va rog puteti sa-mi spuneti cam cat m-ar costa modificarile pe care vreau sa le fac...sa zicem k acum sunt mai hotarat pe logan... ! Multumesc !
BurSuk is offline   Reply With Quote
Old 15-04-06, 06:39   #37
The_Mask

Stage 5
 
The_Mask's Avatar
 
Join Date: Aug 2005
Posts: 868
Default Re: Hyundai accent sau Logan ?

Motorul Diesel de pe noul accent este de 1.5l si dezvolta 110 cai, iar benzinarul de 1.6l are 112 De cateva saptamani eu si tata suntem in dilema ce masina sa luam de zi cu zi pe care s`o folosesc eu/el pe drumuri nu chiar asa bune, k sa nu ***em passatu...Dar am renuntat varianta full 1.6GLS ajungea 13.500 ddp...Asa ca o sa merg pe noul polo de 1.9TDI 130cai
__________________
INFINTI G37 S ====>>> https://forum.4tuning.ro/115-masina-mea-nissan-infiniti/97760-infiniti-g37s.html
TRANSPORT CONTAINERIZAT INTERN SI INTERNATIONAL
IMPORT AUTOTURISME USA
The_Mask is offline   Reply With Quote
Old 15-04-06, 06:47   #38
sil4tuning

Purtator cuvant SUN RACERS

Stage 5
 
sil4tuning's Avatar
 
Join Date: Feb 2005
Posts: 4,847
Member of:
[Sun Racers]
[Opel]
Default Re: Hyundai accent sau Logan ?

logan ...costuri de intretinere mai mici ...calitatea interiorului este la fel
motorul cu toate ca este mai slab tind sa cred ca este mai bun la logan ...ma refer la cel pe motorina ...coreeni nu prea fac motoare durabile pe motorina ...adik faceau ....cele isuzu pt opel ...
__________________

CDTI
sil4tuning is offline   Reply With Quote
Old 21-04-06, 22:01   #39
silviuGreseala

Stage 3
 
silviuGreseala's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 137
Default Re: Hyundai accent sau Logan ?

Am si eu ceva de obictat cu consumu. Nu cosuma cum ziceti voi 8-9. in oras ci mie imi consuma 6 pe scoala.!!!!! si mere f bine fata de logan la demaraj.
silviuGreseala is offline   Reply With Quote
Old 08-05-06, 16:17   #40
terty

Stock
 
Join Date: May 2006
Posts: 3
Default Re: Hyundai accent sau Logan ?

Am accent 1.3 cu aprox 3500km pe bord ...si consum de 10 in Bucuresti, asta fara sa ma dau la ea, dar prind orele alea aglomerate.
extraurban am 5-6 incepand la 100km/h -120km/h
terty is offline   Reply With Quote
Old 08-05-06, 20:48   #41
radutzu

Stage 5
 
radutzu's Avatar
 
Join Date: Apr 2004
Posts: 399
Member of:
[SKODA]
Default Re: Hyundai accent sau Logan ?

getzu meu are tot motor de 1.3 si ia cam 8 juma-9 la mers calm in orash, iar afara, 5-6, si e fff silentios
radutzu is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 13:03   #42
pedros

Stage 3
 
pedros's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 79
Default Re: Hyundai accent sau Logan ?

Quote:
Originally Posted by quick_5hifter
te referi la motoare de 1,5 diesel pe getz si accent? pai nu vorbeste lumea de ele pentru ca sunt scumpe si nu cumpara nimeni...la 12.000 euro getzu diesel (chel) mai bine iti cumperi logan diesel full option si ii pui si GPL
hammer, cred ca ai dreptate cu getzu de 1,1: se supratureaza in draci motorul, cred ca patineaza un pic si ambreiajul...si nu merita sa iei cu motor asa mic (de exemplu, am un amic cu seat ibiza sedan de 1,2 si a mers cu 195 km/h, eu cu getzu n-am trecut de 170 nici pe autostrada bucuresti-constanta...si seatu e mai greu ca getzu categoric...)
fara suparare, dar de cand se poate pune GPL pe motoare diesel cu injectie? eu am optat ptr un Hyundai accent 2006 III cu motor 1,5 CRDi de 110 CP si este mai aerodinamic ca logan-ul, mai modern, mai bine finisat, comenzile mai bine plasate, iar daca comparam dimensiunile L/l/h Logan/Accent ...cam tot acolo ii si unul si altul. Logan: L=4,24m ,l=1,75m ,h=1,57m
Accent: L=4,28m ,l=1,70m ,h=1,47m
ce ati alege acum ?
pedros is offline   Reply With Quote
Old 17-05-06, 13:12   #43
pedros

Stage 3
 
pedros's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 79
Default Re: Hyundai accent sau Logan ?

Quote:
Originally Posted by The_Mask
Motorul Diesel de pe noul accent este de 1.5l si dezvolta 110 cai, iar benzinarul de 1.6l are 112 De cateva saptamani eu si tata suntem in dilema ce masina sa luam de zi cu zi pe care s`o folosesc eu/el pe drumuri nu chiar asa bune, k sa nu ***em passatu...Dar am renuntat varianta full 1.6GLS ajungea 13.500 ddp...Asa ca o sa merg pe noul polo de 1.9TDI 130cai
mai bine ia-ti Accent 1,5 CRDi 110 cp ,ca accentu se incadreaza in clasa compacta ,iar polo face parte din clasa mica si varianta alesa de tine este mult mai scumpa. nu merita sa dai bani in plus pe o masina mai mica, doar ptr ca are 20 cp in plus. Oricum pe soselele noastre nu prea ai pe unde sa dai drumu la herghelia de cai
pedros is offline   Reply With Quote
Old 30-05-06, 15:51   #44
silviuGreseala

Stage 3
 
silviuGreseala's Avatar
 
Join Date: Apr 2006
Posts: 137
Cool Re: Hyundai accent sau Logan ?

Quote:
Originally Posted by tom
apropo! nu noile modele au 3 propulsoare doua p benzina 1.4 95hp si 1.6 110hp, diesel 1.5 80hp toate propulsoarele fiind Mercedes-Benz(echipeaza smart roadster forfour si clasa A) dupa mine este un mare + alaturi d garantia d 5ani. dar exista si un - sunspensia spate care p accent 2006 este punte.
CUM? noul accent are motor de mercedes????ala diesel????
silviuGreseala is offline   Reply With Quote
Old 30-05-06, 21:50   #45
Gabi
Super Moderator

Stage 5
 
Gabi's Avatar
 
Join Date: Aug 2003
Posts: 14,537
Member of:
[Super Moderators]
[Moderators]
Default Re: Hyundai accent sau Logan ?

Voi intretineti discutia dar cel care a inceput-o s-a facut furnica si s-a dus in Madagascar, asa ca topic inchis !
Gabi is offline   Reply With Quote
Reply



- Copyright 2024 4Tuning -