Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 14-07-08, 15:57   #46
maharvey

Stage 3
 
maharvey's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

va multumesc pt sfaturi.
stiu ca se pot lua numere de zoll si pt 5 zile si costa sub 100 euro cu tot cu asigurare, nu?
maharvey is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 17:44   #47
coddy

Stock
 
coddy's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6
Talking Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

da ceva de genul ar trebui sa te ajunga. in fine dar u cand esti in germania te duci cu proprietarul si ii zici sa mearga cu tine sa faci actele si sa`tzi iei numerele.dar ai grija cu masina sa te uiti bine bine la toate detaliile ei.
coddy is offline   Reply With Quote
Old 02-08-08, 00:19   #48
trafy-vr6

Stage 5
 
trafy-vr6's Avatar
 
Join Date: Nov 2004
Posts: 12,564
Member of:
[Moderators]
[4Rally]
[Shadows Racing Team]
[ALFA ROMEO]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

nu am vazut thread`ul si am mai deschis unul. Va rog frumos dati`mi si mie niste sfaturi:
https://forum.4tuning.ro/220-consiliere-achizitie-auto/86264-numere-germania-intrebari.html
Multumesc
trafy-vr6 is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 01:14   #49
mihai_marian
Ford Driver

Stage 3
 
mihai_marian's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
Member of:
[FORD]
[Xtreme Club Emotion]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

am un prieten care si-a cumparat de 10 zile un PEUGEOT 206 din 2000 cu numere de italia definitive (nu provizori)....el a cumparat-o de la unu din resita, iar tipul din resita a adus-o din italia, cumparata de la o firma deci pe actele masini este trecuta o firma din italia....prietenul meu vrea sa o inmatriculeze in tara, dar ea trebuie radiata din italia mai intai? in italia o poate radia el sau tb sa mearga cu cineva de la firma respectiva sa radieze masina?? el momentan are actele masinii, asigurare, si un contract facut intre el si ATENTIE nu persoana(intermediarul) din tara ci cu firma respectiva..daca mai vreti detalii sa ma intrebati si va respund...ma rugat sa il ajut ca nu se prea pricepe la lucrurile acestea...ce ma sfatuiti? ce sa faca? o poate radia el sau tb sa mearga neaparat in italia? exista firme care fac asta in tara??? mersi mult
__________________
mihai_marian is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 13:57   #50
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

masina se radiaza de catre proprietar, deci firma respectiva. nu e nevoie sa mearga pana acolo.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 04-09-08, 15:01   #51
mihai_marian
Ford Driver

Stage 3
 
mihai_marian's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
Member of:
[FORD]
[Xtreme Club Emotion]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

adica sa trimita actele la firma resectiva ,ca ei sa o radieze, si apoi sa ii trimita actele in tara? sau?
mihai_marian is offline   Reply With Quote
Old 05-09-08, 00:25   #52
mihai_marian
Ford Driver

Stage 3
 
mihai_marian's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 132
Member of:
[FORD]
[Xtreme Club Emotion]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

up...cine stie cam cat costa radiatul masini din italia + numere provizorii!!! mersi mult
mihai_marian is offline   Reply With Quote
Old 06-09-08, 13:14   #53
Herbas

Stage 5
 
Join Date: Feb 2007
Posts: 438
Member of:
[Fiat]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

S-ar putea k primul proprietar roman sa ii fi pacalit pe italieni. In mod normal ei nu au incredere sa te lase sa pleci cu numerele de italia, mai ales k acum se dau numere de carton pe 5 zile. Ideal ar fi totusi sa bata un drum pana in italia, sau sa vb telefonic cu cei de la firma. De ce? Pentru k poate ala cand a luat masina le-a promis k le trimite numerele inapoi si nu a mai facut-o, iar ei au radiat pt casare masina. Daca cei de la firma sunt de acord si masina inca e in circulatie in italia atunci trimite targa+numerele la ei. Ei le vor duce la ACI pt a obtine shtampila de radiere pentru export in tara UE, treaba care dureaza cam o saptamana. Shtampila se pune pe certificatul de proprietate, cat si pe targa, care este necesara la RAR. Radierea parca nu costa nimic, si numerele provizorii nu sunt necesare. In caz ca ar fi adus masina direct din italia il costau parca 200 euro asigurarea pe 5 zile +numerele de carton.
__________________
If you go fast you die fast
Herbas is offline   Reply With Quote
Old 09-09-08, 00:02   #54
T-E-N
PARTICIPANT CURSE

Stage 4
 
T-E-N's Avatar
 
Join Date: Sep 2008
Posts: 226
Member of:
[PARTICIPANT CURSE]
[Toyota]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Pe mine m-a impresionat metoda de lucru germana . Este inccredibila ! in 15 minute cronometrate am radiat masina cumparata de la neamtz si mi s-au dat numere zoll pe 2 sapt cu asigurare . Toata treaba m-a costat 210 de euro ( 146 am platit o data iar mai apoi inca o taxa de 64 ) . A venit un tip in parcare sa se uita daca numarul seriei de la motor e identica cu cea din acte si gata mi s-a urat drum bun
T-E-N is offline   Reply With Quote
Old 09-09-08, 12:55   #55
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by T-E-N View Post
Pe mine m-a impresionat metoda de lucru germana . Este inccredibila ! in 15 minute cronometrate am radiat masina cumparata de la neamtz si mi s-au dat numere zoll pe 2 sapt cu asigurare . Toata treaba m-a costat 210 de euro ( 146 am platit o data iar mai apoi inca o taxa de 64 ) . A venit un tip in parcare sa se uita daca numarul seriei de la motor e identica cu cea din acte si gata mi s-a urat drum bun
...cu 210 euro ai platit la "urgenta" pentru 2 saptamani (normal insa nu dureaza mai mult de 30-45 de minute)... imagineaza-ti insa sa fi fost la Berlin, unde verificarea masinii nu este obligatorie, cat de repede ar fi decurs procedura... 5 minute max
Sa te bucuri de masina... Succes.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 12-09-08, 08:11   #56
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by Marson View Post
...cu 210 euro ai platit la "urgenta" pentru 2 saptamani (normal insa nu dureaza mai mult de 30-45 de minute)... imagineaza-ti insa sa fi fost la Berlin, unde verificarea masinii nu este obligatorie, cat de repede ar fi decurs procedura... 5 minute max
Sa te bucuri de masina... Succes.
Da da...mai exagereaza omul dar nici asa in 5 min e gata totul daca te duci la patru fara cinci si ei inchid la ora patru...Functionarii la stat in germania nu prea fac ore suplimentare...ca sa nu zic minute
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 15:06   #57
ionut_24

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 3
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

daca pe brif scrie ca este scoasa din circulatie di 28 aprilie 2001 inseamna ca este radiata ,imi trebuie o stampila de la un notar din germania ,cei de la politia din arges mi-au cerut aceasta stampila imi poate spune cineva cum pot sa pun aceasta stampila va rog daca ma poate ajuta cineva ,pentru ca nu mai stiu ce sa fac ,imi poate trimete un raspuns pe miloiuirinel_23@yahoo.com
ionut_24 is offline   Reply With Quote
Old 07-10-08, 16:22   #58
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by ionut_24 View Post
daca pe brif scrie ca este scoasa din circulatie di 28 aprilie 2001 inseamna ca este radiata ,imi trebuie o stampila de la un notar din germania ,cei de la politia din arges mi-au cerut aceasta stampila imi poate spune cineva cum pot sa pun aceasta stampila va rog daca ma poate ajuta cineva ,pentru ca nu mai stiu ce sa fac ,imi poate trimete un raspuns pe miloiuirinel_23@yahoo.com
ce stampila vietii iti trebuie???
Pe brief trebuie sa ai o stampila, care s-a pus oricum cand a fost radiata.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 27-10-08, 22:15   #59
Bogdan_88

Stock
 
Join Date: Oct 2008
Posts: 1
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

dar cu masinile de la bulgari cum e ?
ca toata lumea isi cumpara cu nr de bulgaria si le lasa asa, nu le mai inscriu pe romania zic ca e mai convenabil . oare sa fie si asta o teapa
Bogdan_88 is offline   Reply With Quote
Old 20-11-08, 00:43   #60
mare_hotz
 
Join Date: Nov 2008
Posts: 0
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

sal...m-ar interesa si pe mn cine imi poate aduce o masinutza din germania...cu numere de toll valabile 2 sapt...sa fie fabricata dupa 92...(sa iasa euro2 la r.a.r)e vorba de o calibra as prefera versiunea de 150cp...adica o motorizare c20xe.......se poate a mi se dea un site de unde sa o aleg???vreau seriozitate...si astept un raspuns cat mai urgent
mare_hotz is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -