Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 20-06-08, 14:41   #1
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Achizitie masina din tara,dar adusa din germania

Poate ma ajutati si pe mine. Vreau sa cumpar de la cineva o masina adusa din germania, care are inca numere TZOLL valabile (inca o luna). Ce trebuie sa am grija? Vanzatorul este din alta localitate.

Banuiesc ca fac un act de vanzare cumparare cu el,da? Cine se va ocupa de numerele rosii?
Cu impozitul cum e? Am cumparat acum 2 ani o masina inscrisa deja in romania si trebuia sa duc dovada ca atat eu cat si vechiul proprietar ne-am platit toate impozitele (apartament,alte masini,remorci etc..) Daca masina e adusa, imi trebuie vreo dovada ca a platit el vreun impozit pe ea?

Last edited by cosmin_cosmin_1; 20-06-08 at 14:47.
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 15:10   #2
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Achizitie masina din tara,dar adusa din germania

Din moment ce nu e inmatriculata in Romania, ce impozit vrei sa platesti? De numerele rosii te ocupi tu.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 20-06-08, 23:59   #3
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Achizitie masina din tara,dar adusa din germania

imi trebuie si ceva de la notar ca sa ma ocup eu de numerele rosii? am citit pe undeva ca doar proprietarul poate depune actele pt nr rosii sau cel care o cumpara printr-o imputernicire speciala de la notar
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 21-06-08, 00:05   #4
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Achizitie masina din tara,dar adusa din germania

actul de vanzare-cumparare trebuie legalizat la notar. Tu cand te duci sa-ti iei nr. rosii, ti se face talon si tu esti proprietar.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 17:52   #5
Xel'Naga

Presedinte STREET ZONE

Stage 5
 
Xel'Naga's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 3,650
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[VW]
[SEAT]
[Street Zone]
[Toyota]
[4Rally]
Arrow Re: Achizitie masina din tara,dar adusa din germania

Quote:
Originally Posted by cosmin_cosmin_1 View Post
Poate ma ajutati si pe mine. Vreau sa cumpar de la cineva o masina adusa din germania, care are inca numere TZOLL valabile (inca o luna). Ce trebuie sa am grija? Vanzatorul este din alta localitate.

Banuiesc ca fac un act de vanzare cumparare cu el,da? Cine se va ocupa de numerele rosii?
Cu impozitul cum e? Am cumparat acum 2 ani o masina inscrisa deja in romania si trebuia sa duc dovada ca atat eu cat si vechiul proprietar ne-am platit toate impozitele (apartament,alte masini,remorci etc..) Daca masina e adusa, imi trebuie vreo dovada ca a platit el vreun impozit pe ea?

Pai teoretic Tu cumperi masina din Romania dar ea nu este inmatriculata in RO deci esti primul proprietar in RO ( dar masina avand numere de Germania inca nu este inmatriculata in RO ) .
Trebe sa faci RAR, sa o iei in evidenta pe numele tau la circa financiara, taxa de prima inmatriculare, RCA, etc ... toate astea necesare sa o inmatriculezi pe numele TAU !!
__________________

VW BORA NUVOLARI by Xel'Naga
SEAT LEON CUPRA by Xel'Naga

contact: 0722 805 963 or 0752 805 963
contact mail: cosmingabrielphotography@yahoo.ro
contact web: www.facebook.com/CosminGabrielPhotography
Xel'Naga is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -