Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 24-05-08, 02:43   #31
ANM

Stage 5
 
ANM's Avatar
 
Join Date: Jan 2007
Posts: 1,076
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

deci simplu clar si la obiect.....NU LUATI MASINI CU ALTE NUMERE INAFARA DE CELE DE VAMA(DE TRANZIT) POT FII GALBENE PE 5 ZILE, SAU ROSII PE 14, 30, 90 ZILE....toate aceste numere de vama se iau numai in urma radierii si a contractului intre neamt si importator...

cand cumperi o masina daca are numere rosii si are "brief mare", "brief mic", "brief vechi" si contract de vanz-cump...totul este ok....absolut!
daca are numere galbene o sa ai "brief vechi", talon roz inmatriculare provizorie si contract.


masinile cu numere de germania alea identice cu ale noastre numai ca scrie D in loc de RO...sunt valabile fix pana cand ajungi in tara....fiindk neamtu se duce si o radiaza...deoarece nu poate avea siguranta ca tu-i platesti asigurarea si impozitul anual....mai ales ca masinile cu nr de germ sunt masini vechi cu taxa mare la noi...si la neamt deasemenea.....motiv pentru vanzarea ei taxa mare, vechime mare...VANDUT!
ANM is offline   Reply With Quote
Old 30-05-08, 09:31   #32
oferta.cerere

Stock
 
Join Date: May 2008
Posts: 1
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Salutare,

Stie cineva cum se inmatriculeaza o masina din Spania?
Ar exista o mica problema. Se face contract v-c, se radiaza masina pentru export, insa nu pot lua numere provizorii pe numele meu, decat pe un nume rezident in spania. Numerele sunt valabile fie pe 10 zile sau 60 zile si sunt verzi, aceastea sunt valabile in ro? As putea inmatricula masina in ro daca numerele proviz nu sunt pe numele meu?

multumesc anticipat...
oferta.cerere is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 02:15   #33
Skido

Stage 4
 
Skido's Avatar
 
Join Date: Sep 2006
Posts: 230
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

iertati-ma daca sunt offtopic dar am o mare dilema : Care e combinatia cu astia care pun masini foarte ieftine si pun in poze un email GMAIL ? sunt foarte curios pt ca am vazut o gramada ! Nu sunt atat de naiv incat sa cred ca un bmw din 2003 costa 4000 Euro Am pus aici niste exemple..
Attached Thumbnails
Click image for larger version

Name:	6b54_27.JPG
Views:	469
Size:	51.9 KB
ID:	574293   Click image for larger version

Name:	234234.JPG
Views:	402
Size:	51.5 KB
ID:	574294   Click image for larger version

Name:	b79b_27.JPG
Views:	388
Size:	41.6 KB
ID:	574295  

Skido is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 10:04   #34
ziemenz

Stage 5
 
ziemenz's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 701
Member of:
[BMW]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by oferta.cerere View Post
Salutare,

Stie cineva cum se inmatriculeaza o masina din Spania?
Ar exista o mica problema. Se face contract v-c, se radiaza masina pentru export, insa nu pot lua numere provizorii pe numele meu, decat pe un nume rezident in spania. Numerele sunt valabile fie pe 10 zile sau 60 zile si sunt verzi, aceastea sunt valabile in ro? As putea inmatricula masina in ro daca numerele proviz nu sunt pe numele meu?

multumesc anticipat...
Exista doua variante:
1. Prietenul tau care sta in spania sa faca C-V cu spaniolul pe numele tau.
2 Prietenul tau sa faca C-V cu spaniolul direct pe numele lui si cand ajunge in tara sa faca iar C-V cu tine.

Numerele provizorii pot fi pe numele oricui ... Cand inscrii masina poti sa-i explici ca numerele au fost luate de cel care ti-a adus masina. Si da ... numerle rosii ale oricarei tari din Europa sunt Valabile in toata Europa, doar astea de Ro sunt valabile numai in Ro si nu poti iesi cu ele nicaieri. Pt ca noi suntem mai cu mot ... sau mai prosti.

Eu am masina de germ si pana acum a avut numere rosii de germ pe un nume si numere Ro prov pe alt nume ... si acum eu sunt a 3-ea pers la care a ajuns si bineinteles ca si mie imi trebuiesc nr rosii ... dupa care o inmatriculez. Eu zic ca merge.

Skido ... e plin internetul de tepe, fereste-te de ele.
ziemenz is offline   Reply With Quote
Old 28-06-08, 17:28   #35
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by Skido View Post
iertati-ma daca sunt offtopic dar am o mare dilema : Care e combinatia cu astia care pun masini foarte ieftine si pun in poze un email GMAIL ? sunt foarte curios pt ca am vazut o gramada ! Nu sunt atat de naiv incat sa cred ca un bmw din 2003 costa 4000 Euro Am pus aici niste exemple..
Tu poate nu esti naiv desi curios esti ...insa exista destui care se intereseaza...sa zicem pe romaneste FRAIERI* .
in germania exista firme care iti dau bani pe adrese valabile de e-mail ca sa poata trimite Spamm !!! Daca ai mai multe anunturi de genul asta si cum fraieri care scriu si isi fac sperante exista cu miile , faci ceva banuti prin asta...mai urmeaza nr de telefon cu prefixe speciale si tarife de 2 euro pe minut ...si asa mai departe . (nu cunosc toate motivele) INSA trebuie sa te gandesti asa:
Pe tine te costa un e-mail (adica nimic) eventual un telefonat , poate 2-3-4-5 euro depinde de cat de repede te prinzi , insa el castiga pe adresa valabila de e-mail 10 centi si pe telefonat 2-5 euro. Iar asta se aduna enorm fiindca exista destui fraieri care cred ca in germania umbla cainii cu covrigi in coada
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 02-07-08, 15:13   #36
cosmin_cosmin_1

Stage 5
 
cosmin_cosmin_1's Avatar
 
Join Date: Jun 2004
Posts: 4,001
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

scrie-le ca esti interesat si o sa-ti spuna ca masina e excelenta, vor sa o dea rapid ca pleaca in Anglia si nu mai au ce face cu ea acolo ca are volan pe stanga, si ca ti-o trimit printr-o firma de transporturi,dar sa o achiti in avans. Poti sa le scrii si in romana, e posibil sa inteleaga limba )
cosmin_cosmin_1 is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 22:07   #37
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Am si eu o intrebare.
Cum fac sa iau o masina din germania si sa pot circula cu ea 1 an fara sa o inmatriculez.
Am nevoie de o troaca de duba veche sa car materiale de constructii si sa o dau la remat dupa ce termin de omorat la ea.
Exista o solutie sau raman la eternul Papuc romanesc?
__________________
Stock is for woosies
Smoking is for woosies

The best exhaust for a turbo is the least exhaust.
bluey is offline   Reply With Quote
Old 04-07-08, 23:42   #38
mobiles_de

Stage 5
 
Join Date: Sep 2007
Posts: 424
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

nu poti...numai daca ai un frate/var credul care locuieste in germania
un exemplu : eu locuiesc in germania si am permisul de conducere facut acum 22 de ani (tot in germania) , nu am avut nici un accident...si platesc la asigurare minimul posibil (tocmai fiindca am mers fara accident). Te pun pe tine in asigurarea mea ca a doua masina...tu faci un accident la care esti vinovat...imi creste si mie asigurarea...si nu putin...depinde de cate pagube ai facut , insa chiar daca pe urma eu te scot din asigurare tot raman cu un accident si cu o suma mult mai mare de platit. Sper ca m-am facut inteles...De aceea nu vei avea sanse .

Last edited by mobiles_de; 04-07-08 at 23:53.
mobiles_de is offline   Reply With Quote
Old 05-07-08, 21:23   #39
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by bluey View Post
Am si eu o intrebare.
Cum fac sa iau o masina din germania si sa pot circula cu ea 1 an fara sa o inmatriculez.
Simplu... numere de vama... 3 luni + Steuer la masina platit in Germania + prelungire numere de vama pana la 1 an - astfel vei circula cu masina cu numere valabile, actele vor fi pe numele tau plus ca vei avea asigurare si carte verde. Singura conditie: masina sa aiba TÜV pentru aceasta perioada cat vei face numerele.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 05-07-08, 23:02   #40
bluey
Audi Driver

Stage 5
 
Join Date: Mar 2006
Posts: 7,165
Member of:
[Moderators]
[PARTICIPANT CURSE]
[AUDI]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Cam cat ma costa in final distractia?
mai mult decat o inmatriculare pe bulgaria?
bluey is offline   Reply With Quote
Old 08-07-08, 02:03   #41
ArG3nT0

Stage 5
 
ArG3nT0's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 385
Member of:
[DAEWOO]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

am si eu o intrebare k sunt nedumerit.am luat o pisica d la un samsar am toate actele si am facut cu el un contract d vanzare-cumparare.dupa aceea eu am fost la politie in pipera sa ma interesez dak o pot inscrie si o functionara mi-a cerut briefu mare si a scris ceva in calculator si dupa aia mi-a zis k se poate inscrie.deci stiti sa-mi spunetzi si mie cum e treaba si ce a verificat ea in calculator???va rog sa-mi datzi si mie un raspuns. ms
ArG3nT0 is offline   Reply With Quote
Old 10-07-08, 21:32   #42
coddy

Stock
 
coddy's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6
Talking Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

[QUOTE=mobiles_de;1363315]Am citit pe net (si aici in forum) ca multi au nedumeriri cu privire la asigurarea unei masini in germania asa ca va explic pe scurt cum functioneaza si care este *teapa* pe care o iau unii romani (naivi ) Sper sa intelegeti , textul e mai lung asa ca atentie si rabdare la citit

1.Ca sa ai asigurare germana TREBUIE sa ai locuinta/rezidenta in germania
2.Pretul se socoteste in functie de vechimea carnetului de conducere , nr de accidente (la care ai fost vinovat) si tipul de masina care il asiguri (daca tipul de masina e in statistica lor cu multe accidente atunci e ceva mai scump , daca asiguri o masina deosebita care in statistica de accidente nici nu apare atunci e ceva mai ieftin)
3.Aceste 3 criterii se iau in evidenta pt a socoti asigurarea.(un exemplu : carnet de 20 de ani , zero accidente , masina bmw-mercedes 120 CP , se platesc cam 60 euro pe trimestru)
4.Daca faci un accident la care esti vinovat se mareste imediat aceasta suma in functie de pagubele facute celorlalti.

TRUCUL CU VANZAREA MASINILOR ASIGURATE SI INREGISTRATE IN GERMANIA
Vorbesc la persoana intai (desi eu nu sunt hotul ) ca sa se inteleaga mai bine !
Eu vand masina care e asigurata pe numele meu pt timp de un an. Toate hartiile ,acte etc sunt ok . X din Romania cumpara masina de la mine , primeste cele 2 acte ale masinii (Brief /Talon) si daca vrea si un act de la asigurare cu valabilitate de un an.Numerele de inmatriculare germane raman pe masina iar el pleaca multumit si cu nasul sus (ca merge cu nr germane) spre romania . Aici trebuie sa adaug ca eu am incasat 500 euro in plus pe masina datorita faptului ca X nu trebuie sa plateasca taxa de prima inmatriculare...mai ales ca masina nu avea euro 4 , si il mai scap si de plata numerelor de granita !!! Pana acum sunt vanzator gigel si corect pt cumparatorul naiv. Dupa doua zile ajunge X cu masina in romania iar eu ma duc la biroul de inmatriculari si scot masina din circulatie !!! Normal ca nu am actele originale dar am buletinul german si copii dupa acte...declar ca cel care a cumparat masina nu a scos-o din circulatie (ceea ce se face in mod normal in germania) iar functionarul o scoate din circulatie. In acelasi moment e scoasa si de la asigurare !!! X merge bucuros mai departe cu numere germane pana cand are un accident sau il opreste la vreo granita , control etc ATUNCI AFLA CA MERGE CU NUMERE NEVALABILE SI FARA VREO ASIGURARE . Cat are de platit in caz de accident sau care e amenda asta X va afla
Sper ca a fost de inteles si nu mai e nevoie de alte explicatii pe tema asta
_____________________________
eu am cumparat o masina din bacau si omuletul nu mi-a dat si procura la ea ca nu avea. masina e pe numele unei femei de cetatenie germana si am toate actele masinii inafara de procura si nici ca nu sunt eu in certificat...
eu vreau sa inmatriculez masina in romania, pot face lucrul asta fara procura si fara sa fie numele meu in acte?? si daca da ce acte imi trebuie. ms o zi buna si please answer me
coddy is offline   Reply With Quote
Old 13-07-08, 21:37   #43
maharvey

Stage 3
 
maharvey's Avatar
 
Join Date: Jul 2007
Posts: 155
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

am niste intrebari.
vreau sa iau o masina din germania, am vb cu omul (un privat) si vreau sa stiu exact ce tre sa fac. masina e radiata. unde anume tre sa merg acolo in germania si exact ce tre sa fac. daca puteti sa-mi spune-ti si in ce zile si intervale orare e deschis acolo unde tre sa fac toate hartiile.
multumesc
maharvey is offline   Reply With Quote
Old 13-07-08, 23:33   #44
Marson
4Tuning International Member


Stage 5
 
Marson's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 849
Member of:
[Observator 4tuning]
[4Tuning International]
[KATANA TEAM]
[Opel]
[RENAULT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by maharvey View Post
am niste intrebari.
vreau sa iau o masina din germania, am vb cu omul (un privat) si vreau sa stiu exact ce tre sa fac. masina e radiata. unde anume tre sa merg acolo in germania si exact ce tre sa fac. daca puteti sa-mi spune-ti si in ce zile si intervale orare e deschis acolo unde tre sa fac toate hartiile.
multumesc
Zulassungsstelle - politia inmatriculari - are programul diferit de la oras la oras... cauta pe internet programul cand au deschis in orasul si in ziua in care vrei sa iti faci actele si numerele de vama... cel mai bine il rogi pe neamt sa te ajute.
Pentru Inmatriculari in Berlin vezi aici.
Daca ai probleme de orice fel in perioada in care esti in Germania nu ezita sa ma contactezi si te ajut cu placere.

Succes.
Marson is offline   Reply With Quote
Old 14-07-08, 08:22   #45
coddy

Stock
 
coddy's Avatar
 
Join Date: Jul 2008
Posts: 6
Smile Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by maharvey View Post
am niste intrebari.
vreau sa iau o masina din germania, am vb cu omul (un privat) si vreau sa stiu exact ce tre sa fac. masina e radiata. unde anume tre sa merg acolo in germania si exact ce tre sa fac. daca puteti sa-mi spune-ti si in ce zile si intervale orare e deschis acolo unde tre sa fac toate hartiile.
multumesc
pai in primul rand maharvey daca masina e radiata din germania te duci si faci un contract de vanzare cu ex proprietarul ei si va trebui sa iti ei numere rosii din germania valabile o luna parca, asta daca vreo sa aduci masina in tzara. se plateste nush cat in germania pt numerele alea ca si la noi presupun. si odata ce ai contractul si placutele vii cu ea in rom,si te duci la politie la noi si o inscrii. oricum ce iti trebuie de acolo ca sa nu ai probleme este contractul(cel mai bine legalizat nu la mana) si numerele ...cel putin asa a adus recent un tov de al meu o masina.si programul de acolo cred ca cel mai bine e sa il vezi pe net ...cauta si tuh bafta
coddy is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -