Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 06-09-10, 15:10   #151
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

ce declaratie notariala tia cerut din partea vanzatorului?
te`ai dus cu kaufvetrag pe numele tau sau a vanzatorului ?
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 16:56   #152
mariusrous

Stage 1
 
Join Date: May 2009
Posts: 20
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

contractul in germana era pe numele meu , am zis ca samsarul mi l-a facut pe loc cand am cumparat masina

...in privinta declaratiei notariale...a fost destul de vagfunctionarul..eram plin de nervi si nu m-a dus capul sa-l intreb detalii
mariusrous is offline   Reply With Quote
Old 06-09-10, 17:02   #153
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by mariusrous View Post
contractul in germana era pe numele meu , am zis ca samsarul mi l-a facut pe loc cand am cumparat masina

...in privinta declaratiei notariale...a fost destul de vagfunctionarul..eram plin de nervi si nu m-a dus capul sa-l intreb detalii
Fa tu un contract intre tine si samsar.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 17:21   #154
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Unhappy Un sfat

Am cumparat un bmw de 15 ani din Germania(Munchen) de la un Auto Handler. Problema e ca masina are radiatorul spart si nu am putut-o aduce decat pe o rampa la niste prieteni in Linz(austria). Cel de la care am cumparat-o nu am primit numerele provizorii pentru ca a spus ca pot sa le scot in Linz. Ma gandeam sa nu scot numere nici aici in Linz si sa o duc in continuare pe rampa in romania sa o repar acolo pentru ca aici e scump, este posibil sa o duc fara numere si sa o inscriu in Romania? sau trebuie neaparat sa aiba masina numere chiar daca o duc pe rampa si nu o conduc? daca o duc fara numere pe rampa si am doar talon la ea si acte de vanzare cumparare si alte o gramada de hartii nu imi comenteaza nimeni la vama?Daca o duc fara numere in RO nu inseamna ca o pot vinde doar pentru piese?

Va rog dati-mi un sfat.. m-am cam bagat intr-o treaba la care nu ma prea pricep. Mentionez ca vreau sa duc masina in RO sa o pot pune in circulatie. Ms
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 17:27   #155
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

daca ai brief mare + brief mic si kaufvetrag , o poti inscrie fara probleme, faci o cerere precum ca ai pierdut placutele cu numerele de inmatriculare , ca daca le zici ca ai adus`o pe platforma iti cere nush ce minunatii !!!
P.S. si cum bmw`ul lai cumparat acum 15 aniii???
__________________
www.autowebb.ro|Piese Auto Iasi
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 18:53   #156
=Virus=

Stage 5
 
=Virus='s Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 857
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

@mariusrous Daca samsarul a scos numere rosii, masina i-a intrat automat lui la fisc, iar ca sa o poti tu inmatricula iti trebuie "fiscalul" samsarului. Chiar daca scoti tu numere rosii situatia nu se schimba.

@Maniak22 Te costa cand ii faci rarul ceva gen ~ 50 ron o declaratie pe proprie raspundere ca masina a fost adusa pe platforma.

@GAby645 Masina are 15 ani
__________________
=Virus= is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 18:56   #157
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

am priceput, dar ziceam si eu asa de la forma de exprimare !!
parerea mea e ca e mai comod sa dea numerele pierdute decat sa dea 50 ron pe o declaratie !!! il costa 1 ron formularul
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 09-09-10, 19:41   #158
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Smile Deci...

Verificarile tehnice anterioare ale masinii sunt degeaba inseamna...
M-am uitat prin acte acum si am o gramada de hartii....
Kaufvertrag ( contractul de vanzare-cumparare) il am dar e pe numele prietenei mele... la noi cand o inscriu pot lua o imputernicire de la ea sau trebuie sa vina personal sa o treaca pe numele meu masina?
Brief mare si brief mic nu stiu exact la ce te referi ca nu ma pricep dar cred ca este talonul mic..cum este la noi si atasat de el un talon mai mare (tot verde).

Deci logic nu are nici un sens si o pierdere de bani sa scot numere la masina si sa o duc pe rampa nu?

Deci ce mai trebuie sa fac in RO daca hartile de mai sus sunt de care ati vorbit voi este declaratia pe proprie raspundere ca am adus-o pe rampa sau formularul ca am pierdut numerele....

Daca am inteles totul bine va multumesc frumos ca am scapat cu ajutorul vostru de niste drumuri in plus!!
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 20:37   #159
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Totusi... daca Kaufvertragul e pe numele prietenei mele, ea trebuie sa vina personal cu mine sa o inmatriculez pe numele meu in RO ??????????
sau e buna si "procura" .....act de la notar legalizat ca mi-o da vinde mie sau mi-o doneaza sau eu stiu ce... sa nu se mai deplaseze personal
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 10-09-10, 22:04   #160
ionut_cluj

Stage 5
 
ionut_cluj's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 3,724
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by Maniak22 View Post
Totusi... daca Kaufvertragul e pe numele prietenei mele, ea trebuie sa vina personal cu mine sa o inmatriculez pe numele meu in RO ??????????
sau e buna si "procura" .....act de la notar legalizat ca mi-o da vinde mie sau mi-o doneaza sau eu stiu ce... sa nu se mai deplaseze personal
Chiar procura se numeste actul acela de la notar, deci nu trebuie sa-l pui intre ghilimele.
Da, e buna, defapt fara ea trebuie sa vina prietena ta sa faca toate demersurile.
__________________

Official Porsche hater.
ionut_cluj is offline   Reply With Quote
Old 16-09-10, 19:03   #161
GAby645
Opel Driver

Stage 5
 
GAby645's Avatar
 
Join Date: Dec 2006
Posts: 3,177
Member of:
[MERCEDES]
[Opel]
[AUDI]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

sau poti sa iti faci un nou contract de v-c direct pe tine !!
GAby645 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 16:56   #162
Maniak22

Stage 5
 
Maniak22's Avatar
 
Join Date: Sep 2010
Posts: 1,739
Red face Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Am un autoturism cumparat din germania. Pe contractul de vanzare-cumparare e trecuta prietena mea. Ce trebuie sa fac sa o trec pe numele meu? Ce acte imi sunt necesare si unde trebuie sa merg?
Chiar daca nu o inmatriculez se poate sa trec contractul pe numele meu?

Vreau si eu un sfat de la cunoscatori

ms
Maniak22 is offline   Reply With Quote
Old 20-09-10, 19:17   #163
bmw_alpina

Stage 3
 
bmw_alpina's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 153
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Va salut!

Am si eu o intrebare: planuisem sa cumpar in primavara anului viitor o masina din germania, cu motor de aprox. 3000cmc (sau mai putin, dar peste 2000cmc) EURO 4 dar acum vazand ca se prognozeaza aparitia acestei noi taxe ma gandesc sa fac achizitia anul acesta. Merita sau ma pripesc?
__________________
bmw_alpina is offline   Reply With Quote
Old 22-09-10, 17:57   #164
turbojack


Stage 5
 
turbojack's Avatar
 
Join Date: Jan 2006
Posts: 2,768
Member of:
[Moderators]
[4Tuning International]
[PEUGEOT]
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Nu mai sta pe ganduri.
turbojack is offline   Reply With Quote
Old 23-09-10, 15:40   #165
bmw_alpina

Stage 3
 
bmw_alpina's Avatar
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 153
Default Re: Asigurare/Nr.de inmatriculare germane-Sfaturi

Quote:
Originally Posted by turbojack View Post
Nu mai sta pe ganduri.
Multumesc de raspuns. Asa ma gandesc si eu ca e cel mai bine... Singura temere care o am este sa nu mai faca dragii guvernanti o a doua marire la impozite si sa ma trezesc cu 1000€ la impozit.
Pentru mine inmatricularea in Bulgarie nu e o optiune. Singurele tari in care as vrea sa o inmatriculez in afara de tarisoara noastra ar fi Germania sau Austria dar cred ca taxele sunt prohibitive.
bmw_alpina is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -