Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 21-11-08, 00:38   #61
T-E-N
PARTICIPANT CURSE

Stage 4
 
T-E-N's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 226
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Toyota]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by Marson View Post
...cu 210 euro ai platit la "urgenta" pentru 2 saptamani (normal insa nu dureaza mai mult de 30-45 de minute)... imagineaza-ti insa sa fi fost la Berlin, unde verificarea masinii nu este obligatorie, cat de repede ar fi decurs procedura... 5 minute max
Sa te bucuri de masina... Succes.
eu am luat-o din mannheim ... oricum profesionisti toti si foarte amabili...
Nu sunt ca la noi daca nu ai un cuvant sa te trimita iar nush unde si nush cum... si parca spus cu un zambet dispar si nervii si tot ...
Oricum recomand sa va duceti cu proprietarul masinii sau handlerul de la care achizionati pentru ca ei prin germana se inteleg mult mai usor
T-E-N is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 15:19   #62
antonnio_stef

Stock
 
Join Date: Dec 2008
Posts: 7
Thumbs up Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by ziemenz View Post
Deci pot sa cumpar masina din Germanica fara numere de tol, cu numere "negre" sau mai bine zis vechile ei numere permanente , doar daca aceasta are acea stampila "stampila UNGÜLTIG" pe brief sau talon care sa ateste ca e radiata. Si inca o intrebare ... cum recunosc stampila asta "UNGULTIG" ?

UNGULTIG e doar denumirea stampilei sau exact cuvantul ala e scris in stampila? Multzam.

Si pentru cine are un specimen scanat de stampila UNGULTIG n-ar strica sa-l poesteze aici sa se lamureasca lumea. Am vazut ca sunt o groaza de oameni pusi in situatia mea dar putini stiu sa dea un raspuns corect.
Am eu o laguna din germania cu numerele vechi pe ea ..Dar probabil radiata.Atasez Talon si carte sa va faceti o idee (eu cred ca masina este radiata acolo ,pt ca are stampila in dreptul > 28.06.07 endgültig = definitiv ) nu stiu daca este data radierii sau expirarii ITP .Pt cunoscatori sa posteze ce reprezinta exact cele vazute in poze.
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	talon laguna.jpg
Views:	992
Size:	322.7 KB
ID:	736448   Click image for larger version

Name:	talon verso.jpg
Views:	1172
Size:	175.7 KB
ID:	736449   Click image for larger version

Name:	carte 2.jpg
Views:	964
Size:	551.5 KB
ID:	736450  

antonnio_stef is offline   Reply With Quote
Old 26-12-08, 23:14   #63
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Masina are nr. de Germania - presupun N-XQ 415 - care nu mai sunt valabile din data de 28.06.2007 - data radierii masinii; TUV-ul (ITP) a expirat in septembrie 2007.
Sfatul meu este sa nu circuli cu numerele de mai sus... risti consecinte legale.

Servus.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 10-02-09, 19:10   #64
DyZ
X-Team Racing Club Member

Stage 5
 
DyZ's Avatar
 
Join Date: Feb 2006
Posts: 1,520
Member of:
[X-Team Racing Club]
[VW]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

am si eu o intrebare ...
daca cumpar masina de la un particular din germania ... pot sa o iau cu numerele lui ... doar pana in tara ma intereseaza ... doar in baza unui contract de vanzare cumaparare ? ... si sa pot sa ii scot nr rosii valabile la noi in Ro ... fara sa am vreo pb ?
DyZ is offline   Reply With Quote
Old 11-02-09, 20:20   #65
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by DyZ View Post
am si eu o intrebare ...
daca cumpar masina de la un particular din germania ... pot sa o iau cu numerele lui ... doar pana in tara ma intereseaza ... doar in baza unui contract de vanzare cumaparare ? ... si sa pot sa ii scot nr rosii valabile la noi in Ro ... fara sa am vreo pb ?
In primul rand trebuie sa iti dea masina neamtul cu nr lui...apoi e posibil sa poti scoate nr rosii (nu stiu exact) insa daca vrei sa o inmatriculezi vei avea probleme mari.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 12:01   #66
vreau_bani

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 29
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

cine imi poate spune si mie care e valabilitatea maxima a numerelor de toll din germania si ce culoare au??
vreau_bani is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 14:17   #67
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

numerele de zoll le poti lua pe maximum 3 luni fara sa platesti Steuer (impozit)... poti insa sa le faci si pe 1 an - maximum - cu plata impozitului la finante (aici in Germania)...
__________________

Official Porsche hater.

Last edited by ionut_cluj; 25-02-09 at 14:29.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 14:19   #68
vreau_bani

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 29
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

sigur 6?? ca pe la unii am auzit 3 luni, pe la altii 1 an
vreau_bani is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 14:26   #69
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by vreau_bani View Post
sigur 6?? ca pe la unii am auzit 3 luni, pe la altii 1 an
numerele de zoll le poti lua pe maximum 3 luni fara sa platesti Steuer (impozit)... poti insa sa le faci si pe 1 an - maximum - cu plata impozitului la finante (aici in Germania).

Servus.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 16:03   #70
vreau_bani

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 29
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by Marson View Post
numerele de zoll le poti lua pe maximum 3 luni fara sa platesti Steuer (impozit)... poti insa sa le faci si pe 1 an - maximum - cu plata impozitului la finante (aici in Germania).

Servus.
si trebuie sa am rezidenta sau ceva??
vreau_bani is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 16:36   #71
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

...nu trebuie sa ai rezidenta in Germania.. sunt numere de vama - de tranzit... masina este radiata in Germania... pui numere de Zoll si circuli cu ea pana expira valabilitatea numerelor.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 17:06   #72
vreau_bani

Stage 2
 
Join Date: Oct 2006
Posts: 29
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

si ai idee cat m-ar costa toata afacerea pentru un bmw 523i, 2500 cmc din 97 pe un an? macar un pret estimativ
vreau_bani is offline   Reply With Quote
Old 25-02-09, 18:13   #73
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by vreau_bani View Post
si ai idee cat m-ar costa toata afacerea pentru un bmw 523i, 2500 cmc din 97 pe un an? macar un pret estimativ
Kfz-Steuer - impozit ~ 184 de euro + numere, asigurare si carte verde pentru 12 luni ~ 1.200 euro.
PS: masina trebuie sa aiba inspectia tehnica - TUV valabil pentru toata perioada de 12 luni.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 23-03-09, 10:15   #74
BOASKA

Stage 5
 
Join Date: Jan 2009
Posts: 313
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

va rog frumos sa-mi explicati si mie ce inseamna o masina neimatriculata , care a luat nr. rosii de romania, are cica C.I., RAR, efectuat.....sau nr rosii luate de nustiu cate ori
concret eu vroiam sa intreb daca se mai poate inmatricula in Bulgaria.
adica ce acte mai ai cand ai nr. rosii, si cum poti face rost de restul, eu stiu nr. de tranzit ptr scoaterea legala din tara, etc, o cursivitate in acte sa nu ramai cu rable pe cap
BOASKA is offline   Reply With Quote
Old 01-04-09, 02:20   #75
COCO_l1no

Stage 2
 
COCO_l1no's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 25
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Salut..! am citit in mare parte dar totusi nu sunt totusi complet lamurit... Vreau sa ma duc sa imi achizitionez o masina din germania, nu am fost niciodata, cu cunosc pe nimeni, cu cunosc o boaba nemteste. am pasaportul si banii la mine. masina pe care o sa o cumpar vreau sa o inmatriculez pt mine. UNDE SE RADIAZA ACESTE MASINI?. de ex: cumpar masina din de pe autosont25 sau de acolo dintru-un parc. unde radiez masina, de unde imi iau numere eu singur? si cate acte trebe sa obtin k sa fie totul ok pt mine? Multumesc anticipat


ps: apropo cu maxim 10000 E ajung cu un audi tt 1.8 turbo quatro 224 Cp, in tara? drum, taxe si achizitia masinii? informativ
COCO_l1no is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -