Go Back   Forum 4Tuning > Masini & Tuning > Discutii generale masini > Consiliere achizitie auto

Consiliere achizitie auto Ai o suma fixa de bani si nu stii ce masina ti s-ar potrivi perfect ? Aici afli Raspunsul. Ai prins un pont despre o masina si nu stii daca merita ? Tot aici afli raspunsul. Ai orice intrebare legata de achizitionarea unei masini ? Aici e locul unde o pui

Reply
 
Thread Tools
Old 25-06-08, 03:03   #61
Hori
VW Driver

Stage 5
 
Hori's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 507
Member of:
[VW]
Default Re: Sfaturi Mazda RX-8

Salut... asculta de baietii care ti`au zis sa nu alegi mazda rx8... am si eu un prieten care a luat`o de noua si deja a schimbat motoru in ea la vreo 50.000 km... bineinteles in garantie... a schimbat multe la ea ... tot in Ungaria ca la noi nu sunt mecanici specializati in rx8... si tot asa din service in service... si de consum nu mai zic ... de la 14 in sus... in jos niciodata e frumoasa si pretentioasa... daca faci 10 km maxim pe zi cu ea da ... e super... dar mai bine lasa! parerea multora... si practic si teoretic mai multi ti`au zis ideea lor , tu sti ce faci cu banu tau salut si bafta!
__________________
It is the space inside that gives the drum its sound ...
Hori is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 12:17   #62
andrey_20052002

Stage 4
 
andrey_20052002's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 239
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Sfaturi Mazda RX-8

TDI -ul bate motorul Wankel pe o distanta de 402 m deoarece tdi-ul dezvolta puterea la turatii joase , motorul Wankel la turatii inalte ,dupa 402m rx8 iti face cu mana .
andrey_20052002 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 12:21   #63
2fast4you
Hyundai Driver

Stage 5
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 392
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Sfaturi Mazda RX-8

Quote:
Originally Posted by andrey_20052002 View Post
TDI -ul bate motorul Wankel pe o distanta de 402 m deoarece tdi-ul dezvolta puterea la turatii joase , motorul Wankel la turatii inalte ,dupa 402m rx8 iti face cu mana .
Pai si tu ce crezi ca soferul rx8-ului schimba in 3000 de rotati ca cel de tdi? Ce il impiedica sa schimbe in 7-8 mii?

bai baieti voi auziti ce ziceti cum sa faca un tdi un rx8, nici pe 400m nici pe cat vreti voi.
__________________
Hyundai Accent 1.5 CRDI 110 CP
2fast4you is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 13:17   #64
andrey_20052002

Stage 4
 
andrey_20052002's Avatar
 
Join Date: Oct 2007
Posts: 239
Member of:
[2 Roti]
Default Re: Sfaturi Mazda RX-8

1.in cat timp face tdi-ul 400m?,am vazut la rx8 16secunde ,pe net ,nu stiu daca era tunat
2.pe 400m rx8 nu cred ca reuseste sa schimbe a 4-a
cum am mai spus pe 400m il face,dar dupa 400m alta mancare de peshte
andrey_20052002 is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 13:41   #65
_anaconda_

Stage 5
 
_anaconda_'s Avatar
 
Join Date: May 2007
Posts: 3,556
Default Re: Sfaturi Mazda RX-8

cand zGb a zis ca TDI-ul face RX8, s-a referit probabil la fostul lui Golf4 TDI, care intradevar stergea pe jos cu tentative de motoare gen RX8...
_anaconda_ is offline   Reply With Quote
Old 25-06-08, 18:10   #66
2fast4you
Hyundai Driver

Stage 5
 
Join Date: Dec 2004
Posts: 392
Member of:
[Hyundai]
Default Re: Sfaturi Mazda RX-8

Daca vorbim doar de motoare stock mi se pare imposibil
2fast4you is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 03:26   #67
FIGHET

Stage 5
 
FIGHET's Avatar
 
Join Date: Apr 2005
Posts: 1,554
Member of:
[Opel]
Default Re: Sfaturi Mazda RX-8

totusi ai sa nu ajungem sa facem o asemenea comparatie ca totusi vb de motoare stock si ar fii mai bine ka cei care cred in tdi ar trebui sa se mute la subiecte diesel si s a nu mai faca asemenea comparati (aberatii)
ati ajuns prea departe cu comparatile ................
ai s a ajutam omu cu cea ce ai trebuie lui si ar fii cel mai indicat daca am dezbate subiectul ce vrea omu s a isi cumpere
__________________
CIT TRAIESTI INVETI !!! DAR IN FINAL , TOT PROST MORI !!!
FIGHET is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 04:00   #68
TURBOSS

Stage 5
 
TURBOSS's Avatar
 
Join Date: Apr 2007
Posts: 589
Default Re: Sfaturi Mazda RX-8

Quote:
Originally Posted by tzatzichi View Post
uite 1.9 tedeiul meu o bate de o asculta cu urechea...
si cam ce stie sa faca tdi-ul tau, nu de alta dar eu nu am vazut ceva spectaculos de 1.9 tdi, decat un fum inecacios!

intreb si eu,nu te supara, nu de alta dar sunt foarte curios!
__________________
audi a4 265 cp= bagaboanta mea>face autostrada- vanduta

bmw 325=amanta mea
TURBOSS is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 10:37   #69
azone

Stock
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6
Default Re: Mazda RX-8

Quote:
Originally Posted by monk View Post
In viitorul apropiat vreau sa achizitionez o Mazda RX8. Pareri am auzit destul de multe si foarte impartite. Vorbind cu un amic de-al meu care e dealer Mazda in Cehia si care a avut prin 2004 un RX8 m-a cam facut sa stau pe ganduri.
Parerea vine din partea unuia care vinde Mazda si care a avut chiar RX8 ca masina personala. Prima reactie a fost simpla: "este o jucarie !", dar dupa asta a inceput sa imi zica si ce nu i-a placut lui.

Minusuri:

- masina cica este masina de drum lung, pe care el nu ar recomanda-o pe distante mici. motorul fiind tip wankel intra in regimul sau normal dupa 2-3 km (lucru care nu m-ar deranja asa mult)
- mi-a spus ca este relativ instabila. "pe autostrada daca da o rafala de vant mai serioasa in tine te-a luat cu totul"


Plusuri:

+ tractiune spate cu diferential autoblocant din fabrica
+ design-ul care mie unul imi place (bordul cel putin este demential)
+ usile suicide
+ vine la bani relativ putini cu o gramada de optiuni. de la scaune de piele sport pana la navigatie.
+ de ce nu.. motorul care are o turatie incredibila (intra pe rosu deabia la 9000)
+ se poate considera avantaj chiar si faptul ca are motorul mic pt taxa lui tariceanu . pt 1.3l, euro 4 taxa e aproximativ 300 E. si totusi la 1.3l primesti 238 cp.


As vrea niste pareri din partea celor care se pricep. merita sau nu ?
salut,
Masina este o jucarie de unica folosinta de care te vei satura repede.
Referitor la motor nu are nici un cilindru cum au spus unii de aici ci are o camera de combustie in forma de cocon.
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:W...le_anim_en.gif

Motorul daca se strica nu ai ce sa repari la el, se schimba cu totul. Este capsulat. Consuma ulei, cam 1 l. la 1000km.
http://en.wikipedia.org/wiki/Wankel_...#Disadvantages
In ceea ce priveste cilindreea eu stiu ca in Germania este omologat pe 1308 cmc, cu puterile de 194 CP si respectiv 231 CP. In romania iti poate spune un proprietar ce cilindree scrie in carte dar eu nu cred ca este ~2600, motorul este foarte mic, daca vrei ma pot interesa eu pt tine la RAR. Puterea excesiva nu este data de capacitatea motorului ci de constructia lui.
Taxa de prima inmatriculare este data de cilindreea si anul de fabricatie scris in cartea de identitate romaneasca.
Link-ul care arata ca aceasta masina are ~2600 cmc este eronat.
Nu este o masina de drum lung, intr-adevar pana ajunge la eficienta puterii maxime trece ceva timp, timp in care trebuie sa turezi mult motorul pentru a pleca de pe loc.
Daca te dau banii afara din casa se merita sa o iei ca pe o jucarie, sigur te vor amuza cei 231 CP combinati cu 1390 kg, nu este o masina de mers prin traficul din bucuresti/romania.
Daca optezi pentru una second hand iti recomand sa nu-ti iei una cu km multi, pe la 40000 este buna, de la 100000 am auzit ca face bube.
Bafta,
Mircea SS
PS: iti pot aduce una din germania contra comision.
azone is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 13:47   #70
Hori
VW Driver

Stage 5
 
Hori's Avatar
 
Join Date: Nov 2006
Posts: 507
Member of:
[VW]
Default Re: Mazda RX-8

da e ok pe la 40.000 km ca la 50.000 trebuie sa schimbi motorul` ) deci 10.000 km daca ii faci intr`un an... se merita investitia :d
Hori is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 14:28   #71
monk

Stage 5
 
monk's Avatar
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 2,085
Member of:
[Moderators]
[Street Gambler]
[Fiat]
[VW]
Default Re: Mazda RX-8

intre timp am comandat un polo gti. motivul principal ? nu am loc in rx8 ) cu scaunul dat la maxim in spate si jos ating tavanul.
am facut test drive cu masina si are un motor foarte pretentios.
monk is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 15:01   #72
azone

Stock
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6
Default Re: Mazda RX-8

Quote:
Originally Posted by monk View Post
intre timp am comandat un polo gti. motivul principal ? nu am loc in rx8 ) cu scaunul dat la maxim in spate si jos ating tavanul.
am facut test drive cu masina si are un motor foarte pretentios.
... buna alegere... sa renunti la mazda rx-8... dar pt un polo... chiar si gti... de ce nu incerci un golf r32, aia se apropie de cerintele tale de putere, 250CP
azone is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 15:04   #73
azone

Stock
 
Join Date: Jun 2008
Posts: 6
Default Re: Mazda RX-8

Quote:
Originally Posted by Hori View Post
da e ok pe la 40.000 km ca la 50.000 trebuie sa schimbi motorul` ) deci 10.000 km daca ii faci intr`un an... se merita investitia :d
my friend, ironia ta este de laudat,
1. nu este o regula ca la 50000 se schimba motorul
2. 40000km de germania = cu 10000 km romania, asta e o regula
3. 10000km in romania intr-un an... forget it... este o masina putin spus neconfortabila. Stai ca intr-un lamborghini cu motor de ... mzda
azone is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 15:06   #74
bogdan_wrc
Audi Driver

Stage 5
 
bogdan_wrc's Avatar
 
Join Date: May 2006
Posts: 5,152
Member of:
[AUDI]
Default Re: Mazda RX-8

ai sa razi, dar un polo GTI cu soft face ravagii la demaraj. cu evacuare si admisie ar fi batut RX8 grav grav de pe loc..si cred ca si un R32 ar fi pus la respect.
__________________
Objects in the mirror tend to disappear

It will never have enough power until I can spin the wheels at the end of the straightaway in high gear
bogdan_wrc is offline   Reply With Quote
Old 26-06-08, 15:17   #75
dolb
NoSpeedLimit Romania Club Member


Stage 5
 
Join Date: Jul 2006
Posts: 7,764
Member of:
[NoSpeedLimit Romania Club]
[4Tuning International]
[VW]
Default Re: Mazda RX-8

ca sa nu mai existe dubii motorul este de 1.3 dar are doua rotoare de 635cmc. In romania este incadrata la 2600 cmc din cauza puterii, emisiei si consumului, de la 1 iulie taxa va fi in jurul sumei de 1200 euro +/- 100 euro
__________________

dolb is offline   Reply With Quote
- Copyright 2024 4Tuning -